ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΓΧΟΥΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    στις οχθες του αχερωντα
    Posts
    64

    Διαταραχη αγχους

    Καλησπερα.εδω και μερικους μηνες αρχισα να εχω κρισεις πανικου πηγα σε γιατρο πριν ενα μηνα και μου εδωσε bespar 10mg μισο το πρωι μισο το βραδυ και valmane.τις πρωτες μερες ημουν ενταξει μετα ομως ξαναπαθαινα κρισεις,αν παιρνει καποιος τα bespar να μου πει αν ειναι αποτελεσματικα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Γεια σου, malamataki.

    Την περίοδο αυτή παίρνω κι εγώ bespar. Είναι ήπιο αγχολυτικό. Χρειάστηκε να περάσει κάποιο διάστημα, μικρό βέβαια, για να νιώσω κάποια ''διαφορά''.
    Ωστόσο, η αποτελεσματικότητά τους εξαρτάται από την περίπτωση και τον εκάστοτε οργανισμό.

    Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να έρθεις ξανά σε επαφή με το γιατρό σου.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    στις οχθες του αχερωντα
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by crazy_diamond View Post
    Γεια σου, malamataki.

    Την περίοδο αυτή παίρνω κι εγώ bespar. Είναι ήπιο αγχολυτικό. Χρειάστηκε να περάσει κάποιο διάστημα, μικρό βέβαια, για να νιώσω κάποια ''διαφορά''.
    Ωστόσο, η αποτελεσματικότητά τους εξαρτάται από την περίπτωση και τον εκάστοτε οργανισμό.

    Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να έρθεις ξανά σε επαφή με το γιατρό σου.
    Ευχαριστω crazy_diamond,αυτο θα το κανω σιγουρα.βασικα δεν ανεφερα οτι πριν παω στο γιατρο καποιες φορες που με επιανε κριση πανικου επαιρνα μισο xanax 0,5mg και ημουν μια χαρα μετα για καμμια δεκαρια μερες.αλλα μετα ξαναειχα κρισεις.τωρα με τα bespar οταν παθαινω κριση προσπαθω να την περναω χωρις να παρω xanax.Να σημπληρωσω ακομη οτι μου ειπε να μην ξαναπαρω xanax.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Γεια σου Μαλαματακι
    Βασίλη με λενε.

    Όσον αφορά για το αγχος το Bespar είναι fiat πεντακοσαρακι και το xanax BMW σειρα 7…
    Το καθενα εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του…
    Επίσης ενδείκνυται το καθενα για ξεχωριστες περιπτωσεις και εξατομικευμένες θεραπειες.
    Παλαιοτερα το ειχα δοκιμασει και εγω(το bespar) και δυστιχως όταν το εκοψα ειχα τις ιδιες παρενεργειες με αυτές του entact.
    Παιζει πολύ μεγαλο ρολο παντως οι ψυχοθεραπεια σε συνδυασμό με κάποια αγωγη όχι απαραιτητα φαρμακευτικη.
    Δεν εχω εμπειρία σε αυτό αλλα πιστευω ότι ο θεραπων ιατρος είναι το αλφα και το ωμεγα σε μια θεραπεια κατά της κατάθλιψης και των κρισεων αγχους.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    στις οχθες του αχερωντα
    Posts
    64
    πηγα το απογευμα στο γιατρο μου και μου ανεβασε τη δοσολογια του bespar,μου εβαλε ακομη μισο το μεσημερι.Θα το παιρνω μεχρι τελος φεβρουαριου.μου ειπε ακομη να μην ξαναπαρω τα valmane.για να δουμε...
    φυσαει αδιαφορια να ντυνεσαι καλα...

  6. #6
    Γεια σας μπορειτε να με βοηθήσετε αντιμετώπιζε στομαχικα προβληματα και ο γιατρός μου μου έδωσε librax Kai opwsdhpote psyxanalush Giati to epatha apo agxos ousiastika mou milise Gia agxwdh diataraxh ekana Kai therapeia me cipralex oxtw mines alla den eida kamia diafora sta psuxoswmatika sumptwmata exei kaneis paromoia empeiria niwthw to stress na me katavalei fovamai to stomaxi tha ftiaxei niwthw fouskwma Kai kompo sto diafragma sunexws Mia piesh dld hdh to pernw Mia evdomada alla ok eida Mia mikrh diafora alla sunexizei to provlhma poso kairo Prepei na Kanw agwgh ???? Voithise me sas parakalw odeuw pros th katathlipsh trelenw toys goneis mou Kai toys antrwpous mou me agapane olh mera klaiw !!!!!

  7. #7
    Epishs me pianoun kriseis panikoy me tash Gia lipothimia Kai sto foul taxukardia me fterougismata katholoy kala den eimai Kai eimai molis 25 dld sta 30 mou tha eimai Mia trelh me stomaxika ???? Thaou perasei pote fovamai !!!!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Φαινιαγια View Post
    Epishs me pianoun kriseis panikoy me tash Gia lipothimia Kai sto foul taxukardia me fterougismata katholoy kala den eimai Kai eimai molis 25 dld sta 30 mou tha eimai Mia trelh me stomaxika ???? Thaou perasei pote fovamai !!!!
    διαβασε αυτο το κατεβατι κ αν θες κατι στηλε μου πμ δε δαγκωνω! http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BA%CE%BF%CF%85

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Φενια δεν κανεις μια προσπαθεια να αναγνωρισεις τα γενεσιουργα αιτια του αγχους? Αν συνεβη καποιο προβλημα, αν σε ταλαιπωρουν αρνητικες σκεψεις συστηματικα, αν σε αγχωνει μια κατασταση τωρινη ή μελλοντικη, αν εχεις καποιο ιδιοσυγκρασιακο χαρακτηριστικο πχ τελειομανια, αν σε πιεζει καποιος ή κατι, αν εχεις ανεπιτευκτους στοχους κλπ. Αυτα σε πρωτο επιπεδο, γτ μπορει να μην υπαρχει μια αμεση αιτια σ αυτη τη σχεση αιτιου αιτιατου. Αλλωστε τα στομαχικα προβληματα, ειδικα στις γυναικες ειναι πολυ συνηθισμενο ξεσπασμα του αγχους. Για δες λοιπον τι εχει αλλαξει στη ζωη σου πριν το παθεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    τα librax είχα πάρει κι εγώ κάποτε,είναι πολύ καλά για το στομάχι!
    όμως αν τα αίτια είναι ψυχολογικά χρειάζεσαι ένα καλό ψυχίατρο ή νευρολόγο.

  11. #11
    malamataki γεια σου.Το ιδιο ειχε συμβει και σε εμενα και απο περυσι εκανα οτι εξεταση υπαρχει για το στομαχι εναμισι χρονο με ταλαιπωρουσαν φουσκωματα αναγουλεσ και στο τελοσ εξαντληση και ζαλαδες.τελικα να μην τα πολυλκογω πηγα σε ψυχολογο και ψυχιατρο και τωρα απο πλευρασ στομαχιου ειμαι μια χαρα.τρωω τα παντα χωρισ να με ενοχλει πια τιποτα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Καλησπέρα σας παιδιά είμαι ολοκαίνουργια εδώ,και δεν έχω μπει στο νόημα της επικοινωνίας και πώς επικοινωνείτε μεταξύ σας...
    πόσοι αλληλεπιδράτε συνολικά σε αυτό το φόρουμ περίπου;;;

    Ηθελα να γράψω στα προβλήματα ψυχολογίας,αλλά δεν τα κατάφερα...ίσως είναι κλειστό θέμα.
    Αλλά και εδώ βολεύομαι γιατί έχω κρίσεις άγχους πολλά χρόνια...είναι καλά σε αυτό το θέμα να σας γράψω τις εμπειρίες μου και τους προβληματισμούς μου;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επικοινωνουμε ανεβαζοντας ποστ οπως μια παρτιδα ποκερ που ο καθε ενας ριχνει κ απο ενα φυλο στο τραπεζι ενας αλλος τροπος επικοινωνιας ειναι τα πμ αν θες να συζητισεις κατι σε μεγαλυτερο βαθος...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Καλησπέρα και πάλι,το προσωπικό μνμ σε ποιόν να το στείλω για να συζητήσω κάτι σε βάθος;
    Είναι κάποιος από εσάς ψυχολόγος ή έχει αναλάβει χρέη ψυχολόγου που μπορεί να βοηθήσει;
    Εγώ είμαι ικανοιποιημένη και στις 2 περιπτώσεις,όπως επίσης να συζητήσω ανοιχτά και στο φόρουμ τα προβλήματά μου.
    Ετσι κ αλλιώς,όλοι ανώνυμοι είμαστε...
    Ακούω τις προτάσεις σας...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    5
    Γεια σας..και γω καινουργια ειμαι εδω μεσα και δεν ξερω πως λειτουργει ακομη αυτο το forum.. ηθελα κ γω με την σειρα μου να μιλησω με ατομα που αντιμετωπιζουν παρομοια προβληματα με εμενα..βασανιζομαι απο τις αγχωδεις διαταραχες..πηγα σε γιατρο και σημερα ξεκινησα αγωγη με zoloft τον 50mg.. ειμαι λιγο αγχωμενη για το πως θα αντιδρασει ο οργανισμος και θα ηθελα εαν υπαρχει καποιος που το εχει παρει αυτο το φαρμακο να με βοηθησει κ εμενα...ξεκινησα την αγωγη γιατι πλεον η καθημερινοτητα μου ειχει γινει βασανο.. δεν εχω ορεξη για τιποτα σχεδον, το στομαχι μου συνεχως ειναι ενας κομπος.. ο γιατρος μου ειπε οτι εχω κια μια μικρη σε δοση να το πω καταθλιψη γιατι συνηθως οσοι αντιμετωπιζουν προβληματα με το αγχος, συνυπαρχει κ η καταθλιψη... θα ηθελα πολυ να ακουσω και αλλες εμπειριες που θα με βοηθησουν...περιμενω απαντησεις

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αντιμετωπιση αγχους
    By αγωνια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-07-2010, 23:34
  2. διαταραχή κοινωνικού αγχους
    By mvc in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-2010, 19:25
  3. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΓΧΟΥΣ-ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ-ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By pak23 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 32
    Last Post: 30-09-2009, 23:58
  4. Replies: 76
    Last Post: 10-01-2009, 01:39
  5. Επιπτωσεις αγχους..
    By Ifigeneia24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 07-05-2006, 13:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •