υπεραναλυση-ανχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    εδώ και εκεί
    Posts
    30

    Question υπεραναλυση-ανχος

    υπεραναλυω πραγματα..δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι που το κανω τελευταια γινεται απο πολυ παλια. μονο που τωρα μου δημιουργει προβληματα.φοβαμε μερικα πραγματα και παντα με την υπεραναλυση φερνω τους φοβους στο κατωφλι μου.πως μπορω να σταματησω να υπεραναλυω τα παντα και απλα να αφεθω, και να δεχτω τη ζωη οπως μου 'ρθει..πως μπορω με λιγα λογια να απαλαγω απ το χαζο ανχος που 'χω ωρες ωρες για τα παντα??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    lizbet, γεια

    Δε νομίζω πως το άγχος είναι χαζό. Ίσως απλά να μη γνωρίζει τη δική μας αλφαβήτα κι έτσι προσπαθεί με κάποιον άλλον τρόπο να μας πει κάτι. Ανεπιθύμητος μουσαφίρης, δε διαφωνώ, και κάπως απείθαρχος.
    Ήρθε που ήρθε, όμως, και μπαστακώθηκε στο μέσα σαλόνι, ας ακούσουμε και το μήνυμα που θέλει να μας αφήσει..

    Πρέπει κάπως να στήσουμε αυτί, να αφουγκραστούμε αυτό το άγχος, να κατανοήσουμε για ποιο λόγο εμφανίζεται
    και όχι μόνο να παλεύουμε κακήν κακώς να απαλλαγούμε από αυτό.
    Και είναι και οι φόβοι μας, οι τόσο μα τόσο συχνά αβάσιμοι, που προ(σ)καλούν αυτή την αγωνία, το άγχος. Τι είναι αυτό που φοβόμαστε πραγματικά;

    Βοηθάει όταν αρχίζουμε να εμπιστευόμαστε τον εαυτό μας αλλά και μια βοήθεια από έξω, όταν αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε και να δεχόμαστε, μεταξύ άλλων, πως δεν μπορούμε να ελέγχουμε τα πάντα.

    Το σίγουρο είναι πως δεν μπορούμε να εξαφανίσουμε το άγχος με το πάτημα ενός κουμπιού.
    Θέλει και τεντωμένα 'αυτιά' και περπάτημα και χρόνο για να μάθουμε σιγά σιγά να ζούμε το παρόν με πληρότητα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {...δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι που το κανω τελευταια γινεται απο πολυ παλια. μονο που τωρα μου δημιουργει προβληματα.}<<<<καπως ετσι ειναι , απλα τωρα γιγαντωθηκε το προβλημα ,,,,,και επειδη συσωρευτηκε σε πολλα χρονια πρεπει κατα ρχην ναχεις υποψην σου οτι θα χρειαστει και αρκετο χρονο/ια για να το ρυθμισεις . Θα μου πεις πως? η απαντηση δεν ειναι ευκολη ,, αλλα θα σου δωσω μια ιδεα . Η αναλυση ποσο μαλλον η υπεραναλυση απαιτει καπως το στυλ του να συλογιζεται καποιος , ναναι βραδυς , να το σκεφτεται 2 φορες συνηθως ενα πραγμα κλπ κλπ ,,,και γενικα αφου ισχυει αυτο που λενε : 'οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια' η αν το αντιστρεψουμε ' οποιος δεν χρησιμοποιει πολυ τα ποδια του , φορτωνει πολυ το μυαλο του ' ,,,,δεν εχεις παρα να αντιστρεψεις την διαδικασια , δηλαδη να αρχισεις να την αντιστρεφεις καθως θα βρεις αντισταση και θα σου παρει χρονο .....................κουνησου λοιπον , περνα στη δραση , παρε τους δρομους , τα βουνα , ,,,και μην αφηνεις χρονο στο μυαλουδακι σου να σε βασανιζει , δωστου συνεχως νεες παραστασεις και λιγοτερες ευκαιριες για διλιμματα

  4. #4
    Η υπερανάλυση κάνει ζημιά, δημιουργεί έντονο άγχος, κόπωση, αναβλητικότητα και τελικά στασιμότητα. Εκεί που ναι να κάνεις κάτι η υπερανάλυση σε αποτρέπει. Αν την προσέξει κανείς προσεκτικά από το αποτέλεσμα θα διαπιστώσει ότι σχεδόν πάντα οδηγεί στην ματαίωση, αναβολή και απόρριψη, με αποτέλεσμα να χάνονται μοναδικές ευκαιρίες. Ίσως η υπερανάλυση προέρχεται από τα βιώματα, από τραύματα του παρελθόντος και έντονο φόβο μήπως επαναληφθούν.
    Ίσως η θεραπεία είναι η ταχύτητα από τη σκέψη στην πράξη, όταν σου ρχεται η ευκαιρία αμέσως να το κάνεις, να μην επιτρέπεις στο νου να μπει σ αυτό το λαβύρυνθο.
    γιάννης

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    οταν εχεις υπερβολικο χρονο στη διαθεση σου, τοτε δυστυχως ναι, ο εγκεφαλος δε ξερει τι να κανει κ αρχιζει να υπεραναλυει τα παντα, οσο κ αν πραγματικα ειναι ασημαντα. εαν ομως δεν ειχες τον απαιτουμενο χρονο για να κατσεις να σκεφτεις μια κατασταση/συμπεριφορα/οτιδηποτε, θα αντιδρουσες αυθορμητα οπως σου ρθει. ακομα κ αν ειναι λαθος η πραξη μας, αυτη ειναι που θα καναμε τελικα. οποτε η υπεραναλυση περιτευει. μαθετε να κινηστε γρηγορα, η πολυ σκεψη κουραζει (κ αυτο το λεει καποιος που πρωτου κανει το παραμικρο, σκεφτεται μεχρι αηδιας το αποτελεσμα).

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Εγω θα συμφωνησω με την/τον path κ θα προσθεσω οτι στη ζωη σου πρεπει επειγωντος να μπει η εκφραση ΟΣΑ ΠΑΝΕ Κ ΟΣΑ ΡΘΟΥΝΕ.
    Δεν τρεχει κ τιποτα αμα κανεις κ καποιο λαθος. Αν δεν κανεις λαθη, δεν μαθαινεις! Κανεις δεν γεννηθηκε τελειος. Εισαι πολυ νεα για να σαι τσιτωμενη!
    Χαλαρα κοπελια κ ολα θα γινουν!!!!!!!!!!!!
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    εδώ και εκεί
    Posts
    30
    {αρχικα, σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας... }το θεμα ειναι ομως οτι ολη μερα ειμαι στο ποδι.. και παροτι εχω συνεχεια κατι να κανω..παντα προτρεχω.. δεν κανω αυθορμητα πραγματα.. σπανια τυχαινει να μαι αυθορμητη.. ολα ειναι προ υπολογισμενα! γιατι παντα κοιταω να τους προλαβω ολους λογο ελειψης χρονου.. και ετσι παντα υπεραναλυω ξεκινοντας με το τι αποτελεσμα θα εχουν οι πραξεις μου.. και πολλες φορες τυχαινει οι ανθρωποι γυρο μου να ειναι τοσο προβλεψιμοι που απλα μου το κανουν πιο ευκολο.. "9 με 2 μαγαζι..αν πω οτι θα κανω εκεινο θα εχουμε αυτο το αποτελεσμα αρα θα σχολασω νωριτερα χμμμ 2 με 5 στον ταδε και μετα 5με 9 δουλεια 9 με 1 εξω.. να πω τον ταδε για καφε γιατι αν πω αυτον θα μας παρει αργα αρα να κανουμε εκεινο και μετα αυτο και και και.... " και ολα αυτα τα σκεφτομαι με το που ανοιγω το ματι το πρωι η την ωρα που φοραω μπυτζαμες το βραδυ! δεν εχω περασει ουτε μια μερα με τη περιεργεια τ τι θα γινει σημερα.. υπεραναλυω-προσχεδιαζω-πεφτω σχεδον παντα μεσα.. αποτελεσμα=δεν απολαμβανω τπτ, και οτι συμβαινει το χω ηδη σκεφτει.. καθε του εκδοχη..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by lizbet View Post
    υπεραναλυω πραγματα..δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι που το κανω τελευταια γινεται απο πολυ παλια. μονο που τωρα μου δημιουργει προβληματα.φοβαμε μερικα πραγματα και παντα με την υπεραναλυση φερνω τους φοβους στο κατωφλι μου.πως μπορω να σταματησω να υπεραναλυω τα παντα και απλα να αφεθω, και να δεχτω τη ζωη οπως μου 'ρθει..πως μπορω με λιγα λογια να απαλαγω απ το χαζο ανχος που 'χω ωρες ωρες για τα παντα??
    H υπερ-ανάλυση συμβαίνει όταν ο εγκέφαλος προσπαθεί να βρει την απάντηση αλλά δεν μπορεί. Και προσπαθεί εκ νέου κ.ο.κ.

    Η υπερ-ανάλυση υπάρχει σε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν προβλήματα. Έτσι επειδή η ύπαρξη προβλημάτων κουράζει τον εγκέφαλο, αυτόματα ο εγκέφαλος προσπαθεί να βρει λύση.

    Για όσο η λύση δεν είναι αυτή που ζητείται (δεν προσφέρει ικανοποίηση), ο εγκέφαλος συνεχίζει. Σταματά. Συνεχίζει κ.ο.κ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {...και πολλες φορες τυχαινει οι ανθρωποι γυρο μου να ειναι τοσο προβλεψιμοι που απλα μου το κανουν πιο ευκολο.. }<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<Ποιο σου κανουν ποιο ευκολο ?; ,,την υπεραναλυση ; ,,,,Λαθος λεξη χρησιμοποιησες , αυτο καπως αλλιως λεγεται,, ελεγχεις μηπως τους παντες ,επειδη ισως εχεις 'τοποθετησει' τον εαυτο σου σενα 'υποδυεστερο' περιβαλλον απο αυτο που θα σου ταιριαζε ,,,ετσι ωστε το μυαλουδακι σου να εχει προσφορο εδαφος και να ασχοληθει και με κατι καινουργιο , μη προβλεψημο , και ποιο συναρπατικο ..........

Similar Threads

  1. Εθισμός ; ή ιδέα μου; ή υπερανάλυση;
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 20-09-2010, 02:58
  2. πιεση και ανχος
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 30-04-2010, 18:00
  3. σεροξατ κ ανχος
    By MADRAGORAS in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-04-2010, 19:23
  4. Ανχος και στομαχι
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2010, 03:08
  5. ανχος ταχυπαλμια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-01-2010, 14:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •