Υπάρχουν καλοί άνθρωποι σε αυτό τον κόσμο? - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 15 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 217
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    lightbluepath εισαι σιγουρα ταυρινα, ετσι ? σε βλεπω με τα κερατακια να κανεις την επιθεσουλα σου, εχεις κολλησει στην αποψη οτι εισαι καλη κ παλευεις να την υπερασπιστεις. δε θα μπορουσα παρα να σου αναγνωρισω αυτο το πεισμα κ την επιμονη σου, παρολο που δε ξερω την ηλικια σου (οχι πως παιζει ρολο ή με νοιαζει κι ολας). απλα επειδη τυγχανει να ειμαι κι εγω ταυρος, μη περιμενεις να βγαλουμε ακρη κ να συμφωνισουμε σ'αυτο το τοπικ τουλαχιστον...

    αυτο που ειπα ειναι οτι για να γινει καποιος κακος, πρεπει κατι να επαθε κ να εμαθε, κανεις δε γεννιεται ετσι. ολοι στη πορεια γινομαστε απο τα σκατα που τρωμε στη μαπα (βεβαια αυτο ισως ερχεται σε αντιθεση μ'αυτο που ειπα περι εμφυτου εγωισμου παλιοτερα). οπως κ γινομαστε φτωχοι, αντικοινωνικοι, μιζεροι, γκρινιαριδες, προβληματικοι ή οτι αλλο. αν για παραδειγμα ο insect που χει μεινει πολυ καιρο μονος του, ξαφνικα βρει παρεα... δε θα παραξενευτει κ ισως του κακοφανει κι ολας ? δε θα αναρωτηθει τι εγινε ξαφνικα, μηπως του κανουν πλακα ? απλα γιατι συνηθισε στη μοναξια.


    τα περισσοτερα καλα κοριτσια ειναι single, γιατι μαλλον μοιαζουν με μιξοπαρθενες. ο αντρας που γουσταρει δραση κ αλητεια, σιγουρα δε θα κατσει να δωσει σημασια σε μια "αθωα μικρη κυρια". θα του μοιαζει απλα αλλη μια ακομα στο σωρο (τουλαχιστον ετσι τις βλεπω εγω). αν ομως κανει καποια τη πρωτη κινηση κ δειξει ενδιαφερον, τοτε δε νομιζω καποιος που ειναι μονος να αρνηθει, ειδικα αν ανακαλυψει οτι του ταιριαζει κι ολας! αλλιως κερδισε απλα το σεξακι της, απο το τπτ κατι ειναι κ αυτο. αυτα τελειως γενικα κ αοριστα, γιατι το θεμα συνταιριασμα, γνωριμιες κ σχεσεις εγινε πολυ περιπλοκο πλεον (οπως κ ολα τα υπολοιπα στις μερες μας δλδ).
    Εγω θα ηθελα να εκφρασω μια διαφορετικη γνωμη απο τη δικη σας- Πιστευω οτι οσο περνουν τα χρονια κ παθαινεις πραγματα στη ζωη σου πρεπει να γινεσαι καλλιτερος σαν ανθρωπος, δηλαδη να βελτιωνεσαι κ οχι να χειροτερευεις. Για να το κανεις ομως αυτο πρεπει να εισαι σκεπτομενος - εξυπνος. Αρα μηπως οι πραγματικα εξυπνοι ειναι κ καλοι ανθρωποι, ενω οι κακοι ειναι ηλιθιοι????
    Το να φερθεις με καλοσυνη σε καποιον απαιτει εξυπναδα, πρεπει να εισαι ανοιχτομυαλος κ τιποτα περισσοτερο. .......Κ θελει πολυ μα πολυ προσπαθεια... Γιατι ειναι πιο ευκολο να ειναι καποιος κακος απο καλος, ετσι δεν ειναι?

    Οσο για το θεμα με τα single κοριτσια, μαλλον θα διαφωνησω. Το να εισαι με καποιον/καποια ειναι θεμα συγκυριων κ κοινωνικοτητας κ οχι καλοσυνης ή κακιας.
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  2. #167
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    lightbluepath εισαι σιγουρα ταυρινα, ετσι ? σε βλεπω με τα κερατακια να κανεις την επιθεσουλα σου, εχεις κολλησει στην αποψη οτι εισαι καλη κ παλευεις να την υπερασπιστεις. δε θα μπορουσα παρα να σου αναγνωρισω αυτο το πεισμα κ την επιμονη σου, παρολο που δε ξερω την ηλικια σου (οχι πως παιζει ρολο ή με νοιαζει κι ολας). απλα επειδη τυγχανει να ειμαι κι εγω ταυρος, μη περιμενεις να βγαλουμε ακρη κ να συμφωνισουμε σ'αυτο το τοπικ τουλαχιστον...

    αυτο που ειπα ειναι οτι για να γινει καποιος κακος, πρεπει κατι να επαθε κ να εμαθε, κανεις δε γεννιεται ετσι. ολοι στη πορεια γινομαστε απο τα σκατα που τρωμε στη μαπα (βεβαια αυτο ισως ερχεται σε αντιθεση μ'αυτο που ειπα περι εμφυτου εγωισμου παλιοτερα). οπως κ γινομαστε φτωχοι, αντικοινωνικοι, μιζεροι, γκρινιαριδες, προβληματικοι ή οτι αλλο. αν για παραδειγμα ο insect που χει μεινει πολυ καιρο μονος του, ξαφνικα βρει παρεα... δε θα παραξενευτει κ ισως του κακοφανει κι ολας ? δε θα αναρωτηθει τι εγινε ξαφνικα, μηπως του κανουν πλακα ? απλα γιατι συνηθισε στη μοναξια.


    τα περισσοτερα καλα κοριτσια ειναι single, γιατι μαλλον μοιαζουν με μιξοπαρθενες. ο αντρας που γουσταρει δραση κ αλητεια, σιγουρα δε θα κατσει να δωσει σημασια σε μια "αθωα μικρη κυρια". θα του μοιαζει απλα αλλη μια ακομα στο σωρο (τουλαχιστον ετσι τις βλεπω εγω). αν ομως κανει καποια τη πρωτη κινηση κ δειξει ενδιαφερον, τοτε δε νομιζω καποιος που ειναι μονος να αρνηθει, ειδικα αν ανακαλυψει οτι του ταιριαζει κι ολας! αλλιως κερδισε απλα το σεξακι της, απο το τπτ κατι ειναι κ αυτο. αυτα τελειως γενικα κ αοριστα, γιατι το θεμα συνταιριασμα, γνωριμιες κ σχεσεις εγινε πολυ περιπλοκο πλεον (οπως κ ολα τα υπολοιπα στις μερες μας δλδ).
    Δεν αποκαλύπτω το ζώδιό μου. Παρακάτω. Οκ, ας μην συμφωνήσουμε. Πάντως θα γράψω από κάτω την άποψή μου, στο επόμενο ποστ δηλαδή.
    Όσο για τα single κορίτσια, μη σχολιάσω καλύτερα. Ευτυχώς μόνο που δεν είναι όλοι σαν κι εσένα, και μάλλον δεν ισχύει ότι και οι single είναι οι πιο πολλές καλές. Έλεος.

  3. #168
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by Kandy View Post
    Εγω θα ηθελα να εκφρασω μια διαφορετικη γνωμη απο τη δικη σας- Πιστευω οτι οσο περνουν τα χρονια κ παθαινεις πραγματα στη ζωη σου πρεπει να γινεσαι καλλιτερος σαν ανθρωπος, δηλαδη να βελτιωνεσαι κ οχι να χειροτερευεις. Για να το κανεις ομως αυτο πρεπει να εισαι σκεπτομενος - εξυπνος. Αρα μηπως οι πραγματικα εξυπνοι ειναι κ καλοι ανθρωποι, ενω οι κακοι ειναι ηλιθιοι????
    Το να φερθεις με καλοσυνη σε καποιον απαιτει εξυπναδα, πρεπει να εισαι ανοιχτομυαλος κ τιποτα περισσοτερο. .......Κ θελει πολυ μα πολυ προσπαθεια... Γιατι ειναι πιο ευκολο να ειναι καποιος κακος απο καλος, ετσι δεν ειναι?

    Οσο για το θεμα με τα single κοριτσια, μαλλον θα διαφωνησω. Το να εισαι με καποιον/καποια ειναι θεμα συγκυριων κ κοινωνικοτητας κ οχι καλοσυνης ή κακιας.
    +100 στην πρώτη παράγραφο

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ υπαρχουν καποια χαρακτηριστικα στον ανθρωπο που τα χρησιμοποιει για να επιβιωσει , αναλογα και με το περιβαλλον του.
    Εαν εισαι εξυπνος πχ ειναι ενα προσον που μετραει.
    Εαν εισαι χαζος δεν την βγαζεις ευκολα καθαρη...αλλα θελεις φυσικα αυτα που γευεται ο εξυπνος , αρα πας σε αλλα κολπα ισως πιο υπουλα ωστε να την περασεις καλα.

    Πολυ χοντροκομμενα τα παραπανω , αλλα πιστευω οτι οσο λιγοτερα προσοντα εχει καποιος και αναλογως το περιβαλλον και τα βιωματα του σε γενικες γραμμες τον ωθουν να γινει πιο κακος για να επιβιωσει.
    Φυσικα ισως να μην επρεπε να χρησιμοποιησω την λεξη κακια αλλα την λεξη ευελιξια....τεσπα.

    Παντως και η καλοσυνη και το να εισαι καλος ειναι ενα οπλο που σε επιδεξια χερια (ενω φαινεται οτι εσυ τηρεις τους κανονες αρα δεν εισαι ευελικτος αρκετα)...μπορει να σου προσφερει πολλα.

    Να κλεισω με το δεν υπαρχουν κανονες παρα μονο εξαιρεσεις (απο το τραγουδι):P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    We see things not as they are, but as we are.

    Και τον ίδιο τον κόσμο μεταμορφώνει η αντίληψή μας, άλλοτε ως basically good, άλλοτε ως basically bad. Για παράδειγμα αν μου δείξετε έναν φουλ ερωτευμένο που θεωρεί τον κόσμο κακό, θα κάτσω να με πηδήξετε. λολ
    Από την άλλη όταν είσαι σε κατάθλιψη πχ, τον κόσμο (με τον κόσμο δεν εννοούμε φυσικά "πράγματα", αλλά σύνολα ανθρώπων, άρα κοινωνίες), ε, και όμορφο και χαρωπό δεν τον λες. Άρα η αντίληψή μας όταν αλλάζει, αλλάζει μαζί της και το βάφτισμα του κόσμου, δίχως αυτός να έχει ουσιαστικά αλλάξει. Πάντα θα περιέχει όσα και τώρα, το καλό και το κακό σε διαφορετικές ποσοτικές διαβαθμίσεις, ανάλογα και με την ιστορική στιγμή που βιώνουμε (το καλός και το κακός που συζητιέται εδώ είναι ηθικές κρίσεις, να το ξέρουμε, άρα υπόκεινται στη δική μας ηθική, όχι σε όλων, άσχετα αν κάποιες ηθικές είναι πανανθρώπινα αποδεκτές, σε γενικές γραμμές αυτό εξυπηρετεί την κοινωνική συγκρότηση και διατήρηση των κοινωνιών). Όταν είμαστε λοιπόν εξτρίμ στις ηθικές μας κρίσεις, τότε πληρώνουμε το κόστος τους με κάποιο τρόπο ούτως ή αλλέως, λολ
    Πχ ο κόσμος είναι ΠΟΛΥ καλός θα με οδηγήσει σε κάποιες συνέπειες. Ο κόσμος είναι ΠΟΛΥ κακός θα με οδηγήσει σε άλλες. Οι άνθρωποι είναι καλοί άλλα αποτελέσματα. Οι άνθρωποι είναι κακοί, άλλα.
    Μέσες οπτικές, χρυσές τομές μάλλον, προτιμώ να εξετάζω πολλές πλευρές ταυτόχρονα, με ενδιαφέρουν.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #171
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    ωστόσο αυτή που είναι μόνη για κάποιους είναι μια πρόκληση.
    όπως κ για κάποιους άλλους αυτή που θα κάνει την πρώτη κίνηση θα θεωρηθεί εύκολη κ πως κάνει σεξ με τον πρώτο τυχόντα.
    ναι σιγουρα ξεχωριζει.
    οσο για τη πρωτη κινηση κ πως θα το παρει ο καθενας, εμ γιαυτο εγραψα πως γιναν περιπλοκα τα παντα.
    λες κ ειναι κακο να θελει μονο σεξ.

    Quote Originally Posted by Kandy View Post
    Εγω θα ηθελα να εκφρασω μια διαφορετικη γνωμη απο τη δικη σας- Πιστευω οτι οσο περνουν τα χρονια κ παθαινεις πραγματα στη ζωη σου πρεπει να γινεσαι καλλιτερος σαν ανθρωπος, δηλαδη να βελτιωνεσαι κ οχι να χειροτερευεις. Για να το κανεις ομως αυτο πρεπει να εισαι σκεπτομενος - εξυπνος. Αρα μηπως οι πραγματικα εξυπνοι ειναι κ καλοι ανθρωποι, ενω οι κακοι ειναι ηλιθιοι????
    Το να φερθεις με καλοσυνη σε καποιον απαιτει εξυπναδα, πρεπει να εισαι ανοιχτομυαλος κ τιποτα περισσοτερο. .......Κ θελει πολυ μα πολυ προσπαθεια... Γιατι ειναι πιο ευκολο να ειναι καποιος κακος απο καλος, ετσι δεν ειναι?
    εξαρταται πως μεταφραζει ο καθενας το καλο. εαν οπου καλυτερος = αγαθος, αγνος, αθωος, τοτε σιγουρα οχι. εαν εννοεις πιο εμπειρος ας πουμε, με υπομονη, εχωντας μαθει κ να αδιαφορει στα βρισιδια κλπ, τοτε οκ. μονο που τα τελευταια εγω προσωπικα δε τα βλεπω σαν καλοσυνη. αρα ανηκουν κ αυτα στη κακια. ειναι οπως το πα, απ'τη στιγμη που το μυαλο σου μολυνθει απο μια σκεψη μονο, απο οτιδηποτε μπορει να σε βγαλει απ'την ονειροφουσκα του "ολα ειναι καλα", παυεις να εισαι καλος.

    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Δεν αποκαλύπτω το ζώδιό μου. Παρακάτω. Οκ, ας μην συμφωνήσουμε. Πάντως θα γράψω από κάτω την άποψή μου, στο επόμενο ποστ δηλαδή.
    δε χρειαζεται να τρεμεις, απλα αναγνωριζω τις τακτικες σου κ το χαρακτηριστικο κολλημα, that's all.

    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    We see things not as they are, but as we are.
    αυτο.-

    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Για παράδειγμα αν μου δείξετε έναν φουλ ερωτευμένο που θεωρεί τον κόσμο κακό, θα κάτσω να με πηδήξετε. λολ
    ετοιμασου για πηδημα λολ. οταν ειμαι ερωτευμενος μπορω να ειμαι τοσο αφοσιωμενος ωστε να γνωρισω την αλλη, που απλα ψοφαει ο κοσμος γυρω μου! κ φυσικα αν καποιος πασχει απο αρρωστημενη ζηλια, τοτε ναι μπορει να βλεπει κ ολο το κοσμο απειλητικα, σαν εχθρο που μπορει να του φαει τη γκομενα. ετσι ημουν μικροτερος...

    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Πάντα θα περιέχει όσα και τώρα, το καλό και το κακό σε διαφορετικές ποσοτικές διαβαθμίσεις, ανάλογα και με την ιστορική στιγμή που βιώνουμε (το καλός και το κακός που συζητιέται εδώ είναι ηθικές κρίσεις, να το ξέρουμε, άρα υπόκεινται στη δική μας ηθική, όχι σε όλων, άσχετα αν κάποιες ηθικές είναι πανανθρώπινα αποδεκτές, σε γενικές γραμμές αυτό εξυπηρετεί την κοινωνική συγκρότηση και διατήρηση των κοινωνιών).
    πιστευω πως ειμαστε κ τα δυο, απλα ισως λογο εμπειριων (ή οχι), επιλεγουμε το ενα γιατι μας εκφραζει πιο πολυ. αλλα εξαρταται κ απο το ατομο που εχουμε απεναντι μας, πως μας συμπεριφερεται, πως μοιαζει, αν νιωθουμε πως μας προσφερει κλπ. εγω παντως οταν ειμαι στα καλα μου οπως τωρα, προτιμω κ να αδιαφορισω παρα να δειξω τη κακια μου κ να ξεκινησω καβγα. αρα τελικα ειναι κ θεμα διαθεσης απλα. αμφιβαλλω αν ολοι μας εδω ειμαστε καθε μερα ωρα κ στιγμη, με τη καλη κουβεντα στο στομα...

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Μπράβο ΚΕΝΟ. Τα λες ωραία!

  8. #173
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Μα δεν τρέμω, είδες να τρέμω; Ίνσεκτ το εννοείς το μπράβο, δεν σε πιάνω.

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Δεν ξέρω, τι να σου, δεν το είπα από κακία πάντως. Θέλετε να κάνουμε και άλλες ερωτήσεις. Θα ρωτάμε όλοι ο ένας τον άλλο. Εγώ θα απαντάω και όλοι εσείς δεν θα απαντάτε γιατί αυτό είναι ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ. Χαχα.

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Η μάλλον θα παίξουμε άλλο παιχνίδι. ΘΑ προσπαθεί ο καθένας να δείξει την περισσότερη αδιαφορία σε ότι δεν θα έδειχνε αν ήταν φυσιολογικός να δούμε ποιος θα βρει ο ΝΙΚΗΤΗΣ. Hasta la victoria. Los capitalistos. (κάτι με έχει πιάσει με το τελευταίο COD και βλέπω παντού κίτρινα και κόκκινα ανθρωπάκια...η διαφορετικά κόκκινα και κίτρινα)

  11. #176
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Μπα, εμένα δεν μ' αρέσουν τα παιχνίδια, ίσως λόγω της αρρώστιας..

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Μπα, εμένα δεν μ' αρέσουν τα παιχνίδια, ίσως λόγω της αρρώστιας..
    Σου λέει κάτι το "why so serious"?

  13. #178
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Σου λέει κάτι το "why so serious"?
    Δεν ξέρω, ίσως επειδή έχω περάσει πολλά ή ακόμα καλύτερα επειδή έχω ωριμάσει πριν την ηλικία μου ίσως λόγω ότι είμαι και γυναίκα, να μην με κάνει να έχω όρεξη για τέτοια.

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Δεν ξέρω, ίσως επειδή έχω περάσει πολλά ή ακόμα καλύτερα επειδή έχω ωριμάσει πριν την ηλικία μου ίσως λόγω ότι είμαι και γυναίκα, να μην με κάνει να έχω όρεξη για τέτοια.
    Ναι βρε λαιτ αλλά πρέπει να χαλαρώνουμε και λίγο, δεν νομίζεις?

  15. #180
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Ναι βρε λαιτ αλλά πρέπει να χαλαρώνουμε και λίγο, δεν νομίζεις?
    Μπα εγώ δεν χαλαρώνω ποτέ... Μπορεί να φταίει και η αρρώστια. Παίξτε εσείς. Εξάλλου και το παιχνίδι ένας αγώνας είναι ποιός θα κερδίσει. Κι εγώ πάντα χάνω. Χαχαχα

Page 12 of 15 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καλοί σαμαρείτες και ίδιον συμφέρον
    By oXe in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 16-01-2010, 09:43
  2. Δεν μπορω να σωσω τον κοσμο...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 02-04-2009, 11:10
  3. Επαγγελματικό δίλημμα: ωραίο αντικείμενο ή καλοί συνάδελφοι?
    By lisa71 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 03-03-2009, 14:12
  4. S.O.S !! Βλέπω τον κόσμο ώς Η/Υ...
    By sabb in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 29-01-2009, 14:06
  5. ΤΟ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
    By LOGOPSYXOS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 25-10-2005, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •