Τεστ προσωπικότητας βασισμένα στην τυπολογία κατά Jung
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482

    Τεστ προσωπικότητας βασισμένα στην τυπολογία κατά Jung

    Το τελευταίο διάστημα έχω ασχοληθεί με την τυπολογία προσωπικότητας βασισμένη στις θεωρίες του Jung. Με έχει βοηθήσει να ξεκαθαρίσω αρκετά πράγματα για το πως σκέφτομαι, πως αντιλαμβάνομαι τα πράγματα αλλά και να καταλάβω μερικές συμπεριφορές άλλων ανθρώπων όπως του αγοριού μου.

    Μπορεί κάποιος να διαβάσει λίγο περισσότερο για την τυπολογία και τα τεστ αναγνώρισης μέσω των παρακάτω συνδέσμων (δυστυχώς είναι μόνο στα αγγλικά):
    http://en.wikipedia.org/wiki/Myers-Briggs_Type_Indicator
    http://en.wikipedia.org/wiki/Keirsey_Temperament_Sorter

    Υπάρχει μεγάλη κριτική για την επιστημονική βάση και την αξιοπιστία της συγκεκριμένης τυπολογίας παρόλα αυτά είναι μεγάλο το πλήθος των ανθρώπων που την ασπάζεται και πιστεύει ότι είναι σωστή. Προσωπικά όπως είπα με έχει βοηθήσει αρκετά να καταλάβω κάποιες πλευρές της προσωπικότητάς μου.

    Τα επίσημα τεστ είναι επί πληρωμή, κυκλοφορούν όμως αρκετά ανεπίσημα στο internet δωρεάν.
    Ένα από αυτά είναι: http://www.mypersonality.info/personality-types/

    Εγώ ως καλύτερο θεωρώ το http://www.cognitiveprocesses.com/assessment/survey.html
    αλλά οι ερωτήσεις του είναι αρκετά δύσκολο να κατανοηθούν ακόμα και από αγγλόφωνους.

    Ακόμα και τα επίσημα τεστ δίνουν ποσοστό επιτυχημένης αναγνώρισης 75%, οπότε δε μπορείς να βασιστείς μόνο στο τεστ για να αποφασίσεις για το ποιος τύπος προσωπικότητας πραγματικά σου ταιριάζει. Σου προσφέρουν όμως μια αρχική εκτίμηση και μια καθοδήγηση για ποιους τύπους να διαβάσεις μετά.

    Εγώ π.χ. έχω κάνει πάνω από 10 τεστ και μόνο ένα με βγάζει τον τύπο της προσωπικότητας που πιστεύω ότι είμαι. Είμαι INFP και για να δει κάποιος την περιγραφή μπορεί απλά να γράψει αυτά τα γράμματα στο google και θα βρει ένα σωρό σελίδες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Έκανα το τεστ στο πρώτο λινκ που έδωσες!!
    Είμαι ISTJ - The \"Examiner\"
    Μπορώ να πω ότι σε πολλά πράγματα συμφώνησα και σε άλλα διαφώνησα κάθετα με την ανάλυση. Βέβαια πολλές φορές, έχουμε διαφορετική εικόνα για τον εαυτό μας.. από αυτή που πραγματικά μπορεί να είναι..!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    ISFP \"The Artist\".

    Έχουμε καλλιτεχνική φλέβα πως να το κάνουμε :D

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    χε! χε! το έκανα το τεστ και μου βγήκε ISFP - The \"Artist\". Καλό ή κακό αυτό?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Ωραία, αναρωτιέμαι πόσοι τελικά θα βγουν με το γράμμα Ι εδώ πέρα και μήπως θα είναι λίγο παραπλανητικό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Originally posted by Aphelia
    Ωραία, αναρωτιέμαι πόσοι τελικά θα βγουν με το γράμμα Ι εδώ πέρα και μήπως θα είναι λίγο παραπλανητικό.
    Τι εννοείς? τι σημαίνει το Ι??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Εκανα το 2ο και βγήκα INFP .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    _Τι εννοείς? τι σημαίνει το Ι??


    Introvert (εσωστρεφής) από ότι διάβασα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    πριν 3 χρονια ειχα κανει το τεστ αυτο...δεν περιμενα οτι θα το βρισκα πάλι μπροστά μου....

    αν και δεν πολυπιστεύω στα τεστ, μ αρεσουν....βγηκα ISFP. θα προτιμουσα το ΙSTJ....ισως

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Originally posted by blackdaizy
    χε! χε! το έκανα το τεστ και μου βγήκε ISFP - The \"Artist\". Καλό ή κακό αυτό?
    Ούτε καλό ούτε κακό. Το νόημα όπως γενικά σε όλα τα τεστ προσωπικότητας είναι να καταλάβουμε τον εαυτό μας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by alexandros3
    _Τι εννοείς? τι σημαίνει το Ι??


    Introvert (εσωστρεφής) από ότι διάβασα
    Ή όχι;

    Πιο κάτω γράφει

    dominant: introverted sensing.

    Ίσως ότι κρίνουμε το κόσμο μέσα μας κι έχουμε τον έξω λίγο πολύ γραμμένο γι\' αυτό είμαστε κυρίαρχοι;

    (τι να φτουρίσει ο jung μπροστά μου :P )

    edit
    Χμφρ... ή μάλλον ίσως ούτε αυτό.
    Dominant μπορεί να αναφέρεται στο κυρίαρχο χαρακτηριστικό. Who knows.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Originally posted by Aphelia
    Originally posted by blackdaizy
    χε! χε! το έκανα το τεστ και μου βγήκε ISFP - The \"Artist\". Καλό ή κακό αυτό?
    Ούτε καλό ούτε κακό. Το νόημα όπως γενικά σε όλα τα τεστ προσωπικότητας είναι να καταλάβουμε τον εαυτό μας.
    χμμμ! ok thanks!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by Sofia
    πριν 3 χρονια ειχα κανει το τεστ αυτο...δεν περιμενα οτι θα το βρισκα πάλι μπροστά μου....

    αν και δεν πολυπιστεύω στα τεστ, μ αρεσουν....βγηκα ISFP. θα προτιμουσα το ΙSTJ....ισως
    The Duty Fulfiller?

    Tres banal!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    ISFP - The \"Artist\"
    ISFPs are artistic, creative, loyal and sensitive. They have a keen appreciation for beauty because of their highly developed senses. They are easy to get along with and live in the \"here and now\". ISFPs are adaptable, caring, independent and like to contribute to the well-being of others. They are typically hard to get to know.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Είναι κάπως πολύπλοκο να τα εξηγήσω όλα και δύσκολο να βρω τις κατάλληλες λέξεις.

    Καταρχήν να πω ότι σύμφωνα με τους συνδυασμούς των στοιχείων προσωπικότητας βγαίνουν 16 τύποι.

    Έχουμε 4 είδη στοιχείων προσωπικότητας με 2 σχετικά αντίθετα στοιχεία σε κάθε είδος.
    1) Μπορεί να είναι κάποιος περισσότερο εσωστρεφής ή περισσότερο εξωστρεφής . Απόλυτα φυσικά δε μπορεί να είναι κανένας μπορούμε όμως να δούμε την προτίμηση ή την κατεύθυνση. Άρα το πρώτο γράμμα θα είναι είτε I=Introverted (εσωστρεφής) είτε E=Extraverted (εξωστρεφής). Αυτή η εσωστρέφεια ή εξωστρέφεια σύμφωνα με τη θεωρία πίσω από τα τεστ δεν αντικατοπτρίζει μόνο την κοινωνικότητά μας αλλά και πως δρούμε. Ας πούμε ότι οι εσωστρεφής κοιτάνε περισσότερο προς τα μέσα και οι εξωστρεφής περισσότερο προς τα έξω και αντίστοιχα λαμβάνουν μεγαλύτερη ικανοποίηση. (αν τα λέω σωστά)

    2) Το δεύτερο γράμμα θα είναι είτε Ν είτε S. N για Intuition και S για Sensing. Στα ελληνικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι Intuition είναι διαίσθηση αλλά Sensing δε ξέρω αν υπάρχει μία λέξη αλλά ας πούμε ότι περιγράφει την αντίληψη με τις 5 αισθήσεις. Επιγραμματικά και πολύ πρόχειρα θα μπορούσα να πω ότι αυτός που είναι πιο διαισθητικός κοιτάει περισσότερο στο μέλλον και φαντάζεται διάφορα για αυτό ενώ αυτός που αντιλαμβάνεται με τις 5 αισθήσεις ζει το εδώ και τώρα.

    3) Το τρίτο γράμμα μπορεί να είναι είτε T είτε F. Τ για Thinking (πιο λογικός) F για Feeling (πιο συναισθηματικός). Αυτό αφορά περισσότερο το πως λαμβάνουμε αποφάσεις, βασιζόμαστε περισσότερο στη λογική ή στο συναίσθημα.

    4)Και τέλος έχουμε J ή P. J=Judging και P=Perception. Αυτό το στοιχείο είναι το πιο δύσκολο να το περιγράψω, εγώ αμφιταλαντεύτηκα πολύ για τη σημασία του. Ας πούμε ότι αυτοί που έχουν προτίμηση P κρατάνε τις αποφάσεις ανοιχτές μήπως προκύψει κάτι άλλο που θα τους αλλάξει γνώμη ενώ αυτοί με προτίμηση J έχουν την τάση να κλείνουν τα πράγματα.

    Τα περιέγραψα πολύ επιγραμματικά και είναι και άλλα πάρα πολλά που θα έπρεπε κάποιος να διαβάσει για να καταλάβει τη σημασία όλων αυτών.

    Αυτά που ανέφερε ο Αλέξανδρος περί Introverted Sensing ως κυρίαρχη λειτουργία θα τα περιγράψω αργότερα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •