5-HTP εναντίον κατάθλιψης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129

    5-HTP εναντίον κατάθλιψης

    είναι ένα παράγωγο του αμινοξέος τρυπτοφάνη και μετατρέπεται στον εγκέφαλο στο νευροδιαβιβαστή σεροτονίνη. Εξάγεται από το φασόλι των Αφρικανικων φυτών (simplicifolia Griffonia).
    Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος και αν ναι είχε αποτελέσματα;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    και να φανταστεις, τρελενομαι για φασολαδα! και τα φασολια καστοριας ειναι καλα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    χαχαχα, γεια σου βρε σελειε με τα ωραία σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Γιατί αρχισε να μυριζει ρε παιδια εδώ μέσα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...στο παραμυθι Ο ΤΖΑΚ ΚΑΙ Η ΦΑΣΟΛΙΑ, ο τζακ ανεβαινει στον ουρανο αναρηχομενος στη φασολια ,,,,,,,,τυχαιο ;;;;; δεν νομιζω !!!!!!!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    πάει το θεματάκι μου έγινε ...φασολάδα!!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    58
    apanthste vre kapoios..k go hthela na matho gia ayto

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    δοκιμασε το εσυ , να μας πεις και μας .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Όπως είχε πει κάποιος φαρμακολόγος, το να προσπαθήσεις να βοηθήσεις μια τέτοια διαταραχή καταπίνοντας την ουσία που υποτίθεται ότι δεν υπάρχει στον εγκέφαλο, είναι παρόμοιο με το να προσπαθεί κάποιος να βοηθήσει μια χώρα με έλλειψη νερού ρίχνοντας το από αεροπλάνα. Δηλαδή όχι δεν θα γίνει κάτι το ιδιαίτερο δυστυχώς. Τα αντικαταθλιπτικά έχουν πολύ πιο σύνθετους και στοχευμένους μηχανισμούς που έτσι και αλλιώς είναι ακόμα άγνωστοι (και το ότι επηρεάζουν το «σεροτονεργικό σύστημα»-δηλαδή τα εγκεφαλικά κύτταρα που επικοινωνούν μέσω της σεροτονίνης- δεν είναι το ίδιο με το να επηρεάζεις την σεροτονίνη σαν ουσία αυτή-καθ αυτή, κάτι που δεν θα κάνει καμία διαφορά). Καλύτερα να πας σε ένα ψυχίατρο για να συζητήσεις για την λύση κάποιου αντικαταθλιπτικού η-ακόμα καλύτερα- (η έστω παράλληλα) να ξεκινήσεις γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tιτα , θα συμφωνησω με τον Πετραν . Τοχω δοκιμασει το 5-HTP , επανειλημμενως , με μηδαμινα αποτελεσματα , διοτι η ληψη του δεν μπορει να περασει το λεγομενο brain barrier ( σορρυ για ταγγλικα , αλλα διαβαζω βιβλια για την κτθλψη , που παραγγελνω απο USA ) με απλα λογια , ειναι σαν να παιρνεις σεροτονινη σε συμπληρωμα . Παρολα αυτα , μετα απο χρονια μαχης με κτθλψη , αποποιουμαι τους τους ψυχο-τετοιους κ τα αντκτθλκα , ως μη αποτελεσμετικα , κ προσπαθω ιδιαις δυναμεις να δωσω την μαχη μου . Βεβαια αυτη ειναι η αποψη μου . Αν αισθανεσαι την αναγκη να δεις εναν γιατρο , καντο . Απλως ειχα βαρεθει νακουω τα ιδια κ τα ιδια .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    η τρυπτοφανη μπορει να περασει τον αιματοεγκεφαλικοφραγμο . κ ναι υπαρχει στον εγκεφαλο εξαλλου η σεροτονινη στον εγκεφαλο απο τρυπτοφανη παραγεται. χρειαζεται προσοχη τι κ ποιον διαβαζουμε η ακουμε . δυστυχως ομως δεν ειναι 100% αποτελεσματικη .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Καλύτερα να πας σε ένα ψυχίατρο για να συζητήσεις για την λύση κάποιου αντικαταθλιπτικού η-ακόμα καλύτερα- (η έστω παράλληλα) να ξεκινήσεις γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία.
    προτιμοτερο ειναι να δοκιμασει καποιος αλλες φυσικες ουσιες παρα να παρει αντικαταθλιπτικα . υπαρχουν πολλες ουσιες που ειναι ποιο αποτελεσματικες κ με λιγες παρενεργειες
    .υπαρχουν αντικαταθλιπτικα που ειναι αποδεδειγμενα αχρηστα κ ομως τα πουλανε ακομη .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=wstyron.υπαρχουν αντικαταθλιπτικα που ειναι αποδεδειγμενα αχρηστα κ ομως τα πουλανε ακομη .[/QUOTE]

    Πεστα φιλε μου , μπας κ χαμπαριασουν μερικοι......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πεστα φιλε μου , μπας κ χαμπαριασουν μερικοι......
    τι να κανουμε ....υπαρχει μεγαλη αγνοια εδω στην ελλαδα . εξω ειναι καλυτερα χρησιμοποιουν πολυ τα φυσικα σκευασματα .
    κ γω στην αρχη πιστευα στα ψυχοφαρμακα . μεχρι που οσο κ οσα κ αν δοκιμασα δεν βοηθησαν κ καταλαβα οτι κατι τρεχει . αρχισα να ενημερωνομαι
    κ εμαθα πραματα που με ξαφνιασαν . πχ το ζυπρεξα το γνωστο αντιψυχωτικο που δρα κ ως αντικαταθλιπτικο στην πραγματικοτητα ειναι ανενεργο
    κ η εταιρια που το φτιαχνει εχει φαει μηνυσεις .... μιλαμε για ενα ακριβο φαρμακο .οταν το επαιρνα εγω κοστιζε 70 ευρω .....
    γνωρισα εναν νευρολογο που συνεργαζεται με το τμημα φαρμακολογιας του αριστοτελειου πανεπιστημιου κ μου προτεινε να μη παιρνω αντικαταθλιπτικα γιατι δεν ειναι καλα ...
    στην αμερικη κ αλλες χωρες θεραπευουν βαριες περιπτωσεις με φυσικες ουσιες κ εδω δυστυχως δεν ειναι γνωστες ....

Similar Threads

  1. Προστασία εναντίον Αλήθειας, σημειώσατε 1
    By DissolvedGirl in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 15-08-2009, 00:32
  2. Γυναίκα εναντίον Αντρα !!
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 108
    Last Post: 14-11-2007, 17:57
  3. Μονογαμία εναντίον πολυγαμίας !!
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 127
    Last Post: 12-11-2007, 19:17
  4. Βία εναντίον των γυναικών
    By so_logoth in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 08-06-2006, 19:18
  5. φόβος οτι όλοι συνομωτούν εναντίον...
    By froulina in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 30-05-2006, 10:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •