αλλαγη χαρακτηρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    105

    αλλαγη χαρακτηρα

    παιδια γεια σας!!καλα χριστουγεννα!!εγω θα ηθελα να σας ρωτησω αν πιστευετε πως ο χαρακτηρας του ανθρωπου αλλαζει??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    105
    ζηλευω παθολογικα και γενικα θελω να αλλαξω πολλα στοιχεια του χαρακτηρα μου αλλα δεν ξερω πως και δεν ξερω αν μπορω...ευχαριστω πολυ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    δηλαδη τι θελεις να αλλαξεις στον χαρακτηρα σου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    105
    να μην ζηλευω τον συντροφο μου και να φτασω σε ενα σημειο που να χαιρομαι για αυτο που ειμαι,απλα δε ξερω πως και αν μπορω.το θελω πολυ

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αλλαζει αλλα οχι αμεσα. παροδικα θα λεγαμε, μπορουμε να εξελιχτουμε σιγα σιγα μαθαινωντας απ'τα λαθοι μας. εγω πχ στο παρελθον ζηλευα αρρωστημενα στις σχεσεις μου, πλεον εχω μαθει να ειμαι πιο χαλαρος κι αδιαφορος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    105
    πως το καταφερες αυτο?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ε οταν ξεκινας μια σχεση και φτανει η αλλη να σε χωρισει επειδη ζηλευεις και βλεπεις παντου εχθρους, σιγουρα καταλαβαινεις οτι το παρακανεις και την επομενη πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος και χαλαρος. αλλα οκ το θεμα ζηλια πιστευω παντα θα υπαρχει οταν καποιο ατομο αγαπαει/εστω γουσταρει το αλλο. αν κι εχει να κανει και με την εμπιστοσυνη και σταθεροτητα που εχει αναπτυξει το ζευγαρι, πρεπει να μαθουμε γενικα να μη το δειχνουμε τοσο και "πνιγουμε" το ατομο που αγαπαμε...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    105
    εσενα ποσο καιρο σου πηρε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ε οταν ξεκινας μια σχεση και φτανει η αλλη να σε χωρισει επειδη ζηλευεις και βλεπεις παντου εχθρους, σιγουρα καταλαβαινεις οτι το παρακανεις και την επομενη πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος και χαλαρος. αλλα οκ το θεμα ζηλια πιστευω παντα θα υπαρχει οταν καποιο ατομο αγαπαει/εστω γουσταρει το αλλο. αν κι εχει να κανει και με την εμπιστοσυνη και σταθεροτητα που εχει αναπτυξει το ζευγαρι, πρεπει να μαθουμε γενικα να μη το δειχνουμε τοσο και "πνιγουμε" το ατομο που αγαπαμε...
    φιλε εσυ εισαι ταρανδος οπως ημουν και εγω καποτε. προσεχε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by d_o View Post
    να μην ζηλευω τον συντροφο μου και να φτασω σε ενα σημειο που να χαιρομαι για αυτο που ειμαι,απλα δε ξερω πως και αν μπορω.το θελω πολυ
    δεν ξερω να σε συμβουλεψω. δεν εχω σχεση και δεν θα ειχα κανενα προβλημα αν εβγαινε δημοψηφισμα αυριο απο τον πλανηταρχη που να απαγορευε την τεκτοποιηση την ημερα των Χριστουγενων. ετσι επειδη ειναι το σωστο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    και εκτος απο το γεγονος οτι δεν εχω σχεση εχω και πολυ καιρο να κανω σεξ. ακομα και ζαπλουτος να ημουν θα προτιμουσα να αυνανιστω παρα να κανω σεξ τα χριστουγενα.

    βουτηγμενοι στην αμαρτια ο πλανητης,.... :(

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    γεια σου d_o , γενικα νομιζω οτι καποια βασικα πραγματα δεν αλλαζουν αλλα μερικα αλλα οπως η ζηλεια που αναφερεις αλλαζει με τον καιρο. Ενας ανθρωπος ο οποιος γενικα ζηλευει , παντα θα ζηλευει, μπορεις ομως να φτασεις να ζηλευεις με οχι και τοση ενταση. Η ζηλεια κατεμε υπαρχει παντα οταν αυτος που εχουμε διπλα μας ειναι υπερβολικα σημαντικος για μας. Καποιες φορες πηγαζει απο την ανασφαλεια μηπως τον χασουμε απο τη ζωη μας. Αλλες φορες πηγαζει απο υπερβολικη ελλειψη αυτοπεποιθησης για τον εαυτο σου. Αυτα τα δυο ομως που λεω πολυς κοσμος τα μπερδευει και θεωρει οτι ειναι το ιδιο πραγμα ενω δεν ειναι.
    Η ανασφαλεια μηπως χασεις τον αλλον συνδεεται με την κτητικοτητα πιο πολυ κι οχι με τη ζηλεια, δηλαδη αρνεισαι ουσιαστικα να αποδεχτεις το γεγονος οτι εισαι με καποιον ανθρωπο ο οποιος εχει δικαιωμα να ειναι τωρα μαζι σου και αργοτερα με καποια αλλη.
    Η ελλειψη αυτοπεποιθησης ειναι περισσοτερο κομματι της ζηλειας αυτης καθ'αυτης. Ζηλευεις σκεπτομενη οτι αυτη εχει κατι καλυτερο απο σενα πανω της και θεωρεις οτι αυτο αρεσει στον ανθρωπο που εχεις διπλα σου. Γενικα θα μπορουσα να σου πω κι αλλα παρα πολλα.
    Πες αν θελεις περισσοτερα οπως ας πουμε ενα παραδειγμα καταστασης στην οποια ζηλευεις και αν εχεις σκεφτει γενικοτερα για ποιο λογο ζηλευεις.

    Edit : η υποενοτητα στην οποια εκανες το αρχικο ποστ αφορα θεματα της ιστοσελιδας κι ετσι ισως περναει και απαρατηρητο το θεμα.
    Last edited by rock; 25-12-2010 at 18:09.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    d_o γενικα ο ανθρωποσ δεν αλλαζει βελτιωνεται δηλαδη με τον καιρο θα στρογγυλεψεισ τισ ακμεσ σου αν ειμασταν πιο δυνατοι απο τον εαυτο μασ θα καναμε οτι θελαμε θα μασταν βασιλιαδεσ!!!!!!!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by pad View Post
    d_o γενικα ο ανθρωποσ δεν αλλαζει βελτιωνεται δηλαδη με τον καιρο θα στρογγυλεψεισ τισ ακμεσ σου αν ειμασταν πιο δυνατοι απο τον εαυτο μασ θα καναμε οτι θελαμε θα μασταν βασιλιαδεσ!!!!!!!!!!
    πες το παλι αυτο...................................

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by d_o View Post
    να μην ζηλευω τον συντροφο μου και να φτασω σε ενα σημειο που να χαιρομαι για αυτο που ειμαι,απλα δε ξερω πως και αν μπορω.το θελω πολυ
    d_o καταρχάς είναι στοιχείο του χαρακτήρα σου ή συμβαίνει μόνο με τον τωρινό σου σύντροφο ?
    Ξέρεις καμιά φορά υπάρχει και πραγματική αιτία για τη ζήλια μας....
    Μήπως σου δίνει αφορμές η συμπεριφορά του? Υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ σας?

    Όσο για το να χαίρεσαι απλά αυτό που είσαι είναι θέμα αυτοαποδοχής και συμφιλίωσης με τον εαυτό σου, εύχομαι να το πετύχεις :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αλλαγη χαρακτηρα
    By d_o in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-09-2010, 21:14
  2. αλλαγή
    By zaxari10 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 02-04-2010, 23:09
  3. αλλαγη διαθεσης
    By positivecreep21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 23-12-2009, 20:45
  4. Replies: 100
    Last Post: 13-01-2008, 22:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •