Το πείραμα έδειξε... ανθρωπιά τέλος!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403

    Το πείραμα έδειξε... ανθρωπιά τέλος!

    Περαστικοί προσπερνούν άνδρα που έχει λιποθυμήσει στη μέση του δρόμου
    Ένα ερασιτεχνικό βίντεο είναι αρκετό για να βγάλει κανείς τα συμπεράσματά του.

    Ένας άνδρας προσποιείται ότι δεν αισθάνεται καλά και λιποθυμάει στη μέση του δρόμου. Μένει ακίνητος στο ίδιο σημείο για αρκετή ώρα. Οι περαστικοί του ρίχνουν ένα βλέμμα και στη συνέχεια τον προσπερνούν. Μόνο ένας μπαίνει στον κόπο να τον βοηθήσει να σηκωθεί για να δει εάν είναι καλά.

    Με το βίντεο παίρνουμε μόνο μία μικρή γεύση της συμπεριφοράς των ατόμων στις σύγχρονες μεγαλουπόλεις.

    http://www.youtube.com/watch?v=TvU7gtNyLS0

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Φίλε αυτό δεν είναι σχεδόν τίποτα, μπροστά σε ένα άλλο θέμα που είχε ανοίξει κάποιο άλλο μέλος που έδειχνε ένα κοριτσάκι 3 (?) ετών νομίζω, να το πατάει (ναι, καλά διαβάσες) με τις ρόδες του ένα αυτοκίνητο στα πόδια...μετά το πάτησε και δεύτερο αυτοκίνητο.....και νομίζω περί τους 18 περαστικούς που πέρασαν και το είδαν φαντάζομαι θα είπαν '' μα τον βούδα!! το δύστυχο το κοριτσάκι, ποιος μαλάκας το έκανε αυτό.......ωω ήρθε η ώρα που θα πάω να φάω, ωραία...''

    αμα βρώ το βίντεο θα το ανεβάσω

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Ορίστε και το ομαδικό έγκλημα. Προσοχή οι σκηνές είναι ιδιαίτερα σκληρές. Για να το δείτε πρέπει να κάνετε σύνδεση στο youtube.

    http://www.youtube.com/verify_age?ne...%3DUqVYUzHc5L8

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Pwpw δεν θελω να το δω αυτο ρε φιλε γιατι θα ξενερωσω στο φουλ απο την εικονα καταλαβα τι μπορει να παιζει
    αλλα ειναι δυνατον να υπαρχουν τοσο σκατα ανθρωποι ρε φιλε,τι να πω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    ........................................

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Θα ειχαμε ξεφυγει ?
    Θα μπορουσαν να ειχαν " απομεινει " και ζωες αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ετσι δεν ειναι ?
    Ειναι καπως αστειο οταν ακουω αυτο το " ξεφυγει" δεδομενου οτι οντως ο καθενας εχει ξεφυγει
    αλλα οχι ομως με το να βοηθαει ο ενας τον αλλον,αλλα απο την μοναξια,την βουλιμια,την απομονωση,τον εγωισμο..τεσπα ειναι μεγαλο θεμα για να το πιασουμε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Δεν ηταν μονο ερασιτεχνικο το βιντεο, αλλα και ερασιτεχνικο το πειραμα επισης. Εντελως αντιεπιστημονικο που δεν δειχνει απολυτως τιποτα.

    Ο τυπος πεφτει στον δρομο οχι μονο αποτομα -λες και τον αποσυνδεσαν απο το ματριξ- αλλα και ψευτικα επισης.
    Ουτε εγω θα σταματουσα, οχι γιατι δεν ειμαι ανθρωπος, αλλα επειδη θα υποψιαζομουν οτι κατι δεν παει καλα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post

    Ο τυπος πεφτει στον δρομο οχι μονο αποτομα -λες και τον αποσυνδεσαν απο το ματριξ- αλλα και ψευτικα επισης.
    Ουτε εγω θα σταματουσα, οχι γιατι δεν ειμαι ανθρωπος, αλλα επειδη θα υποψιαζομουν οτι κατι δεν παει καλα.
    Και σε μένα ίδια εντύπωση έδωσε.

  9. #9
    Οταν εισαστε στο κεντρο στην Αθηνα σιγουρα θα σας εχει τυχει καποιος που παιρνει ναρκωτικα και καθετε στην μεση του δρομου χωρις να αντιλαμβανεται που βρισκετε και κινδυνευει να τον χτυπησουν αυτοκινητα ή να ειναι ξαπλα απο τα ναρκωτικα και να βλεπεις οτι κατι δεν παει καλα.

    Εσεις εχετε κανει κατι να βοηθησετε σε αυτες τις περιπτωσεις;Καλα σχολιαζουμε τους αλλους αλλα ολοι ειμαστε ετσι.

    Δεν νομιζω να ειναι φαινομενο της εποχης μας η μονο των μεγαλων πολεων.Και σε μικρο χωριο της Ινδιας να πας,που πανε οι τουριστες μονο και μονο για να δουνε τα χαλια των χωρικων που κοιμουντε μεσα στην διαρροια και τον εμμετο τους, κανενας δεν κανει τιποτα. Πιο πιθανο ειναι να συγκινηθει καποιος εαν βλεπει ενα ζωο να ποναει παρα εναν ανθρωπο.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Δηλαδη μεσα σε χρονο λιγων δευτερολεπτων οταν δεις πως καποιος πεφτει μπορεις να κρινεις αν κατι δεν παει καλα? " σχετικα με την φαρσα "
    εγω αν τον εβλεπα θα ελεγα πως οντως κατι δεν παει καλα και αυτο ειναι που επεσε...
    κατι ακομα,ενας ανθρωπος οταν λιποθυμαει,δεν λεει παιδια λιποθυμαω και πεφτει....
    με την μια βγαινει απο την πριζα και το μοναδικο που βλεπει ειναι : το μαυρο χρωμα και ολα να θολωνουν,η απλα να θολωνουν ολα γυρω του

  11. #11
    Υπαρχουν και περαστικοι που δεν ειδαν πως επεσε και απλα τον βρηκαν ξαπλα και δεν κανουν τιποτα και αυτοι

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Νεοξεκινημα σωστα τα λες δεν ειναι μονο το θεμα της εποχης,η γενικα σε ποια πολη η χωρα...
    Προσωπικα εγω εχω βοηθησει κοπελα στην μεση του δρομου που στην αρχη ουρλιαζε και στην συνεχεια λιποθυμησε
    αν σου πω το σκηνικο θα μεινει η τριχα σου καγκελο,αλλα αν θελησεις θα στο στειλω σε μηνυμα και θα δεις τι ζωα μπορει να ειναι καποιοι ανθρωποι
    και ΚΑΠΟΙΟΙ που τους θεωρουμαι ζωα ποσο ανθρωποι μπορει να ειναι!

  13. #13
    Στειλτω σε πμ

    Να πω εγω ενα πιο χαλαρο περιστατικο που μου εκανε εντυπωση.

    Γυρναγα με το αμαξι μου απο μια δουλεια και ημουν πολυ κουρασμενος.Σε ενα φαναρι μια κοπελα οπως κατεβαινε τον πεζοδρομο κατι ετρωγε δεν προσεξε και παραπατησε και επεσε διπλα στο αυτοκινητο μου.Εγω δεν το πηρα χαμπαρι(πραγματικα δεν το πηρα χαμπαρι ,ημουν στο κοσμο μου) μονο οταν αρχισε να ουρλιαζει.Βγαινω εξω και προσπαθουσα να την βοηθησω.Φωναζα στους περαστικους οτι υπαρχει μια κοπελα αναμεσα απο τα αυτοκινητα για να ερθουν να βοηθησουν.ΤΙΠΟΤΑ.Οι οδηγοι απο πισω να παιρνουν χαμπαρι αλλα το μονο που καναν ηταν να κορναρουν για να μην χασουν το φαναρι και να φωναζουν κανε την στην ακρη και παρε το αμαξι σου

    Τεσπα αφου την καθησυχασα ,της προτεινα να την παω στο νοσοκομειο που ηταν 3 στενα μακρια.

    Να σας πω εδω οτι η κοπελα ηταν πολυ ομορφη.Ε λοιπον οταν την σηκωσα και ειδαν αυτοι στα γυρω μαγαζια (καφετεριες,φαγαδικα) οτι εμπροκειτο και γομεναρα τρεξαν αρχικα 5 ατομα.Η κοπελα προσπαθουσε να μπει στο αμαξι μου για να την παω στο νοσοκομειο.Καποιοι την τραβαγαν και τις λεγανε οτι δεν εχει τιποτα και να την κερασουν πορτοκαλαδα!!!Αλλος ελεγε να την παει στο ΚΑΤ οταν το γενικο λαικο (γουδι) ηταν 3 στενα απο το σημειο.

    Οσο περναγε η ωρα μαζευτηκαν καπου 20 αντρες και πολλοι απο αυτους απλα της προτειναν να την κερασουν κατι και της την πεφταν κανονικα.Τεσπα φαινοταν η κοπελα ειχε αγανακτησει με την ολη κατασταση και τον πονο της ευτυχως σκεφτηκε καποιος να φωναξει αστυνομικους φρορους εκει πιο κατω, ηρθαν και την πηγαν στο νοσοκομειο εκει διπλα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Δεν ειναι θεμα ανθρωπιας, αλλα φοβου.

    Αμα δεις εναν πρεζακια να λιποθυμαει θα μεινεις μακρυα του γιατι δε θελεις να μπλεξεις, ισως να σε κολησει και κατι (με την ματιά του) , μπορει και να πρεπει μετα να τον φροντισεις να τον πας σε νοσοκομειο και να ειναι υπο την ευθυνη σου και να βρεις τον μπελα σου.. Μην μπλεκεις τωρα με επικινδυνες καταστασεις..

    Αμα αυτα τα προβληματα ηταν τοσο απλο να λυθουνε, τοτε το καθε σπιτι θα φιλοξενουσε απο 2-3 αστεγους την βδομαδα και ολα θα ηταν καλα.

    Ενω αυτο που ειπε ο ΝεοΞεκινημας , βλεπουν ολοι μια γκομεναρα στο πατωμα και την πλησιαζουν επειδη δεν φοβουνται την ευθυνη! Στην τελικη μπορει και να βγουνε κανα ραντεβου κιολας μετα, ενω με τον πρεζακια στον δρομο δεν παιζει κατι τετοιο -και αμα παιζει καλο ειναι να πεις οχι-


    Ενας γνωστος μου οδηγος τουριστικου λεωφορειου-πουλμαν , ενα βραδυ γυρναγε απο την βαρδια του και πετυχε στον δρομο κατι αγγλους τουριστες στον δρομο, κατι ειχαν τρακαρει (επειδη μαλλον ηταν μεθυσμενοι), λιγα αιματα κτλ. Σταματαει, τους παιρνει στο λεωφορειο του και τους παει στο νοσοκομειο. Οταν συνηλθαν του κανανε μηνυση οτι αυτος τους χτυπησε..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Σε ποια χωρα ειναι αυτο ? , ενταξι , βαλε κι οτι ο κοσμος εχει παθει σοκ απο τις ληστειες που γινοντε ! ,φοβατε δυστυχως!!, αλλα οτι κι να λεμε ειναι λαθος να μην βοηθας καποιον που εχει πεσει κατου.
    Προσωπικα παντος πριν απο 2 βδομαδες ειχα ενα ατυχημα με την μηχανη , κοντα στα εξαρχεια , αμεσως! ηρθαν απο πανω μου 3-4 ανθρωποι να με σηκοσουν , να μου βγαλουν το κρανος , κι γενικα να με βοηθησουν!! βεβαια οπως κι μας ειπε ο τραυματιοφορεας απο το ασθενοφορο που ηρθε -ειναι λαθος να βγαζεις το κρανος ! και να κανεις αποτομες κινησεις σε καποιον που εχει ατυχημα "!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Το πειραμα Υπακοης
    By πιεσμενη in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 11
    Last Post: 28-09-2011, 07:21
  2. Επαναπροσδιορισμός της λέξης "Ανθρωπιά"
    By DissolvedGirl in forum Κακοποίηση
    Replies: 4
    Last Post: 12-08-2011, 20:54
  3. Ενα πειραμα.
    By CampoGalliano in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-08-2011, 10:58
  4. Ένα ενδιαφέρον πείραμα
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 09-07-2010, 20:20
  5. ΤΟ ΤΕΣΤ ΕΔΕΙΞΕ ΘΕΤΙΚΟ
    By ΖΗΝΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 27-12-2005, 14:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •