Γιατί δεν γίνονται διαγνώσεις;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512

    Γιατί δεν γίνονται διαγνώσεις;

    Μα δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί δεν γίνονται διαγνώσεις; Θα μου εξηγήσει κανείς; Είναι πολύ καταπιεστικό και δεν καταλαβαίνω το λόγο! Πχ, μια κοπέλα βλέπει δαίμονες και τέτοια, δεν πρέπει να της πω τι έχει να το πει στους γονείς της να την πάνε σε ένα γιατρό; Να την αφήσουμε έτσι την κοπέλα; Είναι προφανές τι έχει, γιατί να την αφήσουμε άλλο να γίνεται ρεζίλι; Νιώθω μεγάλη ευθύνη και συμπόνοια προς αυτά τα άτομα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν γινονται διαγνωσεις, γιατι δεν ειμαστε γιατροι λμπ.
    πολυ απλο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Συμφωνώ με τη Remedy.
    Επειδή, παρά την όποια καλή πρόθεση, δεν είμαστε ειδικοί.

    Μπορούμε όμως να ενθαρρύνουμε, να παροτρύνουμε ένα άτομο να απευθυνθεί σε έναν ειδικό και να ζητήσει βοήθεια,
    στην περίπτωση, μάλιστα, ανηλίκου να μιλήσει πρώτα στους γονείς του.

    Υπάρχουν άλλωστε και περιπτώσεις που δεν περιόριζονται απλά και μόνο σε ό,τι προφανές σε εμάς.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    6
    δηλαση δεν ειστε καταξιωμενοι ψυχολογοι/ψυχοθεραπευτες;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Γεια σου, tonia1804

    Σχετικά με την ερώτησή σου μπορείς να διαβάσεις εδώ:
    http://www.e-psychology.gr/index.php...&id=41&Itemid=

    και θα βρεις περισσότερα αν κοιτάξεις στο επάνω μέρος της σελίδας --> όροι χρήσης, οδηγός χρήσης φόρουμ κτλ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εγώ φοβάμαι να σου κάνω διάγνωση λάιτ γιατί θα με δείρεις, κλαψ. Όσο για το ότι ήθελες να παροτρύνεις ένα άτομο να επισκεφτεί έναν ειδικό, δε στο απαγορεύει κανείς και ούτε αυτό θεωρείται διάγνωση. Κρίση δική σου είναι. Κι εγώ το έχω κάνει και άλλοι το έχουν προτείνει σε αρκετές περιπτώσεις, δε βλέπω κάτι το ηθικά επιλήψιμο σε αυτό το κομμάτι. Εσύ λες την άποψή σου και εκφράζεις ό,τι σε αφορά, ο άλλος όμως έχει κι εκείνος το αντίστοιχο δικαίωμα να πάει στον ειδικό ή να μην πάει, άσχετα από τι θα του πεις εσύ κι εγώ κι ο τρίτος. Πάλι δική του απόφαση είναι, ανήκει στη σφαίρα του ιδιωτικού.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Βασικά η διάγνωση απαγορεύεται και στους γιατρούς. Σε όλους. Όσο για εμένα, όταν ακούω ότι βλέπει δαίμονες και πιστεύει ότι όλοι θέλουν το κακό του κάποιος, μπορώ να καταλάβω τι έχει, έχω πια πείρα. Δεν είναι και τόσο δύσκολο πια. Και καλύτερα να ξέρει τι έχει ο άλλος παρά να του λες γενικά και αόριστα πήγαινε στο γιατρό, έτσι μπορεί να μην πάει. Εντωμεταξύ έχει χρειαστεί άπειρες φορές να πω σε κάποιον έχει κατάθλιψη που ρωτάει τι έχει, ενώ δεν βγαίνει από το σπίτι, δεν έχει όρεξη για τίποτα κτλ. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το επικίνδυνο να κάνουμε διάγνωση, ή τελοσπάντων ας προσλάβουν κάποιους ειδικούς το φόρουμ ώστε να κάνουν αυτοί διαγνώσεις, αλλά και άλλα, επιβάλλεται νομίζω.
    Όσο για σένα Ρέιν, δεν δίνω σημασία που θες να μου κάνεις και διάγνωση. Έλεος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σιγα μην βγαινουν τοσο ευκολα οι διαγνωσεις. Υπαρχει ολοκληρη επιστημη πισω απο αυτες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Λάιτ, με φτιάχνει να σε πειράζω, λολ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Keep διαφωνώ.
    Ρέιν έπρεπε να σε καταλάβω, αλλά πως μέσα από ένα σάιτ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Βασικά η διάγνωση απαγορεύεται και στους γιατρούς. Σε όλους. Όσο για εμένα, όταν ακούω ότι βλέπει δαίμονες και πιστεύει ότι όλοι θέλουν το κακό του κάποιος, μπορώ να καταλάβω τι έχει, έχω πια πείρα. Δεν είναι και τόσο δύσκολο πια. Και καλύτερα να ξέρει τι έχει ο άλλος παρά να του λες γενικά και αόριστα πήγαινε στο γιατρό, έτσι μπορεί να μην πάει. Εντωμεταξύ έχει χρειαστεί άπειρες φορές να πω σε κάποιον έχει κατάθλιψη που ρωτάει τι έχει, ενώ δεν βγαίνει από το σπίτι, δεν έχει όρεξη για τίποτα κτλ. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το επικίνδυνο να κάνουμε διάγνωση, ή τελοσπάντων ας προσλάβουν κάποιους ειδικούς το φόρουμ ώστε να κάνουν αυτοί διαγνώσεις, αλλά και άλλα, επιβάλλεται νομίζω.
    Όσο για σένα Ρέιν, δεν δίνω σημασία που θες να μου κάνεις και διάγνωση. Έλεος.
    οι διαγνωσεις απαγορευονται σε ολους λμπ, μονο που ενας σοβαρος γιατρος, δεν θα εκανε μια διαγνωση απο ενα ποστ στο διαδικτυο ετσι κι αλλιως γιατι δεν διακινδυνευει ουτε την υγεια του αλλου , ουτε την φημη την δικη του....
    απο την αλλη, ενας μη ειδικος δεν ειναι σε θεση να κανει διαγνωση, οση εμπειρια κι αν εχει απο την ζωη....
    το οτι νοιωθεις οτι εισαι σε θεση να το κανεις, δεν σημαινει οτι εισαι κιολας...
    μπορει να ξερεις 10 πραγματα απο οσα σου εχουν συμβει η εχεις ακουσει, αλλα δεν ξερεις αλλα 1000 που δεν σου εχουν συμβει και δεν εισαι σε θεση να τα ξερεις....
    απ οτι ισως θα εχεις ακουσει, τα συμπτωματα στις ψυχικες παθησεις ειναι πολλες φορες κοινα και επαναλαμβανονται σε πολλες παθησεις.
    δεν μπορεις να ξερεις για παραδειγμα, αν καποιος με "καταθλιπτικη" συμπεριφορα εχει οντως καταθλιψη η μια ψυχωση η 100 αλλα πραγματα που υπαρχουν.
    αυτο που ξερεις βεβαια σε καποιες περιπτωσεις, ειναι οτι 'κατι τρεχει" και πολλες φορες "κατι" που ξεφευγει απο το "φυσιολογικο"....
    οποτε το να συμβουλευσεις καποιον να συζητησει με εναν ειδικο, δεν του κανει σε τιποτε κακο, μιας και, και να μην εχει κατι, ο ειδικος θα του το πει, δεν παθαινει τπτ.
    αν ομως δεν εχει αυτο που του λες, η αν ακομα χειροτερα παρει το φαρμακο που του προτεινει καποιος αλλος απο την δικη του περιπτωση και δεν του κανει, μπορει να παθει πολυ πολυ ΠΟΛΥ μεγαλη ζημια...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ναι αλλά φάρμακα παίρνονται μόνο με συνταγή γιατρού. Επιπλέον δεν ξέρω 10 πράγματα,πάνω στο θέμα ψυχώσεις και κατάθλιψη ειδικά ξέρω πάρα πολλά από πολύχρονη προσωπική εμπειρία και από το φόρουμ εδώ που συμμετέχω ενεργά. Και καλά εγώ, δεν με θέλουν, αλλά γιατί δεν προσλαμβάνουν έναν ειδικό να μας λύνει σε όλους τις απορίες; Σάιτ ψυχολογίας είναι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Ναι αλλά φάρμακα παίρνονται μόνο με συνταγή γιατρού. Επιπλέον δεν ξέρω 10 πράγματα,πάνω στο θέμα ψυχώσεις και κατάθλιψη ειδικά ξέρω πάρα πολλά από πολύχρονη προσωπική εμπειρία και από το φόρουμ εδώ που συμμετέχω ενεργά. Και καλά εγώ, δεν με θέλουν, αλλά γιατί δεν προσλαμβάνουν έναν ειδικό να μας λύνει σε όλους τις απορίες; Σάιτ ψυχολογίας είναι.
    τα παρα "πολλα πολλα" τετοια πραγματα που ξερεις, δεν ειναι τιποτε μπροστα στου ΑΤΕΛΕΙΩΤΟΥΣ ΤΟΜΟΥΣ ΒΙΒΛΙΩΝ που θα πρεπε να ξερεις απεξω η τις εκατονταδες περιπτωσεις που θα ειχες εξετασει αν ησουν ειδικος.
    σε ξεγελαει η προσωπικη σου εμπειρια για το οτι ειναι αρκετη για διαγνωσεις. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!
    οσον για την προταση σου να προσλαβουν ειδικο, και παλι δεν θα μπορουσε να κανει διαγνωσεις γιατι τετοιου ειδους προσωπικες διαγνωσεις χωρις επισκεψη σε ιατρειο με μια κανονικη συνεντευξη και κανονικες συνθηκες απορρητου, απαγορευονται.
    αποριες θα μπορουσε να λυνει καποιος ειδικος, αλλα δεν ειναι επιλογη του φορουμ αυτου να λειτουργει ετσι, ειναι ενα φορουμ αυτοβοηθειας και αλληλοβοηθειας, που σημαινει οτι συζητουν μη ειδικοι μεταξυ τους, ειτε εχουν καποια παθηση ειτε οχι.
    δεν ειναι ενα φορουμ οπου απαντουν ειδικοι πανω σε αποριες ασθενων, χωρις αυτο να απαγορευεται κιολας.
    αλλοο οι αποριες ομως και αλλο οι διαγνωσεις..
    Last edited by Remedy; 04-01-2011 at 21:37.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ωραία, όμως νομίζω είναι απαραίτητο να εξελιχθεί το φόρουμ και να έχει έναν τουλάχιστον ειδικό να λύνει τις απορίες. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τον βάζουν, για χρηματικούς σκοπούς; Και ας μην κάνει διαγνώσεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Μα δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί δεν γίνονται διαγνώσεις; Θα μου εξηγήσει κανείς; Είναι πολύ καταπιεστικό και δεν καταλαβαίνω το λόγο! Πχ, μια κοπέλα βλέπει δαίμονες και τέτοια, δεν πρέπει να της πω τι έχει να το πει στους γονείς της να την πάνε σε ένα γιατρό; Να την αφήσουμε έτσι την κοπέλα; Είναι προφανές τι έχει, γιατί να την αφήσουμε άλλο να γίνεται ρεζίλι; Νιώθω μεγάλη ευθύνη και συμπόνοια προς αυτά τα άτομα!
    Εσυ αισθανεσαι οτι εχεις την ικανοτητα να κανεις διαγνωσεις?
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Γιατί;
    By elenh in forum Κακοποίηση
    Replies: 94
    Last Post: 24-03-2011, 16:44
  2. γιατι?
    By roula35 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2010, 02:47
  3. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58
  4. γιατί εδώ;
    By Δ.Κ. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 26-09-2006, 02:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •