πιστευετε στην κολαση, η τον παραδεισο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437

    πιστευετε στην κολαση, η τον παραδεισο?

    πιστευετε στην κολαση και τον παραδεισο? οσοι αυτοκτονουν λενε οτι πανε στην κολαση.. εσεις τι αποψη εχετε γιαυτο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    δεν ξερω αλλα γιατι να μην ισχυει το ενδιαμεσο. το καλο κομματι του εαυτου μας να πηγαινει στον παραδεισο και το κακο στην κολαση...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    πιστευεις στην κολαση η τον παραδεισο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    πιστευω πως το συμπαν εχει απειρο χρονο για να διορθωσει τις οποις ατελιες (αν υπαρχουν ατελιες) και ο καθε ανθρωπος πολυ λιγο χρονο για να ζησει, ακομα λιγοτερο για να ζησει τα παιδικα χρονια που ειναι τα καλυτερα, και οτι τα επομενα χρονια που μπορουν να ειναι εξισου καλα περνανε τοσο γρηγορα σαν νερακι. να το δω πιο βαθυα, η γη γυριζει γυρω απο τον ηλιο σε 1 χρονο, γυρω απο τον εαυτο της σε μια μερα, για το συμπαν αυτα ειναι πολυ λιγος χρονος για τον ανθρωπο ομως ειναι ενας χρονος η μια μερα απο την ζωη του. και οταν η ζωη ειναι ωραια δεν θελεις να τελειωσει ποτε.

    τωρα αυστηρα στην ερωτηση αν υπαρχει κολαση και παραδεισος μετα θανατον δεν ξερω. μερικοι λενε οτι το τελος κραταει μια στιγμη και αυτη η στιγμη ειναι ολη η αιωνιοτητα αλλοι λενε για ψεχες που πανε στον παραδεισο η την κολαση και αλλοι απλα παραδεχονται πως δεν γνωριζουν, οτι δεν ειναι δυνατον να γνωριζουμε. υπαρχουν αρκετα ανεξηγητα φαινομενα καθολη τη διαρκεια......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    ξερεις βεβαια τα παιδια πιστευουν στον μπαμπουλα και οι μεγαλοι στον Θεο

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    ξερω πως ο ανθρωπος εχει πολυ λιγο χρονο να συνηδητοποιησει το παν... και αυτο για καποιο λογο συμβαινει... δηλαδη ο χρονος που του απομενει. ο θανατος ισως να ειναι μια ακαριαια στιγμη της υπολοιπης αιωνιοτητας... επισης πιστευω πως ο χριστος ηταν η σκεψη της ανθρωπινης ολοτητας, τα ματια ολου του κοσμου, ολοι οι αριθμοι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    μπορει. ειπα να κοψω την φιλοσοφια αλλα η φιλοσοφια δεν κοβεται. ειναι σαν μικροβιο. τεσπα, δεν υπαρχει αποδειξη για την παρουσια του Χριστου στην Γη οπως δεν θα υπαρχει αποδειξη για την παρουσια του Χιτλερ σε λιγα χρονια, τι να λεμε τωρα...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    και γιατι πιστευεις οτι συμβαινει αυτο?? επειδη αμφισβητουμε τα παντα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    πιστευω πως δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by insect View Post
    δεν ξερω αλλα γιατι να μην ισχυει το ενδιαμεσο. το καλο κομματι του εαυτου μας να πηγαινει στον παραδεισο και το κακο στην κολαση...
    ποσο μου αρεσε αυτο!!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by dora-agxos View Post
    ποσο μου αρεσε αυτο!!!
    και μενα θοδωρα μου :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    πιστευω στην αγαπη, στον ερωτα, πιστευω πως η ζωη εχει σκαμπανευασματα, πιστευω πως ολοι εχουν προβληματα ακομα και να μην το δειχνουν, πιστευω πως η ζωη εχει και πολυ ομορφα πραγματα τα οποια μπορουν να ανεβασουν την αισιοδοξια σε εναν ανθρωπο, σπιστευω στο καλο και στο κακο, πιστευω πως απο τον πιο ισχυρο ανθρωπο σοτν πλανητη εως τον πιο αδυναμο ακομα και τα ζωα και τα φυτα ακομα και ο αερας που αναπνεουμε ολα επηρεαζει το ενα το αλλο και πιστευω ακομα πως ο καθενας απο μας εχει καποια αξια, πιστευω ακομα και στηνν γιαγια μου η οποια λεει πως ο Θεος ειναι παντου και ακομα πιστευω πως πολλες φορες η ευτυχεια ερχεται απο μονη της. πιστευω πως οι ανθρωπινες σχεσεις εχουν χαλασει λιγο αλλα ειναι στο χερι του καθενος να ζησει την ζωη που θελει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    πιστευω ακομα στον ανθρωπο που ολα τα εχει πλεον και τιποτα δεν εκτιμαει, πιστευω ακομα πως οσο μεγαλωνει ενας ανθρωπος τοσο θα μειωνεται η μνημη του αλλα τοσο θα αυξανεται η ικανοτητα να βλεπει τις καταστασεις γυρα του, πιστευω ακομα πως ο καθενας εχει τον δικο του χαρακτηρα και οτι η ζωη ειναι ενα δωρο που μπορει να χρησιμοποιηθει αλλοτε για καλο σκοπο και αλλοτε για κακο. βασικα το μυαλο εννουσα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by seleios View Post
    πιστευετε στην κολαση και τον παραδεισο? οσοι αυτοκτονουν λενε οτι πανε στην κολαση.. εσεις τι αποψη εχετε γιαυτο?
    Ειναι αδικο. Αυτοι που αυτοκτονουν, ζουν στην κολαση ολη τους τη ζωη. Τους αξιζει λιγη ηρεμια οταν πεθανουν.
    ...του καθενος η κολαση,
    βρισκεται, παντα, δυο βηματα μακρυτερα
    απ' οπου τολμα να ξεμυτισει...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    η εξελιξη και δυστυχως καταληξη καποιες φορες οσων εχουν ψυχολογικα και το ριχνουν στην θρησκεια ειναι λιγο η πολυ προβλεπομενη. για σενα φιλε που βλεπεις τους αυτοκτονουντες να ζουν στην κολαση ποιος βρισκεις πως ειναι ο λογος?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πιστεύετε στην μετενσαρκωση-μετενψυχωση μετα το θανατο?
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 24-12-2011, 13:58
  2. Πιστεύετε στην μετεμψύχωση;
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 85
    Last Post: 15-12-2010, 21:09
  3. Πιστεύετε στην θανατική ποινή;
    By whitecandle in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 231
    Last Post: 13-04-2010, 15:42
  4. κολαση η ζωη μου...
    By kellyuser in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 26-12-2009, 21:32
  5. στην κολαση
    By lamegirl in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 24-05-2009, 20:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •