Υπάρχουν καλοί άνθρωποι σε αυτό τον κόσμο? - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast
Results 196 to 210 of 217
  1. #196
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Quote Originally Posted by Kandy View Post
    . Αρα μηπως οι πραγματικα εξυπνοι ειναι κ καλοι ανθρωποι, ενω οι κακοι ειναι ηλιθιοι????
    Το να φερθεις με καλοσυνη σε καποιον απαιτει εξυπναδα, πρεπει να εισαι ανοιχτομυαλος κ τιποτα περισσοτερο. .......Κ θελει πολυ μα πολυ προσπαθεια... Γιατι ειναι πιο ευκολο να ειναι καποιος κακος απο καλος, ετσι δεν ειναι?

    .
    Αυτο kandy το σκεπτικο θα ηθελα να μου το αναλυσεις
    απ οτι καταλαβαινω εδω μπορει να κανω και λαθος ,γιατι δεν ξερω τι ειπατε σττα προηγουμενα
    Ειναι οτι το να φερθεις με καλοσυνη ειναι εξπναδα??

    κοριτσι μου το να φερθεις με καλοσυνη ειναι αρετη ,δικο σου χαρισμα και του καθενος και δεν προυποθετει εξυπναδα ,αλλα καρδια ψυχη {παλι στον κοσμο μου εγω μαλλον } και μην μου πεις οτι ποτε στη ζωη σου δεν γνωρισες ανθρωπους που δεν ειχαν και το καλυτερο:" iq"
    και να ηταν απλα ψυχουλες ?? Εγω παντως πολλους !!

    α και κατι αλλο η ηλιθιοτητα δεν εχει να κανει με κακια ,αλλα με τη συνδεση την εγκεφαλικη τη στοματικη και τη γλωσσικη εκει υπαρχει ενα θεμα αλλο μεγαλο
    Απο μεγαλη πειρα αυτα
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  2. #197
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Έχει ένα ενδιαφέρον IQ τεστ σε αυτή τη σελίδα: http://paroutsas.jmc.gr/iqtest/index.htm

    το τεστ ειναι αυτο: http://paroutsas.jmc.gr/iqtest/classic.htm
    θέλει "λίγο" χρόνο βέβαια και να μην βιάζεσαι να απαντήσεις. σε μερικά δεν ήξερα την απάντηση και τα προσπερνούσα! πλάκα έχει.

    Μια ενδιαφέρον ερώτηση/ απάντηση ήταν, οι άνθρωποι δεν είναι καλοί αλλά δεν είναι όλοι κακοί . χα .λολ

    Εμένα πάντως μου έβγαλε IQ 120 (not bad!!!) συγκεκριμένα ανήκετε στο 26% του πληθυσμού ανώτερης ευφυίας!

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Παλαιότερα που δεν είχα ψυχολογικά είχα μεγαλύτερο IQ

  4. #199
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by soft View Post
    Αυτο kandy το σκεπτικο θα ηθελα να μου το αναλυσεις
    απ οτι καταλαβαινω εδω μπορει να κανω και λαθος ,γιατι δεν ξερω τι ειπατε σττα προηγουμενα
    Ειναι οτι το να φερθεις με καλοσυνη ειναι εξπναδα??

    κοριτσι μου το να φερθεις με καλοσυνη ειναι αρετη ,δικο σου χαρισμα και του καθενος και δεν προυποθετει εξυπναδα ,αλλα καρδια ψυχη {παλι στον κοσμο μου εγω μαλλον } και μην μου πεις οτι ποτε στη ζωη σου δεν γνωρισες ανθρωπους που δεν ειχαν και το καλυτερο:" iq"
    και να ηταν απλα ψυχουλες ?? Εγω παντως πολλους !!

    α και κατι αλλο η ηλιθιοτητα δεν εχει να κανει με κακια ,αλλα με τη συνδεση την εγκεφαλικη τη στοματικη και τη γλωσσικη εκει υπαρχει ενα θεμα αλλο μεγαλο
    Απο μεγαλη πειρα αυτα
    Εγω αυτο που ηθελα να πω κ μαλλον δεν το εξηγησα πολυ καλα ειναι οτι ενας πραγματικα σκεπτομενος -εξυπνος ανθρωπος δεν μπορει παρα να ειναι κ καλος. Σκεπτομενος ειναι ο ανθρωπος που εχει κριτικη ικανοτητα, που μαθαινει απο τα λαθη του κ.ο.κ (Δεν αναφερομαι τοσο στο IQ, που μετα το τελος της φοιτητικης ζωης δεν παιζει πρωταρχικη σημασια στην καθημερινοτητα.) Παρ ολ αυτα η σκεψη που αναφερω δεν σημαινει οτι ειναι αμφιδρομη, δηλαδη οτι ενας ανθρωπος που δεν εχει κριτικη ικανοτητα ειναι κακος.
    Ο Αινσταιν ηταν πολυ καλος ανθρωπος, ενω ο Χιτλερ οχι. Εσυ πιστευεις οτι τελικα ο Χιτλερ ηταν εξυπνος?
    Αυτη ειναι η αποψη μου, αν σας εδωσα να την καταλαβετε, η οποια ομως δεν αναιρει κ καποιες αλλες δικες σας
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  5. #200
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Να διατυπώσω μία απορία μου? Γιατί πολλά από τα άτομα με ψύχωση έχουν μία εμμονή με το Iq τους? Το βλέπω πολύ συχνά. Και ένα άτομο που γνωρίζω προσωπικά έχει ακριβώς το ίδιο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Έχει ένα ενδιαφέρον IQ τεστ σε αυτή τη σελίδα: http://paroutsas.jmc.gr/iqtest/index.htm

    το τεστ ειναι αυτο: http://paroutsas.jmc.gr/iqtest/classic.htm
    θέλει "λίγο" χρόνο βέβαια και να μην βιάζεσαι να απαντήσεις. σε μερικά δεν ήξερα την απάντηση και τα προσπερνούσα! πλάκα έχει.

    Μια ενδιαφέρον ερώτηση/ απάντηση ήταν, οι άνθρωποι δεν είναι καλοί αλλά δεν είναι όλοι κακοί . χα .λολ

    Εμένα πάντως μου έβγαλε IQ 120 (not bad!!!) συγκεκριμένα ανήκετε στο 26% του πληθυσμού ανώτερης ευφυίας!
    Εσυ δεν χρειαζεται να ψαχνεις το IQ σου καθολου, γιατι απο τον τροπο που γραφεις (ειτε συμφωνω-ειτε διαφωνω) φαινεται οτι εχεις πολυ υψηλο! (δεν ειρωνευομαι)
    Last edited by Kandy; 06-01-2011 at 17:48.
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  7. #202
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    rep point στο μνμ της soft στο πανω μερος της σελ!!!

    (ως γνωστον, You must spread some Reputation around before giving it to soft again.)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Να διατυπώσω μία απορία μου? Γιατί πολλά από τα άτομα με ψύχωση έχουν μία εμμονή με το Iq τους? Το βλέπω πολύ συχνά. Και ένα άτομο που γνωρίζω προσωπικά έχει ακριβώς το ίδιο.
    Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα ψυχωσης αλλα μαλλον αυτοπεποιθησης.
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  9. #204
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Kandy View Post
    Εγω αυτο που ηθελα να πω κ μαλλον δεν το εξηγησα πολυ καλα ειναι οτι ενας πραγματικα σκεπτομενος -εξυπνος ανθρωπος δεν μπορει παρα να ειναι κ καλος. Σκεπτομενος ειναι ο ανθρωπος που εχει κριτικη ικανοτητα, που μαθαινει απο τα λαθη του κ.ο.κ (Δεν αναφερομαι τοσο στο IQ, που μετα το τελος της φοιτητικης ζωης δεν παιζει πρωταρχικη σημασια στην καθημερινοτητα.) Παρ ολ αυτα η σκεψη που αναφερω δεν σημαινει οτι ειναι αμφιδρομη, δηλαδη οτι ενας ανθρωπος που δεν εχει κριτικη ικανοτητα ειναι κακος.
    Ο Αινσταιν ηταν πολυ καλος ανθρωπος, ενω ο Χιτλερ οχι. Εσυ πιστευεις οτι τελικα ο Χιτλερ ηταν εξυπνος?
    Αυτη ειναι η αποψη μου, αν σας εδωσα να την καταλαβετε, η οποια ομως δεν αναιρει κ καποιες αλλες δικες σας
    προσωπικα διαφωνω αρκετα.

    ενας πραγματικα σκεφτομενος ανθρωπος μπορει να ειναι κ κακος, why not? τι τον εμποδιζει να γινει κακος σε καποιες περιπτωσεις?

    ενας ανθρωπος που δεν εχει κριτικη ικανοτητα, πχ ενας πνευματικα καθυστερημενος, η ενα μωρο 2 χρονων, δεν μπορουν εξ ορισμου να χαρακτηριστουν κακοι. δεν εχουν συνειδητοτητα του καλου κ του κακου, αρα δεν εχει νοημα να τους χαρακτηρισουμε. το καλο κ το κακο αφορα μονο εκεινους που εχουν την πνευματικη διαυγεια να διαχωρισουν τις εννοιες. (δεν αφορα τον γατο μου, που ηταν σαφως αμοραλιστης!!!)

    ο Αινσταιν δεν ηταν παντα καλος. δεν ξερω τι εκανε στο τελος της ζωης του, αν μετανοησε για καποια πραγματα. επειδη εχω διαβασει κομματια βιογραφιας του απο το βιβλιο "Αινσταιν, Πικασσο" του Arthur Miller, τοσο ο Εινσταιν οσο κ ο Πικασσο θεωρουνται αρκετα σκληροκαρδοι ανθρωποι απο πολλους που τους συναναστραφηκαν. αναμφισβητητα ηταν κ οι 2 ευφυεστατοι κ ταλαντουχοι κ παρα πολυ εργατικοι κ φιλοδοξοι.

    Ο χιτλερ ηταν σουπερ υπερ πανεξυπνος μαζι με πολλα αλλα! αυτο ειναι αποδεδειγμενο απο μελετητες, αν κ δεν εχω διαβασει προσωπικα, εχω ακουσει γνωμη γι αυτον απο ατομο που εχει διαβασει. λες να ηταν χαζος κ να εκανε ο,τι εκανε? λυπαμαι, αλλα αυτο δεν γινεται.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Με έχει απογοητέυσει ο κόσμος. Όλα τρέχουν τόσο γρηγορα, με πιάνει και αυτή η κατάθλιψη και βασικά νιώθω σαν να βλέπουν όλοι ταινία και να αλλάζουν τα κανάλια τόσο γρηγορα. Γενικά είμαι λίγο μπερδεμένος αυτή την περίοδο. Το μαρτύριο που τράβηξα βέβαια δεν το δημοσίευσα και καλύτερα να κρατήσω το στόμα μου κλειστό αλλά όσο νά'ναι μου φαίνεται πολύ περίεργο που πρειμένουν όλοι σαν τα παιδιά που παίζουν το παιχνίδι με τις καρέκλες. Ποιός θα είναι πιο γρήγορος για να μην φύγει από το παιχνίδι και να μην χάσει την καρέκλα του.

    Θα έλεγα, δύσκολα τα πράγματα.
    κ ναι, υπαρχουν κ καλοι ανθρωποι πανω σε αυτον τον πλανητη, ισως απλα κοιτας σε λαθος σημεια!!!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #206
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Kandy View Post
    Ο Αινσταιν ηταν πολυ καλος ανθρωπος, ενω ο Χιτλερ οχι. Εσυ πιστευεις οτι τελικα ο Χιτλερ ηταν εξυπνος?
    ο Χιτλερ μπορουσε να φτασει τη θεωση, εξελισωντας την αδυναμη φυση του ανθρωπου. ο Αϊνσταιν αν κ μπορει να ηταν εξυπνοτερος, σαφως οχι...
    ο Χιτλερ παρεπιπτοντως ηταν κ αυτος ταυρος.

    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Να διατυπώσω μία απορία μου? Γιατί πολλά από τα άτομα με ψύχωση έχουν μία εμμονή με το Iq τους? Το βλέπω πολύ συχνά. Και ένα άτομο που γνωρίζω προσωπικά έχει ακριβώς το ίδιο.
    ε πασιφανες ειναι, οσο πιο πολλα σκεφτεται κανεις, τοσο πιο πολυ τρελενεται. μαθηματικοι, φυσικοι κλπ γιατι νομιζεις τα χουνε χαμενα ? απ'την υπεραναλυση ειναι.

  12. #207
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Kandy, thanks! Με κολακεύεις

    Τώρα λέω να κάνω κι ένα τεστ προσωπικότητας. Τώρα που είμαι καλά! λολ.
    Last edited by carrot; 06-01-2011 at 17:49.

  13. #208
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by Lou!.. View Post
    προσωπικα διαφωνω αρκετα.

    ενας πραγματικα σκεφτομενος ανθρωπος μπορει να ειναι κ κακος, why not? τι τον εμποδιζει να γινει κακος σε καποιες περιπτωσεις?

    ενας ανθρωπος που δεν εχει κριτικη ικανοτητα, πχ ενας πνευματικα καθυστερημενος, η ενα μωρο 2 χρονων, δεν μπορουν εξ ορισμου να χαρακτηριστουν κακοι. δεν εχουν συνειδητοτητα του καλου κ του κακου, αρα δεν εχει νοημα να τους χαρακτηρισουμε. το καλο κ το κακο αφορα μονο εκεινους που εχουν την πνευματικη διαυγεια να διαχωρισουν τις εννοιες. (δεν αφορα τον γατο μου, που ηταν σαφως αμοραλιστης!!!)

    ο Αινσταιν δεν ηταν παντα καλος. δεν ξερω τι εκανε στο τελος της ζωης του, αν μετανοησε για καποια πραγματα. επειδη εχω διαβασει κομματια βιογραφιας του απο το βιβλιο "Αινσταιν, Πικασσο" του Arthur Miller, τοσο ο Εινσταιν οσο κ ο Πικασσο θεωρουνται αρκετα σκληροκαρδοι ανθρωποι απο πολλους που τους συναναστραφηκαν. αναμφισβητητα ηταν κ οι 2 ευφυεστατοι κ ταλαντουχοι κ παρα πολυ εργατικοι κ φιλοδοξοι.

    Ο χιτλερ ηταν σουπερ υπερ πανεξυπνος μαζι με πολλα αλλα! αυτο ειναι αποδεδειγμενο απο μελετητες, αν κ δεν εχω διαβασει προσωπικα, εχω ακουσει γνωμη γι αυτον απο ατομο που εχει διαβασει. λες να ηταν χαζος κ να εκανε ο,τι εκανε? λυπαμαι, αλλα αυτο δεν γινεται.
    Οριζουμε με διαφορετικο τροπο το ποιος ειναι εξυπνος κ ποιος οχι. Τον Χιτλερ τον θεωρω ηλιθιο ,γιατι η ηλιθιοτητα ειναι το μεγαλυτερο εγκλημα στον κοσμο κ αυτος δυστυχως εκανε πολλα.
    Εγω δεν αναφερομαι στο ΙQ. Το ειπα αλλωστε κ παραπανω. Αχχχχχχ! Δεν με παρακολουθεις!
    Tελος παντων, αν το κοιταξω απ τη δικη σου οπτικη γωνια μπορει να μου αλλαξεις τη γνωμη, αλλα οχι το γεγονος οτι εχω δικιο (χαχα!!!!)
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  14. #209
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Να διατυπώσω μία απορία μου? Γιατί πολλά από τα άτομα με ψύχωση έχουν μία εμμονή με το Iq τους? Το βλέπω πολύ συχνά. Και ένα άτομο που γνωρίζω προσωπικά έχει ακριβώς το ίδιο.
    Η αλλιώς γιατί όσοι έχουνε ψύχωση, έχουνε ψύχωση με το iq.... με δέμπερψες

  15. #210
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    kandy, ναι νομιζω οτι οντως οριζουμε τις εννοιες διαφορετικα. η ηλιθιοτητα για μενα δεν ειναι το μεγαλυτερο εγκλημα στον κοσμο, ειναι να μην παιρνει στροφες το μυαλο κ αυτο δεν ειναι εγκλημα. ο Χιτλερ εκανε πολλα για αλλους λογους. προφανως ηταν ψυχικα διαταραγμενος, ηλιθιος η σχιζοφρενης ομως οχι. εγω αναφερομαι στο ΙQ, ναι, αλλα κ ενα μετριο IQ, ειναι αρκετο για να κανει τους ανθρωπους να εχουν συναισθηση ηθικης. μονο στα πολυ χαμηλα ΙQ, μαλλον υπαρχει ελλειψη ηθικης διακρισης. να στο θεσω με τα δικα σου λογια: πιστευω οτι ενας ανθρωπος μπορει να ειναι σκεφτομενος, με κριτικη ικανοτητα, να μαθαινει απο τα λαθη του κ να ειναι κ κακος (δε λεω παντα, σε καποιες περιπτωσεις).
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast

Similar Threads

  1. Καλοί σαμαρείτες και ίδιον συμφέρον
    By oXe in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 16-01-2010, 09:43
  2. Δεν μπορω να σωσω τον κοσμο...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 02-04-2009, 11:10
  3. Επαγγελματικό δίλημμα: ωραίο αντικείμενο ή καλοί συνάδελφοι?
    By lisa71 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 03-03-2009, 14:12
  4. S.O.S !! Βλέπω τον κόσμο ώς Η/Υ...
    By sabb in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 29-01-2009, 14:06
  5. ΤΟ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
    By LOGOPSYXOS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 25-10-2005, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •