ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    5

    ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ;

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ
    ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ;(ΙΔΕΕΣ ΤΥΠΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΔΙΩΚΟΥΝ, ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ
    ΕΑΝ ΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ ΥΠΟΧΩΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΑΖΙ;

  2. #2
    καλησπέρα ορτ...

    Σε γιατρό έχεις παει?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    5
    ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΟΝΟ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΑ Η ΟΠΟΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ.
    ΕΝΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ Η ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΝΑ ΜΕ ΒΛΑΨΕΙ ΜΟΝΙΜΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΤΙ ΛΕΝΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΑΝ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ, ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΘΑ ΔΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΠΡΟΧΤΕΣ ΥΜΟΥΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΟΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΜΕΝΗ ΝΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΣΤΟ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ. Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΤΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΥΝΕΝΟΗΜΕΝΟΙ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟΡΑ ΑΥΤΟΣ ΜΗΠΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ;

  4. #4
    Αυτό που νιωθεις μπορεί να είναι απο έντονο άγχος. Μήπως καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου?
    Σίγουρα δεν συμβαινει και μη βγάζεις διαγνώσεις μόνος σου γιατί θα γίνεσαι όλο και χειρότερα....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    5
    ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΥΤΕ ΓΙΑ ΑΓΧΩΔΗ-ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΛΛΑ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΛΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΟΥ.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα κ απο εμενα ortimo..το μονο που μπορω να σου πω εκ πειρας,ειναι οτι οταν μπαινεις σε ενα φαυλο κυκλο αρνητικων σκεψεων,νομιζεις οτι εχεις τα παντα!απο καρκινο,καρδια μεχρι και ψυχικες ασθενειες!ξερεις το αγχος εχει μεγαλη δυναμη!μεγαλη!ενας που ειναι παρανοικος η τελος παντων κανει παρανοικες σκεψεις δεν το αντιλαμβανεται!εσυ ξερεις πολυ καλα και το λες ξεκαθαρα παραπανω,πως ολα αυτα που σκεφτεσαι δεν ισχυουν(αρα εχεις σωστη αντιληψη των πραγματων,κατι που ενας παρανοικος δεν εχει)ηρεμησε και να εμπιστευεσαι την ψυχολογο σου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    5
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΝΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    η αρνητιλα φταιει!!εγω ετσι την φωναζω την κυρια :P!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ortimo,
    καλως ήρθες!

    Απο οτι καταλαβαινω, δεν εχεις πολυ καιρο που ξεκινησες την ψυχοθεραπεια. Ειναι ετσι? Καλο ειναι να μιλας, να εκφραζεις οσο περισσοτερο μπορεις τα συναισθηματα σου στην ψυχολογο για να βοηθηθεις οσο περισσορερο γινεται. Ετσι σιγα σιγα θα κατευνασεις και το αγχος σου κ η καταθλιψη σου θα υποχωρησει.

    Οι σκεψεις αυτες στις οποιες αναφερεσαι μπορει να ειναι και αποτελεσμα αγχους. Μην προχωρας σε διαγνωσεις μονος σου. Ειναι καλυτερα να τις εκφρασεις στην ψυχολογο σου. Τοσο τον φοβο σου αυτο, οσο κ το πώς σε βασανιζουν οι εμμονες ιδεες σου. Αυτο θα σε βοηθησει να βρεις μια ακρη απο το να κανεις και αλλες βασανιστικες υποθεσεις.Κ να βρεις πιο ευκολα την πηγη του αγχους σου. Καλη δυναμη!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Similar Threads

  1. Replies: 28
    Last Post: 04-08-2019, 06:55
  2. 5-HTP εναντίον κατάθλιψης
    By tita1977 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 16-11-2013, 11:51
  3. Καινουργιο συμπτωμα.. :)
    By dolce_21 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-09-2009, 14:38
  4. η ζαλη ως συμπτωμα
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 03-09-2009, 13:49
  5. Πως λεγεται αυτο το συμπτωμα?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 29-07-2007, 22:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •