νομιζω οτι με παρακολουθουν!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680

    νομιζω οτι με παρακολουθουν!!!

    εχω διαγνωστει με ψυχωση και εχω παρει αγωγη που μου εχει δημιουργησει οπωσ νομιζω εγω καποιεσ παρενεργειεσ που δεν αφηνουν τον οργανισμο να λειτουργησει κανονικα και ενοοω κανονικα με την ψυχωση μου δηλαδη για να καταλαβετε κινουμαι λιγο πιο γρηγορα απο τον παππου μου που ναι 84 χρονων καλοσυντηρημενοσ με λιγο περισσοτερη αντοχηετσι ειμαι με και χωρισ χαπια εγω λεω οτι ειναι μονιμη παρενεργεια χαπιων κι ο γιατροσ λεει οτι ειναι απο την ψυχωση που χτηπησε στην κινηση οτι να ναι.
    το προβλημα μου ειναι οτι με δουλευουν ολοι δηλαδη συζητανε πισω απο την πλατη μου και με κοροιδευουν ετσι που ειμαι αντι να πουν οτι τον γαμησαν τα χαπια νομιζουν οτι το κανω εγω κ η ψυχωση μου κι αυτο με εξοντωνει ξερω οτι θα πεθανω συντομα γιατι η πορεια τησ κινησησ ειναι κατηφορικη δηλαδη πριν απο 2 χρονια ημουν πιο λειτουργικοσ υπαρχει κοσμογονικη εκπτωση και στην πνευματικη λειτουργια εχω κρατησει τη λογικη μου ειμαι πιο λογικοσ κι απο αυτουσ που δεν εχουν περασει ψυχωση αλλα παω να μιλησω και δε μου ρχονται οι λεξεισ.
    τεσπα παρακαλαω να πεθανω για να αποδειξω οτι με γαμησαν τα χαπια αφου καλα δε μπορω να γινω αφου κανεισ δεν ενδιαφερεται πραγματικα να βρει τι εχω!!!!!!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    εγω θα σου ελεγα να ζητησεις και μια αποψη απο εναν αλλο γιατρο, να αλλαξεις γιατρο.. και ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ ! δεν ειναι απολυτο αυτο που στηριζεις..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    παντ
    εσυ την ψαχνεις με τα φαρμακα..
    Ο γιατρος σου τι λεει??
    Ελα ρε,αστους να λενε το θεμα ειναι να βρεις την λυση.
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    με τον τιτλο σκεφτηκα οτι υποτροπιασες, τα γνωστα ξερεις,παιρνεις τα φαρμακα σου, αλλαξε γιατρο κλπ,ομως οχι ...μια χαρα τα λες!
    Ομως εγω θα σου πω απο την εμπειρια μου ,τωρα που ειμαι χωρις χαπια υπαρχουν διαστηματα που ειμαι πολυ βραδυκινητη, αυτο νομιζω οτι δεν εχει να κανει τοσο με τις παρενεργειες που εχουν τα χαπια οσο με την απαθεια του συναισθηματος που χωρις τα φαρμακα ειναι εντονο κ εκδηλωνεται στην κινηση. Μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα δηλ.
    εΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΝ ΜΟΥ ΕΓΓΥΟΤΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟς ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΟΨΙΜΗΣ δυσκηνησιας μετα απο μακροχρονια χρηση μπορει κ να ημουν πιο ποσιτιβ στο θεμα με τα αντιψυχωσικα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    pad.....................αρχιζω να ανησυχω γτ ειχες καιρο να ανοιξεις θεμα. δεν θα πεθανεις τωρα............θυμασαι
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Θες να πεθάνεις για να αποδείξεις κάτι σε άλλους??? Ρε συ, σε τόσο λίγη υπόληψη σε έχεις?
    Άσε το άλλο...έγραψες πως μερικές φορές δε σου βγαίνουν λόγια. Ξέρεις πόσες φορές συμβαίνει και σε μένα, που δεν έχω ψύχωση? Γιατί σε τρομοκρατεί κάτι τέτοιο? Κάποιες άλλες στιγμές θα σου βγαίνουν, κάποιες όχι. Δεν είμαστε πάντα ίδιοι. Έτσι κι εσύ.
    Άλλα μέλη θα σου πουν περισσότερα όσον αφορά το ζήτημα της "παρακολούθησης", γιατί εγώ δεν το κατέχω, ωστόσο αυτό που μπορώ να σου πω είναι να έχεις υπομονή και να εμπιστοσύνη πως όλα θα πάνε καλά, να μένεις σταθερός στην αγωγή σου και να μην παίρνεις πρωτοβουλίες φυγής από αυτή με ρίσκα. Μην παίζεις δηλαδή με την υγεία σου γιατί έτσι...Περαστικά για τη φάση αυτή pad!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by pad View Post
    εχω διαγνωστει με ψυχωση και εχω παρει αγωγη που μου εχει δημιουργησει οπωσ νομιζω εγω καποιεσ παρενεργειεσ που δεν αφηνουν τον οργανισμο να λειτουργησει κανονικα και ενοοω κανονικα με την ψυχωση μου δηλαδη για να καταλαβετε κινουμαι λιγο πιο γρηγορα απο τον παππου μου που ναι 84 χρονων καλοσυντηρημενοσ με λιγο περισσοτερη αντοχηετσι ειμαι με και χωρισ χαπια εγω λεω οτι ειναι μονιμη παρενεργεια χαπιων κι ο γιατροσ λεει οτι ειναι απο την ψυχωση που χτηπησε στην κινηση οτι να ναι.
    το προβλημα μου ειναι οτι με δουλευουν ολοι δηλαδη συζητανε πισω απο την πλατη μου και με κοροιδευουν ετσι που ειμαι αντι να πουν οτι τον γαμησαν τα χαπια νομιζουν οτι το κανω εγω κ η ψυχωση μου κι αυτο με εξοντωνει ξερω οτι θα πεθανω συντομα γιατι η πορεια τησ κινησησ ειναι κατηφορικη δηλαδη πριν απο 2 χρονια ημουν πιο λειτουργικοσ υπαρχει κοσμογονικη εκπτωση και στην πνευματικη λειτουργια εχω κρατησει τη λογικη μου ειμαι πιο λογικοσ κι απο αυτουσ που δεν εχουν περασει ψυχωση αλλα παω να μιλησω και δε μου ρχονται οι λεξεισ.
    τεσπα παρακαλαω να πεθανω για να αποδειξω οτι με γαμησαν τα χαπια αφου καλα δε μπορω να γινω αφου κανεισ δεν ενδιαφερεται πραγματικα να βρει τι εχω!!!!!!!!
    μερικα τιπς που βοηθανει:

    -καλος υπνος. να ξεκουραζεσαι , να βρεις εναν τροπο να κανεις καλο υπνο, να μην τρως βαρια το βραδυ πριν κοιμηθεις.
    -γυμναστικη. νους υγιης εν σωματι. εγω για παραδειγμα κανω καθε μερα κοιλιακους, τρεχω οποτε μπορω και παιζω και κανα ομαδικο αθλημα με αγνωστους που γνωριζω στα γηπεδα. βεβαια να ξερεις πως οταν δυναμωσεις σωματικα θα ανεβει η αυτοπεποιθεση σου.

    -μαθε να αποδεχεσαι και τις κακες σου στιγμες. πολλες φορες αισθανομαστε οτι ειμαστε μονοι και οτι κανενας δεν μπορει να μας καταλαβει. η ζωη ειναι ενας αγωνας. οι περισσοτεροι ανθρωποι που γνωριζεις ειναι περαστικοι. μην ξεχνας πως ακομα και απο τους εχθρους σου, αυτους που σε κοροιδευουν , μπορεις να μαθεις., οχι μονο αποσους δειχνουν τα φιλικα τους αισθηματα.

    -για την καταθλιψη, εκτος απο την γυμναστικη, βοηθανε και αλλα πραγματα. μαυρη σοκολατα, θαλασσινα φαγητα και να το ριχνεις εξω οποτε μπορεις κι ας μην εχσεις την στανταρντ παρεα. ουτε εγω την εχω και αρκετες φορες εδω και καιρο βγαινω μονος μου. πηγαινω σινεμα, βολτα στην παραλια. εγω τουλάχιστον δεν αντεξα το πολυ μεσα. απο καποια στιγμη και μετα βαρεθηκα και τα παιχνιδια στον υπολογιστη. καθως μεγαλωνεις θα ανακαλυπτεις νεα ενδιαφεροντα.
    -μην αποκοπεις απο την κοινωνια. δεν ειναι ολη η κοινωνια ενα φορουμ, ουτε βρισκεται ολη η κοινωνια στην γειτονια σου. διευρινε τους οριζοντες σου.

    -το αισθημα οτι σε παρακολουοθυν εχει να κανει αρκετα με το στρες. οταν ειμαστε σε ενταση μεγαλοποιουμε το καθε εξωτερικο ερεθισμα. να προσπαθεις να χαλαρωνεις και ταυτοχρονα να δυναμωνεις.
    -οπως ειπα και πριν, αποδεξου την μοναξια. εγω τον περισσοτερο καιρο δεν εχω κανεναν να με παιρνει τηλεφωνο για να δει τι κανω, αν ζω η αν εχω πεθανει. τους παιρνω εγω ομως, οσους ξερω και οσους δεν ξερω καλα. μαθαινω στην πορεια και εχω ανακαλυψει πως οι ανθρωποι θελουν να κανουν παρεα με ευχαριστους ανθρωπους και οχι μιζερους η εχθρικους που ολη την ωρα μιλανε για τα προβληματα τους η βριζουν / κοροιδευουν τους αλλους. δεν χρειαζεται να γινεις ουτε το ενα , ουτε το αλλο.
    -θετικη σκεψη. και μενα πολλες φορες μου ερχεται φουρτουνα στις σκεψεις και στα συναισθηματα. ξερεις πολλες φορες απλα κλεινω την οθονη, ξαπλωνω κατω και κανω κοιλιακους μεχρι να φυγουν οι σκεψεις.
    -αυτα. ευχομαι να τα καταφερεις και να μην σκεφτεσαι πως θελεις να παρατηθεις απο την ζωη.

    Φιλικα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ωραια τα τιπς του ινσεκτ...θα συμφωνησω.

    Και εγω ειμαι αρκετα βραδυκινητος θα ελεγα...τωρα τι φταιει? Η ψυχωση , τα φαρμακα , η διαθεση (ξερεις εχω διαθεση που περπατω και πεταω ή οχι)...δεν ξερω.

    Ισως παλι να φταιει η υπερβολικη αδρανεια. Ποιος ξερει.

    Μην το βαζεις κατω , προφανως σε πιασαν οι γιορτες και η μελαγχολια των ημερων...δεν ειναι και τοσο σημαντικο λιγη βραδυκινησια και καταπτωση του σωματος (ειναι αλλα οχι τοσο οσο αλλα πραγματα οπως διαθεση).

    Εχεις το μυαλο παντως , πολυ περισσοτερο απο πολλους αλλοι δεν το χουν και χωρις να παιρνουν τιποτα οπως το πες , μην το βαζεις κατω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Pad κανείς δεν σε κοροιδεύει. Έχεις υποτροπιάσει γιατί δεν πήρες τα φάρμακα. Αν είναι δυνατόν! Άστις αυτοκτονίες δεν είναι σωστό να πεθάνεις. Σταμάτα να κόβεις τις ελπίδες σου, μπορεί να βγουν νέα φάρμακα. Μέχρι τότε, υπάρχει λύση, να κάνεις πράγματα για να δουλεύει το μυαλό σου, όσο για τις παρενέργειες, πιστεύω φεύγουν μετά από κάποια χρόνια, δηλαδή θα πάψεις να είσαι αργός. Τώρα αυτή η θεωρία για μόνιμες παρενέργειες, δικιά σου είναι και όχι των γιατρών.
    Last edited by whitecandle; 26-12-2010 at 14:39.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργιες... οσον αφορα αυτο που ιπες οτι πρεπει να πεθανουν μονο οι κακοι.... απο παιδικο ως αστειο μου ακουγεται. οι αρρωστιες δεν κανουν διακρισεις καλη λαιτ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    καλητερα λαιτ να χει καποιον να τον ακουει κιολας οχι απλα να του λενε να παρει φαρμακα! ισως να αντιδραει σε αυτο!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    η προσωπικη μου εκτιμηση εινια οτι τα φαρμακα για την σχιζοφρενεια περισσοτερο δυναμωνουν τα αισθηματα οργης παρα τα κατευναζουν. καθως και οτι τα στραβοξυλα δεν διορθωνονται με κανενα μαγικο χαπακι παρα μονο με συμμορφωση με την θεληση τους. μακαρι να μπορουσε να επικρατησει σε αυτη την αρρωστημενη χωρα η επιβολη μεσω σεβασμου για τον συνανθρωπο και οχι οι τακτικες τρομοκρατειας. εχει μαθει ομως ενα μερος του πλυθισμου να διοικειται απο την τρομο κρατεια και οχι απο πιο ευεργετικες τακτικες για να μπορεσει να εκλαβει ενα μηνυμα στα σοβαρα.

    Κριμα.

    Σε συνεχεια αυτου θελώ να πω τα εξης. διοικουμαστε απο τον τρομο, το αισθημα υπεροχης δεν μπορουμε να το εκτιμησουμε, βασικα και μιλαω σε καθε φιλο που διαβαζει. αν χασεις την υγεια σου και την ξαναβρεις και υποιπεσεις παλι στο ιδιο λαθος, αυτο του να νομμιζεις πως εισαι παντοδυναμος σημαινει οτι το σφαλμα ειναι καθαρα του συστηματος που εχει διαπερασει το μηνυμα της "κοινωνικης ταυτοτητας μεσω της ικανοτητας για εξουσια" και αυτο σε καθε πτυχη. δεν μπορεις για παραδειγμα να προσφερεις σε ολους μορφωση και εν τελη οι αγραμματοι να βγαινουν κερδισμενοι. το συστημα εκπαιδευσης ειναι τοσο σαπιο οσο και αυτοι που θυσιαζουν την κοινωνικη αρμονια για χαρη της ικανοτητας εξουσιας. ειναι σαν να λεω, δεν σου αρμοζει, δεν εισαι εξουσιοδοτιμενος αρα μην το κανεις. αυτο μας λεει με λιγα λογια ο εσωτερικος μας κωδικας. οτι βαζουμε εαυτους σε περιθωριο εφοσον δεν εφαρμοζουμε τους κανονες του συστηματος, ακομα και αθελα μας, η αυτοτιμωρια ειναι παραγωγο κακης παιδειας.

    ετσι στην κοινωνια της πληροφοριας ο πιο μορφωμενος ειναι και ο πιο τρελος για το συνολο.

    το μεγαλυτερο κακο δεν ειναι η δοιικηση η ιδια αλλα οσοι διοικυνται. ειναι δηλαδη τα ερμαια των ιδιων τους των πεποιθησεων. παραδειγμα: ειμαι σπουδιαος αρα ταπεινωνω τους αδυνατους τους αβουλους και τους τρελους. αλλο παραδειγμα: ειμαι κοινωνικα ασθενης: αρα συμμορφωνομαι με τις υποδειξεις την κυριαρχης ταξης, εκδηλωνω καταπιεσμενα συναισθηματα.

    τωρα ος προς την εφηβεια. αντιδραση χωρις αιτια. ο σχιζοφρενεης προχωρημενου σταδιου για την κοινωνια ειναι οπως ο εφηβος που επαναστατει με ολους και με ολα χωρις αιτια. ειναι το καταπιεσμενο εγω για τον θαυμασμο των ιστοριων που εχει μαθει. απο τις πρωτες κοινωνιες και σε καθε νεα κοινωνια που συμμετασχει κουβαλαει στην πλατη του καταρχας την προσωπικη του ιστορια κια κατα δευτερον τα προτυπα που θαυμαζει, ετσι εκδηλωνει αναλογως την σιτμγη και την αναγκη για ιδονη την συμπεριφορα που τον ανεβαζει στο ιστο της ικανοτητας για εξουσια.

    με απλα λογια ο παγος ειναι μεγαλος και δεν σπαει.
    Last edited by carrot; 26-12-2010 at 16:51.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    δε\ν υπαρχει καλοιτερο πραγμα απο ενα χαμογελο που θα στειλεις στον γειτονα κι ας μην τον ξερεις. η ακομα και σε εναν ανθρωπο που πληγωσες. η εκδηλωση συγχωρεσης για κατι που εκανες και δεν του αρεσε ειναι οτι πιο ομορφο μπορεις να του προσφερεις. ενα χαμογελο με αποδεκτη ειναι ενα χαμογελο που ξαναγυρναει στον ανθρωπο που το στελνει.

    ενας ανθρωπος που αληθινα εχει πονεσει δεν θα θελησει να μεταδωσει τον πονο του σε αλλους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    pad μη παραδιδεις τα οπλα !

    Η επιστημη προχωραει.

    Αμα δε σου κανουν τα φαρμακα, ερευνησε το και ενδεχομενως μετα απο συμβουλη γιατρου παρε αλλα.

    Ψαξτο και σε αλλους γιατρους ή τονισε την κατασταση αυτη στο γιατρο σου.

    Το νευρικο συστημα ειναι μια μηχανη αμα του δωσεις τα σωστα φαρμακα θα αντιδρασει σωστα.

    Ψαξε και με βιταμινες μηπως γινεται τιποτα..

    Παντως να θυμασαι οτι η επιστημη εχει προχωρησει πολυ και οτι αμα το ψαξεις
    θα βρεις λυση.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    pad, αν δν έλεγες πως πάσχεις από ψύχωση εγώ δν θα είχα καταλάβει τίποτα.
    από όσο σε έχω διαβάσει δλδ.

    όσο αναφορά αυτό που λες για τα φάρμακα, θυμάμαι παλιότερα που ένιωθα πως θα γείρω από τη μια μεριά του σώματος μου , ενώ περπατούσα κ θα πέσω.
    πολλές φορές νιώθουμε κάπως με τη λήψη φαρμάκων.

    εσύ που μου έλεγες για τις ταινίες του ταραντίνο κ γελάσαμε , πέφτεις έτσι τώρα ?
    δν έβγαλε κ καμία νέα μπας κ μας αναπτερώσει το ηθικό...

    στο μεταξύ πες κ κάτι...το έριξες στη μούγγα!
    περιμένω.
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΕΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 08-12-2010, 12:05
  2. νομιζω οτι εχω καταθλιψη
    By LIGHTST0RM in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2010, 21:40
  3. νομιζω πως ειμαι λεσβια
    By Renagia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 24-10-2010, 00:51
  4. το παλευω.. νομιζω
    By mstrouf in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 45
    Last Post: 30-06-2009, 16:42
  5. νομιζω...
    By maraki26 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-08-2008, 17:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •