The God Complex
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: The God Complex

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    The God Complex

    η αλλιώς το σύνδρομο Θεού (κάποιος που νομίζει πως έχει υπεράνθρωπες δυνάμεις και ότι είναι πάνω από τους νόμους της κοινωνίας). Δεν υπάρχει στο εγχειρίδιο για τις ψυχικές διαταραχές, υπάρχει όμως μια μικρη αναφορά στο wikipedia.

    http://en.wikipedia.org/wiki/God_complex

    Τι λέτε, υπάρχει κάτι τέτοιο;;;;; άλλωστε έχουμε φτάσει σε ένα είδους κοινωνίας εγωλατρείας και αυτγό θα είναι ηα καταστροφή μας αν δεν αλλάξουμε στάση. Δηλαδή οκ πες και μια καλημέρα βρε Θεεέ.

    τεσπα

    ευχαριστω εκ των πρωτερων οσους με εχουνε στηριξει εδω μεσα. ελπιζω να μην το ξεχναω αυτο και να συνεχιζω να ανταποδιδω οποτε εχω δυναμεις.

    Καλα Χριστουγενα.
    Last edited by carrot; 21-12-2010 at 01:59.

  2. #2
    Σαν υπερηφανεια και εγωισμος των ανθρωπων μου φαινεται αυτο οτι ειναι ανωτεροι ενω στην ουσια ολοι οι ανθρωποι ειναι ολοι ισοι.Και δεν νομιζω να εχεις χασει τα λογικα σου και καλα χριστουγεννα φιλε μου σου ευχομαι χαρα και ευτυχια σε εσενα και στην οικογενεια σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ευχαριστώ πολύ, και σε σένα καλές γιορτές.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Όσον αφορά το "όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι"....

    θα προτιμούσα να το αφήσω ασχολίαστο, ωστόσο θα το σχολιάσω. Είναι ίδιος ένας εγκληματίας που σκοτώνει με πληρωμή και ίδιο το παιδάκι που θα γεννηθεί στην Αφρική και δεν θα έχει πρόσβαση σε πόσιμο νερό, ούτε μια στάλα δύναμης να αντλήσει... δεν νομίζω φιλε μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    είναι ίδιος ένας άνθρωπος που σέβεται την δυστυχεία των άλλων με έναν αδιάφορο τυφλωμένο από συμφέροντα άνθρωπο. Είναι ίδιος αυτός που προσπαθεί να ζήσει με αξιπρέπεια με αυτόν που πατάει επι πτωμάτων. Δεν νομίζω.

    Ίδιοι θα είμασταν μόνο αν είχαμε αληθινό κομουνισμό σε όλη την υφήλιο αλλά όπως θα έχεις καταλάβει αυτό είναι σενάριο ταινίας και όχι πραγματικότητας.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Koda stin ali8eia
    Posts
    10
    den exei na kanei me tin isotita tous ws an8rwpous.den xereis ti odigise kapion sto na ginei eglimatias me pliromi i na diamorfosi auton ton tuflomeno an8rwpo.K den eipe "idioi" eipe isoi.twra an me rotiseis gia enan diastrofiko viasti paiderasti den xerw uparxoun elaxistes periptoseis p 8eloun 8anatosi oi anr8wpoi ekei p einai pligi k diastrofi tis koinwnias.ekei sumfono den einai isoi.

Similar Threads

  1. Complex PTSD - DESNOS
    By carrie in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 1
    Last Post: 28-05-2018, 01:43
  2. Τα complex μου με κάνουν να θελω να αυτοκτονήσω
    By ΝiNa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2009, 23:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •