Όλοι εναντίον ένα και ένα εναντίον κανένα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Όλοι εναντίον ένα και ένα εναντίον κανένα

    Η φράση της ημέρας για μένα είναι η εξής: ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ ΚΥΡΙΕ ΠΡΟΕΔΔΡΕ.

    συνένοχοι στην αδιαφορία.
    Last edited by carrot; 29-12-2010 at 19:19.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Καταλαβαίνω γιατί τελικά πολλοί άνθρωποι αυτοκτονούν. Γιατί όταν η προοπτική για ελπίδα μικραίνει, η μοναξιά μεγαλώνει και όταν σε αυτά προστεθούν προβλήματα οικονομικά και υγείας ή μια ελάχιστη εως μηδαμινή προοπτική για το κοντινό μέλλον τότε ο πόνος νικάει ότι καλό μπορεί να έχει ένας άνθρωπος.

    Εσείς τι πιστεύετε, θα έπρεπε η θρησκεία μας να αλλάξει τροπάρι για όσους αυτοκτονούν?

    Εν τέλη, είναι η ιδέα μου η μέλη που έχουν γράψει εδώ στο παρελθόν έχουν μυριστεί ή έχουν βρεθεί στην προοπτική ότι ίσως μια μέρα να φύγουν με αυτό τον τρόπο.

    Είμαι καλά σήμερα αλλά μερικές φορές βλέπω πολύ μαυρίλα γύρω μου και νιώθω αδύναμος να συνειφέρω στην αντιμετώπιση της μαυρίλας.

    Βοηθάτε αλλήλους. Αμήν! Το εννοώ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Είμαι ενάντια στην αδιαφορία της ανθρώπινης αξίας και ζωής.

    Οι έρευνες λένε ότι οι άντρες αυτοκτονούν εξαιτίας οικονομικών προβλημάτων (γιατί στην σημερινή εποχή αυτό έχει αξία για έναν άντρα) και οι γυναίκες όταν μένουν μόνες. Τι έχετε να πείτε πάνω σε αυτό?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οι έρευνες λένε ότι οι άντρες αυτοκτονούν εξαιτίας οικονομικών προβλημάτων (γιατί στην σημερινή εποχή αυτό έχει αξία για έναν άντρα) και οι γυναίκες όταν μένουν μόνες. Τι έχετε να πείτε πάνω σε αυτό?
    Οι ερευνες ή υποθετεις?
    Δεν εχω ακουσει τετοια ερευνα...

    Επισης αλλα ελεγες στο πρωτο μηνυμα που επεξεργαστηκες...ελεγες οτι με κακια καποιοι εκδικητικοι προτρεπουν και αλλους να παρουν φαρμακα. Χμ δεν νομιζω να γινεται αυτο , αν και μπορει καποιος , καποιοι να το κανουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    ινσεκτ μου γιατι τοση μαυριλα??ας μιλησουμε για την ζωη,οχι για την αυτοκτονια!ενταξει ζουμε σε πολυ δυσκολη εποχη,οπως ειπες ειμαστε ολοι μονοι!οι πιο ευαισθητοι ισως και να αρρωστησουμε τελικα,εφοσον δεν μπορουμε να γινουμε αρπακτικα,αλλα να παραμεινουμε ανθρωποι..θα συμφωνησω με το ξωτικο(αν θυμαμαι καλα)σε ενα αλλο θεμα σου που σου ειπε οτι τους καλους ανθρωπους τους προσπερναμε,τους ξεχναμε στο ραφι(ταδε εφη ξωτικο)
    ευελπιστω πως θα ερθουν καλυτερες μερες για τους ανθρωπους!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Οι ερευνες ή υποθετεις?
    Δεν εχω ακουσει τετοια ερευνα...

    Επισης αλλα ελεγες στο πρωτο μηνυμα που επεξεργαστηκες...ελεγες οτι με κακια καποιοι εκδικητικοι προτρεπουν και αλλους να παρουν φαρμακα. Χμ δεν νομιζω να γινεται αυτο , αν και μπορει καποιος , καποιοι να το κανουν.
    Οκ, από αυτά που διαβάζω στο ιντερνετ και αυτά που ακούω στις ειδήσεις. Δεν υπάρχουν και πολλές έρευνες για τέτοια θέματα. Σκέψου όμως πως κάθε μέρα που περνάει ο κόσμος γερνάει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by dora-agxos View Post
    ινσεκτ μου γιατι τοση μαυριλα??ας μιλησουμε για την ζωη,οχι για την αυτοκτονια!ενταξει ζουμε σε πολυ δυσκολη εποχη,οπως ειπες ειμαστε ολοι μονοι!οι πιο ευαισθητοι ισως και να αρρωστησουμε τελικα,εφοσον δεν μπορουμε να γινουμε αρπακτικα,αλλα να παραμεινουμε ανθρωποι..θα συμφωνησω με το ξωτικο(αν θυμαμαι καλα)σε ενα αλλο θεμα σου που σου ειπε οτι τους καλους ανθρωπους τους προσπερναμε,τους ξεχναμε στο ραφι(ταδε εφη ξωτικο)
    ευελπιστω πως θα ερθουν καλυτερες μερες για τους ανθρωπους!
    Ελπίζω. Μου αρέσει αυτή η λέξη. Συμφωνώ πως η μοναξιά έχει μεγαλώσει στις μέρες μας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by dora-agxos View Post
    τους καλους ανθρωπους τους προσπερναμε,τους ξεχναμε στο ραφι(ταδε εφη ξωτικο)
    λολ, δεν το πιστεύω αυτο ρε συ. απόδειξε το μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {Ωραία, όμορφα, τότε όμως πως άλλοι έχουν τον ίδιο η και μεγαλύτερο βαθμό θρασυδειλίας χωρίς να υποστούν τέτοιου είδους συνέπειες ψυχολογικού πολέμου? Ξέρω πως δεν θα πω αυτό που πιστεύω γιατί η απάντηση θα είναι η προβλεπόμενη.

    Στοπ.

    Βασικά χέστηκα για την εξήγηση, θέλω να συζητήσω για την εκπομπή του Top Chef γιατί πείνασα. }<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< <<διαβασα αυτο που εγραψες σ αλλο ποστ,,,,,,δωσε αν θες την απαντηση , την εξηγηση ,,,ισως να μην ειναι προβλεπομενη η αυτονοητη οπως λες ..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Δεν έχω απάντηση. Έτσι το είπα για να γίνεται συζήτηση.

    Οκ, ας δοκιμάσω να δώσω απάντηση. Πιστεύω πως είτε αρέσει σε κάποιον να διατηρεί μια αρνητική κατάσταση άρα του αρέσει ο ψυχολογικός πόλεμος και ότι συνεπάγει αυτό για το προσωπικό του όφελος, είτε δεν του αρέσει και αντιδράει επειδή ανήκει στα προβλεπόμενα θύματα του πολέμου, είτε του είναι αδιάφορο το σενάριο και το γράφει εις τα παλαιάν του τα παπούτσια.

    Σκέψου το εξής παράδειγμα. Αν αύριο γίνει πόλεμος με την Τουρκία και σου πει ο στρατηγός πως όλοι όσοι γράφουν στο e-psychology είναι στην πρώτη γραμμή θα σου κακοφανεί και θα σου κοπεί ο πολύς αέρας η θα κάνεις την γενναία θυσία για την πατρίδα σου δίχως την παραμικρή αντίδραση.

    Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια παθ, αυτό να φροντίσουμε να το βάλουμε καλά στο μυαλό μας.

    Αυτά τα λίγα παθ.

  11. #11
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Οκ, από αυτά που διαβάζω στο ιντερνετ και αυτά που ακούω στις ειδήσεις. Δεν υπάρχουν και πολλές έρευνες για τέτοια θέματα. Σκέψου όμως πως κάθε μέρα που περνάει ο κόσμος γερνάει.
    Μην ακους ειδησεις γιατι λενε πολλα ψεματα για να κατευθυνουν το κοινο.Και οσοι πιστευουν πραγματικα στον Θεο εχουν ελπιδα και αισιοδοξια και δεν κλονιζονται η ακομα χειροτερα να φτασουν σε αυτοκτονια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    Μην ακους ειδησεις γιατι λενε πολλα ψεματα για να κατευθυνουν το κοινο.Και οσοι πιστευουν πραγματικα στον Θεο εχουν ελπιδα και αισιοδοξια και δεν κλονιζονται η ακομα χειροτερα να φτασουν σε αυτοκτονια
    Δεν κλονίζεται καμία πίστη μου . Απλά εύχομαι να μην τον σταυρώσουν την επόμενη φορά που θα εμφανιστεί.

  13. #13
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Δεν κλονίζεται καμία πίστη μου . Απλά εύχομαι να μην τον σταυρώσουν την επόμενη φορά που θα εμφανιστεί.
    Την επομενη φορα που θα εμφανιστει θα ειναι για να κρινει τους ανθρωπους

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Δεν ξέρω τι λένε όσοι δεν πιστεύουν αλλά όσοι πιστεύουν, και δεν μιλάω μόνο για τον εαυτό μου λένε πως μια μέρα θα έρθει το τέλος του κόσμου. Εσύ τι πιστεύεις?????? Θα έρθει η να ζητήσουμε από την ΝΑΣΙΑ να βοηθήσει????

  15. #15
    Θα γινουν οπως ακριβως γραφουν οι γραφες.Μονο οι αγιοι εχουν κατανοησει πληρως την Α.Ιωαννη και την σημασια της

Similar Threads

  1. 5-HTP εναντίον κατάθλιψης
    By tita1977 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 16-11-2013, 12:51
  2. Γυναίκα εναντίον Αντρα !!
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 108
    Last Post: 14-11-2007, 18:57
  3. Μονογαμία εναντίον πολυγαμίας !!
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 127
    Last Post: 12-11-2007, 20:17
  4. Βία εναντίον των γυναικών
    By so_logoth in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 08-06-2006, 20:18
  5. φόβος οτι όλοι συνομωτούν εναντίον...
    By froulina in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 30-05-2006, 11:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •