Θεραπεύτηκα μόνος μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    France
    Posts
    10

    Cool Θεραπεύτηκα μόνος μου!

    Γεια σας, είμαι ο Κώστας, 26 χρονών, από Αθήνα.

    Έχω περάσει στο παρελθόν από διάφορες ψυχώσεις. Βέβαια ποτέ δεν πήγα σε κάποιο "ειδικό" γιατί δεν μου άρεσε γενικά η αισθητική και η ιδέα του ψυχολόγου ή του ψυχίατρου και δεν έχω λάβει κανένα φάρμακο.

    Είχα μανία καταδίωξης για 2 χρόνια, νομίζοντας ότι με παρακολουθούν, ότι με κοιτάζουν στο δρόμο και άκουγα φωνές ότι με σχολιάζουν αρνητικά. Επίσης είχα φοβίες. Αν για παράδειγμα βρισκόμουν σε κλειστό χώρο με άλλους ανθρώπους φοβόμουν ότι θα πάθω πανικό ή θα αρχίσω να κλαίω χωρίς λόγο και ότι έτσι θα γίνω ρεζίλι.

    Επίσης κατά περιόδους είχα περάσει από κατάθλιψη και από ψυχαναγκαστικές σκέψεις.

    Το θετικό είναι ότι επειδή σπούδαζα σε μια σχολή ΑΕΙ και είχα την οικονομική ενίσχυση των γονιών μου δεν χρειάσθηκε να δουλέψω ως φοιτητής, διότι πιστεύω ότι με τη ψυχολογική μου κατάσταση αυτή δεν θα μπορούσα να εργαστώ με παραγωγικότητα.

    Ποτέ δεν μίλησα σε φιλικά ή συγγενικά πρόσωπα για τους ψυχολογικούς μου προβληματισμούς και έτσι πάντα τα κρατούσα μέσα μου προσπαθώντας να προσποιούμαι ότι είμαι καλά. Πολλές φορές κλεινόμουν στον εαυτό μου ή κοιμόμουν με τις ώρες αγνοώντας το πανεπιστήμιο και τους φίλους.

    Όμως μου αρέσει να διερευνώ το συνειδητό, το υποσυνείδητο και το υπερσυνείδιτο μέρος του εγκεφάλου μου, διαβάζοντας πολλά βιβλία ψυχολογίας, νευρογλωσσικού προγραμματισμού, αλλά και μεταφυσικής. Συγκεκριμένα μελετάω βιβλία αποκρυφισμού από τα οποία απέκτησα όλη τη γνώση που χρειαζόταν για να ισορροπήσω τον εαυτό μου. Άλλωστε ο σκοπός ενός μάγου είναι να φτάσει σε σημείο να ελέγχει το μυαλό του σε μέγιστο βαθμό και τότε είναι σε θέση να πετύχει ότι επιθυμεί σε αυτό τον κόσμο.

    Έτσι ανακάλυπτα μόνος μου τα αίτια των προβλημάτων και προσπαθούσα να τα λύσω κάνοντας διάλογο με τον εαυτό μου. Σκεφτόμουν ότι δεν είναι λογικό να με παρακολουθούν και έψαχνα να βρω γιατί μου συνέβη και είδα ότι ξεκίνησε όταν μάλιστα βίωνα αγχώδεις καταστάσεις, ή δεν είναι λογικό να έχω αυτοκαταστροφικές ψυχαναγκαστικές σκέψεις. Είδα ότι ο άνθρωπος έχει ορμές και ένστικτα που αν καταπιεστούν δημιουργούν προβλήματα. Όσον αφορά τη κατάθλιψη την έλυσα με υγιεινή διατροφή, κατανάλωση αρκετής βιταμίνης Β12 και προσπαθώντας να ερευνήσω τη καταπίεση του θυμού.

    Το ότι με βοήθησε πολύ ο αποκρυφισμός δεν σημαίνει πάντως πως πρέπει να δούμε μεταφυσικά το ζήτημα, ούτε να αρχίσουμε να πιστεύουμε σε αγγέλους, δαίμονες και αόρατους κόσμους που πιθανόν δεν υπάρχουν. Γενικά αυτοπροσδιορίζομαι ως υλιστής, δεν πιστεύω και δεν υποτάσσομαι σε εξωτερικές φανταστικές οντότητες. Όμως μπορούμε να δούμε τις πρακτικές της μαγείας ως μια διαφορετική προσέγγιση της ψυχολογίας.

    Για παράδειγμα υπάρχει μια τεχνική του μάγου Abramelin με την οποία λέει φθάνουμε σε επαφή με το φύλακα άγγελο μας. Αν το δούμε υλιστικά το ζήτημα, βλέπουμε ότι δεν υπάρχουν άγγελοι, όμως ο φύλακας άγγελος αντιπροσωπεύει την κρυφή πλευρά του εγκεφάλου μας, το υποσυνείδητο και το υπερσυνείδιτο στο οποίο βρίσκετε ο Ανώτερος Εαυτός μας. Αν λοιπόν φθάσουμε σε επικοινωνία με τον Ανώτερο Εαυτό μας, μπορούμε να λύσουμε αμέσως όλα τα ψυχολογικά προβλήματα που μας ταλαιπωρούν και φυσικά να γίνουμε ποιο σωστοί και παραγωγικοί άνθρωποι.

    Ακόμα ο Μάγος Aleister Crowley, είχε ασχοληθεί με τα 72 Πνεύματα του βιβλίου Goetia, για τα οποία κατέληξε τελικά πως δεν είναι αληθινές οντότητες, αλλά αποτελούν ασυνείδητες περιοχές του εγκεφάλου μας, οι οποίες με τις κατάλληλες διαδικασίες αφυπνίζονται και ελέγχονται συνειδητά. Έτσι λοιπόν ο Crowley έλεγε πως ελέγχει 100% τον εγκέφαλό του με αυτές τις τεχνικές.

    Επίσης στη μαγεία υπάρχουν τεχνικές διαλογισμού και γιόγκα (όπως η Κουνταλίνι γιόγκα), που ηρεμούν τον άνθρωπο και του προσφέρουν διαύγεια πνεύματος, τεχνικές οραματισμού κάποιου αποτελέσματος και ελέγχου σκέψης με τις οποίες γυμνάζεται το μυαλό, τεχνικές συνειδητού ονειρέματος με τις οποίες αποκτάμε απόλυτο έλεγχο στα όνειρά μας και τα κατευθύνουμε με τη θέλησή μας, κτλ.

    Βέβαια υπάρχουν και πολλοί κίνδυνοι σε αυτό το αντικείμενο, αν πχ ασχοληθεί κάποιος με αντίστροφο καμπαλισμό, τότε μπορεί να επικαλεστεί το αρνητικό δέντρο της ζωής, ή αλλιώς το “δέντρο της γνώσεως” το οποίο όμως μπορεί να φέρει ακραίες εικόνες και αυτοκαταστροφικές σκέψεις στο μάγο.

    Όμως πάλι εδώ αν το δούμε μόνο υλιστικά το θέμα, βλέπουμε ότι το αντίθετο δέντρο της καμπάλα αντιπροσωπεύει την αρνητική ύπαρξη, οπότε αποτελεί το αρνητικό μέρος του εγκεφάλου μας! Αν κάποιος ξεπεράσει τους κινδύνους που έχει, τότε αποκτά εσωτερική δύναμη και ισχυρότερο χαρακτήρα.

    Να σημειώσω κλείνοντας ότι δεν έχω σκοπό να προσηλυτίσω κανένα και ούτε πρόκειται να δώσω περισσότερες πληροφορίες για τις παραπάνω πρακτικές που ανέφερα. Το αν ασχολήθηκα με αυτές, και σε τι βαθμό, είναι δικό μου ζήτημα.

    Απλά ήθελα να κάνω τη προσωπική μου κατάθεση και να αναφέρω πως κατάφερα να λύσω τα πνευματικά μου προβλήματα με εναλλακτικές μεθόδους τις οποίες φυσικά δεν τις προτείνω σε κανένα, διότι υπάρχουν και λογικοί άνθρωποι που έγιναν τρελοί από τη χρήση της μαγείας. Το αν δουλεύει σε μένα δεν σημαίνει ότι δουλεύει για όλους. Σε μερικούς ίσως κάνει κακό. Είναι σαν να παίζεις με τη φωτιά με λίγα λόγια, μπορείς να ζεσταθείς, αλλά και να καείς!

    Κλείνοντας όμως θα πω ότι αν θέλετε να βελτιωθείτε, αγαπήστε και δουλέψτε με τον εαυτό σας!

    Διαβάστε βιβλία ψυχολογίας και δείτε πως λειτουργεί ο άνθρωπος. Και φυσικά κάντε το σημαντικότερο από όλα που είναι η αλλαγή της διατροφής σας! Μη καταναλώνετε τροφές που περιέχουν τοξίνες ή πολλές χημικές ουσίες. Μη τρώτε κρέας, το έλεγαν και αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι αυτό, μάλιστα στη σημερινή εποχή κάναν πειράματα με ποντίκια που τα δίναν να φάνε κρέας και αυτά γινόταν επιθετικά!

    Η τροφή είναι το ποιο δυνατό φάρμακο, οπότε να τρώτε άφθονα φρούτα με βιταμίνες και σταματήστε τη Ζάχαρη καθώς και το υποκατάστατο της την Ασπαρτάμη, διότι καταστρέφουν σταδιακά την υγεία, δημιουργώντας και αρτηριοσκλήρωση. Νούς υγειής εν σώματι υγιή!

    Καλό είναι επίσης ανά περιόδους να κάνετε νηστειοθεραπεία πίνοντας μόνο νερό, ώστε να αφαιρέσει το σώμα σας τις τοξίνες, άλλωστε έτσι δεν θα πάθετε και καρκίνο, διότι ο καρκίνος δημιουργείται από το φαινόμενο της “τοξαιμίας”, δηλαδή της υπερβολικής συσσώρευσης τοξινών στον οργανισμό. Μέχρι ένα σημείο το σώμα μας καταπολεμά τις τοξίνες αλλά αν για μεγάλα χρονικά διαστήματα εκτίθεται συνεχώς σε μεγάλο αριθμό από αυτές τότε δημιουργεί όγκους και άλλες μορφές καρκίνου ως αντίδραση. Όπως καταλάβατε, όσοι καπνίζετε σταματήστε το τώρα, αυτή τη στιγμή που διαβάζετε αυτό το κείμενο, έτσι θα μειώσετε σε μεγάλο βαθμό τη “τοξαιμία” και θα κερδίσετε τουλάχιστον 10 χρόνια ζωής!

    Θυμηθείτε ότι ο άνθρωπος δεν σχεδιάσθηκε γενετικά για να έχει σωματικές και πνευματικές ασθένειες! Ο καθένας μας είναι ένα αστέρι που προορίστηκε για να λάμπει και να γίνει θεός του εαυτού του! Η Ζωή είναι ωραία, απολαύστε τη!

    Μη μου στείλετε private μηνύματα ζητώντας να σας πω λεπτομέρειες για την αυτοθεραπεία μου. Δεν είμαι σωτήρας κανενός, ούτε “ειδικός”. Είμαι μόνο ο σωτήρας και ο θεός του εαυτού μου.

    Τέλος, για να είμαι σωστός απέναντί σας, να σημειώσω ότι για να αυτοθεραπευτεί κάποιος χρειάζεται να έχει θέληση, δύναμη και γνώσεις. Αν δεν μπορεί να γίνει ο “ιατρός” του εαυτού του, τότε ας αναζητήσει βοήθεια από άτομα που η κοινωνία τους έχρισε ως “ειδικούς” (Ψυχολόγους & Ψυχιάτρους). Μερικές φορές δεν είναι κακό να ρίξουμε λίγο τον εγωισμό μας και να ζητήσουμε βοήθεια!

    Έρρωσθε και ευδαιμονείτε!
    Last edited by Apokryfistis; 29-12-2010 at 04:55.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλημέρα. Όμως, για εξήγησέ μου, αν μπορώ να αλλάξω με τη βοήθεια του εαυτού μου, της γνώσης, της παρατήρησης, της φυσικής ζωής και της επιστήμης, τότε γιατί να στραφώ σε αγγέλους και τριβέλους, μάγους, δαιμόνια και πνεύματα και να δω τη μαγεία ως μία πλευρά της ψυχολογίας? Θα διαγράψω την πρόοδο της ανθρώπινης εξέλιξης γυρνώντας προς τα πίσω, στο ανθρώπινο παρελθόν, με τον άμετρο σκοταδισμό απόψεων και κοσμοθεωριών όπως του Crowley? Που παρεπιμπτόντως ήταν όχι μόνο σκοταδιστής αλλά και προσηλύτιζε, ακριβώς όπως και οι διάφορες άλλες εκκλησίες, ήταν εθισμένος στην ηρωίνη και σε άλλες ουσίες, οπότε μπορώ να θεωρήσω άνετα πως κάποια από τα "πνευματικά" του ταξίδια είχαν να κάνουν με τις συνέπειες των πειραματισμών του με ουσίες και όχι με κάποια "φώτιση", έννοια που σηκώνει τόση αμφισβήτηση και ερωτήματα επίσης, είχε εκφράσει ρατσιστικές/ ελιτίστικες απόψεις, κι ένα σωρό άλλα που δεν είναι για να μπαίνω σε τέτοια καταγραφή γιατί θα βραδιάσουμε.

    Ακόμη και το μάγος το έγραψες με κεφαλαία, Μάγος. Σιγά τα ωά. Επίσης, αυτό το κόψιμο του εγκεφάλου σε ανώτερους και κατώτερους τομείς, είναι μία θεώρηση παρελθοντική, που πια έχει απορριφθεί συλλήβδην από την επιστημονική κοινότητα -κάποτε εξυπηρέτησε, πλέον είναι η ώρα του να περάσει στη λήθη. Το αρνητικό μέρος του εγκεφάλου μας πάλι, τι είναι τούτο? Το δέντρο της γνώσης, τι είναι τούτο? Ο ανώτερος εαυτός μας, τι είναι τούτο? φύλακας άγγελος, τι είναι τούτο? Δίχως καμία απόδειξη, δε θες δε θες να προσηλυτίσεις, τον παρουσιάζεις όμως ως λύση όλον αυτόν τον αχταρμά. Δικαίωμά σου να τον πιστεύεις αλλά αν θες να σε πάρω σοβαρά, παρουσίασέ μου κάτι που να μην πατάει σε ανάγκες μου, αλλά σε δεδομένα σύγχρονα, σε έγκυρες πηγές, και σε αποδείξεις. Κάποια εξήγηση ρε άνθρωπε που να μην έχει να κάνει με αλχημείες και ταξίδια στο υπερπέραν!
    Δε μας φτάνει το δουνουτού, άντε κι ο αμπραμέλιν...λολ
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    πολλοι εδω μεσα ισως σε κραξουνε και μονο λογο του nickname σου. ειναι λες κ συγκρουεται η επιστημη με τη θρησκεια. εδω ειναι φορουμ ψυχολογιας, οποτε οπως καταλαβαινεις τα οσα λες περι μαγειας κλπ αντιμετωπιζονται καπως...

    εγω θα αρκεστω και θα συμφωνισω με αυτο:
    Quote Originally Posted by Apokryfistis View Post
    Θυμηθείτε ότι ο άνθρωπος δεν σχεδιάσθηκε γενετικά για να έχει σωματικές και πνευματικές ασθένειες! Ο καθένας μας είναι ένα αστέρι που προορίστηκε για να λάμπει και να γίνει θεός του εαυτού του! Η Ζωή είναι ωραία, απολαύστε τη!
    εχωντας ξεφυγει, νιωθω Θεος, ακομα κι αν εκει εξω παραμενω εμφανισιακα αλλος ενας απλος ανθρωπακος. για μενα η ζωη εδω ειναι απλα ενα περασμα κι αυτο, κατι αναγκαστικο το οποιο πρεπει να υπομεινουμε κερδιζωντας οσα περισσοτερα γινετε πρωτου μεταμορφωθουμε, οπως ακριβως και οι καμπιες γινονται πεταλουδες κλπ. σιγουρα πρεπει να απολαυσουμε τη ζωη, αν και οπως εχουν καταντησει σημερα τα πραματα, δε μπορεις να ευχαριστηθεις ουτε καν τον ερωτα. ομως εαν τα βρεις με τον εαυτο σου, στο τελος ολα μπορει να σου μοιαζουν μικρα, ανουσια κι αδυναμα, ανικανα να σε επηρεασουν ψυχολογικα. αυτο συνεβη και με εμενα, δε με ενδιαφερει που πλεον ειμαι μονος δεν εχω δουλεια και μελλον γενικοτερα, προσπαθω να ευχαριστιεμαι τη καθε στιγμη ξεχωριστα, ακομα κι αν για τους αλλους δε κανω τπτ παραγωγικο! ειδικα μεσω της τεχνης και του κινηματογραφου, νιωθω οτι εχω διευρυνει τους οριζοντες μου και εχω μαθει τοσα πολλα, που ειναι σαν να εχω ζησει καμποσες ζωες παραληλα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Μπορει Κωστα να ειχες βραχεια ψυχωση και να νομιζεις οτι με μαγεια εγινες καλα.Απλα οταν εισαι αρρωστος δεν το καταλαβαινεις και δεν μπορεις να ζητησεις βοηθεια εσυ πως καταλαβαινες οτι δεν ησουν καλα?Οι γιατροι λενε οτι οσο πιο νωρις παρεις φαρμακα τοσο πιο καλα θα γινεις.Δηλαδη δεν κανει να εισαι χωρις φαρμακα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    είμαι σύμφωνη για το ταξιδι να συναντησεις τον υπερτατο εαυτό ,
    όποιες τεχνικές είναι επικύνδυνες αν δεν υπάρχει γνωση ,
    να διευκρινησω οτι με τη λέξη γνωση δεν εννοω μαζεύω πληροφορίες ,
    η γνωση προυποθετει βιωματικη εμπειρία ,
    το ταξιδι αυτο είναι μοναχικο ,μοναδικο και δυστυχώς όταν φτάσεις πια στην εμπειρία -γνωση του πραγματικου εαυτου ,
    αυτο δεν μοιράζεται ,δεν μεταδιδεται και δεν έχει ανάγκη γι αυτο ,
    θα λεγα καμια αναγκη πια δεν έχει.
    μηπως να διατυπωσεις διαφορετικά αυτο το υλιστης γιατι κανει μια παραφωνία σχετικα με την ανωτερη πνευματικη αναζητηση,
    εκτός κι αν το εννοείς ότι όντας το πνεύμα εγκλωβισμένο μέσα στην χονδρη εκδηλωση του στη ανθρωπινη μορφη ,διαπραγματεύεται στον υλικο κόσμο την εξελιξή του .
    έτσι είναι?

    υ.γ αφου έχεις βρει τον δρόμο σου ,και φυσικά αφου το μυαλο τα κανει όλα (νους) και μαυτο πάλι μπορείς να ιαθείς ,τι σε κρατάει μακρια απο το να πάρεις και λίγη πληροφορια απο την ψυχιατρικη και να τα επεξεργαστείς?
    εγω θα αισθανόμουν τυχερή ναχω έναν τέτοιο ας πουμε ασθενη
    δεν θα ταν καλο ίσως να εμβαθύνεις και σε εκείνο το εγω το καθημερινο που λιγες φορές μας εγκαταλείπει για να απολαυσουμε το ταξιδι της αυτογνωσίας?
    Last edited by 3wtiko; 29-12-2010 at 16:59.

  6. #6
    Φίλε μου τι να σου πω, γιατρός δεν είμαι, αλλά με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα, μπορώ να πω με βεβαιότητα πως αν πέρναγες πραγματική ψύχωση, μέχρι να βρεις τον Άγγελο σου θα είχες λαλήσει έτσι και αλλιώς χωρίς φάρμακα.
    Τώρα, αν πέρναγες καμιά κρίση άγχους και είχες εμμονικές σκεψεις, αυτό είναι πολυυυυυυυυυ μακριά απ την ψύχωση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι σχεση εχουν ολα αυτα με την χαρα του σατανα οπως λεει στην ιστοσελιδα στο προφιλ σου?
    Δημοκρατια εχουμε...αλλα οπως εχουμε δημοκρατια λεω και εγω...τριχες λες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Το ότι με βοήθησε πολύ ο αποκρυφισμός δεν σημαίνει πάντως πως πρέπει να δούμε μεταφυσικά το ζήτημα, ούτε να αρχίσουμε να πιστεύουμε σε αγγέλους, δαίμονες και αόρατους κόσμους που πιθανόν δεν υπάρχουν. Γενικά αυτοπροσδιορίζομαι ως υλιστής, δεν πιστεύω και δεν υποτάσσομαι σε εξωτερικές φανταστικές οντότητες. Όμως μπορούμε να δούμε τις πρακτικές της μαγείας ως μια διαφορετική προσέγγιση της ψυχολογίας.




    ρε συ αποκρυφιστή, το γεγονός πως μας παραπέμπεις σε σελίδα για λατρεία στον σατανά και όλο το προφίλ σου είναι βουτηγμένο εκεί, μάλλον αναιρεί το μανιφέστο του αυτοθεραπευμένου....:ρ

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    France
    Posts
    10

    Thumbs up

    Για 2-3 χρόνια είχα την εντύπωση ότι με παρακολουθούν, ότι μου αλλάζουν πράγματα στο σπίτι. Είχα την χαζή σκέψη ότι τα CD που άκουγα και τα βιβλία που διάβαζα μπορεί να έχουν πειραχθεί και να αλλάξαν σελίδες, ή ένιωθα ότι μπαίνουν στο σπίτι μου μυστικές υπηρεσίες και άλλα τέτοια “κουφά”. Επίσης άκουγα από κοντινές καφετέριες κοντά στο σπίτι μου ότι μιλάνε για μένα υποτίθεται. Το ίδιο πίστευα ότι κάνουν και οι γείτονες από δίπλα.

    Αν κυκλοφορούσα με το μετρό ή το λεωφορείο είχα την εντύπωση επίσης ότι πάλι μιλάνε για μένα και γενικά είχα την εντύπωση ότι υπάρχει μια αόρατη συνωμοσία εναντίων μου. Μετά άρχισα όταν έβγαινα έξω βόλτες να κοιτώ παράξενα και καχύποπτα το κόσμο που περνούσε.

    Αν αυτό δεν ήταν ψύχωση τι είναι; Ευτυχώς είχα μια αμφιβολία για το αν όλα όσα πίστευα ήταν αληθινά και μελέτησα τότε μερικά πράγματα στο διαδίκτυο.

    Πάντως δεν είναι τα φάρμακα ο μονόδρομος για να ξεπεράσεις αυτά τα προβλήματα! Ίσα ίσα αυτά καταστρέφουν σταδιακά τον εγκέφαλο.

    Κατά την άποψή μου χρειάζεται αρχικά να κατανοήσεις το πρόβλημα και να το αποδεχθείς. Μετά να κάνεις μια εξονυχιστική έρευνα του παρελθόντος σου για να βρεις τους πιθανούς λόγους, να αντιληφθείς ποια ένστικτα έχουν καταπιεστεί και τι τραυματικές εμπειρίες μπορεί να έχουν καταγραφεί στο υποσυνείδητο. Τέλος χρειάζεται αλλαγή στη διατροφή.
    Last edited by Apokryfistis; 29-12-2010 at 23:26.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    France
    Posts
    10

    Exclamation

    Ρε παιδιά χαλαρώστε, από τον ιστοσελίδα αυτή είχα διαβάσει μερικές τεχνικές διαλογισμού, κατά τα άλλα σε γενικές γραμμές δεν λέει κάτι αξιόλογο. Μη ψαρώνετε! Στο προφίλ την έβαλα γιατί αυτή μου είχε έρθει στο μυαλό να βάλω (ίσως από επιπολαιότητα και βιασύνη), μάλιστα είχα την εντύπωση ότι το προφίλ μου ήταν σε Prive εμφάνιση :P

    Κοίτα να δεις πόσο εύκολα παρεξηγεί ο κόσμος τελικά...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Δηλαδη Apokryfisti δεν εχεις παρει καθολου φαρμακα σε αυτα τα 2-3 χρονια που δεν ησουν καλα?Οι γονεις σου δεν σε εβλεπαν οτι δεν ησουν καλα να σε κλεισουν σε καμια ψυχιατρικη κλινικη?Οταν δεν εισαι καλα μπορει να κανεις κακο στον ευατο σου ή στους γυρω σου.
    Ποιος το ειπε και σε ποια ερευνα το ειδες οτι τα φαρμακα καταστρεφουν τον εγκεφαλο?Ειναι κακο να το λες αυτο γιατι ειναι σαν να παροτρυνεις καποιους να κοψουν τα φαρμακα.Εγω με τα φαρμακα συνηλθα και συνεχιζω να τα παιρνω γιατι ειναι σιγουρο πως αν τα κοψω θα υποτροπιασω.
    Εσυ μετα απο 3 χρονια εγινες καλα οπως λες?

  12. #12
    Quote Originally Posted by Apokryfistis View Post
    Ρε παιδιά χαλαρώστε, από τον ιστοσελίδα αυτή είχα διαβάσει μερικές τεχνικές διαλογισμού, κατά τα άλλα σε γενικές γραμμές δεν λέει κάτι αξιόλογο. Μη ψαρώνετε! Στο προφίλ την έβαλα γιατί αυτή μου είχε έρθει στο μυαλό να βάλω (ίσως από επιπολαιότητα και βιασύνη), μάλιστα είχα την εντύπωση ότι το προφίλ μου ήταν σε Prive εμφάνιση :P

    Κοίτα να δεις πόσο εύκολα παρεξηγεί ο κόσμος τελικά...
    φαντάζομαι πως δεν είχε την ίδια άποψη η διαχείριση όταν διέγραψε παλιό σου μνμ που αναφερόταν στον σατανισμό......:ρ

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    France
    Posts
    10

    Smile

    Εδώ και αρκετά χρόνια πλέον είμαι καλά! Έχω προχωρήσει αρκετά στη ζωή, τελείωσα τη σχολή μου και πλέον δουλεύω στο εξωτερικό.

    Οι γονείς μου τι να δουν τότε; Κρατούσα τις περίεργες σκέψεις μόνο για μένα. Άλλωστε σπούδαζα στη Πάτρα, οπότε έμενα μόνος μου και έκανα ότι ήθελα κατά κάποιο τρόπο. Απλά μου στέλνανε χρήματα για να πληρώνω όλες τις υποχρεώσεις μου και δεν χρειαζόταν τότε να δουλεύω. Αν ήταν να βρω δουλεία μόνος μου και να πιεστώ, τότε ίσως να με έπαιρνε από κάτω το πρόβλημα που είχα.

    Γιατί να με κλείνανε σε κλινική; Σε γενικές γραμμές άλλωστε δεν ήμουν αυτοκαταστροφικός, δηλαδή ακόμα και σε περιόδους κατάθλιψης δεν μου ερχόταν ποτέ στο μυαλό να κάνω κακό στον εαυτό μου. Απλά δεν ήθελα να βγαίνω έξω, κοιμόμουν πολλές ώρες τη μέρα αγνοώντας τη σχολή και αισθανόμουν γενικά ότι όλα είναι χάλια.

    Επίσης δεν υπήρχε θέμα να κάνω κακό σε άλλους ανθρώπους διότι ως χαρακτήρας είμαι αρκετά ήσυχος άνθρωπος που δεν νευριάζω εύκολα στη ζωή μου. Μάλιστα πιστεύω το ότι δεν νευριάζω εύκολα σίγουρα είχε παίξει καταλυτικό ρόλο στα προβλήματα του παρελθόντος, διότι έτσι είχα συσσωρευμένο θυμό για αρκετά πράγματα και καταπιεσμένα ένστικτα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Δεν μου απαντησες αν εχεις παρει ποτε φαρμακα?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    France
    Posts
    10

    Post

    Κοίτα να δεις αγαπητή μου Θεοφανία. Όντως είχα γράψει ένα μήνυμα σχετικό με αυτό που λες, αλλά δεν ξέρεις το λόγο που το έκανα.

    Λοιπόν το συγκεκριμένο άτομο έλεγε ότι βλέπει “σκεπτομορφές”, δηλαδή κάτι σαν δαίμονες. Οπότε δεδομένο ότι το άτομο έχει μεγαλώσει σε περιβάλλον χριστιανικό και έχει αντίστοιχες επιρροές, σκέφθηκα να προτείνω μια διαφορετική μορφή εξορκισμού!

    Συγκεκριμένα πρότεινα να εξορκίσει τους δαίμονες εις το όνομα του διαβόλου και να μην ακολουθήσει χριστιανική τελετή για καθαρά λόγους συμβολισμού.

    Ο εξορκισμός είναι μια μορφή ψυχοδράματος, αφού η κοπέλα πιστεύει ότι την επηρεάζουν δαίμονες τότε αν τους εξορκίσεις στο όνομα του εχθρού τους, δηλαδή του θεού, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να κάνεις το άτομο να γίνει ακόμη ποιο αντιδραστικό! Θα βρίζει τον ιερέα κτλ. Ενώ αν τους εξορκίσεις στο όνομα του αφεντικού τους (διαβόλου), χρησιμοποιώντας σκοτεινά σύμβολα, τότε δεν θα υπάρχει τέτοια αντίδραση και το άτομο ίσως θεραπευτεί ποίο εύκολα.

    Φυσικά ξαναλέω ότι δεν υπάρχουν δαίμονες και σατανάδες, αυτά είναι αστεία πράγματα!

    Όλες οι “μαγικές” τελετές αποτελούν ένα μείγμα ψυχοδράματος, θεατρινισμού, εφαρμοσμένης ψυχολογίας, συμβολισμού και επίκλησης αρχετύπων, που σκοπό έχουν να διεγείρουν τον εγκέφαλο διαμέσου των 5 αισθήσεων, ώστε να επιτευχθεί η επιθυμητή αλλαγή σύμφωνα με τη θέληση του μάγου. Δεν υπάρχει τίποτα το μεταφυσικό.
    Last edited by Apokryfistis; 30-12-2010 at 00:22.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ρε παιδια ειμαι μονος.....
    By giorgaros in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 136
    Last Post: 20-03-2012, 04:09
  2. Κι αυτές τις γιορτές μόνος...
    By Paolo_1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 01-01-2010, 14:49
  3. Μόνος στο σπίτι
    By alez in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 06-09-2009, 17:39
  4. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ
    By nikv in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 25-07-2009, 11:07
  5. Νοιώθω μόνος...
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 29-09-2006, 00:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •