Κοινωνική απόρριψη Το αίτιο της σχιζοφρένειας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Κοινωνική απόρριψη Το αίτιο της σχιζοφρένειας?

    Πολλές φορές έχω "αγγίξει" τα όρια της τρέλας. Έχω φτάσει στο όριο που λέει και ο γιατρός μου. Μερικές φορές η συμπεριφορά μου δεν είναι κοινωνικά αποδεκτή. Σε μια ταινία μου έκανε εντύπωση μια ιστορία ψυχασθενών την εποχή του 50α στην Αμερική, την εποχή δηλαδή που οι ψυχίατροι αποφάσισαν να θεραπεύσουν τους ασθενείς τους και όχι να τους απομονώσουν από τον υπόλοιπο κόσμο. Έλεγε στην ταινία "και εμείς ζήσαμε και αγαπήσαμε κάποτε, θυμηθείτε μας".
    Last edited by carrot; 02-01-2011 at 12:47.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    συμφωνω απολυτα....ο κοινωνικος αποκλεισμος ειναι το αιτιο της "τρελας"...αφου ετσι γινεσαι αντικοινωνικος και χανεσε στην αβυσσο του εαυτου σου

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κι οταν καποιος τρελενεται λογο της υπερβολικης κοινωνικοτητας του τι ειναι ? σιγουρα ΔΕΝ μπορουμε να τα εχουμε με ολους καλα, νομιζω πως ακομα κι αν υποκρινομασταν πως ειμαστε με ολους το ιδιο καλοι και φιλικοι κλπ, στο τελος παλι καπου θα το χαναμε, γιατι δεν αντεχει ενας ανθρωπος ετσι. αρα και η υπερβολικη κοινωνικοποιηση πειραζει, ειδικα οταν σε περιβαλλουν ατομα που σου ειναι αχρηστα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλοι κοινωνικα αποκλεισμενοι, ειτε εκουσια ειτε ακουσια.δεν οδηγουνται στην "τρελα".
    μπορει η "τρελα" να οδηγει στον κοινωνικο αποκλεισμο, λογω της διαφορετικοτητας και λογω του στιγματος, πως μπορειτε να ξερετε ομως οτι συμβαινει και το αντιστροφο?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    ο κοινωνικος αποκλεισμος συνδραμει στην αναπτυξη διαγορων ψυχ. παθησεων, δεν ειναι παντα απολυτο.. μπορει να συμβει και το αντιθετο, ουτε αυτο επισης ειναι απολυτο. ενας τρελος σιγουρα δεν ειναι επικινδυνος, αλλα μπορει να γινει. πολλα πραγματα παιζουν ρολο που καθοριζουν τη συμπεριφορα του ανθρωπου..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    6
    εαν ενας ανθρωπος ομως εχει φιλους με τους οποιους δεν επικοινωνει ακομα και εαν αυτοι ειναι πολυαριθμοι δεν ειναι και αυτη μια απομονωση και μια μοναξια; δεν νομιζω η σχιζοφρενεια να στηριζεται στην μοναξια με την εννοια της απομακρυνσης απο τους παντες. πιο πολυ νομιζω πως εχει να κανει με την ελλειψη επικοινωνιας. σε αυτο θεωρω πως πρεπει να επενδυσει η επιστημη της ψυχολογιας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν φταιει ισως η απομονωση για την σχιζοφρενεια. Μαλλον το αναποδο , η σχιζοφρενεια φταιει για την απομονωση.
    Σε γενικες γραμμες ναι υπαρχει μεγαλη απομονωση...με αυτη την αρωστια , οχι τοσο γιατι αλλαξε ο κοσμος αλλα γιατι αλλαξαμε εμεις και ως αποτελεσμα και η συμπεριφορα του κοσμου απεναντι μας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by tonia1804 View Post
    εαν ενας ανθρωπος ομως εχει φιλους με τους οποιους δεν επικοινωνει ακομα και εαν αυτοι ειναι πολυαριθμοι δεν ειναι και αυτη μια απομονωση και μια μοναξια; δεν νομιζω η σχιζοφρενεια να στηριζεται στην μοναξια με την εννοια της απομακρυνσης απο τους παντες. πιο πολυ νομιζω πως εχει να κανει με την ελλειψη επικοινωνιας. σε αυτο θεωρω πως πρεπει να επενδυσει η επιστημη της ψυχολογιας.
    Τόνια, πόσο δίκιο πρέπει να έχεις τελικά.....Όντως αυτή η έλλειψη επικοινωνίας μπορεί να είναι το κλειδί.... Γιατί εγώ παρατηρώ στον εαυτό μου, όταν μου μιλάνε δηλαδή μου απευθύνουν το λόγο είμαι καλύτερα, μια φορά χάρηκα κιόλας (ενώ δεν μπορώ να χαρώ) ενώ παλιά μου έλειπε η επικοινωνία, οπότε ίσως αυτό είναι το κλειδί όπως είπα. Μπράβο, μόνη σου το κατάλαβες ή στο είπαν κάποιος ασθενής πχ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Aν ήταν έτσι οι μοναχοί (χριστιανοί, βουδιστές) θα είχαν σοβαρό πρόβλημα. Όπως και κάποιοι που κάνουν δημιουργικά επαγγέλματα που απαιτούν απομόνωση (συγγραφείς, επιστήμονες).
    Θα έλεγα η κοινωνική απομόνωση σαν αποτέλεσμα της οικονομικής ανέχειας μπορεί να συμβάλλει στην εκδήλωση ψυχικής ασθένειας.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Αν λες για μένα, εγώ δεν είπα απομόνωση, αλλά έλλειψη επικοινωνίας, είναι άλλο πράγμα. Μπορεί να μιλάς και να μη λες τίποτα ουσιαστικό. Όσο για τους μοναχούς, μετά από κάποια ηλικία δεν το παθαίνεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Δεν το είπα για σένα.
    Εννοούσα περιπτώσεις όπου υπάρχει οικονομική ανέχεια δηλαδή χαμηλό εισόδημα σε συνδυασμό με επάγγελμα χαμηλού κύρους, μια απότομη μεταβολή στην οικονομική κατάσταση κλπ. Τότε μπορεί να δεχθείς θέλεις δεν θέλεις πολλές προσβολές και να απομονωθείς. Η κλασσική περίπτωση. Σε χλευάζουν φίλοι, συγγενείς κλπ.
    Αυτό που λες το έχω νιώσει και εγώ. Όπως και το να με αποσυντονίζουν, να ζαλίζομαι στην κυριολεξία από άτομα που με προσβάλλουν λόγω της οικονομικής ή κοινωνικής μου κατάστασης. Είμαι εργαζόμενη και μορφωμένη. Με προσβάλλουν άτομα που λόγω υποστήριξης οικονομικής από οικογένεια ζουν άνετα ή έχουν κάνει την δική τους οικογένεια. Φτάνουν στο σημείο μάλιστα να υποβιβάζουν την μόρφωση του άλλου ενώ οι ίδιοι είναι κατώτερης μόρφωσης ή νοημοσύνης μόνο και μόνο επειδή μπορούν και επειδή ο άλλος ζει φτωχικά θα έλεγα ή δεν έχει παντρευτεί.
    Αντιθέτως μερικά άτομα είναι σαν να σε θρέφουν με ενέργεια. Τα παιδιά π.χ. αισθάνομαι σαν να γεμίζω όταν περάσω λίγο χρόνο με τις μικρές ανιψιές μου. Επίσης με θρέφει το ακαδημαϊκό περιβάλλον.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν το πιστεύω αυτό που λες. Καταρχάς τι έχεις νιώσει κι εσύ, την έλλειψη επικοινωνίας; Αλλά να σε υποβιβάζουν τέτοια άτομα, πρέπει να τους πεις στα μούτρα ότι είναι κομπλεξικοί γιατί είναι, ή έμμεσα λέγοντάς τους πως ένας κομπλεξικός θα το έλεγε αυτό. ;) Μα δεν μπορούνε να σου μιλάνε έτσι. Εγώ μαθαίνω πιστεύω με τον καιρό να μιλάω όταν πρέπει, νομίζω είναι πολύ σημαντικό. Όμως ξεφύγαμε από το θέμα.. :/

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Σωστα, ολα αυτα ειναι παραγοντες κινδυνου που οταν αθροιστουν βοηθουν σε καποιον που ειναι ευαλωτος να την εκδηλωσει.

    Quote Originally Posted by genesis View Post
    Δεν το είπα για σένα.
    Εννοούσα περιπτώσεις όπου υπάρχει οικονομική ανέχεια δηλαδή χαμηλό εισόδημα σε συνδυασμό με επάγγελμα χαμηλού κύρους, μια απότομη μεταβολή στην οικονομική κατάσταση κλπ. Τότε μπορεί να δεχθείς θέλεις δεν θέλεις πολλές προσβολές και να απομονωθείς. Η κλασσική περίπτωση. Σε χλευάζουν φίλοι, συγγενείς κλπ.
    Αυτό που λες το έχω νιώσει και εγώ. Όπως και το να με αποσυντονίζουν, να ζαλίζομαι στην κυριολεξία από άτομα που με προσβάλλουν λόγω της οικονομικής ή κοινωνικής μου κατάστασης. Είμαι εργαζόμενη και μορφωμένη. Με προσβάλλουν άτομα που λόγω υποστήριξης οικονομικής από οικογένεια ζουν άνετα ή έχουν κάνει την δική τους οικογένεια. Φτάνουν στο σημείο μάλιστα να υποβιβάζουν την μόρφωση του άλλου ενώ οι ίδιοι είναι κατώτερης μόρφωσης ή νοημοσύνης μόνο και μόνο επειδή μπορούν και επειδή ο άλλος ζει φτωχικά θα έλεγα ή δεν έχει παντρευτεί.
    Αντιθέτως μερικά άτομα είναι σαν να σε θρέφουν με ενέργεια. Τα παιδιά π.χ. αισθάνομαι σαν να γεμίζω όταν περάσω λίγο χρόνο με τις μικρές ανιψιές μου. Επίσης με θρέφει το ακαδημαϊκό περιβάλλον.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Similar Threads

  1. αντιμετωπιση φρικης απο απορριψη
    By interappted in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 189
    Last Post: 31-01-2014, 01:31
  2. Αιτία της σχιζοφρένειας παράσιτο;
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 23-12-2010, 17:26
  3. Απορριψη....
    By πεγκυ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 21-10-2010, 11:39
  4. Άρθρο για την κατάργηση του όρου της Σχιζοφρένειας
    By Eagle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 60
    Last Post: 27-08-2007, 15:39
  5. Απόρριψη βοήθειας
    By hipparchos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 22-05-2007, 23:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •