Υπάρχουν καλοί άνθρωποι σε αυτό τον κόσμο? - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 217
  1. #151
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Σε ρώτησα τι είναι καλός και κακός αλλά δεν πήρα απάντηση. Φαίνεται πως βλέπουμε πιο εύκολα τα άκρα από οτιδήποτε άλλο. Δεν λέμε αυτός είναι καλούτσικος, μέτριος, λίγο καλός, ελάχιστα καλός, λέμε αυτός είναι καλό παιδί/ κοπέλα η απλά κλείνουμε πονηρά το μάτι για να δείξουμε ότι είμαστε και εμείς πονηροί.
    Και αυτό τι είναι βρε ίνσεκτ;
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Το τι είμαι εγώ το έχω πει. Τώρα κακός είναι αυτός που θέλει να βλάψει κάποιον χωρίς να του έχει κάνει κάτι, και καλός είναι το αντίθετο.
    Δεν σου εξηγώ εδώ τι θεωρώ κακό και τι καλό;

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Οκ, με κάλυψε η απάντηση σου lightbluepath.

  3. #153
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    εδώ και εκεί
    Posts
    30
    τοτε ναι δεν εχω απαντηση γιατι το τι κανει καποιον καλο η κακο ειναι πολυσυνθετο και περιπλοκο και καθαρα υποκειμενικο πολλες φορες λυπαμε αλλα δεν ξερω να σου απαντησω μονοφραστικα καθε περιπτωση ανθρωπου για μενα ειναι διαφορετικη.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by lizbet View Post
    τοτε ναι δεν εχω απαντηση γιατι το τι κανει καποιον καλο η κακο ειναι πολυσυνθετο και περιπλοκο και καθαρα υποκειμενικο πολλες φορες λυπαμε αλλα δεν ξερω να σου απαντησω.
    Λένε καλύτερα να λυπάσαι αλλά να μην σε λυπούνται και καλύτερα να σε ζηλεύουν αλλά να μην ζηλεύεις. Βασικά το έμαθα από πρώτο χέρι. Παλιά δεν ζήλευα ποτέ μου αλλά έφτασα σε ακραίες συμπεριφορές εξαιτίας διαφόρων καταστάσεων, κυρίως ερωτικών (και όχι μόνο.)

    Σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου στο θέμα. Μου αρέσει η ευγένεια αν και κάποιες φορές γίνομαι από αγενής έως παράλογος.

  5. #155
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    εδώ και εκεί
    Posts
    30
    συμφωνω με τη lightbluepath αλλα το θεωρω πολυ γενικο..π.χ. τι ειναι καποιος που σε βλαπτει χωρις να το θελει?
    η τι ειναι καποιος που επειδη βρισκοταν σε μια απελπισμενη θεση βλαπτει αθελα του η ακομα και πολλες φορες χωρις να το ξερει?

  6. #156
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    εδώ και εκεί
    Posts
    30
    insect, εχω περασει και γω απο ακραιες καταστασεις ζηλειας, γι αυτο και δεν ειμαι απολυτη..πληγωσα χωρις να χω προθεση

  7. #157
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Κάποιος που δεν το θέλει, εννοείται δεν είναι κακός αυτό έλειπε. Εννοείται μες στον ορισμό μου, και η λέξη "σκόπιμα" να σου κάνει κακό.

  8. #158
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    εδώ και εκεί
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by lizbet View Post
    Μου αρέσει η ευγένεια αν και κάποιες φορές γίνομαι από αγενής έως παράλογος.
    ολοι λιγο πολυ ειμαστε ετσι καποτε ξερεις μονο παραλογη ημουν..

  9. #159
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    εδώ και εκεί
    Posts
    30
    χαχα η πρωτη μου φουσκα!yeah!!παιδες καληνυχτα..

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Πιστεύω πως αυτά που θεωρούνται ως καλά, αρετές, είναι πηγή συντροφιάς για τον άνθρωπο.

  11. #161
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    εδώ και εκεί
    Posts
    30
    ειναι η εκτιμηση,ο σεβασμος, η αναγκη να προσφερεις, να δινεις και να σε γεμιζει η χαρα του αλλου περισσοτερο και απ'τη δικη σου. το συνυπαρχεις ειναι οντως η χαρα του να μοιραζεσαι..

  12. #162
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    lightbluepath εισαι σιγουρα ταυρινα, ετσι ? σε βλεπω με τα κερατακια να κανεις την επιθεσουλα σου, εχεις κολλησει στην αποψη οτι εισαι καλη κ παλευεις να την υπερασπιστεις. δε θα μπορουσα παρα να σου αναγνωρισω αυτο το πεισμα κ την επιμονη σου, παρολο που δε ξερω την ηλικια σου (οχι πως παιζει ρολο ή με νοιαζει κι ολας). απλα επειδη τυγχανει να ειμαι κι εγω ταυρος, μη περιμενεις να βγαλουμε ακρη κ να συμφωνισουμε σ'αυτο το τοπικ τουλαχιστον...

    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Μα λίζμπετ, εδώ μας λέει ο φίλος μας ο κενό, ότι οι κακοί είναι έξυπνοι, αφού οι καλοί είναι ηλίθιοι. Αυτό και μόνο δεν σου λέει κάτι; Πως μπορείς και το υποστηρίζεις αν δεν είσαι κακιά;
    αυτο που ειπα ειναι οτι για να γινει καποιος κακος, πρεπει κατι να επαθε κ να εμαθε, κανεις δε γεννιεται ετσι. ολοι στη πορεια γινομαστε απο τα σκατα που τρωμε στη μαπα (βεβαια αυτο ισως ερχεται σε αντιθεση μ'αυτο που ειπα περι εμφυτου εγωισμου παλιοτερα). οπως κ γινομαστε φτωχοι, αντικοινωνικοι, μιζεροι, γκρινιαριδες, προβληματικοι ή οτι αλλο. αν για παραδειγμα ο insect που χει μεινει πολυ καιρο μονος του, ξαφνικα βρει παρεα... δε θα παραξενευτει κ ισως του κακοφανει κι ολας ? δε θα αναρωτηθει τι εγινε ξαφνικα, μηπως του κανουν πλακα ? απλα γιατι συνηθισε στη μοναξια.


    Quote Originally Posted by lizbet View Post
    μπαινω εδω το ΚΕΝΟ με κανει να αισθανομαι οικεια βλεποντας μνμτα του και μετα βλεπω αρσενικα ιδιας φασης με τις φιλες μου σχολιο πρωτο... "οοοοχχχιιιιιι, αν ειναι δυναμον!!!" οχι και δω.. χαχαχαχα σχολιο δευτερο"ρε παιδια, αφου ειστε ολοι υπερ της καλοσυνης γιατι τα περισσοτερα καλα κοριτσια ειναι single?και υποερωτημα...τοτε ποια κατηγορια θα θεωρουσατε χαζογκομενα??δεδομενου ηλιθια=καλη
    τα περισσοτερα καλα κοριτσια ειναι single, γιατι μαλλον μοιαζουν με μιξοπαρθενες. ο αντρας που γουσταρει δραση κ αλητεια, σιγουρα δε θα κατσει να δωσει σημασια σε μια "αθωα μικρη κυρια". θα του μοιαζει απλα αλλη μια ακομα στο σωρο (τουλαχιστον ετσι τις βλεπω εγω). αν ομως κανει καποια τη πρωτη κινηση κ δειξει ενδιαφερον, τοτε δε νομιζω καποιος που ειναι μονος να αρνηθει, ειδικα αν ανακαλυψει οτι του ταιριαζει κι ολας! αλλιως κερδισε απλα το σεξακι της, απο το τπτ κατι ειναι κ αυτο. αυτα τελειως γενικα κ αοριστα, γιατι το θεμα συνταιριασμα, γνωριμιες κ σχεσεις εγινε πολυ περιπλοκο πλεον (οπως κ ολα τα υπολοιπα στις μερες μας δλδ).
    Last edited by deleted-member30-03; 05-01-2011 at 02:03.

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    [I]
    Quote Originally Posted by KENO


    τα περισσοτερα καλα κοριτσια ειναι single, γιατι μαλλον μοιαζουν με μιξοπαρθενες. ο αντρας που γουσταρει δραση κ αλητεια, σιγουρα δε θα κατσει να δωσει σημασια σε μια "αθωα μικρη κυρια". θα του μοιαζει απλα αλλη μια ακομα στο σωρο (τουλαχιστον ετσι τις βλεπω εγω). αν ομως κανει καποια τη πρωτη κινηση κ δειξει ενδιαφερον, τοτε δε νομιζω καποιος που ειναι μονος να αρνηθει, ειδικα αν ανακαλυψει οτι του ταιριαζει κι ολας! αλλιως κερδισε απλα το σεξακι της, απο το τπτ κατι ειναι κ αυτο. αυτα τελειως γενικα κ αοριστα, γιατι το θεμα συνταιριασμα, γνωριμιες κ σχεσεις εγινε πολυ περιπλοκο πλεον (οπως κ ολα τα υπολοιπα στις μερες μας δλδ).

    ωστόσο αυτή που είναι μόνη για κάποιους είναι μια πρόκληση.
    όπως κ για κάποιους άλλους αυτή που θα κάνει την πρώτη κίνηση θα θεωρηθεί εύκολη κ πως κάνει σεξ με τον πρώτο τυχόντα.
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #164
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    εδώ και εκεί
    Posts
    30
    εγω απλα παρατηρω οτι και οι δυο πλευρες κρυβοντε πισω απο το δαχτυλο τους.. γι αυτο εκανα αυτο το σχολιο..
    υπεραναλυουν.. αν παω να του μιλησω θα φανω ευκολη.../ αν τον παρω εγω τηλ θα φανω λυσασμενη..
    ειναι η αλλη χαμηλων τονων.. μπα πια αυτη μωρε αυτη ειναι ξενερωτη η μιξοπαρθενα η' η' η' παντα και απ τις δυο πλευρες....
    για μενα ειναι πιο απλα τα πραγματα αν σου αρεσει καποιος το δειχνεις ο καθε ενας εχει διαφρετικο τροπο... αν ο αλλος δεν νιωσει προσπαθεις λιγο παραπανω διευκρινηζεις τις προθεσεις σου και οσο τον γνωριζεις καταλαβαινεις περι τινος προκειτε...
    με λιγα λογια ο τολμον νικα.. ειναι χαζομαρα να απορρηπτεις καποιον επειδη εχεις προσχηματισμενη γνωμη

  15. #165
    Και τι γίνεται όταν ο άλλος όπως και να τον προσεγγίσεις, ακόμα και με τον πιο ευγενικό και φιλικό τρόπο, ακόμα και με το να δείξεις πραγματικό ενδιαφέρον γι αυτόν, σε βλέπει και γυρίζει απ την άλλη, δε σε καταδέχεται ή υποκρίνεται και σε αποφεύγει;
    Πως αντιδρούμε και πως θα τον χαρακτηρίζαμε;
    Και πως θα χαρακτηρίζαμε κάποιους που ελκύονται και κάνουν εύκολα φιλίες και παρέες με τον καθένα που απλά ξέρει να κάνει πλάκα, να παριστάνει τον νταή και να γίνεται ο ευχάριστος της παρέας;

    Αυτά τα ερωτήματα τα θέτω για απάντηση και προβληματισμό συνάμα ως προς το γιατί κάποιοι μένουν μόνοι και ότι αυτό δε φαίνεται πάντοτε να εξαρτάται αποκλειστικά από τη συμπεριφορά τους.
    γιάννης

Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καλοί σαμαρείτες και ίδιον συμφέρον
    By oXe in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 16-01-2010, 09:43
  2. Δεν μπορω να σωσω τον κοσμο...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 02-04-2009, 11:10
  3. Επαγγελματικό δίλημμα: ωραίο αντικείμενο ή καλοί συνάδελφοι?
    By lisa71 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 03-03-2009, 14:12
  4. S.O.S !! Βλέπω τον κόσμο ώς Η/Υ...
    By sabb in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 29-01-2009, 14:06
  5. ΤΟ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
    By LOGOPSYXOS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 25-10-2005, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •