Ψυχοθεραπευτής η ψυχίατρος;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160

    Ψυχοθεραπευτής η ψυχίατρος;;;

    Γειά σας...Πάλι νιώθω χάλια σήμερα.
    Έχω μια απορία...Μήπως δεν κάνω καλά
    που πηγαίνω σε ψυχοθεραπέυτρια;;;Μήπως να ψάξω
    να βρώ ψυχίατρο;;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    η αποψη μου ειναι να βρεις ψυχιατρο που ειναι και γιατρος και ξερει καλυτερα.. ο ψυχολογος ειναι κατι σαν "νοσοκομος" του ψυχιατρου. το "ψυχοθεραπευτης" μου κανει περισοτερο για εφε..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Sehrazat,

    ο ψυχίατρος είναι ο ειδικός που μπορεί να σου προσφέρει ιατρική διάγνωση και να συνταγογραφήσει φάρμακα. Σκέφτεσαι ότι μια φαρμακευτική αγωγή θα σε βοηθήσει περισσότερο; Έχεις συζητήσει με την ψυχοθεραπεύτριά σου γι' αυτό;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    sehrazat,

    ψυχοθεραπευτης ή ψυχολογος, αν ειναι σωστος επαγγελματιας θα συνειδητοποιησει μεχρι που μπορει να σε βοηθησει κ να σε παραπεμψει αν χρειαστει σε συναδελφο ιδιας ή συναφους ειδικοτητας.

    διαφωνω με την αποψη παντως οτι ο γιατρος ειναι περισσοτερο επιστημονας απο εναν ψυχοθεραπευτη ή κανει πιο επιφανειακη θεραπεια. ο συνεπης θεραπευτης ειναι αυτος που θα σου υποδειξει αν χρειαζεσαι την στηριξη φαρμακων. επισης πολλες φορες μονο με την υποστηριξη φαρμακων δεν μπορεις να καταπολεμισεις απο τη ριζα του παθησεις οπως η καταθλιψη.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    sehrazat,

    ψυχοθεραπευτης ή ψυχολογος, αν ειναι σωστος επαγγελματιας θα συνειδητοποιησει μεχρι που μπορει να σε βοηθησει κ να σε παραπεμψει αν χρειαστει σε συναδελφο ιδιας ή συναφους ειδικοτητας.

    διαφωνω με την αποψη παντως οτι ο γιατρος ειναι περισσοτερο επιστημονας απο εναν ψυχοθεραπευτη ή κανει πιο επιφανειακη θεραπεια. ο συνεπης θεραπευτης ειναι αυτος που θα σου υποδειξει αν χρειαζεσαι την στηριξη φαρμακων. επισης πολλες φορες μονο με την υποστηριξη φαρμακων δεν μπορεις να καταπολεμισεις απο τη ριζα του παθησεις οπως η καταθλιψη.
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by seleios View Post
    η αποψη μου ειναι να βρεις ψυχιατρο που ειναι και γιατρος και ξερει καλυτερα.. ο ψυχολογος ειναι κατι σαν "νοσοκομος" του ψυχιατρου. το "ψυχοθεραπευτης" μου κανει περισοτερο για εφε..

    ο ψυχοθεραπευτής δλδ είναι κάτι σαν τα κρόσια στο ριχτάρι του καναπέ ?
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    ο ψυχοθεραπευτής δλδ είναι κάτι σαν τα κρόσια στο ριχτάρι του καναπέ ?
    χαχαχαχαχαχ!να'σαι καλα αρκτος με εκανες και γελασα!χαχαχαχα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ναι, ο βασταρουχας του γιατρου!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    ναι, ο βασταρουχας του γιατρου!
    ?


    τώρα να υποθέσω πως είναι αυτός που βαστάει τα ρούχα κ καλά?
    ή κάποιος πρέπει να μου κάνει τελικά δώρο ένα μπαμπινιώτη?
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    ο ψυχοθεραπευτής δλδ είναι κάτι σαν τα κρόσια στο ριχτάρι του καναπέ ?
    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ αχαχαχαχαχαχαχαχαχ. ωωωωωωωωωωωωωωχχχχχχχχχχχ χχχ αχαχαχαχαχαχαχα
    ΔΑΚΡΥΣΑ !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by seleios View Post
    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ αχαχαχαχαχαχαχαχαχ. ωωωωωωωωωωωωωωχχχχχχχχχχχ χχχ αχαχαχαχαχαχαχα
    ΔΑΚΡΥΣΑ !
    άντε είδες ?
    μν διαβάσεις όμως τα υπόλοιπα μνμ στο θέμα σου κ ακούσω μπινελίκια.
    είμαι κ σε φάση κατάθλιψης...if you know what i mean...
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    ?


    τώρα να υποθέσω πως είναι αυτός που βαστάει τα ρούχα κ καλά?
    ή κάποιος πρέπει να μου κάνει τελικά δώρο ένα μπαμπινιώτη?
    ναι, ο παρατρεχαμενος, ο βοηθος, το τσικο, το παιδι για ολες τις δουλειες κ τα σχετικα :) τον μπαμπινιωτη τον χρειαζεσαι! αν ομως δεν υπάρχει αναφορα στον βασταρουχα σημαινει πως το εργο του ειναι τελικα ελλειπες κ πρεπει να αποσυρθει αμεσα απο τα βιβλιοπωλεια ολης της χωρας.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    προς το θεματοθέτη : σόρυ , αλλά είμαστε οφ - τόπικ!

    ( σοφία, αποφάσισε τον χρειάζομαι ή όχι ? )
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    αρκτε μια χαρα σε βρισκω κ χωρις μπαμπινιωτη! εγω δεν το επιασα, λεω τι λεξη ειν τουτη παλι?
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Όπως έχω ήδη αναφέρει, εδώ και δύο χρόνια περίπου ακολουθώ ψυχοθεραπεία (με ψυχοθεραπευτή και όχι ψυχίατρο). Αν και είμαι ευχαριστημένος από τα έως τώρα αποτελέσματα, δεν είναι λίγες οι φορές που σκέφτηκα ότι θα ήταν χρήσιμο να ζητούσα και μια περισσότερο επιστημονικό - ιατρική άποψη.
    Πρόσφατα, μετά από ένα καταθλιπτικό επεισόδιο, μπήκα στη διαδικασία να αναζητήσω ψυχίατρο. Ένα από τα βασικά κριτήρια για την τελική μου επιλογή θεώρησα ότι πρέπει να είναι η ψυχοθεραπευτική του προσέγγιση. Δηλαδή, αναζητούσα ένα επιστήμονα της ιατρικής ο οποίος από τη μια θα έχει γνώσεις για την ορμονική σύσταση του εγκεφάλου και τις οποιεσδήποτε ανισορροπίες αυτού και από την άλλη θα θεωρεί ότι η βελτίωση της διάθεσης μέσω ψυχοθεραπευτικών μεθόδων αποτελεί καθοριστικό παράγοντα για την επίτευξη της ορμονικής ισορροπίας.

    Βέβαια, σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ με χαρακτηρισμούς "νοσοκόμος του γιατρού"... Ένας καλός θεραπευτής μπορεί να φέρει εντυπωσιακά αποτελέσματα. Ένας καλός ψυχίατρος με γνώση των ψυχοθεραπευτικών μεθόδων ίσως να μπορεί να βρει πιο άμεσες λύσεις σε ενδεχόμενα αδιέξοδα (και όχι πάντα μέσω της χρήσης χημικών σκευασμάτων)...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Εμπειρος ψυχοθεραπευτής
    By Johnn in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 15-08-2010, 18:47
  2. ψυχοθεραπευτής
    By geo_tat in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2009, 08:00
  3. Ψυχίατρος-ομοιοπαθητικός
    By leopoldos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 25-09-2009, 12:20
  4. Πώς είναι ο ιδανικός ψυχοθεραπευτής;
    By Διώνη in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 51
    Last Post: 18-08-2009, 16:27
  5. Ψυχολόγος ή Ψυχίατρος...;
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 17-08-2007, 18:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •