υπαρχει τροπος μετρησης σερετονινης στον εγκεφαλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thessaloniki
    Posts
    31

    υπαρχει τροπος μετρησης σερετονινης στον εγκεφαλο?

    καλησπερα σε ολους
    ταλαιπωρουμαι κι εγω απο κρισεις πανικου τα τελευταια 2 χρονια.
    οχι πολυ σοβαρες, αλλα αρκετα -τοσο ωστε να μου ριμαξουν την καθημερινοτητα-

    πηρα seroxat και με βοηθησε αρκετα μιας και ειναι για να ανεβασει τα επιπεδα σερετονινης στον εγκεφαλο μου ! ετσι μου ειπε η γιατρος.
    η απορια μου ειναι η εξης:
    υπαρχει τροπος μετρησης της σερετονινης;
    για να δω τι παιζεται με χαπια και χωρις χαπια ή μας δουλευουν με τα κωλοχαπια τους?
    πως ξερουν οτι επεσε η σερετονινη και ποσο ανεβαινει με τα φαρμακα?

    αν το εχει ψαξει κανεις, ας πει.....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    χωρις να γνωριζω,δεν ειμαι ειδικος θα σου πω απλα πως το σκεφτομαι..η σεροτονινη ειναι μια ορμονη χαρας και επειδη κατα βαση οι κρισεις πανικου οφειλονται σε καταθλιψη(που σημαινει αρνητικα συναισθηματα και σκεψεις)δινουν αυτο το χαπι για να σε ανεβασουν..
    τωρα αν μετριεται η σεροτονινη δεν το γνωριζω.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    παντως να συμπληρωσω,μην περιμενεις θαυματα απο ενα χαπι!θελουν δουλεια οι πανικοι!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thessaloniki
    Posts
    31
    με ολο το θαρρος καταθλιψη ειναι συγκεκριμενη παθηση με συγκεκριμενα συμπτωματα.
    σχεδον κανενας με κρισεις πανικου δεν εχει καταθληψη με την κυριολεκτικη σημασια του ορου.
    υπαρχουν διαφορα τεστ στο διαδικτυο οποιος θελει ας κανει για να δει αν εχει η οχι.
    οτι με τις κρισεις πανικου τα βλεπουμε ολα αρνητικα , συμφωνω.

    αν ομως ειναι θεμα σεροτονινης σε επιπεδο χημειας εγκεφαλου, τι την ριχνει και τι την ανεβαζει?
    μονο με χαπια την ανεβαζεις? και για ποσο?

    επειδη βλεπω οτι παρα πολλα ατομα ταλαιπωρουνται απο αυτο τα τελευταια χρονια ,μαζι κι εγω, λεω μηπως μπορουν να βρεθουν αλλες λυσεις εκτος χημειας.
    πολυ χαπι ρε παιδια μας ταϊζουν! τι γινεται?
    δηλαδη σε περιοδο πολεμου ολοι εμεις τι θα καναμε?
    ειναι δυνατον τα τελευταια χρονια οι κρισεις αγχους να αυξανονται με γεωμετρικη προοδο?
    εγω πριν 10 χρονια οταν μου πρωτο εμφανιστηκαν δεν ηξερα στον κυκλο μου κανεναν αλλο με τεταια συμπτωματα.
    τωρα? χαμος!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    με συγχωρεις που θα διαφωνησω αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο καταθλιπτικων εχουν κρισεις πανικου,γιαυτο αλλωστε ως θεραπεια δινουν αντικαταθλιπτικα!εγω θα σου πω καλη δυναμη να εχεις κ μην το παιρνεις τοσο τραγικα το θεμα..παντα υπηρχαν πανικοι,απλα καποτε το ονομαζαν αλλιως!δεν ειναι κατι καινουργιο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Kαπωτε ειχα ρωτησει τον ψυχιατρο μου αν μετριεται η σεροτινινη μου ειχε πει οχι... παντωσ καποια στιγμη που το ειχα ψαξει.. βρηκα πωσ καποιεσ εξετεσεισ τετοιεσ υπαρχουν αλλα μον οστο εξωτερικο και ειναι πανααααακριβεσ..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    μάρθα , δν έχω κρίσεις πανικού.
    η ποσότητα σεροτονίνης δν μετριέται από όσο ξέρω.
    θα μου την είχαν μετρήσει κ μένα στα νοσοκομεία που μπήκα.

    η δώρα από όσο ξέρω έχει κρίσεις πανικού άρα θα ξέρει.

    σε περίοδο πολέμου έτρωγαν ακόμη και γάτες , αν αυτό σου λέει κάτι.
    ακόμη κ αν κάποιοι αυτοκτονούσαν λόγω κάποιας διαταραχής αυτό δν θα το μαθαίναμε ποτέ κ δν θα είχε δωθεί κ σημασία.
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    οι περισσοτεροι ανθρωποι που πασχουν απο καταθλιψη δεν εχουν κ κρισεις πανικου. δεν ξερω απο που προεκυψε αυτο το συμπερασμα...οπως δεν καταλαβα γιατι οσοι εχουν κρισεις πανικου δεν μπορουν να εχουν καταθλιψη. μα το ενα δεν αποκλειει το αλλο. ισα ισα, το ενα δημιουργει προσφορο εδαφος για την δημιουργια του αλλου. ετσι κ αλλιως τί σημασια εχει πώς λεγεται αυτο απο το οποιο πεφτουμε? και τα 2 σημαδια προειδοποιητικα ειναι, συναγερμος εσωτερικος του οργανισμου μας, οτι κατι δεν παει καλα...

    σε οτι αφορα τα επιπεδα σεροτονινης φανταζομαι οτι θα στο ειπε η γιατρος σου, αφου η σεροτονινη ειναι δειγμα καλη διαθεσης (χοντρικα).

    εγω θα σου λεγα, πώς δεν χρειαζεται καποια επισημη μετρηση. μπορεις να καταλαβεις μονη σου πολυ καλα, αν εισαι καλυτερα, χειροτερα ή στα ιδια. κανεις δεν μπορει να σου πει πώς νιωθεις παρα μονο ο εαυτος σου. ακου αυτον λοιπον ή προσπαθησε να τον εμπιστευτεις ....

    υ.γ. δεν ξερω αν κυκλοφορει η αντιληψη πώς ολα περνανε με ενα χαπι ή με μια συνταγογραφηση λιγων μηνων. δεν ειναι ετσι ομως. χρειαζεται φροντιδα ο εαυτος μας οταν πεφτει κ αυτη δεν περιοριζεται σε χαπια κ μονο. αλοιμονο...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    οι περισσοτεροι ανθρωποι που πασχουν απο καταθλιψη δεν εχουν κ κρισεις πανικου. δεν ξερω απο που προεκυψε αυτο το συμπερασμα...οπως δεν καταλαβα γιατι οσοι εχουν κρισεις πανικου δεν μπορουν να εχουν καταθλιψη. μα το ενα δεν αποκλειει το αλλο. ισα ισα, το ενα δημιουργει προσφορο εδαφος για την δημιουργια του αλλου. ετσι κ αλλιως τί σημασια εχει πώς λεγεται αυτο απο το οποιο πεφτουμε? και τα 2 σημαδια προειδοποιητικα ειναι, συναγερμος εσωτερικος του οργανισμου μας, οτι κατι δεν παει καλα...

    σε οτι αφορα τα επιπεδα σεροτονινης φανταζομαι οτι θα στο ειπε η γιατρος σου, αφου η σεροτονινη ειναι δειγμα καλη διαθεσης (χοντρικα).

    εγω θα σου λεγα, πώς δεν χρειαζεται καποια επισημη μετρηση. μπορεις να καταλαβεις μονη σου πολυ καλα, αν εισαι καλυτερα, χειροτερα ή στα ιδια. κανεις δεν μπορει να σου πει πώς νιωθεις παρα μονο ο εαυτος σου. ακου αυτον λοιπον ή προσπαθησε να τον εμπιστευτεις ....

    υ.γ. δεν ξερω αν κυκλοφορει η αντιληψη πώς ολα περνανε με ενα χαπι ή με μια συνταγογραφηση λιγων μηνων. δεν ειναι ετσι ομως. χρειαζεται φροντιδα ο εαυτος μας οταν πεφτει κ αυτη δεν περιοριζεται σε χαπια κ μονο. αλοιμονο...
    νομιζω πανω-κατω τα ιδια ειπαμε..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by dora-agxos View Post
    παντως να συμπληρωσω,μην περιμενεις θαυματα απο ενα χαπι!θελουν δουλεια οι πανικοι!
    αυτο. πολλα μελη σ αυτο το φορουμ θα σε διαβεβαιωσουν γι αυτο.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by dora-agxos View Post
    με συγχωρεις που θα διαφωνησω αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο καταθλιπτικων εχουν κρισεις πανικου,γιαυτο αλλωστε ως θεραπεια δινουν αντικαταθλιπτικα!εγω θα σου πω καλη δυναμη να εχεις κ μην το παιρνεις τοσο τραγικα το θεμα..παντα υπηρχαν πανικοι,απλα καποτε το ονομαζαν αλλιως!δεν ειναι κατι καινουργιο!
    Και επειδή τα δινουν δηλαδή στο φτερο κανουν και το σωστο?
    Τι επιδερμικές προσεγγίσεις είναι αυτές?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {αν ομως ειναι θεμα σεροτονινης σε επιπεδο χημειας εγκεφαλου, τι την ριχνει και τι την ανεβαζει?
    μονο με χαπια την ανεβαζεις? και για ποσο? }}<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<κοιτα Μαρθα , δεν ειναι κατι την ανεβαζει και κατι την κατεβαζει ακριβως,,, ειναι λιγο ποιο περιπλοκο το ζητημα , τα φαρμακα δεν προσθετουνε σεροτονινη (μονο), επηρεαζουν τον μηχανισμο της προσληψης απ τους υποδοχεις του εγκεφαλου της υπαρχουσας σεροτονινης ._________τελευταια κυκλοφορει και ενα φαρμακο με βαση την μελατονινη , μια ορμονη που δημιουργειται απ την εκθεση στον ηλιο, Τον χειμωνα η οταν δεν υπαρχει ηλιοφανεια υπαρχει ελειψη στον οργανισμο και βοηθαει αυτο το φαρμακο ,(η μια καλη ηλιοθεραπεια οταν μπορεις ),,οι γιατροι δεν το συστηνουν ακομα ανεπιφιλακτα γιατι ειναι στην αρχη, νομιζω τελευταια κυκλοφορησε._____________Βεβαια εκτος απ τα χαπια υπαρχει και η διασκεδαση !!!!!!! που δεν πρεπει να την τσιγκουνευεσαι !!!!!!! ,,,,,,,,,,, ακομα η μαυρη σοκολατα και η μπανανες αυξανουνε (επηρεαζουν θετικα ) την σεροτονινη ,, επισης η νικοτινη (μην αρχισεις το καπνισμα !) αυξανει την εκριση σεροτονινης ,,μπορεις να χρησιμοποιησεις πατς νικοτινης η το ηλεκτρονικο τσιγαρο εναλλακτικα , (μεχρι και χαπια νικοτινης νομιζω υπαρχουνε), ρωτα φαρμακειο η γιατρο ,,,

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by VasilisA View Post
    Και επειδή τα δινουν δηλαδή στο φτερο κανουν και το σωστο?
    Τι επιδερμικές προσεγγίσεις είναι αυτές?
    αυτο καταλαβες βασιλισσα?απο οσα ειπα αυτο καταλαβες?δεν ειμαι της επιδερμιδας ξαναδιαβασε τι εγραψα κ αν θες πες κ εσυ την γνωμη σου σαν ομοιοπαθης κ ασε την μουρμουρα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by dora-agxos View Post
    αυτο καταλαβες βασιλισσα?απο οσα ειπα αυτο καταλαβες?δεν ειμαι της επιδερμιδας ξαναδιαβασε τι εγραψα κ αν θες πες κ εσυ την γνωμη σου σαν ομοιοπαθης κ ασε την μουρμουρα!
    Δεν ειμαι απλη Βασίλισσα Δωρα. ΑΑΑΑ ντροπη....
    Καλα μετα από τοσο καιρο ακομη να το ανακαλυψεις?
    Μα…Είμαι Βασιλισσα της Νύχτας….καταλαβετο επιτελους

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by path View Post
    {αν ομως ειναι θεμα σεροτονινης σε επιπεδο χημειας εγκεφαλου, τι την ριχνει και τι την ανεβαζει?
    μονο με χαπια την ανεβαζεις? και για ποσο? }}<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<κοιτα Μαρθα , δεν ειναι κατι την ανεβαζει και κατι την κατεβαζει ακριβως,,, ειναι λιγο ποιο περιπλοκο το ζητημα , τα φαρμακα δεν προσθετουνε σεροτονινη (μονο), επηρεαζουν τον μηχανισμο της προσληψης απ τους υποδοχεις του εγκεφαλου της υπαρχουσας σεροτονινης ._________τελευταια κυκλοφορει και ενα φαρμακο με βαση την μελατονινη , μια ορμονη που δημιουργειται απ την εκθεση στον ηλιο, Τον χειμωνα η οταν δεν υπαρχει ηλιοφανεια υπαρχει ελειψη στον οργανισμο και βοηθαει αυτο το φαρμακο ,(η μια καλη ηλιοθεραπεια οταν μπορεις ),,οι γιατροι δεν το συστηνουν ακομα ανεπιφιλακτα γιατι ειναι στην αρχη, νομιζω τελευταια κυκλοφορησε._____________Βεβαια εκτος απ τα χαπια υπαρχει και η διασκεδαση !!!!!!! που δεν πρεπει να την τσιγκουνευεσαι !!!!!!! ,,,,,,,,,,, ακομα η μαυρη σοκολατα και η μπανανες αυξανουνε (επηρεαζουν θετικα ) την σεροτονινη ,, επισης η νικοτινη (μην αρχισεις το καπνισμα !) αυξανει την εκριση σεροτονινης ,,μπορεις να χρησιμοποιησεις πατς νικοτινης η το ηλεκτρονικο τσιγαρο εναλλακτικα , (μεχρι και χαπια νικοτινης νομιζω υπαρχουνε), ρωτα φαρμακειο η γιατρο ,,,
    αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα είναι στους νευροδιαβιβαστές που δν επικοινωνούν σωστά.
    αυτό με το τσιγάρο δν το ήξερα.
    ( ευτυχώς που το ξανάρχισα ).
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υπαρχει τροπος για...
    By Marley in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-03-2009, 23:22
  2. Τρόπος ζωής
    By weird in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 16-01-2009, 14:55
  3. Τι γινεται στον εγκεφαλο ατομου με καταθλιψη
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-11-2007, 01:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •