Γιατί δεν γίνονται διαγνώσεις; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 37 of 37
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Συζητηση

    υποψηφιος ασθενης: Ακουσα μια φωνη ενω δεν υπηρχε...

    Dr keep_walking: Σιγουρα ψυχωση...μην το ψαχνεις...

    Dr. allos : Μπa το κοβω και να ειναι βαρια καταθλιψη.

    Dr keep_walking: Τουλαχιστον χψζ mg risperdal θα προτεινα περαστε απο τον ψυχιατρο σας...επομενος.

    Dr. ομοιοπαθητικος: Βαλεριανα και βοτανια...δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο.

    Dr. antipsychiatric: Ολοι οι παραπανω λενε τριχες...αυτο που χρειαζεσαι ειναι ενα καλο μασαζ στα ποδια να σου φυγει το αγχος.

    (Ελπιζω ασθενη να πηρες μια σφαιρικη εικονα λολ.)
    χαχαχαχχ!!! απο τα ποστ για το φορουμ collection of μαργαριταρια!!!!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Μα δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί δεν γίνονται διαγνώσεις; Θα μου εξηγήσει κανείς; Είναι πολύ καταπιεστικό και δεν καταλαβαίνω το λόγο! Πχ, μια κοπέλα βλέπει δαίμονες και τέτοια, δεν πρέπει να της πω τι έχει να το πει στους γονείς της να την πάνε σε ένα γιατρό; Να την αφήσουμε έτσι την κοπέλα; Είναι προφανές τι έχει, γιατί να την αφήσουμε άλλο να γίνεται ρεζίλι;

    Προφανες?

    Mπορει να ισχυουν 1111 διαφορετικα πραγματα στην περιπτωση της , απο το να εχει ψυχωση, παραισθησεις, μεγαλη φαντασια , μικρη αντισταση σε ταινειες στυλ εξορκιστη, μεχρι ακομα και να βλεπει δαιμονες επειδη υπαρχουν στα αληθεια και θελουν να την εξοντωσουν επειδη ξερει το μυστικο τους!

    Το "πιστευω οτι κατι δεν μου παει καλα με την ιστορια που ειπες σχετικα με τον δρακο που ειδες στην κουζινα σου χθες να σου τρωει το γιαουρτι και θα σου συστηνα να το συζητησεις με καποιον ειδικο" , απεχει πολυ απο το "ξεκινα αγωγη , 2 το πρωι, 2 το βραδυ πριν κοιμηθεις. σε 3 βδομαδες πες μου αν ειδες βελτιωση ωστε να σου αυξησω την δοση"

    Οταν λες σε καποιον απο τι πιστευεις οτι πασχει, και το λες και με σιγουρια μαλλον, τοτε

    - αν εχεις δικαιο, τοτε οκ θα τον βοηθησεις και ολα καλα. Οταν λεω θα τον βοηθησεις δε λεω θα τον θεραπευσεις αλλα οτι θα τον βοηθησεις να ξερει απο που να ψαξει, να κανει μια αρχη εστω.

    - αν ομως εχεις αδικο , τοτε οι συνεπειες μπορει να ειναι καταστρεπτικες στην ζωη του, και μονο απο το αγχος που θα του προκαλεθει απο κατι που...δεν εχει.


    Εναν φιλο μου καποτε τον ποναγε το στομαχι του για 4-5 μερες συνεχομενα σχεδον.
    Αγχωθηκε, ακουγε ιστοριες απο γυρω και απο ιατρικα sites που του λεγαμε να μην μπαινει και καταφερε να βγαλει αυτοδιαγνωσεις: ειχε απο ελαφρια λοιμωξη οισοφαγου μεχρι καρκινο.

    Με τα πολλα τον συραμε με τις αλυσιδες κυριολεκτικα να παει σε εναν γιατρο και απλα ηταν ενα ασημαντο θεμα διατροφης που εστρωσε απο την πρωτη μερα απο οσο μας ειπε.
    Last edited by Boltseed; 06-01-2011 at 17:40.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εγώ σε αυτό το έχω δίκαιο ήθελα να σταθώ. Όμως κανείς δεν είπε να λέμε στον άλλον τι φάρμακο να παίρνει, αυτό εσύ το λες. Επιπλέον το λύσαμε αυτό το θέμα, και είπα απλά να βάλουν ένα ειδικό στο φόρουμ. Και γι'αυτό θα βρεις να πεις κάτι;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Ναι , και εγω θελω να σταθω σε αυτο το πως ξερεις οτι εχεις δικαιο.
    Εκει ειναι η ολη ιστορια.

    Ποσες φορες γενικα στην ζωη μας πιστευουμε οτι εχουμε δικαιο για κατι , ενω στην πραγματικοτητα η πραγματικοτητα ειναι πολυ διαφορετικη?


    Αυτο το με το φαρμακο το ειπα για ακραιο παραδειγμα , αλλα μια διαγνωση δεν απεχει και πολυ απο αγωγη.

    Τουλαχιστον το αγχος θα το φαει οπως και να εχει.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν ξέρω από άγχος γιατί εγώ δεν μπορώ να αγχωθώ τις περισσότερες φορές. Και ούτε το θεωρώ σοβαρό γιατί θα είναι για λίγο. Όσο για το δίκαιο, δεν νομίζω πχ ότι ισχύουν οι άλλοι ισχυρισμοί σου ότι μπορεί και να ναι αλήθεια τα δαιμόνια ή να έχει πολλή φαντασία, υποτίθεται κάνουμε διάγνωση όταν είμαστε 100% σίγουροι για κάτι, και ομοιοπαθούντες. Αλλά είπαμε δεν θα κολλήσουμε εκεί, οκ διαφωνούμε. Το θέμα είναι άλλο πλέον.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    Θέμα: Γιατί δεν γίνονται διαγνώσεις;

    κάτι λείπει αδέρφι!
    οκ είμαι κ ερωτευμένη κ ξενυχτισμένη, αλλά κάτι λείπει.
    αν εισαι ερωτευμενη,τοτε δεν λειπει τιποτε κοπελιααααααααααααααααααα αααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Σωστήηηη δεν το πρόσεξα...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Γιατί;
    By elenh in forum Κακοποίηση
    Replies: 94
    Last Post: 24-03-2011, 15:44
  2. γιατι?
    By roula35 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2010, 01:47
  3. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58
  4. γιατί εδώ;
    By Δ.Κ. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 26-09-2006, 01:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •