ΙΨΔ/ΔΙΑΡΚΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437

    ΙΨΔ/ΔΙΑΡΚΕΙΑ

    SOS παιδια. δεν αντεχω αλλο, η ιψδ που ζω , ειναι κολαση:( δεν αντεχω αλλο παιδια, οποιος τη ν εχει ξερει πολυ καλα τι μαρτυριο ειναι:( ξερει κανεις ποσα χρονια κραταει?? ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    ειναι χιλιες φορες προτιμοτερο να ειχα οποιαδηποτε αλλη ασθενεια παρα ΙΨΔ. ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΟ ΕΠΙΠΟΝΗ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ! και οποιος αμφιβαλει ας ρωτησει και ψυχιατρο.. ζω προσωπικα 10 χρονια μαρτυρικη ζωη, ειναι πολυ κολασμενη αρρωστια!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    δεν μπορω να βοηθησω τον εαυτο μου, νιωθω απιστευτα αδυναμος.. δεν ξερω τι να κανω

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    49
    εγω την έχω απ τα 7 μου...δηλ βάλε 20 χρονια τώρα, και ειναι μόνο αυτα που θυμάμαι...ιδεοληψίες και ψυχαναγκασμούς
    αυτό που έχω καταλάβει είναι 1)δεν περνάει 2)την έχουν πολλοί αλλά δε το ξέρουν 3)είναι προ'ι'όν αγχους και καταπίεσης 4)επιδινώνεται σε στρεσογόνες καταστάσεις αλλά αντιμετωπίζεται :)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ?!? !( :( :(

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Ερωτηση ταπεινη.Οταν λετε ψυχαναγκασμους πρακτικα τι εννοειτε?δλδ ενα παραδειγμα...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    49
    ψυχαναγκασμοί:επαναλαμβαν� �μενες κινήσεις στο εξωτερικό περιβάλλον (πχ έγω μικρή αναβόσβηνα το φως μέχρι τις 5 το πρωί περίπου, άλλοι ελέγχουν 1000 φορές τα ηλεκτρικά αν τα χουν κλείσει, άλλοι πλένουν τα χέρια μέχρι να ματώσουν)
    το χειρότερο κατά τη γνώμη μου είναι οι ιδεοληψείες, ήτοι σου κολλάει μια ιδέα που δε θές, κυρίως μήπως κάνεις ή πάθεις κάτι που θεωρείς κακό σε σένα ή σε αγαπημένα σου πρόσωπα, ιδέα όμως που ΄δεν πρόκειται ποτέ να πραγματοποιήσεις και δε το ευχαριστιέσαι κιόλας και λες "πως είναι δυνατόν να το σκέφτηκα αυτό, είμαι τόσο κακός-διεστραμμενος-τρελός"
    Και η αλήθεια είναι πως δεν είσαι τίποτα απ αυτά, απλά το μυαλό παίζει παιχνίδια και ιδιαίτερα σε στρεσογόνες καταστάσεις

    Δεν ξέρω αν περνάει, μην πανικοβάλλουμε και τον κόσμο, εγώ ζω μ αυτό όλη μου τη ζωή, αλλά τα φάρμακα και η ψυχοθεραπεία με βοήθησαν σχεδόν να ξεχάσω ότι το έχω :)

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    Ερωτηση ταπεινη.Οταν λετε ψυχαναγκασμους πρακτικα τι εννοειτε?δλδ ενα παραδειγμα...
    οταν κανεις κατι, μια πραξη, μια δουλεια, πολλες φορες εως και 100 φορες μεχρι να σου φυγει το αγχος... :( ειδες τι κολαση ειναι η ιψδ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    οκ να παρουμε το παραδειγμα με τα ηλεκτρικα.Τι σε ωθει να πας να τσεκαρεις το φουρνο πανω απο μια φορα?
    Α)πηγες να δεις αλλα αντι για το φουρνο ειδες ολα τα αλλα?
    Β)ειδες το φουρνο αλλα μεχρι να βγεις απ την πορτα ξεχασες οτι το ειδες καi πας για δευτερη φορα?
    Γ)ειδες οτι ειναι κλειστος αλλα δεν εμπιστευεσαι τον εαυτο σου?
    Δ)κατι αλλο?

    ρωταω γιατι κατα μια εννοια ο ψυχαναγκασμος μπορει να μοιαζει με τον καταναγκασμο...
    επισης καποιο απο αυτα τα εχω και εγω που δεν εχω ΙΨΔ αλλα οριακη διαταραχη και ηθελα να μαθω
    εγω εχω κανει ολα τα παραπανω οταν ειμαι σε πανικο......

    Και για

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    καπως ετσι, δηλαδη, παω ελεγχω το ματι της κουζινας αν το εκλεισα, και οταν φευγω δεν θυμαμαι αν το κοιταξα, και ξαναπαω, αυτη τη φορα το κοιταζω, ενταξει, φευγω παλι, ωπα λεω, το κοιταξα καλα?? και ξαναπαω, ωραια.. φευγω, σκεφτομαι, ειμαι 100% σιγουρος οτι το κοιταξα καλα?? και ξαναπαω! το βασικο χαρακτηριστικο της ΙΨΔ ειναι η αμφιβολια.. θα την χαρακτηριζα ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by seleios View Post
    καπως ετσι, δηλαδη, παω ελεγχω το ματι της κουζινας αν το εκλεισα, και οταν φευγω δεν θυμαμαι αν το κοιταξα, και ξαναπαω, αυτη τη φορα το κοιταζω, ενταξει, φευγω παλι, ωπα λεω, το κοιταξα καλα?? και ξαναπαω, ωραια.. φευγω, σκεφτομαι, ειμαι 100% σιγουρος οτι το κοιταξα καλα?? και ξαναπαω! το βασικο χαρακτηριστικο της ΙΨΔ ειναι η αμφιβολια.. θα την χαρακτηριζα ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ
    ποπο!με το ματι της κουζινας,τον θερμοσιφωνα,κ το κλειδωμα της πορτας εχω κ εγω θεμα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Αμφιβολια οκ δλδ μου λες οτι εκεινη την συγκεκριμενη στιγμη (τουλαχιστον) δεν εμπιστευεσαι τον ευατο σου....Μου συμβαινει και εμενα αυτο οχι συνεχεια αλλα οταν ειμαι πολυ κουρασμενος στη δουλεια μου η οταν εχω υπερβολικο αγχος και πραγματι ειναι δυσκολο γιατι κουραζομαι περισσοτερο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Τωρα που το σκεφτομαι εχω φυγει απο την δουλεια μου κανα μισαωρο και ξαφνικα αναρωτιεμαι αν εχω κλεισει πχ τον γενικο και ξαναγυριζω πισω και φυσικα τον εχω κλεισει και μετα γυνομαι τουρμο απο τα νευρα κλασσικη περιπτωση βλαβης

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by dora-agxos View Post
    ποπο!με το ματι της κουζινας,τον θερμοσιφωνα,κ το κλειδωμα της πορτας εχω κ εγω θεμα!
    ωχχ... με στεναχωρεσες τωρα :( δηλαδη, εχεις και συ ψυχαναγκασμους??

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    Αμφιβολια οκ δλδ μου λες οτι εκεινη την συγκεκριμενη στιγμη (τουλαχιστον) δεν εμπιστευεσαι τον ευατο σου....Μου συμβαινει και εμενα αυτο οχι συνεχεια αλλα οταν ειμαι πολυ κουρασμενος στη δουλεια μου η οταν εχω υπερβολικο αγχος και πραγματι ειναι δυσκολο γιατι κουραζομαι περισσοτερο.
    οχι εκεινη τη συγκεκριμενη στιγμη, αλλα πολλες φορες δεν εμπιστευομαι τον εαυτο μου :(

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ
    By fotini2009 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 16-10-2009, 18:16
  2. διάρκεια πανικού.
    By dimm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 27-09-2009, 16:19
  3. Χρονική διάρκεια θεραπείας της ΙΔΨ .
    By Raindrop in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2009, 16:02
  4. Διάρκεια θεραπείας
    By Relia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-09-2007, 20:24
  5. προβληματα γαμου στη διαρκεια πενθους
    By Despina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 24-08-2006, 10:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •