ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    41

    ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ!!!

    Μετά από αρκετές επισκέψεις στον ψυχίατρο, η διάγνωση που έγινε ήταν διπολικη διαταραχη και η θεραπεία που ακολούθησα μια χούφτα χάπια που μ ´ έκαναν να νιώθω σαν φυτό όλη την ώρα. Αποφάσισα να τα σταματήσω γιατί συνειδητοποίησα πως κανείς δεν έχει τη δυνατότητα να γνωρίζει τον εαυτό μου καλύτερα από μένα. Και αυτή τη δυνατότητα θα αξιοποιουσα στο έπακρο. 3 χρόνια αργότερα μπορώ να πω με βεβαιότητα πως γνωρίζω αυτά που πρέπει να γνωρίζω και ελέγχω την κατάσταση καλύτερα από κάθε επίδοξο κομπογιανιτη. Ξέρω πως θ ´ ακουστεί ρατσιστικό αυτό που θα πω αλλά μισω τους ψυχιατρους. Αυτός που έχει τη μεγαλύτερη άγνοια είναι αυτος που νομίζει πως τα ξέρει όλα. Και οι ψυχιατροι ζούνε μ ´ αυτή την ψευδαίσθηση και η θέση τους κάνει και τους άλλους να το πιστεύουν αυτό. Οι ψυχιατροι δεν ξέρουν την τυφλά τους. Και πληρώνονται αδρά γι ´ αυτό. Ντροπή σας ρε αλήτες.*

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Το πιο εύκολο πράγμα είναι να μπεις στο κλουβί και το πιο δύσκολο να βγεις από το κλουβί. Θαρρώ πως διάβασα κάπου στο google πριν λίγο, ένας άνθρωπος(?) σκότωσε μια μάνα 33 χρονών μπροστά στα δύο παιδιά της. Σαφώς και δεν θεωρώ πως είχε λογική αυτός που το έκανε, μπορεί να μην το έκανε υπο άλλες συνθήκες αλλά το έκανε. Άν είναι, και παρακαλώ τον Θεό να μην φτάσω σε αγύριστα μονοπάτια, να επικρατήσει ο θυμός καλύτερα να την χρεωκοπήσουμε την χώρα απο τώρα.

    Στο χέρι σου είναι να βρεις με την βοήθεια του γιατρού σου και των ανθρώπων που ενδιαφέρονται για σένα, αυτούς τους λίγους, να αλλάξεις προς το καλύτερο. Δεν είναι εύκολο, το ξέρω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by LOOLOONEES View Post
    Μετά από αρκετές επισκέψεις στον ψυχίατρο, η διάγνωση που έγινε ήταν διπολικη διαταραχη και η θεραπεία που ακολούθησα μια χούφτα χάπια που μ ´ έκαναν να νιώθω σαν φυτό όλη την ώρα. Αποφάσισα να τα σταματήσω γιατί συνειδητοποίησα πως κανείς δεν έχει τη δυνατότητα να γνωρίζει τον εαυτό μου καλύτερα από μένα. Και αυτή τη δυνατότητα θα αξιοποιουσα στο έπακρο. 3 χρόνια αργότερα μπορώ να πω με βεβαιότητα πως γνωρίζω αυτά που πρέπει να γνωρίζω και ελέγχω την κατάσταση καλύτερα από κάθε επίδοξο κομπογιανιτη. Ξέρω πως θ ´ ακουστεί ρατσιστικό αυτό που θα πω αλλά μισω τους ψυχιατρους. Αυτός που έχει τη μεγαλύτερη άγνοια είναι αυτος που νομίζει πως τα ξέρει όλα. Και οι ψυχιατροι ζούνε μ ´ αυτή την ψευδαίσθηση και η θέση τους κάνει και τους άλλους να το πιστεύουν αυτό. Οι ψυχιατροι δεν ξέρουν την τυφλά τους. Και πληρώνονται αδρά γι ´ αυτό. Ντροπή σας ρε αλήτες.*
    δν πάσχεις τελικά από διπολική?
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Χώσ'τα!
    Όμως ως γενική αρχή, τα πάντα τα διυλίζεις, μέσα από εμπειρίες, σκέψεις κτλ... Και ο πιο καλοπροαίρετος και ικανός ειδικός βλέπει μια "φωτογραφία" σου. Τη ζωή σου σε κίνηση την βλέπεις εσύ : )
    Ο ικανός ειδικός νομίζω θα συμπορευτεί μ' αυτό. Πάντως αν νομίζεις ότι συνεχίζεις να χρειάζεσαι βοήθεια, δες τον/την σαν ένα ακόμα εργαλείο ή βέλος στη φαρέτρα σου για να αντιμετωπίσεις αυτή τη ζωή.
    Last edited by alexandros3; 28-12-2010 at 22:06.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Quote Originally Posted by alexandros3 View Post
    Χώσ'τα!
    Και ο πιο καλοπροαίρετος και ικανός ειδικός βλέπει μια "φωτογραφία" σου. Τη ζωή σου σε κίνηση την βλέπεις εσύ : )
    πολύ ωραίο αυτό που είπες.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    12
    Μισω το γεγονος οτι δινουν χαπια τοσο ευκολα,αντι να βρουν εναλακτικους τροπους θεραπειας,ασχετους με οτιδηποτε υλικο,σε ανθρωπιστικα πλαισια παντα.Λου,ειναι συχνο φαινομενο αυτο που βιωσες,δεν εχω περασει κατι αντιστοιχο,αλλα γνωριζω αρκετες περιπτωσεις και με κανουν να το σιχαινομαι σα μοτιβο....πληρωνεις,γραφουν χαπια και τελος.Ειναι ονειρο ζωης για μενα να γινω ψυχοθεραπευτρια και να ΜΗΝ γραφω στους ασθενεις μου χαπια σα να ειναι καθημερινη λιστα με ψωνια για το σουπερμαρκετ.Ειναι επισης τραγικο αυτο που αναφερεις,το αβασιμο κυρος και η φαινομενικη αξιοπιστια που εχει ο τιτλος του "ψυχιατρου".Πολλα καθικια με κατεστραμενες προσωπικες ζωες και συγχωρεστε με για τη γλωσσα μου,ειναι "καταξιωμενοι" με υψηλο κασε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by jacky View Post
    Μισω το γεγονος οτι δινουν χαπια τοσο ευκολα,αντι να βρουν εναλακτικους τροπους θεραπειας,ασχετους με οτιδηποτε υλικο,σε ανθρωπιστικα πλαισια παντα.Λου,ειναι συχνο φαινομενο αυτο που βιωσες,δεν εχω περασει κατι αντιστοιχο,αλλα γνωριζω αρκετες περιπτωσεις και με κανουν να το σιχαινομαι σα μοτιβο....πληρωνεις,γραφουν χαπια και τελος.Ειναι ονειρο ζωης για μενα να γινω ψυχοθεραπευτρια και να ΜΗΝ γραφω στους ασθενεις μου χαπια σα να ειναι καθημερινη λιστα με ψωνια για το σουπερμαρκετ.Ειναι επισης τραγικο αυτο που αναφερεις,το αβασιμο κυρος και η φαινομενικη αξιοπιστια που εχει ο τιτλος του "ψυχιατρου".Πολλα καθικια με κατεστραμενες προσωπικες ζωες και συγχωρεστε με για τη γλωσσα μου,ειναι "καταξιωμενοι" με υψηλο κασε.
    συγγνώμη....αλλά ο ψυχοθεραπευτής δν συνταγογραφεί....
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    12
    αααααααααουτς,αααααουτς!ΥOU TAPPED ME Εγω θυμομουν οτι με αναλογες αδειες μπορουν,αλλα δε βαζω και το χερι μου στη φωτια,αρκτουρε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by jacky View Post
    αααααααααουτς,αααααουτς!ΥOU TAPPED ME Εγω θυμομουν οτι με αναλογες αδειες μπορουν,αλλα δε βαζω και το χερι μου στη φωτια,αρκτουρε
    δν ξέρω αν σε τάπωσα, αλλά είναι σίγουρο πως μόνο ο ψυχίατρος έχει το δικαίωμα να συνταγογραφεί.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Quote Originally Posted by LOOLOONEES View Post
    Μετά από αρκετές επισκέψεις στον ψυχίατρο, η διάγνωση που έγινε ήταν διπολικη διαταραχη και η θεραπεία που ακολούθησα μια χούφτα χάπια που μ ´ έκαναν να νιώθω σαν φυτό όλη την ώρα. Αποφάσισα να τα σταματήσω γιατί συνειδητοποίησα πως κανείς δεν έχει τη δυνατότητα να γνωρίζει τον εαυτό μου καλύτερα από μένα. Και αυτή τη δυνατότητα θα αξιοποιουσα στο έπακρο. 3 χρόνια αργότερα μπορώ να πω με βεβαιότητα πως γνωρίζω αυτά που πρέπει να γνωρίζω και ελέγχω την κατάσταση καλύτερα από κάθε επίδοξο κομπογιανιτη. Ξέρω πως θ ´ ακουστεί ρατσιστικό αυτό που θα πω αλλά μισω τους ψυχιατρους. Αυτός που έχει τη μεγαλύτερη άγνοια είναι αυτος που νομίζει πως τα ξέρει όλα. Και οι ψυχιατροι ζούνε μ ´ αυτή την ψευδαίσθηση και η θέση τους κάνει και τους άλλους να το πιστεύουν αυτό. Οι ψυχιατροι δεν ξέρουν την τυφλά τους. Και πληρώνονται αδρά γι ´ αυτό. Ντροπή σας ρε αλήτες.*
    Ευχομαι φιλε μου αυτη τη χρονια να γινεις καλα μεσα απο την καρδια μου.Ποσο δικαιο εχεις.Γραφουν ετσι φαρμακα σαν καραμελες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    Ευχομαι φιλε μου αυτη τη χρονια να γινεις καλα μεσα απο την καρδια μου.Ποσο δικαιο εχεις.Γραφουν ετσι φαρμακα σαν καραμελες

    στο χέρι σου είναι αν θα τις φας....
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    στο χέρι σου είναι αν θα τις φας....
    Αν ηξερα τις επιπτωσεις στην υγεια δεν θα τις επαιρνα.Θα μου πεις δεν ηξερες δεν ρωταγες...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    Αν ηξερα τις επιπτωσεις στην υγεια δεν θα τις επαιρνα.Θα μου πεις δεν ηξερες δεν ρωταγες...
    γι΄αυτό μιλάω επειδή τις γνωρίζω.
    το έχω νιώσει στο πετσί μου κ να είμαι πιο ακριβής, τις έχω νιώσει στον εγκέφαλο μου.
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    χαχα!πολύ μου άρεσε αυτό το "ντροπή σας ρε αλήτες"
    κι εγώ καμένη είμαι από τους ψυχιάτρους

    εύχομαι όλοι να βρούν σωστούς επαγγελματίες ψυχιάτρους και αν γινόταν όλοι να την παλεύαμε χωρίς αυτούς
    εσύ Loolooness πώς τα κατάφερες βρε παιδί μου?
    \"Thinking is a headache thats why we avoid it.\"

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53
    Ντροπη τους!
    την πρωτοχρονια πεθανε ενας νεος 34 χρονων! μετα απο ψυχωτικο επεισοδιο ,το 2006 ,μπηκε στο κοσμο της ψυχιατρικης! Ηταν καλλιτεχνης , κρατιοταν με τα εργα του, ομως ηταν τυπος εξαρτημενος, κ του αρεσαν τα χαπια ,δεν εβλεπε παρενεργειες, κ ηθελε να τα δοκιμασει ολα για να γινει καλα και οι ψυχιατροι ...συμφωνουσαν, του εγραφαν συνεχεια φαρμακα αντιψυχωτικα, ηρεμιστικα κλπ.
    Και ο Γιαννης πεθανε απο πνευμονικο οιδημα , στο κρεββατι του, μπορει να ηπιε αλκοολ, δεν βρεθηκε τιποτα στο δωματιο του.
    Αν ομως οι ψυχιατροι που τους συνεφερε να του συνταγογραφουν ολα τα φαρμακα ολο κ πιο πολλα ,αν ηταν πιο ευαισθητοι η πιο ξυπνιοι,η τελος παντων αν ειχαν κανει σωστη διαγνωση, οσο αλκοολ κι αν επινε ο Γιαννης, αν δεν επαιρνε νομιμα χαπια ...δεν θα πεθαινε.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. φαρμακο για την ντροπη ?
    By Helena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-07-2008, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •