ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2

    ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!

    ΕΙΜΑΙ 30 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 9 ΕΤΩΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ "ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ". ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΥΠΑΚΟΥΟ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΒΓΕΙ ΣΕ ΚΑΚΟ.... ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Γεια σου..
    Έχετε καλή επικοινωνία με το παιδί? Συζητάτε για πράγματα που κάνει, που σκέφτεται, τους φίλους του και τα λοιπά δλδ?
    Αν ζείτε σε ένα ήπιο οικογενειακό κλίμα και έχετε υγιείς σχέσεις μεταξύ σας λογικό δεν είναι το παιδί να είναι ήσυχο?
    Μην ακούς τα λαικίστικα της κάθε μάνας.. :S Δεν είναι όλα τα παιδιά σκανταλιάρικα. Τώρα σιγά σιγά θα μπει και στην εφηβία και θα προκύψουν και κάποιες αλλαγές.
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Και ο αδερφος μου ησυχος ηταν και μετα στην εφηβεια εγινε διαολος.. δεν νομιζω οτι θα πρεπει να ακους τον καθεναν και να ανυσηχεις. Οπως ειπε και ρωτησε η Νατασα.. η επικοινωνια με το παιδι ειναι πολυ σημαντικο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    Quote Originally Posted by digia View Post
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!

    ΕΙΜΑΙ 30 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 9 ΕΤΩΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ "ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ". ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΥΠΑΚΟΥΟ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΒΓΕΙ ΣΕ ΚΑΚΟ.... ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ....
    Καλησπερα που βρισκεις το περιεργο ισα ισα που εγω λεω οτι εχει σωστη διαπεδαγωγηση και το παιδι απλα καταλαβενει αυτα που του λες
    το μονο που θα σου ελεγα να προσεχεις ειναι να μαθει να ζηταει και να απαιτει το δικιο του αλλα και τα σωστα θελω του.
    Το λεω αυτο για να μην μαθει το παιδι μονο στην υπακουη γιατι οταν μεγαλωσει να ξερει ποτε υπακουει και ποτε απαιτει να τον ακουσουν αλλοι
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό. Ο γιος μιας γνωστής μου έ΄τσι ησυχος και υπάκουος ήταν και τωρα σπουδάζει χωρις να έχει δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα. Κάποια παιδιά ειναι ησυχα και στην εφηβεια αλλάζουν. Το θέμα είναι, ο μικρός είναι υπάκουος ή δουλικός, είναι ήσυχος ή μαγκωμένος, έχει άγχος, ειναι επικοινωνιακός; Ειναι μερικα ερωτηματα που πρέπει να σε απασχολήσουν. Εμείς βεβαια δεν ειμαστε παιδοψυχολογοι, αν σε προβληματίζει κάτι πάρε και μια γνωμη ειδικου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by glafkos View Post
    Καλησπερα που βρισκεις το περιεργο ισα ισα που εγω λεω οτι εχει σωστη διαπεδαγωγηση και το παιδι απλα καταλαβενει αυτα που του λες
    το μονο που θα σου ελεγα να προσεχεις ειναι να μαθει να ζηταει και να απαιτει το δικιο του αλλα και τα σωστα θελω του.
    Το λεω αυτο για να μην μαθει το παιδι μονο στην υπακουη γιατι οταν μεγαλωσει να ξερει ποτε υπακουει και ποτε απαιτει να τον ακουσουν αλλοι
    Πολυ σωστα glafke ετσι ειναι. Το παιδι πρεπει να μαθει να εχει γνωμη, να λεει αυτο που θελει, να ειναι δυνατο, να φαινεται η προσωπικοτητα του και οχι μονο στην υπακοη δλδ στην σκια! Το ξερω πολυ καλα αυτο..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Πολύ σωστά στα είπαν κι οι υπόλοιποι και μην βάζεις ταμπέλες στο τι είναι 'φυσιολογικό' και τι όχι, ακούγοντας γενικόλογα και κάνοντας συγκρίσεις με την εμπειρία των άλλων. Αν όμως κάποιες φίλες είναι πολύ κοντινοί σου άνθρωποι, γνωρίζουν πέντε πράγματα για παιδιά (το να έχουν δικά τους δεν τις κάνει ειδικούς), και έχουν ζήσει το παιδάκι σου και την οικογένειά σας, ρώτα αν παρατηρούν κάτι άλλο που μοιάζει ανησυχητικό και γιατί, πέρα από την υπακοή. Από εκεί και πέρα, το ίδιο το παιδί είναι ευχαριστημένο και χαρούμενο? Tσέκαρε και όσα σου γράφει η Deep Purple και δες επίσης μήπως τελικά στην οικογένεια δίνετε πολύ μεγάλη βάση στην υπακοή και δεν υπάρχει περιθώριο να εκφράζει ελεύθερα ο καθένας κάποιες καθαρά δικές του επιθυμίες ή να παίρνει πρωτοβουλίες.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!! θα ασχοληθω με αυτο το θεμα αρκετα!!!!! Μου δωσατε καποιες ιδέες....

Similar Threads

  1. Καλό μήνα
    By fevgatos67 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 95
    Last Post: 02-08-2014, 03:03
  2. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39
  3. στο καλό..
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 14-06-2008, 19:50
  4. ψυχ με ψυχ, τι στο καλο;
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 28-05-2008, 19:46
  5. ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ
    By fly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-08-2007, 11:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •