ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216

    ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ

    Καμια φορα μπορει να μου κολλησει μια απορια στο μυαλο μου και να τη σκεφτομαι συνεχεια και να ρωταω απο δω και απο 'κει, να ψαχνω στο ιντερνετ.Το θεμα ομως ειναι οτι κολλαω στην απορια με ψυχαναγκαστικο τροπο.
    Ας πουμε σημερα με το που ξυπνησα σκεφτομουν τιτλο για ενα ποστ στο μπλογκ μου, και χωρις να καταλαβω το πως ακριβως, σκεφτηκα μια λεξη που εχει παυλα.Αυτη η λεξη βεβαια τυχαινει να ειναι και το ονομα του μπλογκ μου.Και αυτο με αγχωσε περισσοτερο.Επειδη το μπλογκ ειναι κατι με το οποιο ασχολουμαι με καθημερινα, ειναι κατι δικο μου, και δε θελω βλεπωντας το, να μου θυμιζει την ψυχαναγκαστικη απορια.Μου κολλησε σε ποιες λεξεις βαζουμε παυλα και αρχισα να ρωταω και να ψαχνω παντου.Το κεφαλι μου πονεσε με αυτη την απορια.Προσπαθουσα να σκεφτω λεξεις που βαζουμε παυλα.Στα λογοπαιγνια βαζουμε νομιζω παυλα, σε δημοσιογραφικους τιτλους και προσπαθουσα να σκεφτω κατι τετοιο αλλα δε μου ερχοταν κατι στο μυαλο.Απο τοτε που ξυπνησα μεχρι τωρα αυτο σκεφτομαι.
    Για να καταλαβετε, ας πουμε οτι σημερα ξυπνησα και μου ηρθε αμεσως στο μυαλο το nickname μου στο e-psychology και οτι σκεφτομουν πως να το γραψω με αλλο τροπο και σκεφτηκα να βαλω παυλα, δηλαδη ste-phanos ή stepha-nos.Μετα προσπαθουσα να σκεφτω γιατι μου ηρθε στο μυαλο να βαλω παυλα και μετα αρχισα να ψαχνω ποτε βαζουμε παυλα κτλ κτλ.
    Μου συμβαινουν μερικες φορες κατι τετοια και δεν το αντεχω.Ας πουμε και οταν γραφω ενα ποστ, οπως τωρα καλη ωρα, πολλες φορες το ελεγχω ξανα και ξανα, το σβηνω, το ξαναγραφω, το σβηνω ξανα και ξανα και ξανα, και ενω ειναι φανερο οτι ειναι σωστα γραμμενο, εγω παλι το σβηνω και το ξαναγραφω.Σα να με αγχωνει οτι αν ειναι λαθος γραμμενο, θα σκεφτομαι συνεχεια αυτο και δε θα μου ξεκολλαει απο το μυαλο, και θα ειναι εκει για παντα.
    Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε...
    Ειναι πολυ σπαστικο αυτο.Δεν το αντεχω.Μου αρεσει πολυ το γραψιμο και με ενοχλει πολυ οταν εχω ψυχαναγκασμους στο γραψιμο.
    Τι θα κανω ρε παιδια;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Δε ξερω, παντως εμενα μου αρεσουν καμποσα ποστς απο τo blog σου! Αληθεια! Εχεις πολυ ωραια και απλη γραφη . Δεν το διαβαζω τακτικα , αλλα οποτε πεσω που και που εκει , ριχνω παντα μια εκτεταμενη ματια!

    Τωρα σχετικα με τις παυλες μμ,γενικα σχετικα με τους ψυχαναγκασμους , δεν θελω να σου φανει "καπως" αυτο που θα ρωτησω, αλλα ειχες πει πριν καιρο οτι ξεκινησες θεραπεια με ειδικο και ενδεχωμενος με χαπια.

    πως παει η δουλεια εκει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Αγαπητέ Στέφανε αυτό με το γράψιμο / επανέλεγχος / σβήσιμο / γράψιμο / επανέλεγχος .... το είχα κι εγώ παλαιότερα.. Σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!!! Ένας τρόπος υπάρχει να το σταματήσεις και αυτός είναι να κόψεις 1 από τα παραπάνω φίλε μου. Το γράψιμο φυσικά δεν πρέπει να το κόψεις αυτό που πρέπει να σταματήσεις είναι τον επανέλεγχο έστω τον 2ο επανέλεγχο.

    Θα σου πω τι έκανα ακριβώς. Σου μιλάω είχα ακριβώς το ίδιο που λες οκ? Κατάφερα και το σταμάτησα εδώ και χρόνια χωρίς ειδικό, ολομόναχος. Μπορείς να τα καταφέρεις και εσύ!! Όταν γράψεις ένα άρθρο ή ένα κείμενο τέλος πάντων θα έχεις δικαίωμα να το ελέγξεις για λάθη μόνο 1 φορά. Διάβασε το λοιπόν και θα προβείς σε διόρθωση ΜΟΝΟ όταν τα λάθη είναι σοβαρά! Αν υπάρχουν χαζά ορθογραφικά κ.τ.λ. μην διορθώσεις ΤΠΤ!!!! Μέσα από αυτήν την διαδικασία θα καταλάβεις πως δεν μπορείς να είσαι τέλειος σε όλα γιατί στην προσπάθεια σου να αγγίξεις την τελειότητα χάνεις την ευχαρίστηση και την μαγεία που σου προσφέρει το γράψιμο. Με λίγα λόγια από μια ευχάριστη διαδικασία έχει μετατραπεί σε άγχος για το αν θα είναι σωστά αυτά που γράφονται ή όχι.

    Κάνε αυτό που σου λέω και ειλικρινά θα το δεις φίλε μου. Πρόσεξε στην αρχή θα αγχωθείς πολύ, πάρα πολύ μετά από λίγο καιρό όμως αυτό το άγχος θα αρχίσει να σβήνει με αποτέλεσμα να μη σε νοιάζει καθόλου. Μη σου πω πως θα κόψεις και τον 1ο επανέλεγχο!!! :D
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  4. #4
    Μου συμβαινουν μερικες φορες κατι τετοια και δεν το αντεχω.Ας πουμε και οταν γραφω ενα ποστ, οπως τωρα καλη ωρα, πολλες φορες το ελεγχω ξανα και ξανα, το σβηνω, το ξαναγραφω, το σβηνω ξανα και ξανα και ξανα, και ενω ειναι φανερο οτι ειναι σωστα γραμμενο, εγω παλι το σβηνω και το ξαναγραφω.Σα να με αγχωνει οτι αν ειναι λαθος γραμμενο, θα σκεφτομαι συνεχεια αυτο και δε θα μου ξεκολλαει απο το μυαλο, και θα ειναι εκει για παντα.
    Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε...
    Καταλαβαίνω απόλυτα φίλε. Ο βασικότερος λόγος που σταμάτισα να γράφω εδώ, όπως και αλλού. Εμένα με βασανίζει όχι μόνο η ορθογραφία αλλά και το νοημάτικο ηθικό κομμάτι. Είναι κρίμα να έχει να μοιραστεί κάποιος πράματα, να έχει διάθεση συμβολής και να παρεμποδίζετε από την ΙΨΔ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by stephanos View Post
    ........
    .Ας πουμε και οταν γραφω ενα ποστ, οπως τωρα καλη ωρα, πολλες φορες το ελεγχω ξανα και ξανα, το σβηνω, το ξαναγραφω, το σβηνω ξανα και ξανα και ξανα, και ενω ειναι φανερο οτι ειναι σωστα γραμμενο, εγω παλι το σβηνω και το ξαναγραφω.Σα να με αγχωνει οτι αν ειναι λαθος γραμμενο, θα σκεφτομαι συνεχεια αυτο και δε θα μου ξεκολλαει απο το μυαλο, και θα ειναι εκει για παντα.
    Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε...
    .....
    χαλαρωσε στεφανε
    μονο ο θανατος ειναι για παντα
    τιποτε αλλο
    μερι κρισμας εντ ε χαπι νιου γιαρ :):):):):):):)

Similar Threads

  1. ΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2010, 21:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •