Υπάρχουν καλοί άνθρωποι σε αυτό τον κόσμο? - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 15 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 217
  1. #76
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Σόρρυ, αλλά δεν θεωρώ ηλίθιο κάποιον που ενδιαφέρεται και για άλλους εκτός από τον εαυτό του. Ήρωα τον/την θεωρώ και οι ήρωες σπανίζουν στις μέρες μας.

    Να το θέσω πιο απλά define stupidity.
    Τώρα τα λες καλά, για λίγο πίστεψα πριν ότι συμφωνείς με τον φίλο σου ότι οι καλοί είναι και μαλάκες...

  2. #77
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by researcher View Post
    εγω διαπιστωνω πως η κακια συνδεεται κατα πολυ με την καταθλιπτικοτητα

    ετσι το αισθανομαι για παραπολλους ανθρωπους
    Όχι δεν πιστεύω ότι παίζει ρόλο αυτό researcher.... Αφού τους καταθλιπτικούς πχ τους περιθωριοποιούν, αυτό δεν είναι κακία; Και δεν είναι καταθλιπτικοί αυτοί που το κάνουν..

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Δεν κατάλαβα δηλαδή πρέπει όλοι όσοι παθαίνουμε κάτι να γινόμαστε κακοί; Αν εσύ συμφωνείς με αυτό, εγώ δεν συμφωνώ και δεν είμαι ηλίθια. Απλώς τους ζηλεύεις τους καλούς, that's all. Αλλά και τους χρειάζεσαι, γιατί αν ήταν η κακία πρότυπο, θα μπορούσε να σε σκοτώσει κάποιος και μετά δεν θα μπορούσες να μιλάς όπως τώρα.
    Δεν ξέρω αν είσαι ηλίθια. Μπορεί εγώ να είμαι πιο ηλίθιος από σένα αφού περνάω χειρότερα. Ωστόσο δεν προσπαθώ να αποδείξω πως είμαι έξυπνος γιατί δεν είμαι. Η νοημοσύνη η δικιά μου κινείται λίγο πάνω από τον μέσο όρο. Τώρα αυτό που λες για σκοτωμούς και τέτοια είναι αστείο παιδικό για να φοβίζεις τα παιδιά σου όταν θα τα κάνεις...

  4. #79
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Δεν ξέρω αν είσαι ηλίθια. Μπορεί εγώ να είμαι πιο ηλίθιος από σένα αφού περνάω χειρότερα. Ωστόσο δεν προσπαθώ να αποδείξω πως είμαι έξυπνος γιατί δεν είμαι. Η νοημοσύνη η δικιά μου κινείται στον μέσο όρο. Τώρα αυτό που λες για σκοτωμούς και τέτοια είναι αστείο παιδικό για να φοβίζεις τα παιδιά σου όταν θα τα κάνεις...
    Ίνσεκτ, δεν αναφερόμουν σε σένα μ'αυτά, αλλά στο ΚΕΝΟ. Δεν ξέρω αν είμαι έξυπνη, αλλά τουλάχιστον δεν είμαι ηλίθια. Και τουλάχιστον δεν είμαι ηλίθια επειδή είμαι καλή κατάλαβες; Αυτό δεν το πιστεύω με τίποτα. Και όσο για το φόβο που λες, δεν το λέω για να τον φοβίσω φυσικά, αλλά για να του αποδείξω ότι άμα πιστεύει στο κακό, αυτό του αξίζει και πρέπει να το δέχεται.
    Όσο για το αν περνάς χειρότερα, αυτό δεν το ξέρουμε, γιατί κι εγώ περνάω πολύ δύσκολα. Βλέπεις δεν έχω συναισθήματα, φίλους, αγόρι και δεν μπορώ ούτε να δουλέψω κα.

  5. #80
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Δεν κατάλαβα δηλαδή πρέπει όλοι όσοι παθαίνουμε κάτι να γινόμαστε κακοί; Αν εσύ συμφωνείς με αυτό, εγώ δεν συμφωνώ και δεν είμαι ηλίθια. Απλώς τους ζηλεύεις τους καλούς, that's all. Αλλά και τους χρειάζεσαι, γιατί αν ήταν η κακία πρότυπο, θα μπορούσε να σε σκοτώσει κάποιος και μετά δεν θα μπορούσες να μιλάς όπως τώρα.
    τι να ζηλεψω ακριβως απο καποιον που δεν επαθε για να μαθει, ή επαθε αλλα μυαλο δεν εβαλε, συνεχιζωντας να ζει στον ονειροκοσμο του ? η κακια υπαρχει κ επηρεαζει το κοσμο, γιατι οσο ζουμε παθαινουμε. κι εφοσον παθαινουμε, ειναι φυσιολογικο κ να μαθαινουμε, κ να θελουμε να κανουμε το ιδιο! το να σκοτωσει καποιος ειναι ενα απ'τα ακρα της κακιας, δεν ειναι αναγκη να φτασεις εκει για να πεις οτι εισαι κακος. κ μονο ο εγωισμος που ΟΛΟΙ οι ανθρωποι εχουμε, αρκει! βαριεμαι να συνεχισω γιατι μαλλον εκπεμπουμε σε διαφορετικες συχνοτητες, απλα κοιτα γυρω σου κ δες το κοσμο, θα καταλαβεις ποιος πραγματικα κυβερνα εδω πανω...

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by dora-agxos View Post
    λαιτ μου δεν προτιμω τους κακους!θεωρω ομως τους βλακες πιο επικινδυνους!
    ο βλάκας θα κάνει κάτι χωρίς να το κάνει με κακό σκοπό.
    ο κακός θα το κάνει έχοντας επίγνωση.

    αν κάποιος " βλάκας " βγάλει βόλτα το σκύλο μου κ τον χτυπήσει αυτοκίνητο, θα είναι από τη βλακεία του.
    αν τον βγάλει όμως ο " κακός " θα το κάνει με σκοπό να βλάψει το σκύλο μου.

    όχι βέβαια πως θα άφηνα κανέναν να βγάλει βόλτα το σκύλο μου.
    άλλωστε δν θα το ήθελε κ ο ίδιος.
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    τι να ζηλεψω ακριβως απο καποιον που δεν επαθε για να μαθει, ή επαθε αλλα μυαλο δεν εβαλε, συνεχιζωντας να ζει στον ονειροκοσμο του ?
    Αν όλοι σκέφτονταν σαν εσένα θα σφαζόμασταν όπως έκαναν στον μεσαίωνα. Θα θυσιάζονταν οι αδύναμοι εις τέρψιν του κοινού. Που νομίζεις πως ζεις? Σε αρένα μεγάλωσες? Για να έχεις τέτοιο θράσος μάλλον μόνο άσχημα δεν έχεις περάσει και σου αρέσει η σαπίλα που διανύει ο κόσμος...

  8. #83
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    τι να ζηλεψω ακριβως απο καποιον που δεν επαθε για να μαθει, ή επαθε αλλα μυαλο δεν εβαλε, συνεχιζωντας να ζει στον ονειροκοσμο του ? η κακια υπαρχει κ επηρεαζει το κοσμο, γιατι οσο ζουμε παθαινουμε. κι εφοσον παθαινουμε, ειναι φυσιολογικο κ να μαθαινουμε, κ να θελουμε να κανουμε το ιδιο! το να σκοτωσει καποιος ειναι ενα απ'τα ακρα της κακιας, δεν ειναι αναγκη να φτασεις εκει για να πεις οτι εισαι κακος. κ μονο ο εγωισμος που ΟΛΟΙ οι ανθρωποι εχουμε, αρκει! βαριεμαι να συνεχισω γιατι μαλλον εκπεμπουμε σε διαφορετικες συχνοτητες, απλα κοιτα γυρω σου κ δες το κοσμο, θα καταλαβεις ποιος πραγματικα κυβερνα εδω πανω...
    Ακριβώς εκπέμπουμε σε διαφορετικά κύματα, μόνο που κάνεις ένα λάθος. Εσύ είσαι κακός και μη ηλίθιος όπως λες, αλλά κι εγώ καλή και επίσης μη ηλίθια, άρα δεν ισχύει η θεωρία σου. Η καλοσύνη είναι επιλογή και αρετή, και όχι ηλιθιότητα όπως θέλεις εσύ να την φαντάζεσαι επειδή δεν μπορείς να την φτάσεις. Το ποιός κυβερνά, το 'χω καταλάβει καλά, αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ κιόλας. Ξέρεις, μπορεί η κακία να είναι δύναμη, όμως και η καλοσύνη είναι και ίσως μεγαλύτερη.

  9. #84
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Αν όλοι σκέφτονταν σαν εσένα θα σφαζόμασταν όπως έκαναν στον μεσαίωνα. Θα θυσιάζονταν οι αδύναμοι εις τέρψιν του κοινού. Που νομίζεις πως ζεις? Σε αρένα μεγάλωσες? Για να έχεις τέτοιο θράσος μάλλον μόνο άσχημα δεν έχεις περάσει και σου αρέσει η σαπίλα που διανύει ο κόσμος...
    Αυτό του λέω κι εγώ ίνσεκτ, ότι αν όλοι ήταν κακοί, να δεχόταν και το να τον σκοτώσει κάποιος, αφού η κακία είναι η υπέρτατη αξία γι'αυτόν.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    ο βλάκας θα κάνει κάτι χωρίς να το κάνει με κακό σκοπό.
    ο κακός θα το κάνει έχοντας επίγνωση.

    αν κάποιος " βλάκας " βγάλει βόλτα το σκύλο μου κ τον χτυπήσει αυτοκίνητο, θα είναι από τη βλακεία του.
    αν τον βγάλει όμως ο " κακός " θα το κάνει με σκοπό να βλάψει το σκύλο μου.

    όχι βέβαια πως θα άφηνα κανέναν να βγάλει βόλτα το σκύλο μου.
    άλλωστε δν θα το ήθελε κ ο ίδιος.
    Σκέψου να είναι βλάκας και κακός μαζί... όχι τον σκύλο, ούτε το κολάρο του δεν θα θελήσεις να του δώσεις...

    Πάντως δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιος είναι ο βλάκας...

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Τώρα που το θυμήθηκα έχει βγει μια παράσταση στο Θέατρο με τίτλο "Οι Ηλίθιοι" θα είναι ότι πρέπει για να ξεδώσουμε λίγο...

  12. #87
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Χαχα ίνσεκτ.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ναι, βασικά έχει αποδειχθεί πως δεν εξουσιάζονται όλοι με την τρομοκρατία και τις απειλές όπως αφήνει να ευνοηθεί από τους περισσότερους εδώ μέσα. Δεν έχει σχέση με την ηλιθιότητα.

    Λίμπα, είμαι βλάκας το παραδέχομαι. Βασικά όχι ακριβώς αλλά μου την δίνει στα νεύρα η κουτοπονηρία που έχει επικρατήσει στον Έλληνα.

  14. #89
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ε το ότι σου τη δίνει η κουτοπονηριά δεν είσαι βλάκας! Το αντίθετο μάλιστα... Απλά εμένα αυτό που μου τη δίνει, είναι ότι η κακία έχει καταντήσει εξυπνάδα, όπως είχες πει νομίζω κι εσύ, εγώ έλεγα ότι έχει δύναμη, και ένας υποστηρικτής της είναι και το ΚΕΝΟ. Ε εμένα αυτοί οι άνθρωποι απλά δεν μου κάνουν, και τους απορρίπτω.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Χαχα ίνσεκτ.
    Πολύ χαχα πλέον ο ινσεκτ.

Page 6 of 15 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καλοί σαμαρείτες και ίδιον συμφέρον
    By oXe in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 16-01-2010, 09:43
  2. Δεν μπορω να σωσω τον κοσμο...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 02-04-2009, 11:10
  3. Επαγγελματικό δίλημμα: ωραίο αντικείμενο ή καλοί συνάδελφοι?
    By lisa71 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 03-03-2009, 14:12
  4. S.O.S !! Βλέπω τον κόσμο ώς Η/Υ...
    By sabb in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 29-01-2009, 14:06
  5. ΤΟ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
    By LOGOPSYXOS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 25-10-2005, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •