μου δηλωσε πως μολις βρει το κουραγιο θα αυτοκτονησει!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    1

    μου δηλωσε πως μολις βρει το κουραγιο θα αυτοκτονησει!!!!

    ο αντρας μου τον τελευταιο καιρο δεν ειναι καθολου καλα και σημερα μου δηλωσε πως θα αυτοκτονησει. το 1999 σκοτωθηκε ο αδερφος του σε τροχαιο και απο τοτε δεν πραγματοποιησε τις επιθυμιες του γιατι τον εμποδιζαν τα πρεπει να ειναι κοντα στους γονεις του...οι οποιοι ποτε δεν ενδιαφερθηκαν για το πως αισθανεται το παιδι τους.η μανα του εχει σοβαρο προβλημα καρδιας και ο μπαμπας του τρια ή τεσσερα εγκεφαλικα και ειναι χαλια. τωρα σκεφτηκε πως ειναι 27 ετων και δεν μπορεσε ποτε να κανει αυτα που ηθελε και πως ποτε δεν θα μπορεσει να αποφασισει αυτος για την ζωη του. πως να τον βοηθησω........εχει χασει πλεον το ενδιαφερον του για μενα,για το παιδι που περιμενουμε,για τα χομπυ του....για ολα!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Μπορείς να του προτείνεις να επισκεφτεί κάποιον ειδικό...δεν έχει να χάσει κάτι παρά μόνο να κερδίσει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Νατάσα μου σε χαιρετώ και εγώ! Σίγουρα πιστεύω ότι έχει δύναμη ο άντρας σου μέσα του αλλιώς δεν θα έκανε το βήμα να κάνει δική του οικογένεια εξ\'αρχής. Είναι πολύ σημαντικό όμως να τον ωθήσεις σε ψυχιατρική βοήθεια μιας και οι τάσεις αυτοκτονίας που αναφέρεις δείχνουν έντονα συμπτώματα προχωρημένης κατάθλιψης.
    Ένα βασικό χαρτί που έχεις στα χέρια σου είναι το παιδί που περιμένετε. Χρησιμοποίησέ το σωστά για το καλό όλων!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Προφανώς πάσχει από κατάθλιψη. Πίεσε τον να επισκευτεί κάποιον ψυχίατρο. ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ. ʼκουσα κάποτε ένα ένα ψυχίατρο που έλεγε πάρτε ΠΑΝΤΑ στα σοβαρά όταν κάποιος απειλεί ότι σκέφτεται να αυτοκτονήσει. Και θα το θυμάμαι για πάντα γιατί μία γνωστή μου το έλεγε και νόμιζα πως απλώς ήθελε να προκαλέσει το ενδιαφέρον της παρέας.Τελικά το έκανε. Καμιά φορά αισθάνομαι και τύψεις που δεν την είχα πάρει στα σοβαρά.
    Αν πίνει αλκοόλ προσπάθησε να τον αποτρέψεις γιατί διευκολύνει τέτοιες καταστάσεις.
    Δεν είναι το καλύτερο που μπορεί να σου συμβαίνει σε κατάσταση εγκυμοσύνης είσαι όμως η μόνη που μπορείς να τον βοηθήσεις.Θυμίσου ότι η κατάθλιψη θεραπεύεται. Καλή Δύναμη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Αχ Νατάσα μου, τι περνάτε!

    Χρειάζεται ιατρική φροντίδα και εσύ ψυχολογκή στήριξη. Δεν φαίνεται να μπορεί να το ξεπεράσει μόνος του αυτό. Είναι πολύ νέος ! είναι μόλις 27 χρόνων και μπορεί να κάνει όνειρα, σχέδια και να τα πραγματοποιήσει.

    Προσπάθησε -χωρίς να γίνεσαι πιεστική και αντιδράσει αρνητικά-να τον προσανατολίσεις για επίσκεψη σε γιατρό. Αγόραζε διάφορα περιοδικά που αναφέρονται σε τέτοια ζητήματα προβάλλοντας παράλληλα και μια υγιεινη διατροφή και θετική σκέψη. Δώστου πληροφορίες μέσα από διάφορα βιβλία ώστε να δει ότι μπορεί να γίνει καλά και να ζήσει όπως πραγματικά θέλει τη ζωή του. Θα βρεις πολλά βιβλία που μπορούν να τον βοηθήσουν να πάρει κουράγιο.

    Ισως το μεγάλο του πρόβλημα να είναι οοι τύψεις \'γιατι να ζει αυτός και να έχει πεθάνει ο αδελφός του\" πολλά \"ίσως\" θα ειναι μπερδεμένα στο κεφάλι του και κυρίως στη ψυχούλα του.

    Περνάς και εσυ τον δικό σου γολγοθά καλή μου ζώντας αυτή την κατάσταση και είσαι και έγκυος! Χρειάζεσαι και εσύ στήριξη ψυχολογική από εξειδικευμένο ψυχολόγο. Μην αμελείς τον εαυτό σου μέσα σε αυτή τη κατάσταση. Μην ξεχνάς ότι η μάχη είναι κυρίως δική του, εσύ δεν μπορείς να αποφασίσεις για αυτόν. Εσυ μπορείς μόνο να τον αγαπάς και να τον κατανοείς και να του δείχνεις όσο μπορείς τα συναισθήματά σου.

    Σίγουρα θα τα καταφέρετε γιατί είσαι ο φωτεινός φάρος της ζωής του και η αγάπη σου θα λειτουργισει . Θα τον κινητοπποιήσει και θα αποφασίσει να ζητήσει βοήθεια.

    θα περάσουν τα δύσκολα και θα ζήσετε όμορφα χρόνια με τα παιδάκια σας. Αυτό να σκέφτεσαι συνέχεια: τα όμορφα χρόνια που έρχονται, την ζωή που περιμένει για να την κατακτήσετε! Είστε πολύ νέοι και εχετε να μάθετε πολλά ακόμα απο αυτό το συναρπαστικό ταξίδι που λέγεται \"ζωή\"..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Σιγά ρε παιδιά! Κατ\' ευθείαν στον ψυχίατρο!! Μια κουβέντα είπε ο άνθρωπος. Πόσες φορές σε κάποια δύσκολη στιγμή μας δεν το είπαμε και εμείς; Μην ανησυχείς Νατάσσα μου! Θα του περάσει! Να είσαι σίγουρη οτι μόλις έρθει το παιδάκι σας με το καλό, θα το έχει ξεχάσει τελέιως!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Originally posted by a_friend
    Σιγά ρε παιδιά! Κατ\' ευθείαν στον ψυχίατρο!! Μια κουβέντα είπε ο άνθρωπος. Πόσες φορές σε κάποια δύσκολη στιγμή μας δεν το είπαμε και εμείς; Μην ανησυχείς Νατάσσα μου! Θα του περάσει! Να είσαι σίγουρη οτι μόλις έρθει το παιδάκι σας με το καλό, θα το έχει ξεχάσει τελέιως!
    Εγω το λεω μια φορα το πρωι μια το μεσημερι και μια το βραδι πριν πεσο να κοιμηθω. Αν πανε πιο δυσκολα τα πραγματα το λεω και το απογευμα ετσι για να ειμαι σιγουρος. Πανε Νατασα να συμβουλευτεις καπιον ειδικο γιατι με αυτα που βρηκαν τον αντρα σου λογικο ειναι να εχει πεσει το ηθικο του.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα έχετε φάει με τους ψυχιάτρους! Αν για κάθε τι τρέχει σε \"ειδικό\" όπως λέτε, ποτέ δεν θα μπορεί να σταθεί στα πόδια του! Πάντα θα θέλει εναν \"ειδικό\" απο δίπλα του! Προσπαθήστε ρε παιδιά να γνωρίσετε τον εαυτό σας και να συννενοηθείτε καλύτερα μαζί του! Είναι απίστευτη η δύναμη που κρύβει όποιος τα έχει βρει με τον εαυτό του!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Φίλε μου a_Friend στη δική μου προσωπική ιστορία αν είχα συμβουλευτεί ψυχίατρο νωρίτερα θα είχα βοηθηθεί περισσότερο.
    Δεν διαφωνώ ότι είναι απιστευτη η δύναμη που κρύβει όποιος τα έχει βρεί με τον εαυτό του ωστόσο ο ειδικός μπορεί να σου την \"αναδείξει\".

  10. #10
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by a_friend
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα έχετε φάει με τους ψυχιάτρους! Αν για κάθε τι τρέχει σε \"ειδικό\" όπως λέτε, ποτέ δεν θα μπορεί να σταθεί στα πόδια του! Πάντα θα θέλει εναν \"ειδικό\" απο δίπλα του! Προσπαθήστε ρε παιδιά να γνωρίσετε τον εαυτό σας και να συννενοηθείτε καλύτερα μαζί του! Είναι απίστευτη η δύναμη που κρύβει όποιος τα έχει βρει με τον εαυτό του!
    a_friend,
    σε μια περίπτωση πρόθεσης αυτοκτονίας, είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να γίνει προσπάθεια παρέμβασης ειδικού.
    Υπάρχουν ψυχολόγοι ειδικά εκπαιδευμένοι για παρέμβαση στην κρίση (crisis intervention) που η βοήθεια τους μπορεί να αποδειχθεί όχι απλά πολύτιμη, αλλά και σωτήρια.

    Από κει και πέρα, η ψυχοθεραπεία δε στοχεύει στο να δημιουργήσει εξαρτημένους ανθρώπους, αλλά -απεναντίας- στο να βοηθήσει τους ανθρώπους να σταθούν στα πόδια τους, ενεργοποιώντας το δικό τους (εσώτερο δυναμικό).
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Δηλαδή σε παλιότερα χρόνια που δεν είχαν είχε γεμίσει ο κόσμος \"ειδικούς\" όπως τώρα, πως στέκονταν οι άνθρωποι στα πόδια τους; Και οι ψυχολόγοι άνθρωποι είναι που μάλιστα λένε και τα τετριμμένα.. Στα χρόνια αυτά που έχω αρχίσει να καταλαβαίνω τον κόσμο για ένα δεν έχω καμία αμφιβολία: κανείς δεν μπορεί να σε καταλάβει καλύτερα από τον εαυτό σου!!

  12. #12
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Με κίνδυνο να ξεφύγει η κουβέντα μας από τα όρια της ψυχολογίας, να σου πω πολύ σύντομα ότι θεωρώ πως δεν είναι τυχαίο που οι συχρονες κοινωνίες έχουν μια τάση εξέλιξης προς την απόλυτη εξειδίκευση. Δεν είναι κάποιου είδους συλλογικό βίτσιο αλλά θέμα αναγκών.
    Τα παλιότερα χρόνια οι άνθρωποι επιβιωναν με τις όποιες δικές τους δυνάμεις.
    Εαν κάποιος είχε πόνους στο στομάχι και τελικά πέθαινε, τότε έλεγαν ότι πέθανε από πόνο στο στομάχι.
    Τώρα, μπορούν έγκαιρα να μάθουν πως το στομάχι πονά πχ από έλκος ή από καρκίνο και άρα μπορούν να προσπαθήσουν να κάνουν κάτι γι αυτό και να το θεραπεύσουν, αν αυτό είναι δυνατόν.
    Τα παλιότερα χρόνια, ο μέσος όρος ζωής ήταν τα 40 ή τα 50 χρόνια και τώρα, που -όπως λές- έχει γεμίσει ο κόσμος ειδικούς, ο μέσος όρος είναι 72 χρόνια.
    Παλιά, μια εγκυνομούσα μητέρα πέθαινε πάνω στη γέννα εξαιτίας επιπλοκών, τώρα, στα χρόνια των ειδικών, η θνησιμότητα σε αυτές τις περιπτώσεις έχει μειωθεί απίστευτα!

    Λες ότι οι ψυχολόγοι λένε τα τετριμένα. Θα ήθελες να πεις λίγο περισσότερα γι αυτή την εμπειρία σου?

    ΥΓ. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι ο καθένας γνωρίζει τον εαυτό του καλύτερα από τον οποιοδήποτε άλλο. Ο ψυχολόγος, δεν έρχεται για να καταρρίψει αυτό.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τα ιατρικά θέματα (μιάς και μόνο τέτοια παραδείγματα αναφέρεις)! Δεν νομίζω οτι τα ψυχολογικά είναι το ίδιο! Δεν υπάρχει καμία συγκεκριμένη φορμουλά για να κάνεις έναν που έχει κάποια εμμονή να το αντιμετωπίσει, όπως π.χ. θα έκανες με έναν που έιχε έλκος! Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά πράγματα στο μυαλό του, αντιλαμβάνεται αλλιώς κάθε θέμα και παίρνει διαφορετικά τα ερεθίσματα που του δίνονται, ανάλογα με τα βιώματα και τις εμπειρίες του! Οπότε για μένα αν κάτι απασχολεί το μυαλό σου είναι καλύτερο να μιλήσεις με έναν καλό φίλο σου (αφενώς αρκετά νοήμονα ώστε να μπορεί να καταλάβει τι του λες και αφεταίρου ακρετά κοντινό σου για χρόνια ώστε να είναι σε θέση να σε γνωρίζει) από το να απευθυνθείς σε έναν ψυχολόγο ο οποίος βγάζει συμπεράσματα χωρίς να σε γνωρίζει καθόλου και στηριζόμενος απλά και μόνο σε θεωρίες. Για μένα σε τέτοια θέματα δεν υπάρχουν κανόνες αλλά περιπτώσεις!

    Φυσικά δεν μιλάω για σοβαρά περιστατικά

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Τοτε οσοι εχουν καταθλιψη πως εχουν τα ιδια συμπτωματα; Αν ειναι στην αρχη μιας καταθλιψης ποσο ενας φιλος γνωριζει περισσοτερα απο εναν επιστημονα που μεσα απο πειραματα με πολλους που εχουν καταθλιψη και εχει βγαλει συμπερασματα απο αυτες τις ερευνες γνωριζει πιο αποτελεσματικα να τον βοηθησει; Ο ψυχολογος ειναι ουδετερος και τα βλεπει ανεπηρρεαστος. Ο φιλος ειναι επηρεασμενος. Εμενα μου ελεγαν \"για μια γυναικα κανεις ετσι; ο χρονος θα σε βοηθησει. μην κολας. η ζωη ειναι ωραια\" και χιλιες δυο αλλες ατακες. Ο ψυχιατρος με βοηθησε να δω που εκανα λαθη σε εμενα και στη σχεση. Που επρεπε να ειμαι διεκδηκητικος και οχι να κανω πισο καταπατωντας τον εαυτο μου και πιεζοντας τον και με εδειξε ποσο λαθος ειναι καποιες σκεψεις. Οι φιλοι ενταξει με καμια μπυριτσα καμια κουβεντα για ποδοσφαιρο. Ο αδερφος ομος που δεν ηξερε καλα απο αυτα μου ειπε \"berg αν σου πω για κατι που δεν εχω περασει μπορει να σου κανω κακο αντι για καλο. παμε να ακουσουμε τη γνωμη του ταδε ψυχιατρου να δουμε μηπως σε βοηθησει. δεν εχεις να χασεις τιποτα\". Και με βοηθησε να αρχισω να βγαινω απο το τουνελ της καταθλιψης και της καταστροφης σε εμενα γιατι σταματησα τη δουλεια αρχισα να πινω και να ξενυχτω και να ειμαι ολο νευρα και να κοιμαμαι ολη μερα και να μη θελω να ανοιγω τα στορια. Μετα ομοσ πηγα μια χαρα.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    berg την κατάθλιψη την θεωρώ μεν σοβαρή ασθένια, αλλά σκέψου την περίπτωση να σου έλεγε κάποιος δικός σου αυτά που σου είπε ο ψυχολόγος. Θα είχες τα ίδια αποτελέσματα; Προφανώς όχι! Οι άνθρωποι έχουν την τάση να αφήνονται στην \"αυθεντία\" του ειδικού. Έχουν την σκέψη οτι \"αφου τώρα με ανέλαβε αυτός που ξέρει, θα γίνω καλά!\" και πραγματικά γίνονται όχι όμως από την βοήθεια του γιατρού στην ουσία αλλά από τη δική τους αισιοδοξία. Επίσης υπάρχουν αντίστοιχα και οι κατά φαντασία ασθενείς οι οποίοι θεωρούν οτι έχουν κάτι και αν δεν δουν κάποιον ειδικό δεν πρόκειται να γίνουν καλά! ʼρα ο ψυχολόγος εκμεταλλεύεται μεν τις γνώσεις του (αν και όπως είπα σε άλλο post δεν υπάρχουν κανόνες αλλά περιπτώσεις) αλλά αυτό που τους κάνει να θεωρούνται τόσο μεγάλοι οδηγοί είναι η ιδιότητα τους ως \"ειδικοί\"!

    Υ.Γ.: Danay δεν ξέρω αν εσένα οι φίλοι σου σε έδιωχναν από την παρέα αν είχες κάποιο πρόβλημα, αλλά εγώ μιλάω για πραγματικούς φίλους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •