Οι γνώσεις μου από την Φιλοσοφία της 3ης λυκείου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Οι γνώσεις μου από την Φιλοσοφία της 3ης λυκείου

    Λοιπόν, αν μη τι άλλο μας μαθαίνει πολλά το σχολείο παρόλο που η παιδία είναι άρρωστη στην Ελλάδα. Θυμάμαι την Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία να συνοψίζει τα πέντε βασικά στοιχεία ως εξής:

    Φωτιά
    Αέρας
    Νερό
    Χώμα
    +Πεμπτουσία (άγνωστο στοιχείο)

    Εμένα όλα αυτά μου δημιουργούν περισσότερες απορίες από ότι μου λύνουν. Ήταν άραγε τόσο προηγμένος ο Αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός; Και τι σχέση έχει με την Ελλάδα του σήμερα; Οι Έλληνες οι αρχαίοι, φαίνεται πως χάθηκε η γνώση από την εισβολή των Ρωμαίων βαρβάρων και έτσι κανείς σήμερα δεν ξέρει πραγματικά γιατί είχαν τόσο προχωρημένη γνώση οι Αρχαίοι Έλληνες και πως είναι δυνατόν η γνώση αυτή να ήταν η καταστροφή τους. Για όποιον τολμάει να προσπαθήσει να ανακαλύψει τον Θεο, η το divine, που λένε κι έξω, η προειδοποίηση είναι μεγάλη.

    Ζήτω η απλότητα. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να φιλοσοφώ σε ένα φορουμ ψυχολογίας αλλά αυτη είναι η ουσία , σωστά; να μάθουμε ότι θα έπρεπε να ξέρουμε από το σχολείο. Βέβαια πρέπει να έψω τελικά κάποιο πρόβλημα για να σκάβω τόσο βαθυά τον δυκτιακό μου λάκκο.

    are voir

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ελλάς , ελλάς αυτοί που κατοικούν σήμερα στο έδαφος σου να φοβούνται και λίγο. πάντα θα στοιχειώνεις τα όνειρα τους με ότι δεν ξέρουν, όπου και να πάνε, Ελλάς, ελλάς...

    Μετάνιωσα που δεν διάβαζα περισσότερο Ιστορία στο σχολείο. Ίσως να ήξερα Ελληνικά τώρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Άν ήμουνα σχολείο και έμπαινα σε φορουμς στο ιντερνετ , με τα μυαλά που έχω τώρα, θα έλεγα κρίμα που δεν είναι σημαιοφόροι όσοι θα έπρεπε να είναι. Αντί αυτού η καταστροφολογία είναι επικρατούσα ως το επικρατέστερο στοιχείο από την Ύλη της 3ης τάξης του λυκείου. Είναι αυτό που λένε οι έξυπνοι είναι μαιμούδες που μιμούνται τους επιτυχημένους. Παρα ταύτα ο Σοφός Διογένης κάπου μέσα στην φαντασία μας μιλάει στον μέγα Αλέξανδρο και του λέει να μην κρύβει τον ήλιο. Ο ήλιος έχει χαθεί πριν πρόλαβε να φέξει, το λένε τα τραγούδια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Άν ήμουν παιδί θα έκανα ακριβώς το ίδιο βέβαια. Θα αδιαφορούσα πλήρως για την Ιστορία αφού υπάρχουν πολλοί λόγοι για να μην αγαπάνε το σχολείο οι μικρότεροι και να περιμένουν να φέξει για να μας φέρει πιο κοντά με λιγότερη διάθεση για φωτιά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    insect,

    είμαστε που είμαστε εδώ, γιατί να μη φιλοσοφήσουμε και λίγο; :)

    Πάντως μη νομίζεις πως και οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι είχαν λύσει όλες τις απορίες και τα προβλήματά τους. Κάθε σκέψη τους οδηγούσε και σε άλλη κι αυτή σε άλλη και σκεφτόντουσαν όλη την ώρα.. άντε να έπιναν και κανένα κρασάκι που και που..

    Αυτό με τα στοιχεία που λες έχει ενδιαφέρον. Αυτό που έχει πιο πολύ ενδιαφέρον για μένα είναι ο τρόπος που προσέγγισε ο καθένας τη φύση των πραγμάτων. Ο Πλάτωνας πίστευε πως όλα στη φύση είναι μαθηματικά και συνδέονται με γεωμετρικές αναλογίες. Ο Θεός του ήταν ένας τεχνίτης. Ο Αριστοτέλης ήταν περισσότερο της λογικής.. Γη και φθορά από τη μία, Ουρανοί, πεμπτουσία και αφθαρσία από την άλλη, ενώ Θεός ήταν αυτός που έδινε την κίνηση σε όλη την πλάση ως Πρώτο Κινούν.

    Και δεν ήταν οι Ρωμαίοι αυτοί που εξαφάνισαν την αρχαία φιλοσοφία. Μάλλον ο χριστιανισμός θα έλεγα κατά το Μεσαίωνα, μαζί με όλα τα άλλα κουλά που συνέβαιναν την εποχή εκείνη. Καλές οι εξηγήσεις της φιλοσοφίας αλλά κάπως έπρεπε να προσαρμοστούν και στα όσα υποστήριζε η θρησκεία.
    Κάπως έτσι δηλαδή έκοψαν από εδώ, έραψαν από εκεί και έφτιαξαν ένα χριστιανικό τσηζ-κέηκ.. με βάση την αρχαία σοφία και από πάνω πολλές στρώσεις θρησκευτικής μαρμελάδας!

    Ευτυχώς όμως που προσγειώθηκε κι εκείνο το μήλο στο κεφάλι του Νεύτωνα ;)

    Και, φυσικά, ναι στην απλότητα!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    71
    Απο οτι εκανα στο σχολειο θυμαμαι οτι οι σοφιστες δεν πιστευαν στον 12θεο αλλα σε κατι ανωτερα.Αυτοι που ειχαν προχωρημενοι σκεψη ηταν οι σοφιστες που ολοι οι αλλοι τους περναγαν για τρελους για αυτο ο Αριστοφανης και αλλοι οπως αυτος που εγραψε την ελενη (ονομα δεν θυμαμαι ) δημιουργησαν το θεατρο ωστε να περασουν μεσω μιας παραστασης στο κενο τα μηνυματα που ηθελαν να περασουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    εγω εχω καταλαβει πως οσοι αισθανονται παντογνωστες ειναι καμμενα χαρτια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by crazy_diamond View Post
    insect,

    είμαστε που είμαστε εδώ, γιατί να μη φιλοσοφήσουμε και λίγο; :)

    Πάντως μη νομίζεις πως και οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι είχαν λύσει όλες τις απορίες και τα προβλήματά τους. Κάθε σκέψη τους οδηγούσε και σε άλλη κι αυτή σε άλλη και σκεφτόντουσαν όλη την ώρα.. άντε να έπιναν και κανένα κρασάκι που και που..

    Αυτό με τα στοιχεία που λες έχει ενδιαφέρον. Αυτό που έχει πιο πολύ ενδιαφέρον για μένα είναι ο τρόπος που προσέγγισε ο καθένας τη φύση των πραγμάτων. Ο Πλάτωνας πίστευε πως όλα στη φύση είναι μαθηματικά και συνδέονται με γεωμετρικές αναλογίες. Ο Θεός του ήταν ένας τεχνίτης. Ο Αριστοτέλης ήταν περισσότερο της λογικής.. Γη και φθορά από τη μία, Ουρανοί, πεμπτουσία και αφθαρσία από την άλλη, ενώ Θεός ήταν αυτός που έδινε την κίνηση σε όλη την πλάση ως Πρώτο Κινούν.

    Και δεν ήταν οι Ρωμαίοι αυτοί που εξαφάνισαν την αρχαία φιλοσοφία. Μάλλον ο χριστιανισμός θα έλεγα κατά το Μεσαίωνα, μαζί με όλα τα άλλα κουλά που συνέβαιναν την εποχή εκείνη. Καλές οι εξηγήσεις της φιλοσοφίας αλλά κάπως έπρεπε να προσαρμοστούν και στα όσα υποστήριζε η θρησκεία.
    Κάπως έτσι δηλαδή έκοψαν από εδώ, έραψαν από εκεί και έφτιαξαν ένα χριστιανικό τσηζ-κέηκ.. με βάση την αρχαία σοφία και από πάνω πολλές στρώσεις θρησκευτικής μαρμελάδας!

    Ευτυχώς όμως που προσγειώθηκε κι εκείνο το μήλο στο κεφάλι του Νεύτωνα ;)

    Και, φυσικά, ναι στην απλότητα!
    σαφως και οι απαντησεις ειναι σχετικες. σκεψου ομως το εξης. εχεις εναν πλυθησμο 100 ατομων. οι 90 απο αυτους το μονο για το οποιο ενδιαφερονται ειναι τα λεφτα και οι αλλοι 10 ας πουμε για την διασωση του πλανητη και την αποφυγη της οικολογικης καταστροφης. σκεψου δηλαδη οτι οι 90 βλεπουν ενα οικονομικο προβλημα και οι 10 ενα οικολογικο. πως ανακαλυπτιες ποιο ειναι τελικα το προβλημα αφου δεν μπορεις να βασιστεις σε κανεναν 100 τοις 100? και πως μπορεις να καταλαβεις ποιο ειναι το 10 τοις εκατο και ποιο το 90 τοις εκατο. Θα ελέγα ειμαστε βαθυα νυχτωμενοι για τα πραγματικα προβληματα του ανθρωπου. απο εκει και περα βεβαια ο καθενας, η καθε οικογενεια εχει ενα σωρο προβληματα , οι απατεωνες ειναι τοσοι πολλοι και κανενας δεν πιστευει σε κανεναν. πας να δωσεις ενα χαρτι σε μια δημοσια υπηρεσια και ο ταμιας φοβαται γιατι εχει δεχτει και πολλα πλαστα χαρτια. πως αντιμετωπιζεις αυτο το προβλημα? προσπαθεις να διορθωσεις την οικονομια, σωστα? σωστα, και η οικονομια διορωνεται με σωστη παιδεια και καλη υγεια. οσα περισσοτερα γινονται τα σαπια φρουτα τοσο περισσοτερο θα πεινασουμε.

Similar Threads

  1. εξετάσεις λυκείου
    By kyriakos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 02-06-2022, 05:09
  2. Θα ήθελα τις εμπειρίες και γνώσεις σας
    By Alobar in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 01-10-2009, 01:12
  3. ψυχολογία ή φιλοσοφία?
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 53
    Last Post: 23-11-2007, 22:55
  4. ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΡΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ. ΑΠΟΡΙΑ
    By Gio_5555 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 4
    Last Post: 07-02-2007, 02:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •