Το μυστήριο που λέγεται γυναίκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Το μυστήριο που λέγεται γυναίκα

    Λοιπόν, οκ δεν θέλω να το παίξω ξερόλας αλλά έχω την εντύπωση πως η γυναίκα είναι πιο μοναχικό πλάσμα από τον προβλέψιμο άντρα. Είναι μυστήριο πράγμα η γυναίκα, για μένα δεν θα είχε νόημα αν ήταν όλες οι γυναίκες σκάρτες και ευτυχώς πιστεύω δεν είναι όλες αν και βασικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι έχουν ανεπτυγμένη εφυεία και βοηθάει και η βιολογία τους χρησιμοποιούν περισσότερο το μυαλό τους για να ψυχολογίσουν κάποιες καταστάσεις και βέβαια είναι και στον άνθρωπο.

    βασικά το πιστεύω πως λόγο της μοναξιάς

    >>Η σεξουαλικότητα στις μέρες μας είναι διαστρεβλωμένη<<

    και βέβαια

    Σε επικυνδυνους καιρούς η μοναξιά είναι η λογική κατάλληξη και για τα τρύα φύλλα αλλά δεν είναι το ίδιο άσχημη για τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά. Εν τούτις θαυμάζω κάτι ιστορίες απο παραμύθια όπου οι καλοί νικάνε στο τέλος.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δεν θεωρω τις γυναικες μυστηριες, αλλα απλα πιο ευαισθητες απο τους αντρες. αυτο δεν εχει να κανει με τη γνωστη μαλακια περι αδυναμιας του γυναικειου φυλου, αλλα το αντιθετο, αυτη τους η ευαισθησια τις βοηθα στο να αντιλαμβανονται ορισμενα πραγματα πιο ευκολα, να ασχολουνται με λεπτομεριες που οι αντρες λογο δυναμης αδυνατουν να δουν, και τελικα καταληγουν να κανουν καλυτερα σχεδον καθε δουλεια (ειδικα στις μερες μας που ολες γιναν τοσο περιπλοκες).

    αυτο δε σημαινει οτι τα κανουν ολα τελεια, ειδικα οταν στα ματια μου μοιαζουν ολες επιφανειακες κι αδειες, σε οτι εχει να κανει με τη τεχνη τουλαχιστον! πολλες φορες αυτη τους η ευαισθησια μπορει να τις κανει χειροτερες σε θεματα συμπεριφορας, οταν συνδεουν καθε σου κινηση με κατι που παθαν στο παρελθον, και προσπαθουν μηχανικα να προστατεψουν τους εαυτους τους. ετσι κι αυτες καταληγουν προβλεψιμες.

    δοκιμασε για παραδειγμα να κανεις ενα σχολιο -ειτε αρνητικο, ειτε θετικο- σε καποια που δε σε ξερει ακομα πολυ καλα, να δεις οτι σιγουρα θα επηρεαστει και θα αντιδρασει! μπορει να πει οτι της την πεφτεις, οτι εισαι λιγουρης, εχεις κολλημα ή καψουρα μαζι της, κι οπου αλλου οδηγει το μυαλο της καθε μιας. αυτο ειναι λαθος (ειδικα οταν δε τη ξερεις καν, πως γινεται να τη καψουρευτεις, ελεος), αλλα ετσι μαθαν, και με την ευαισθησια τους διογκωνουν τα παντα, καταληγωντας σε φαντασιομανια και πολλες φορες λαθος συμπερασματα.

    δοκιμασε να κανεις το ιδιο σχολιο σε αντρα, και θα διαπιστωσεις ποση περισσοτερη υπομονη, αδιαφορια και ψυχροτητα μπορουμε να δειξουμε...

    στις μερες μας που η γυναικα ειναι τελειως ανεξαρτητη, εχουν πολλαπλασιαστει τα πραγματα που βρισκει εχθρικα σαν "απειλες", κι ετσι μου μοιαζει φυσιολογικη η οποιαδηποτε μοναξια νιωθουν (και φυσικα νιωθουμε κι εμεις), αφου αναγκαζονται να σκεφτονται με καχυποψια, αμφιβολια κλπ, για να προστατευτουν...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    εδω..
    Posts
    171
    Οι γυναίκες είναι περίεργα πλάσματα , αντιφατικά και απρόβλεπτα .... αλλα σκέφτονται , άλλα λένε και άλλα εννοούν ...και έχουν την απαίτηση από σένα , δύστυχε άντρα , να τις καταλάβεις... ολο το ζουμί όμως είναι σε αυτά που δε σου λένε…

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by roula35 View Post
    Οι γυναίκες είναι περίεργα πλάσματα , αντιφατικά και απρόβλεπτα .... αλλα σκέφτονται , άλλα λένε και άλλα εννοούν ...και έχουν την απαίτηση από σένα , δύστυχε άντρα , να τις καταλάβεις... ολο το ζουμί όμως είναι σε αυτά που δε σου λένε…
    και λένε μεταξύ τους να υποθέσω...;

    λολ, με μπερδεύει η απάντηση σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Να σου πω εγώ για εμενα τι έχω ανακαλύψει.

    Έχω υπέρ-αναλυτικό μυαλό, και πολύ ευρεία φαντασία. Κάθε τι που βλέπω, ακούω ή αισθάνομαι, μπορώ να το συνδέσω ή να το επεκτείνω σε ένα σωρό αλλα βιώματα. Μου αρέσει σαν διανοητική διαδικασία, γιατί με κάνει να αισθάνομαι ασφαλή και με αυτοπεποίθηση. Γνωρίζοντας το όμως, ξέρω και ποτε να το φρενάρω. Από τις πιο διάσημες ατάκες μου σε αυτό το forum είναι το παλαι ποτε "Κανεις δεν είναι μέντιουμ να μαντεύει τις προθέσεις του αλλου" οποτε πάντα κάνω κρατεί στις υπέρ-διοράσεις μου όσων αφορά αλλα άτομα, ιδιαιτερα νέους φίλους, γιατί πιστεύω ότι ισχύει το ίδιο για αυτούς που ισχύει και για εμενα: ο καλύτερος άνθρωπος για να εξηγήσει τι εννοώ με αυτά που λέω, είμαι εγώ :D.

    Είναι από τα θέματα που έχω καβγαδίσει με το αγόρι μου άπειρες φορες, τουλάχιστον μια κάθε 15ήμερο. Κλασσικές ατάκες, αυτός να λέει ότι οι άνδρες δεν προσεγγίζουν τις κοπέλες έτσι απλά και με αγαθότητα, πως οι περισσότεροι έχουν ερωτικές βλέψεις, και πως η δικη μου "αφέλεια" στο να τους αντιμετωπίζω ως "πιθανούς φίλους" τους δίνει θάρρος, και μπλέκω σε μπελάδες μετά, και τα παίρνει... Και εγώ να απαντάω πως δεν μασάω τα λόγια μου (ομολογουμένως κάτι που λίγοι αμερικανοι κάνουν, γαμώ το politically correct μου μέσα!), εάν με ενοχλεί κάτι το λέω, και λίγο με ενδιαφέρει τι έχει ο κάθε ένας στο μυαλό του. Μέχρι να το εκφράσει και να το κάνει "πρόβλημα" μου, έχει όλο το ελεύθερο να σκέφτεται να με γδάρει ζωντανή και να με τηγανίσει.

    Όσο για αυτό που είπε το ΚΕΝΟ όσων αφορά τα σχόλια/κοπλιμέντα, είναι σε συνδυασμό και με τους άνδρες. Ένας άνδρας δε θα σου κάνει κάποιο σχόλια έτσι στο άσχετο, έχει στόχο να σε επηρεάσει, αποζητά κάποια σου αντίδραση (άσχετο αν μερικές κοπέλες υπέρ-αντιδρούν). Εάν ως γυναικα αντιδράσεις όπως περιγραφει ο ΚΕΝΟ ότι αντιδρούν οι άνδρες -με ψυχραιμία και μια σχετική αδιαφορία- τότε να δεις την απογοήτευση του αλλου που σου έκανε το σχόλιο. Είναι πολύ έντονο φαινόμενο εδώ, γιατί εγώ έχω μάθει σε ελληνικό περιβάλλον, και να μιλάω ελευθερα και χωρίς "παιχνίδια". Ξέρεις ποσα αγόρια/άνδρες έχω κομπλάρει, απλά και μονο επειδή δεν "κομπλαρομαι"; Μου κάνει το κοπλιμέντο (συνήθως), λέω ένα ειλικρινέστατο ευχαριστώ και συνεχίζω την συζήτηση... και μένει ο άλλος να με κοιτάει λες και είμαι εξωγήινη που δεν "ευαισθητοποιήθηκα" στο σχόλιο του, μην σου πω προσβάλλεται κιόλας!

    Δεν ξέρω αν ισχύει και σε άλλες κοπέλες, αλλα εμενα με εκφράζει απόλυτα.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εσυ για 19χρονη εισαι πολυ προχωρημενη και με ολοσωστες αποψεις (τις περισσοτερες φορες). +1 απο εμενα γι'αυτο και την ανεση σου, μακαρι να ηταν ολες οι ελληνιδες το ιδιο ακομπλεξαριστες και λιγοτερο μυγιαγγιχτες!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    +100 κι από δω.
    Δεν ξέρω αν έχω ούτε ευρεία φαντασία, ούτε πολύ μυαλό όμως, λοολ.χαχααα
    Αυτοί οι διαχωρισμοί άντρας γυναίκα σε συμπεριφορά, είναι ευνόητο να υπάρχουν, it's in the genes ladies and gentlemen!
    Η ιστορία του ανθρώπινου είδους μας έχει κληροδοτήσει διαφορετικές ικανότητες και ανικανότητες, σε άλλα υπερτερεί το γυναικείο φύλο και σε άλλα το ανδρικό. Όμως αν φροντίζουμε να παίρνουμε ως παράδειγμα τις προσεγγίσεις και τις ικανότητες του κάθε φύλου αντίστοιχα, αντί να τσακωνόμαστε για το ποιος θ' ανέβει στο βάθρο, που είναι ματαιόπονο και βλακώδες τελικά, να μπορέσουμε να επικεντρωνόμαστε σε όσα μας ενώνουν,που είναι οι τσακωμοί. ΛΟΛ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    66
    Quote Originally Posted by roula35 View Post
    Οι γυναίκες είναι περίεργα πλάσματα , αντιφατικά και απρόβλεπτα .... αλλα σκέφτονται , άλλα λένε και άλλα εννοούν ...και έχουν την απαίτηση από σένα , δύστυχε άντρα , να τις καταλάβεις... ολο το ζουμί όμως είναι σε αυτά που δε σου λένε…
    Πως μια γυναικα αλλαζει σε μια μερα συναισθηματα;πως απο κει που σε αγαπαει ξαφνικα σε μισει;οταν προχωρατε στον επομενο ποσο ευκολα ξεχνατε τον πρωην;και γιατι αλλα λετε αλλα αισθανεστε και αλλα κανετε;οσο δυνατες ξαι βα προσπαθειτε να δειξετε εχετε τεραστια ανασφαλεια τελικα!!μυστηρια αναπαντητα....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    DissolvedGirl, αυτά που λέει το αγόρι σου σε σένα μου θυμίζουν αυτά που έλεγα εγώ σε πρώην μου. Τυχαίο;;;;;;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Εννοώ δηλαδή πως είχα και εγω πολλές ανασφάλιες. Πλέον απλά δεν με ενδιαφέρει και αποζητώ την μοναξιά. οκ άντε κάποιες φορές μου αστράφτει να θέλω να βγω έξω, να μην αντέχω καθιστός. Πάω για έναν περίπατο συνήθως η για καφέ.

Similar Threads

  1. Μια γυναικα εξομολογειται...
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 101
    Last Post: 28-04-2010, 13:32
  2. χωρισμος με μια γυναικα!!!
    By blackwallstreet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 23-12-2009, 12:19
  3. γυναικα και βαρη
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-05-2009, 00:05
  4. Το πλασμα που λεγεται Δημητρης...
    By dimitris79 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 24-04-2008, 11:57
  5. Πως λεγεται αυτο το συμπτωμα?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 29-07-2007, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •