Ψυχοθεραπευτής η ψυχίατρος;;; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38
    Sorry, παιδιά, ο ψυχολόγος δεν είναι νοσοκόμος! Απλώς οι Ψυχολόγοι δεν μπορούν να συνταγογραφήσουν φάρμακα. Βοηθάνε στο να βρεις την βαθύτερη ρίζα της διαταραχής και να αναλύσεις λίγο το χαρακτήρα και τη συμπεριφορά σου. Ο Ψυχίατρος -εμένα προσωπικά- πέρα από το να μου δίνει φάρμακα (ήπια) δεν μου έχει πει τίποτα πιο αναλυτικό ή ουσιαστικό...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Εχοντας την τύχη-ατυχία να επισκεφτώ 2 απ τους καλύτερους ψυχιατρους-ψυχοθεραπευτές της Ελλάδος σε επιστημονικής κατάρτισης επίπεδο, καθηγητές και στο εξωτερικό μου είπαν τα εξής.. Κανένα φάρμακο δε λύνει τα προβλήματα στην γεννεσιουργό αιτία πλην των αντιβιωτικών και των εμβολίων..
    Που σημαίνει οτι η λύση έρχεται ψυχοθεραπευτικά. Τα φάρμακα λειτουργούν ως παυσίπονα, για όσο διαρκεί η θεραπέια. Μάλιστα όταν μου φάνηκε περίεργο που μου το είπε την πρώτη φορά ο ένας και έμεινα με το στόμα ανοιχτό, μου ανέφερε το εξής παράδειγμα- Οταν έχεις πυρετό και ίωση ο γιατρός σου δίνει αντιβίωση, και παυσίπονα-αντιπυρετικά.
    Η αντιβίωση λοιπόν αργεί να καταπολεμήσει την αιτία, και έχει αργά αποτελέσματα, αλλά αυτή σε γιατρεύει, ενώ το παυσίπονο αμέσως ρίχνει τον πυρετό ΑΛΛΑ δε σημαίνει οτι σε κάνει καλά!!
    Η αντιβίωση λοιπόν είναι η ψυχοθεραπεία, και τα παυσίπονα είναι τ αντικαταθλιπτικα-αγχολυτικά κ.α.
    Ατυχος ημουν γιατί στον πρώτο εδωσα 170ε την επίσκεψη για 45 λεπτά,στον δεύτερο 120, και τυχερός γιατί εμαθα οτι πρέπει να γίνω μόνος μου καλά και δεν υπάρχουν μαγικά χαπάκια.
    Βέβαια αυτό που κατάλαβα είναι οτι τα μεγάλα ονόματα οπως αυτοί οι 2 σε βλέπουν σαν 150άρι και δεν ασχολούνται,και εχουν τόση δουλειά που χεστηκαν και να μην ξαναπάς..
    Βγάζουν τρελό χρήμα και την έχουν ψωνίσει.
    Προτιμώ έναν ευσυνείδητο γιατρό και καλύτερο άνθρωπο κι ας μην είναι τοπ.Ακόμα και σε γκρουπ που είπε να με βάλει ο ένας ήθελε 70ε την εβδομάδα, και μου φάνηκαν πολλά.
    Οπότε η απάντηση που θέλεις φίλε μου κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι η εξής- Ψυχοθεραπευτής γιατί οι καλοί πάντα συνεργάζονται μ έναν έμπιστο ψυχίατρο ωστε αν χρειαστείς βοήθεια να είναι δίπλα σου και πάλι..

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σου εύχομαι με υγεία!

  3. #18
    Η ερώτηση είναι λάθος. Η σωστή ερώτηση είναι ψυχολόγος ή ψυχίατρος? Ψυχοθεραπευτής είναι αυτός που κάνει ψυχοθεραπεία είτε είναι ψυχολόγος είτε είναι ψυχίατρος. Δεν είμαι σίγουρη αλλά για να γίνει κάποιος ψυχολόγος ή ψυχίατρος ψυχοθεραπευτής απ' ότι έχω καταλάβει πρέπει να ακολούθησει κάποια σεμινάρια από ψυχοθεραπευτή να παει για ψυχοθεραπεία ο ίδιος στην ουσία. Αν ξέρει κάποιος με σιγουριά να πει πως γίνονται ψυχοθεραπευτές ας μας πει. Εμένα η θεραπεύτρια μου αν είχα καταλάβει και άν θυμάμαι καλά, αυτό μου είχε πει.

    Εγώ πάντως προτιμώ να κάνω ψυχοθεραπεία με ψυχίατρο παρά με ψυχολόγο. Αλλά όντως αν τα έχεις βρει με τον ψυχοθεραπευτή που ήδη έχεις, δεν έχει νόημα να αλλάζεις και να ξανααρχίζεις από την αρχή, μπορείς να συζητήσεις μ' αυτόν το πρόβλημα που εχεις και να σου πει αν χρειάζεσαι φάρμακα και να σε στείλει σε έναν ψυχίατρο τον οποίο θα επισκέπτεσαι μία κάθε δυο τρεις μήνες για να βλέπεις πως πας με τα φάρμακα.

  4. #19
    Με έναν καλό ψυχαναλυτή μπορείς να βρεις τις αιτίες του προβλήματος.

  5. #20
    panda333, πως σου ήρθε και ξανάνοιξες αυτό το θέμα πέντε χρόνια μετα???

    Εν σχέσει με τις ......φετινές καταχωρήσεις, κατά την άποψη μου, άμα το πρόβλημα δεν παλεύεται, η λύση είναι ο ψυχίατρος. Άμα οι σκέψεις/αισθήματα είναι τόσο έντονα που σε καθηλώνουν και δεν ελέγχονται ή δοκίμασες μια καλή ψυχοθεραπεία (ψυχολόγο) χωρίς σημαντικά αποτελέσματα λόγω της έντασης του προβλήματος σου, η λύση είναι ψυχίατρος. Όμως, όπως σωστα σας είπαν οι ειδικοι, τα φαρμακα δεν λύνουν το πρόβλημα στη γενεσιουργό του αιτία. Δεν διαγράφουν σκέψεις και αισθήματα, απλά καταπραϋνουν, χαλαρώνουν, ηρεμούν, φτιαχνουν τη διαθεση καπως. Άρα είναι συνδυασμός των δυο και πάρα πολλή θέληση μαζι!!!
    γιάννης

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Εμπειρος ψυχοθεραπευτής
    By Johnn in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 15-08-2010, 18:47
  2. ψυχοθεραπευτής
    By geo_tat in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2009, 08:00
  3. Ψυχίατρος-ομοιοπαθητικός
    By leopoldos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 25-09-2009, 12:20
  4. Πώς είναι ο ιδανικός ψυχοθεραπευτής;
    By Διώνη in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 51
    Last Post: 18-08-2009, 16:27
  5. Ψυχολόγος ή Ψυχίατρος...;
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 17-08-2007, 18:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •