ελεγεία στη θλιψη-γυρω γυρω απο μια σπειρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225

    ελεγεία στη θλιψη-γυρω γυρω απο μια σπειρα

    γύρω γυρω απο τη σπείρα ,
    δεν έιναι κύκλος η πορεία , κάνει σα να πάει να κλείσει, να τελειωθεί ,
    μα σαν κάτι να μην αφήνει ,να κλείσει αυτή η πορεία σαυτό το τέλειο σχήμα του κύκλου.

    έρχεται απρόσμενα σαν ίσκιος,
    γλυκά νοσταλγικά παιχνιδιάρικα παίζει με τις αναμνήσεις μου,
    πότε κρυφτό πότε κυνηγητό,
    βάζω τους κανόνες μου ,θέτω τα όρια μου,
    ανεβάζω τα τείχη μου,
    στολίζομαι με τα φυλακτά μου,
    την ξορκίζω να φύγει,
    την ξέρω καλά και με ξέρει
    είναι σαν εκείνους τους ανεκπλήρωτους έρωτες ,
    που τα χουν όλα και το τίποτα μαζί,
    αγαπημένη μου θλίψη για ένα βράδυ μη με χαραμίσεις ,
    αγαπημένη μου σε σένα που ΄πρώτα απολους παραδώθηκα , χωρίς φραγμούς να με τυλίξεις με τα μαυρα πανιά σου,
    που δεν αρνηθηκα το σκοτάδι σου ,
    μην έρχεσαι πάλι εδώ ,μην τρυγυρνάς πια στα ερείπια και μου σκίζεις την καρδιά,
    τελειώσαμε εμείς ,
    τον ερωτά μας τον έσπασα ,σε πρόδωσα με την χαρά , σε απάτησα με το φως,
    δεν είμαι δικιά σου πια,
    πήρα το διαβατήριο της αθανασίας, μια νύχτα που εσύ ύφαινες τα νεκροσεντονά μου
    τυφλή απο την ικανοποίηση ότι ήμουνα δικιά σου,
    με άφησες μόνη ,αποκομένη απο την πηγή της λήθης ,με μάτια στεγνά,
    σαναζητούσα στο σκοτάδι και δεν σέβρισκα ,χωρίς πνοή διπλώθηκα στα δυό δεν είχα αλλο τίποτα να κάνω πιά ,μόνο τα αυτιά μου ανοιχτά να αφουγκραστώ τα βηματά σου ,γιατί εγω άλλα βήματα δεν είχα,

    και τότε οι ήχοι του αργαλειού σου έφτασαν κοντά μου, ξεδιπλωνοντάς με σε τρελό χορό ,
    έσμιξα με την μουσική που έπαιζες αλλά δεν όριζες ,
    ναι εκει διέπραξα την πρώτη απιστία απεναντί σου,
    το τέμπο έσκιζε τα μαύρα πανιά σου,
    ο φυγάς ήχος διαπερνούσε την σάρκα μου ,
    άφησε της μελωδίας σπόρο στα αδυτά μου,
    και απο τότε δεν είμαι μόνη ,
    έχω νανουρίσματα ,πρελούδια, τραγούδια ,ύμνους , σονάτες,πολλά παιδιά,

    και άλλο απο χορούς δεν ξέρω και ,
    και κύκλους κάνω μα δεν κλείνουν,
    και κοιμάμαι καθε βραδυ πια με τον ήχο που ένας δεν είναι γιατι ξέρει αυτός καινούργιος να γίνεται,
    και γεννάω τις συνθέσεις του αγώγκιστα ,
    γι αυτό θλίψη μου , μην ξενυχτάς στα σκαλοπάτια μου ,
    μου ραγίζεις την καρδια που σε πρόδωσα,
    ανάξια ερωμένη ήμουν , και έτσι στέκω ακόμα γιατι με άλλον ήχο κάθε βραδυ πλαγιάζω ,
    τι με θες πια έτσι μοιρασμένη να με κάνεις ,
    θα φευγω σαν άμμος μέσα απο τα χέρια σου ,
    άσε με να με πιστή τουλάχιστον σαυτό μαζί σου,
    ότι ποτέ δεν θα μέχεις
    και άσε με
    να σε υμνω πως πρώτη εσύ μου έμαθες να παραδίνομαι σαν ναναι πάντα πρώτη φορά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    αν καταλαβα εισαι γυναικα και εχεις γραψει αυτο το ερωτικο ποιημα για γυναικα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    ινσεντ είμαι γυναίκα και εχω γραψει αυτό το ερωτικο ποιημα για την θλιψη ,
    μπας και την πείσω υμνώντας την να φύγει απο πάνω μου πια ,
    της δηλώνω την απιστία μου ναι σα ναταν ερωμένη μου ,
    γιατί για χρόνια την είχα μόνιμη συγκάτοικο.
    ελπίζω να με συγχωρέσει και να με ελευθερώσει απο τα δεσμά του ερωτά της!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    η καταθλιψη δεν ειναι σπανιο φαινομενο. λενε πως ειναι πιο συχνη στις γυναικες ωστοσο και εμενα με εχει πιασει μια μικρη καταθλιψη εδω κια λιγο καιρο. ας με πουνε και γυναικουλα , θα γελασω πραγματικα. Ολοι μας εχουμε αισθηματα,, καποιες φορες στεναχωριομαστε απο χωρισμους και θανατους αλλαες φορες εκνευριζομαστε οταν τα νευρα τεντωνουν.

    θα ελεγα παντως οτι πολυς κοσμος ειναι τοσο παροπλισμενος στο καβουκι του ωστε περαν απο τον εαυτο δεν πιστευει και δεν συγχωρει τιποτα και κανεναν αλλο. πως το λεει το τραγουδι: ΜΕΡΙΚΟΙ ανθρωποι νομιζουν πως ολοι ειναι απατεωνες και σκαρτοι αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι ολοι, τουλαχιστον οχι σε ολο τον κοσμο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    θα ελεγα λοιπον μην το βρισκεις τοσο αρνητικο. μερικες φορες ειναι πιο φυσιολογικο να κλαψουμε για κατι δυσαρεστο παρα να νομιζουμε οτι η κοινωνια μας θελει σκληρους ολη την ωρα.

    επειδη βλεπουμε τηλεοραση δεν σημαινει πως ολοι ειναι ηθοποιοι. σωστα? λογικο δεν ακουγεται?

    ετσι, μην θεωρεις πως επειδη εχεις θλιψη εισαι θλιμενη. μπορει να ειναι κατι το φυσιολογικο σε μια δυσαρεστη κατασταση. τωρα βεβαια πολλοι δεν το αντεχουν αυτο και βρισκουν διεξοδο στα φαρμακα.

    ΣΗΜΑΣΙΑ εχει να ανταλλαζεις εμπειριες και να συζητας, δεν ειναι ολα ανταγωνισμος ουτε ολα θλιμενα, ουτε ολα χαρουμε. μιλα μου καλο κανει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    ινσεκτ μιλα μου
    καλο μου κάνει
    σευχαριστώ
    αυτο που είπες οτι επειδη νιωθουμε θλιψη δεν σημαινει οτι είμαστε και θλιμένοι
    μου θύμισες
    αυτο που κατα καιρους αντιλαμβάνομαι σαν παρατηρητής των συναισθημάτων μου
    ότι ναι ,δεν είμαι αυτο που νιώθω
    απλά δεν το θυμάμαι πάντα ,
    γιατι η συνήθεια έχει μεγάλη δύναμη ,
    και νομίζουμε ότι είναι η πραγματικότητα
    ενω αυτο είναι μια παράσταση που παίζει ο νούς
    και σαν τους σκύλους κυνηγάμαι το κόκαλο που κάθε φορά πετάει μπροστά μας ο νους
    να σαι καλά που με ξυπνάς έτσι ανέλπιστα και παράξενα
    να χεις χαρά να χαίρεσαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    και μόνος σκοπός μου πιά να μην την κάνω παρέα ,
    μα όταν έρχεται ,
    σημαια ειρήνης να υψωνω μπροστά της ,
    πως πια πόλεμο απο μένα δεν θα χει
    και χωρίς πόλεμο αίμα δεν θα χυθει!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μμμ, μήπως δίνεις αντιφατικά μηνύματα στη θλίψη σου? Μήπως όταν της δηλώνεις "εδώ δεν έχει πόλεμο, είναι ένα τοπίο φιλικό και όχι σύγκρουσης και αίματος", αυτή καταλαβαίνει πως δεν τρέχει και μία να ξανάρθει, αφού δεν έχει και κανένα σοβαρό κόστος που να πρέπει να πληρώσει και κάτι να την απειλεί?
    Μήπως δεν αρκούν πια τα φυλαχτά και οι σημαίες ειρήνης αλλά χρειάζεσαι τη μαμή της ιστορίας, τη σύγκρουση με το παλιό, την αποδοχή ενός τιμήματος για την ελευθερία σου?
    Μήπως αντί να λέω "μην ξενυχτάς στα σκαλοπάτια μου θλίψη μου σε παρακαλώ καλή μου" αρκούσε ένα "άντε γαμήσου ρε κι εσύ κι ο γρύλλος σου"? λολ, γιου γκετ μάι πόιντ, ίσως η πολύ αποδοχή να φέρνει και το αποτέλεσμα μίας εξοικείωσης και ενός φοβικού προσεταιρισμού, που δεν κάνει το μήνυμα και τόσο ξεκάθαρο, το λερώνει και το θαμπώνει με λίγα πισωγυρίσματα, με λίγη αντιφατικότητα, το μπασταρδεύει με κάποια διαπλοκή γοητείας+απώθησης μαζί, όλο αυτό το τοπίο ίσως τη θλίψη σου τη γοητεύει εξίσου με σένα γιατί της φαντάζει περίεργο να μην της λες να πάει στα ξεκουμπίδια όπως άλλοι και σε βρίσκει καλή σαν οικοδέσποινα.

    Επίσης (όπως πάντα) χαίρομαι και απολαμβάνω τόσο να διαβάζω κείμενά σου ξωτικό, γράφεις σαν μία άλλη Ζυράννα Ζατέλη, πραγματικά την αίσθηση του ξωτικού μου αποπνέεις κάθε φορά, ήθελα να στο πω.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αντι να περιμενεις να φυγει απο μονη της, μηπως να την παρατησεις εσυ?

    νομιζω λεει το ιδιο κ η rain.

    αλλα σκεφτομαι πώς περα απο τα συναισθηματα καταννοησης που τρεφεις γι αυτην, μπορει να χρειαζεται να της δειξεις και το παραπανο σου? Κ την απογνωση σου? Την κουραση σου? τον θυμο σου? και να την αποχαιρετισεις εσυ πρωτη.και τοτε θα φυγει μονη της. θα αναγκαστει. θελει, δεν θελει.

    φυσικα απλο δεν ειναι. ομως καμια φορα, χρειαζεται να επιβαλλομαστε εμεις οι ιδιοι στον εαυτο μας. οχι σκληρα, αλλα συνειδητα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    rainandwind
    σευχαριστω για την απάντηση,
    είναι και έτσι όπως τα λες ,θα αναζητησω την ζατελη πως το χασα αυτο?
    όντας μελαχγολικος τυπος , απολαμβάνω την μοναξιά γιατι οι παρεες με κουράζουν ,
    έχω μεγαλο κυκλο ,πολλες δραστηριοτητες και αυτο μου φέρνει κουραση ,
    ξερω θα μου πεις κόφτες ,οκ
    μου ειναι γνωριμα τα λογια σου ,τα χω μες τον νου και κάνω διαλογο,
    αυτό που πραγματικά θα μου δινε λύτρωση θα ταν να αφαιρεθει ένα κομμάτι της μνήμης μου,
    αλλα δε γίνεται ,και έτσι δεν υπαρχει άλλος δρόμος παρα να συνηδητοποιώ κάθε μέρα κι ένα μου κομματι και να το αντιμετωπίζω,

    σοφια σευχαριστώ και σένα μαρεσει αυτος ο διάλογος γιατι μόνο με τον δικό μου νου δεν θα κανα και πολλα πράγματα ,
    όταν οι φωνές έρχονται απο απέξω βοηθάνε πιο πολύ γιατι σπάνε το κέλυφος του εγωισμου και η καρδια ελευθερώνεται να αναζητησει πάλι την χαρά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ξωτικό , λες παραπάνω πως θα λυτρωνόσουν αν έχανες ένα κομμάτι από την μνήμη σου.
    το ίδιο είπα κ εγώ πριν λίγες μέρες.
    οπότε κάνω κ εγώ το ίδιο που κάνεις κ εσύ.
    εύχομαι να είναι όσο το δυνατότερο σύντομο το διάστημα που θα έχουμε αντιμετωπίσει αυτές τις δυσάρεστες μνήμες.
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Quote Originally Posted by 3wtiko View Post
    αυτό που πραγματικά θα μου δινε λύτρωση θα ταν να αφαιρεθει ένα κομμάτι της μνήμης μου,
    αλλα δε γίνεται ,και έτσι δεν υπαρχει άλλος δρόμος παρα να συνηδητοποιώ κάθε μέρα κι ένα μου κομματι και να το αντιμετωπίζω,

    .
    Αν αφαιρεθει ενα κομματι της μνημη σου ,θα ειναι σαν να εχει αφαιρεθει κομματι της ψυχης σου
    Ενα κομματι απο σενα, Ενα κομματι δικο σου........
    Το εχω σκεφτει πολλες φορες και γω σε στιγμες αδυναμιας και πτωσης και πονου ,οτι δεν τις θελω αυτες τις μνημες και μακαρι να ερχονταν μια νεραιδα ,σαν αυτη που ονειρευομουν οταν ημουν μικρη και μ ενα μαγικο ραβδακι να μου τις επερνε μακρια Αλλα ξερεις τι πυξιδα ειναι αυτες οι μνημες ??
    Και τη ροτα στη ζωη σου ?? Αν πραγματοποιηθει η ευχη σου για ληθη καλη μου ,μπορει να χασεις την αληθεια σου στο μελλον
    Οχι θελω να τις κοιταω καταματα αυτες τι στιγμες ,και να μονομαχω μαζι τους οταν θα ειμαι ετοιμη Και αυτη η ματια να ειναι τοσο διεισδυτικη που να φτανει στο βαθος της αληθειας της δικιας μου ,και ας πονα τοσο πολυ!!
    Θα ερθει παλι η γλυκια νεραιδα, και με την αυρα τα αστερακια με το ραβδακι της και με ενα ομορφο τριανταφυλλο θα μας χαρισει ομορφες στιγμες παλι μαγικες

    μερικες σκεψεις παλι

    Καλη χρονια σε ολους ,ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ τοσο απλο ,αλλα τοσο σημαντικο τελικα

    και Rain που εισαι καλε σε εχασα ??
    Μ αρεσουν τα παραμυθια ,η λαβα και τα υφαιστεια .τροπος δικος μου λολ :P
    Κυλα ποιο ομορφα μεσα στην ψυχη μου ,για να μην την βιαζω με ασχημιες ,δεν τις θελω αλλο
    Last edited by soft; 31-12-2010 at 10:08.
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    χαχααα, καλά κάνεις ρε σοφτάκι, όλα χρειάζονται, όλα παίζουν και ο κυνισμός και ο ρομαντισμός, συνδυαζόμενα φτιάχνουν ένα πιο ενδιαφέρον παζλ από το μονότονο κυνικότητα κυνικότητα ή ρομαντισμός ρομαντισμός, οπότε...P
    Αλλά εγώ θα σας τη σπάω, λολ
    Συμφωνώ με τη σοφτ Ξωτικό, το να χάσουμε κομμάτια της μνήμης μας, ακόμη και αν αυτό μπορούσε να καταστεί δυνατό, θα ήταν επικίνδυνο, κάτι μάθαμε από αυτά τα κομμάτια, καθένα τους με ό,τι φέρει είναι σημαντικό, δεν έχει καλέ μόνο πόνο, έχει και διδάγματα, άλλο που δεν τα βλέπουμε μερικές φορές ξεκάθαρα, τα έχει. Η μνήμη μας είναι εδώ για να μας προστατεύει και για να μπορούμε να συνδέουμε τα γεγονότα με συναισθήματα, να έχουμε την ικανότητα κάθε βίωμα να το βαφτίζουμε μέσα μας ως κάτι, κάτι ξέχωρο από τ' άλλα, αλλιώς όλα, ευχάριστα, δυσάρεστα, πικρά, γλυκά, τρυφερά και σκληρά θα γίνονταν ένας αχταρμάς δίχως κανένα νόημα, δίχως σημασία.

    Το παρελθόν μας δεν είναι στατικό, εμείς νομίζουμε πως είναι. Προσωπικά πιστεύω πως είναι το ίδιο ζωντανό με το παρόν μας, με την έννοια πως το ανακατεύουμε στο πέρασμα της ζωής μας, και το ξαναξετάζουμε, διαμορφώνοντάς το, αλλάζοντας τις ιεραρχίες του, τις σημασίες τις συναισθηματικές των δεδομένων του, το τροποποιούμε, ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ. Σκέψου το ξωτικό, ό,τι βίωσες σε κάθε σου στιγμή περνάει από ένα τουλμπάνι και ξαναμαγειρεύεται. Ο νους σου βάζει ή αφαιρεί αλάτι, τρίβει ντομάτα, κρεμμύδια και ρίχνει στην κατσαρόλα, έχεις μία κουτάλα στον εγκέφαλό σου που ανακατεύει διαρκώς το φαγητό να μην καεί, υλικά φεύγουν κι έρχονται, λολ, αυτές οι εκπομπές μαγειρικής με κατέστρεψαν, τώρα το βλέπω. Γλουπς...P

    Το παρελθόν δεν είναι πεθαμένο, δεν γίνεται να πεθάνει, θα ήταν για μας δραματικό να συμβεί κάτι τέτοιο. Αλλά δεν είναι ούτε παντοδύναμο, ο χρόνος, η εμπειρία, η κατανόηση το αλλάζουν, τις ετικέτες του, τις ποιότητές του, το βάρος των πραγμάτων μέσα του, όλα σαλεύουν στο βυθό του, σαν ένα μεγάλο αργό ποτάμι με τα πετράδια του, κάτω από την επιφάνεια το χτες αλλάζει δέρμα, για να χωράει το δικό μας σήμερα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Μήπως αντί να λέω "μην ξενυχτάς στα σκαλοπάτια μου θλίψη μου σε παρακαλώ καλή μου" αρκούσε ένα "άντε γαμήσου ρε κι εσύ κι ο γρύλλος σου"? λολ,
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    σοφτ + ρειν
    με πείσατε ρε ,
    αρπάζω τις κουτάλες ,θα αναστενάξουν ,
    θα το πω κι αλλιως οι παλιές αγάπες να πάνε στον παραδεισο παρακαλώ,
    ρειν μαλάκωσε και εσυ ρε καρδούλα μου λίγο,
    μη με ραπίζεις συνέχεια,
    μαγειρευω αααα και φτιαχνω και βασιλόπιτες όχι μια ,
    αν δεν ερχόταν αυτη η γ@μ.....θλίψη πως θα πέταγα εγω σήμερα
    βλεπω καπνους ,φωτιές και πτώματα μα πια δεν περπατω ,

    και στο μυαλο μου παίζει Αγγελακας

    Μου λεν αν φύγω από τον κύκλο θα χαθώ
    στα όρια του μοναχά να γυροφέρνω.
    Και πως ο κόσμος είν' ανήμερο θεριό
    κι όταν δαγκώνει εγώ καλά είναι να σωπαίνω.
    Κι όταν φοβούνται πως μπορεί να τρελαθώ
    μου λεν να πάω κρυφά κάπου να κλάψω.
    Και να θυμάμαι πως αυτό το σκηνικό
    είμαι μικρός, πολύ μικρός για να τ' αλλάξω.

    Μα εγώ μ΄ ένα άγριο περήφανο χορό
    σαν αετός πάνω απ' τις λύπες θα πετάξω.
    Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ,
    σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ.
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό,
    θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω
    Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ,
    σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ.

    Μου λεν αν φύγω πιο ψηλά θα ζαλιστώ
    καλύτερα στη λάσπη εδώ μαζί τους να κυλιέμαι.
    Και πως αν θέλω περισσότερα να δω,
    σ' ένα καθρέφτη μοναχός μου να κοιτιέμαι.
    Κι όταν φοβούνται πως μπορεί να τρελαθώ
    μου λεν να πάω κρυφά κάπου να κλάψω.
    Και να θυμάμαι πως αυτό το σκηνικό
    είμαι μικρός πολύ μικρός για να τ' αλλάξω.

    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό
    σαν αετός πάνω απ' τις λύπες θα πετάξω.
    Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ,
    σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό,
    θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω
    Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ,
    σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ

    άρκτος μας το αφιερώνω κι ας έχουμε χάσει τον καδο ανακύκλωσης!
    σιγά μη κλαψουμε!

Similar Threads

  1. Θλίψη
    By alwayssmile in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-2010, 04:16
  2. Replies: 2
    Last Post: 12-05-2010, 00:42
  3. οι γυρω μασ
    By konstantina_ena in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-2010, 00:06
  4. Θλίψη
    By shawn0 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 18
    Last Post: 02-08-2009, 21:36
  5. Οταν ολα γυρω σβηνουν
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-03-2009, 15:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •