To βιβλίο μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    54

    To βιβλίο μου.

    Καλησπέρα σας. Το βιβλίο ονομάζεται Τεκμηρίωση και η φιλοσοφία του "Λυκισμός". Είμαι διατεθημένος να το δώσω δωρεάν.

    Όσο αναφορά την περιγραφή του βιβλίου είναι η εξής:

    "Eίσαι ένας κοιμησμένος άνθρωπος. Κλασικός κοιμησμένος, κλασικός άνθρωπος. Ο χρόνος δεν σε αγγίζει, όχι γιατί δεν γερνάς και δεν μεγαλουργείς, αλλά επειδή οι νύχτες, οι ώρες και οι στιγμές, όλος ο χρόνος ολόκληρος είνα απλά μνήμες, κομμάτια να θυμάσαι, κομμάτια με συναισθήματα και πάθη, λάθη και μεγάλες αμαρτίες. Ο μόνος σου θεός δηλαδή είναι να θυμάσαι, ο μοναδικός θνητός είναι να κοιμάσαι. Μα κάπου ανάμεσα στον ύπνο και στην μνήμη, γεννιούνεται φωνές, κραυγές και ηθικά ήθη. Και τότε ότι ήξερες, η γνώση σου, παραπατάει στην άγνοια σου. Και μαζί της, γεννιέται και μία θέληση. Μία θέληση για γραφή και προσωπική εξομολόγηση.

    ...Και μετά ξυπνάς, μα ποτέ δεν πραγματικά ξυπνάς."

    Αυτήν ακριβώς την περιγραφή θα ήθελα π.χ στο πίσω μέρος του βιβλίου.

    Σε ποιο συγκεκριμένη βάση, είναι ένα φιλοσοφικό δοκίμιο το οποίο το άρχισα στην ηληκία των 15 και μισό και το τελείωσα στα 23 και μισό. Μιλάει για τον όρο λυκισμό και επεξηγεί την φιλοσοφία πίσω από αυτήν την λέξη. Επικεντρώνεται στο ελληνικό γίγνεσθαι ή στην σημερινή Ελλάδα αλλά και εισχωρεί στην σημασία της φιλίας, των κοινωνικών σχέσεων και στην αξία του να σκέφτεται κανείς.

    Αυτά. Ελπίζω να σας κάλυψα.

    Και ευχαριστώ.

    http://www.scribd.com/doc/45894110/%...89%CF%83%CE%B7

    Εαν δεν σας ανοίγει παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    fuckatos? δηλαδη γαματος.. :) χα χα!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    54
    Kamia sxesi alla den perazei xd

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    54
    bump gia bump.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    54
    Ανέβηκε εδώ για ευκολότερη πρόσβαση.

    http://www.megaupload.com/?d=9BF5L71J

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    54
    bump gia bump.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Από την περιγραφή του βιβλίου σου καταλαβαίνω ότι υπάρχει μεγάλη ανακατωσούρα στο μυαλό σου. Δεν ξέρω τι σου συμβαίνει, αλλά αυτά που γράφεις είναι ασυναρτησίες. Μάλλον μας δουλεύεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    αυτο το βιβλιο θα το κανω δωρο στην φιλη μου την κουλα την πανικουλα.......

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    54
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Από την περιγραφή του βιβλίου σου καταλαβαίνω ότι υπάρχει μεγάλη ανακατωσούρα στο μυαλό σου. Δεν ξέρω τι σου συμβαίνει, αλλά αυτά που γράφεις είναι ασυναρτησίες. Μάλλον μας δουλεύεις.
    1.Δεν μπόρεσα να αλλάξω την περιγραφή γιατί άργησα να το κάνω και να βάλω την σωστή και γενικά το ξέχασα εντελώς.

    Απλά τα πράγματα. Τώρα εαν έχεις την ανάγκη να πετάς τέτοιους χαζούς συνειρμούς πρόβλημα σου.

    Η κανονική περιγραφή είναι η εξής:

    "Είναι ένας απλός άνθρωπος. Θα μπορούσε να είναι ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας, ένας γείτονας σου γενικά ή και ακόμα ένας περαστικός που απλά τύγχανε να περνάει από την γειτονιά σου. Αλλά καθώς θυμάται πράγματα, η συνείδηση του εγκλωβίζεται στην ίδια του την μνήμη με αποτέλεσμα η σκέψη του να μεταπηδάει από μνήμη σε μνήμη. Και καθώς το μυαλό του φαντάζει ένα ξέφρενο τρένο με ξέφρενη πορεία, ο πρωταγωνιστής μας προσπαθεί μέσο επιχειρημάτων να το υποδουλώσει. Αυτό όμως που καταφέρνει είναι να μεγαλώνει την εμφάνιση περισσότερων σκέψεων, την γέννηση φωνών, κραυγών και ηθικών λαθών. Και μαζί της, γεννιέται και μία θέληση. Μία θέληση για γραφή και προσωπική εξομολόγηση".

    ή για να στο κάνω και πιο απλά.

    Έχεις έναν άνθρωπο Χ.
    Κάνεις τις σκέψεις Ψ.
    Εγκλωβίζεται στην μνήμη του Ζ.
    Προσπαθεί να επανέλθει στην πραγματικότητα Λ.

    Κατανοητό;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    54
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    αυτο το βιβλιο θα το κανω δωρο στην φιλη μου την κουλα την πανικουλα.......
    Και εγώ στην φίλη μου την πανούκλα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by fackatos View Post
    1.Δεν μπόρεσα να αλλάξω την περιγραφή γιατί άργησα να το κάνω και να βάλω την σωστή και γενικά το ξέχασα εντελώς.

    Απλά τα πράγματα. Τώρα εαν έχεις την ανάγκη να πετάς τέτοιους χαζούς συνειρμούς πρόβλημα σου.

    Η κανονική περιγραφή είναι η εξής:

    "Είναι ένας απλός άνθρωπος. Θα μπορούσε να είναι ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας, ένας γείτονας σου γενικά ή και ακόμα ένας περαστικός που απλά τύγχανε να περνάει από την γειτονιά σου. Αλλά καθώς θυμάται πράγματα, η συνείδηση του εγκλωβίζεται στην ίδια του την μνήμη με αποτέλεσμα η σκέψη του να μεταπηδάει από μνήμη σε μνήμη. Και καθώς το μυαλό του φαντάζει ένα ξέφρενο τρένο με ξέφρενη πορεία, ο πρωταγωνιστής μας προσπαθεί μέσο επιχειρημάτων να το υποδουλώσει. Αυτό όμως που καταφέρνει είναι να μεγαλώνει την εμφάνιση περισσότερων σκέψεων, την γέννηση φωνών, κραυγών και ηθικών λαθών. Και μαζί της, γεννιέται και μία θέληση. Μία θέληση για γραφή και προσωπική εξομολόγηση".

    ή για να στο κάνω και πιο απλά.

    Έχεις έναν άνθρωπο Χ.
    Κάνεις τις σκέψεις Ψ.
    Εγκλωβίζεται στην μνήμη του Ζ.
    Προσπαθεί να επανέλθει στην πραγματικότητα Λ.

    Κατανοητό;
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης. Ελπίζω τουλάχιστον να καταλαβαίνεις εσύ τον εαυτό σου. Και κάνε τον κόπο να ανοίξεις κανένα λεξικό, έτσι για να ξέρεις την πραγματική έννοια των λέξεων που χρησιμοποιείς.

  12. #12
    ...συν του ότι μπαίνεις που μπαίνεις για να διαφημίσεις το βιβλίο σου, δεν μας κάνεις την τιμή να μας μιλήσεις....
    ...σα να μη ξεκινάς καλά την καριέρα σου...:ρ

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    54
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Ε, τώρα που μου το έκανες απλό, κατάλαβα η αμόρφωτη!
    Προφανώς πρόκειται για ανίατη περίπτωση. Ελπίζω τουλάχιστον να καταλαβαίνεις εσύ τον εαυτό σου. Και κάνε τον κόπο να ανοίξεις κανένα λεξικό, έτσι για να ξέρεις την πραγματική έννοια των λέξεων που χρησιμοποιείς.
    Λοιπόν επειδή σήμερα έκανα τον κόπο θα σου πω τι βρήκα.

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης
    Last edited by fackatos; 22-03-2011 at 17:23.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    54
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...συν του ότι μπαίνεις που μπαίνεις για να διαφημίσεις το βιβλίο σου, δεν μας κάνεις την τιμή να μας μιλήσεις....
    ...σα να μη ξεκινάς καλά την καριέρα σου...:ρ
    Τι ακριβώς θέλεις να σου πω;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Βιβλιο παιδοψυχολογιας
    By Capricorn in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 15-07-2010, 02:33
  2. Ενα βιβλίο που βοηθάει
    By shifter in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-06-2010, 22:59
  3. ΒΙΒΛΙΟ
    By tomasliak in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 16
    Last Post: 23-02-2010, 18:37
  4. βιβλιο
    By νικος32 in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 6
    Last Post: 24-08-2007, 14:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •