Ειναι γκει, ερωτευμενος με καποιον αλλο/αλλη, η υπερβολικα δειλος ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    3

    Ειναι γκει, ερωτευμενος με καποιον αλλο/αλλη, η υπερβολικα δειλος ???

    Ειμαι 35 και αυτος 30. Και οι δυο ελευθεροι, χωρις εντονο παρελθον σχεσεων, χωρις μεγαλη ερωτικη εμπειρια και ντροπαλοι στις επαφες με το αλλο φυλλο. Εχουμε φυσιολογική κοινωνική ζωή και καλή εμφάνιση. Γνωριστηκαμε πριν 5 χρονια και μου εκανε αμεσως κλικ. Ειμαστε φιλοι και κατα περιοδους κολλητοι. Δεν εχει γινει τιποτα ερωτικο μεταξυ μας, ουτε καν φιλι, αν και εχω δειξει οτι θα το ηθελα. Οι πιθανοτητες ειναι 3. Ειναι γκει, ερωτευμενος με καποιον αλλο/αλλη, υπερβολικα δειλος.

    Ακολουθει μια συνοψη της καταστασης.
    Καταλαβα οτι μου αρεσε απο την πρωτη στιγμη αλλα επισης μου εκανε μαλλον γκει και επισης λογω της διαφορας ηλικιας προτιμησα να ειμαστε φιλοι. Στην πορεια ομως αυτο αλλαξε, η πιο συχνη παρεα με εκανε να τον αγαπησω και η συμπεριφορα του μου εδειχνε οτι ηθελε κατι παραπανω. Ηταν πολυ τρυφερος / διαχυτικος μαζι μου ΜΟΝΟ μπροστα σε τριτους και ποτε οταν ειμασταν μονοι μας. Βρισκομαστε περισσοτερο με παρεα και πολυ λιγοτερο μονοι μας. Οταν ειμαστε οι 2 μας νοιωθω εναν ηλεκτρισμο και αμηχανια. Πιστευω οτι ειναι αμοιβαιο. Συναντιομαστε κατα διαστηματα συχνα και κατα διαστηματα χανομαστε εντελως. Στα διαστηματα που βλεπομαστε τακτικα και μετα χανομαστε εγω υποφερω φρικτα απο την ελλειψη του. Μου δημιουργει ενα συναισθημα εθισμου. Οσο πιο συχνα τον βλεπω τοσο περισσοτερο χρονο θελω να περναω μαζι του.

    Εχω κανει καποιες προσπαθειες να ερθουμε πιο κοντα, αλλα ενω η αντιμετωπιση σε πρωτη φαση ειναι θετικη, και ενθαρυντικη, εκει που φτανουμε στο σημειο να γινει μια κινηση στο τελος με αποριπτει.

    Ετσι και εγω αποδεχτηκα οτι μαλλον ειναι εν τελει γκει και αποφασισα οτι πρεπει να μεινουμε φιλοι. Σκεφτηκα και ανελυσα πολυ το ολο θεμα. Μου πηρε αρκετο κοπο και χρονο να το ξεπερασω, περασα απο περιοδους θυμου, εν τελει καταφερα να τον ξαναδω φιλικα γιατι τον αγαπαω τοσο πολυ και θελω απλα να ειναι καλα. Για να το επιτυχω αυτο κρατησα αρκετη αποσταση στην αρχη και επανηλθα σιγα σιγα στην ανεκτη για μενα δοση και συχνοτητα.

    Προσφατα ετυχε να ξαναερθουμε λιγο πιο κοντα και ΜΠΑΜ ... Δεν μπορουσα να πιστεψω οτι το μυαλο μου ξαναγυρισε παλι και τον ηθελα. Ολη αυτη η προσπαθεια να μεινουμε φιλοι σβηστικε με το που περασαμε λιγες ωρες μαζι. Εχω μια τρομερη εξαρτηση και μου λειπει αφανταστα οταν δεν ειμαστε μαζι.

    Γενικως, εχουμε περασει διαφορες φασεις μαζι, και σε φιλικο επιπεδο περναμε τελεια, οποτε ΔΕΝ θελω να ρισκαρω να το χαλασω αυτο εφοσον δεν θελει. Το προβλημμα ειναι τα μπερδεμενα μηνυματα που παιρνω κατα καιρους απο αυτον. Απο το να μου κραταει κακια και να μην μου μιλαει κατα περιοδους, μεχρι το να μου τραγουδαει τραγουδια που να μου δινουν ελπιδες που δεν θε επρεπε ... μεχρι και προσφατα ...

    Προσπαθω να μην δινω σημασια στις δονησεις που λαμβανω και να κοιταω απλα τα γεγονοτα ως εχουν. Παρ'οτι μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο εχω επιχειρησει μερικες φορες να συζητησω το θεμα μαζι του και αυτος απλα αποφευγει, οποτε και εγω για να μην τον φερω σε δυσκολη θεση το αφηνω.

    Μπηκα στο φορουμ κ διαβασα διαφορα περι δειλιας και αναποφασιστικοτητας σεξουαλικου προσανατολισμου κλπ και νομιζω οτι καπου εκει βρισκεται και η δικη μας απαντηση. Εχω σκεφτει επισης το ενδεχομενο να εχει καποιο ψυχολογικο προβλημμα η απλα να παιζει μαζι μου ... αν και δεν βρισκω το λογο ...

    Η ερωτηση μου ειναι πως να ξεκολλησω ? Με το να βρεις καποιον αλλο θα μου πειτε. Ωσπου να γινει αυτο ομως τι κανω ? Ενοειται οτι δεν εχω καμια προσδοκια απο αυτον. Το μονο που με νοιαζει ειναι να επανελθω. Ειναι καλυτερα να ξεκοψω για παντα ? Το θεωρω μια ευκολη λυση και ταυτοχρονα αδυναμια αντιμετωπισης της καταστασης, αλλα κυριως ΔΕΝ ΘΕΛΩ. Δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω, αν υπαρχει κατι που μπορω να κανω, αν πρεπει να παω σε ψυχολογο, η ψυχιατρο, η απλα να περιμενω να περασει η κριση ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Γεια σου ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και καλωσήρθες.

    Θα ήθελα απλά να σε ρωτήσω αν σκέφτηκες καθόλου πως υπάρχει ακόμα μία πιθανότητα.
    Η πιθανότητα να μη θέλει ο άνθρωπος αυτός να σχετιστεί μαζί σου ερωτικά. Δεν εννοώ πως δε νοιάζεται για σένα, πως δεν υπάρχει ενδιαφέρον.. όμως μήπως δε θέλει, δεν αντέχει, δεν έχει ξεκαθαρίσει μέσα του το ενδεχόμενο από φίλοι να γίνετε εραστές.

    Εσύ όπως δηλώνεις δεν είσαι ικανοποιημένη μονο από τη φιλική διάσταση της σχέσης σας. Θα ήθελες κάτι άλλο από αυτόν. Αυτός όμως;

    Θα μπορούσες να το συζητήσεις αυτό μαζί του; Διάβασα πως αποφεύγει την κουβέντα, όμως αν η συζήτηση γινόταν τίμια και καθαρά ώστε να ξεκαθαρίσει η κατάσταση;

    Σκεφτόμουν, απλά, πως ένα ξεκαθάρισμα θα σε βοηθούσε να απαντήσεις σε κάποια ερωτηματικά σου σχετικά με αυτόν, να καταλάβεις τι συμβαίνει, να αποφασίσεις αν θέλεις να συνεχιστεί αυτή η μεταξύ σας σχέση και τι θα θέλεις πια από αυτή, ενδεχομένως και να προχωρήσεις, όπως λες.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    3
    Γεια σου crazy και σε ευχαριστω,

    Το οτι δεν θελει ενοειται οτι το εχω καταλαβει και ειναι σαφες, και το ειχα αποδεχτει και προσπαθησα να βαλω το ολο θεμα πισω μου, αλλα το θεμα ειναι για ποιο λογο στελνει αυτα τα μπερδεμενα μηνυματα που με πισογυριζουν. Δεν εχω προβλημμα να παραμεινουμε φιλοι αρκει να μην λαμβανω αυτα τα μηνυματα απο μερους του. Δεν λεω οτι τα αισθανομαι συνεχως, οταν ομως αυτος ειναι καπως εγω το καταλαβαινω. Γενικα, εχω μια πολυ εντονη ψυχικη/συναισθηματικη επαφη μαζι του που δεν μου εχει ξανασυμβει και δεν ξερω πως να την χειριστω. Το καλυτερο ειναι οντως να το συζητησω μαζι του και πρεπει να το ξαναπροσπαθησω.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    δεν διαβασα ολο το κειμενο, αλλα, γιατι αποκλυεις την τριτη εκδοχη να ειναι bi?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    3
    Δεν την αποκλειω, και την θεωρω επισης πιθανη, αλλα δεν αλλαζει κατι στο θεμα ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Νομιζω λιγο βιαστικο το συμπερασμα οτι ισως ειναι gay μπορει απλα να μη θελει να κανετε ερωτικη σχεση. Δεν εχει τυχει ποτε ολα αυτα τα χρονια να σου μιλησει για καμια σχεση του? Μπορει να του αρεσει το ολο παιχνιδι που γινεται αλλα να δισταζει να παει παραπερα για να μη χαλασει η φιλικη σχεση που εχετε ως τωρα. Αν και θα'λεγα οτι στην περιπτωση που ενιωθε οντως πραγματα οπως εσυ δε θα τον ενοιαζε να ρισκαρει κι οτι γινει.. Αν δεν εχεις οντως προβλημα να ειστε φιλοι παρα τα αισθηματα σου γι'αυτον μπορεις διακριτικα αν συνεχισει τα πισωγυρισματα να το ρωτησεις μεταξυ αστειου και σοβαρου.. Αν και να σου πω δεν εχω καταλαβει ακριβως τι κινησεις πχ εκανε ως τωρα , δηλαδη μεχρι ποιο σημειο εδειχνε κατι και μετα εκανε πισω, εχει τυχει για παραδειγμα να βρεθειτε οι δυο σας σε σπιτι και μολις η ατμοσφαιρα εγινε πιο ερωτικη αυτος να ξεκοψει ή κατι τετοιο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ! View Post
    ......Η ερωτηση μου ειναι πως να ξεκολλησω ? Με το να βρεις καποιον αλλο θα μου πειτε. Ωσπου να γινει αυτο ομως τι κανω ? Ενοειται οτι δεν εχω καμια προσδοκια απο αυτον. Το μονο που με νοιαζει ειναι να επανελθω. Ειναι καλυτερα να ξεκοψω για παντα ? Το θεωρω μια ευκολη λυση και ταυτοχρονα αδυναμια αντιμετωπισης της καταστασης, αλλα κυριως ΔΕΝ ΘΕΛΩ. Δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω, αν υπαρχει κατι που μπορω να κανω, αν πρεπει να παω σε ψυχολογο, η ψυχιατρο, η απλα να περιμενω να περασει η κριση ...
    συμφωνω με το μελος που ειπε οτι μπορει απλα να μην σε βλεπει ερωτικα, χωρις να ισχυει καμια απο τις παραπανω υποθεσεις..
    οσο για τα διφορουμενα μηνυματα που αντιλαμβανεσαι, οταν μια κατασταση ειναι φορτισμενη (εστω και μονομερως) η ερμηνεια των οοποιων μηνυματων ειναι μια ιστορια που σηκωνει πολυ νερο...με λιγα λογια, μπορει μια απλη ενδειξη τρυφεροτητας να την θεωρεις ερωτικο καλεσμα και μια ξαφνικη καλη διαθεση για κατι παραπανω...

    το θεμα ειναι, οτι εφοσον δεν υπαρχει διαθεση εκ μερους του για ερωτικη σχεση μεταξυ σας, δεν βλεπω τι σημασια εχει αν ειναι γκει η απλα αδιαφορος...
    το σημαντικο ειναι οτι εσυ δειχνει να μην μπορεις να λειτουργησεις φιλικα σε αυτην την σχεση, γιατι μολις σε πλησιασει, ξανακυλας στην ταλαιπωρια του μονοπλευρου ποθου...
    οποτε, για μενα η λυση ειναι να ξεκοψεις οριστικα. νομιζω οτι ξεγελας τον εαυτο σου λεγοντας οτι δεν μπορεις να στερηθεις την φιλια σας, εφοσον απο την μερια σου , ξεκαθαρα, δεν προκειται για απλη φιλια....δυσκολευεσαι απλα να φυγεις απο το κολλημα σου, το οποιο απ οτι βλεπεις σε ταλαιπωρει...
    γιατι να πας σε ψυχολογο και ψυσιατρο? επειδη δεν σε θελει ενας ανθρωπος? απλα απομακρυνσου! απ οτι φανηκε, αυτο μπορεις να το κανεις και ο λογος που ξακακυλησες ειναι γιατι ξαναρχισατε την παρεα..

Similar Threads

  1. Ειμαι ερωτευμενος με την κολλητη μου
    By argieole in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 20-07-2014, 15:50
  2. Είμαι γκέι???
    By DrunkOnTheMoon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 09-05-2013, 00:53
  3. Μην εισαι δειλος,θα μεινεις πισω...
    By Forever.young in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 16-11-2010, 20:04
  4. Ειμαι ΔΕΙΛΟΣ
    By krino in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 02-04-2009, 04:45
  5. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 10:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •