ΤΕΣΤ IQ....:p
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863

    ΤΕΣΤ IQ....:p

    http://paroutsas.jmc.gr/iqtest/classic.htm

    ενα κουραστικο τεστ IQ της ΜΕΝΣΑ...αλλα ωραιο...μην στεναχωρηθητε αν δεν απαντησετε σε ολες... κανενας δεν μπορει....χεχε....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    χμμμ τα iq test θεωρούνται από διαφορους ειδικους ψιλοακυρα γιατι η επιδοση μας σε αυτα είναι συναρτηση πολλων παραγόντων όπως το αν είμαστε αρκετα ξεκουραστοι οταν κανουμε τα τεστ,αν είμαστε ευδιαθετοι κλπ κλπ...
    πχ. διαφορετικο αποτελεσμα θα σου βγαλει αν κανεις το τεστ οταν εισαι στα up σου και διαφορετικο όταν εισαι στα down σου...για αυτο δεν τα πολυεμπιστευομαι Αντα μου :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ενοειτε ιωαννα μου....κι εγω απο περιεργεια....ετσι για πλακα....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    μου έκαναν κ μένα τεστ άικιού και βγήκε ραδικιού:
    ότι δεν θα μπορούσα να σπουδάσω... τελικά, μάλλον δεν είχε σημασία, εκείνο το τεστ, που με έκανε περίγελο σε όλα τα παιδιά του σχολείου, 3η λυκείου...
    πάντως έχω πάντα μεγάλη περιέργεια για τα τεστ αυτά. οι ειδικοί, για να τα φτιάχνουν, σημαίνει ότι τα εμπιστεύονται. έτσι είναι;
    ίσως για μερικούς ανθρώπους να μην ισχύουν τα ίδια πράγματα...
    τα λέω όλα αυτά γιατί δεν τολμάω να πιστέψω ποσο χαζή είμαι, ή γιατί πιστεύω πως είμαι όντως έξυπνη;
    το θέμα είναι και τι θα πει εξυπνάδα...

    την καλησπέρα μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    σιγουρα καλη μου δεν ισχυουν για ολους.... τιποτα στην ζωη δεν ισχυει για ολους.. και το θεωρω απαραδεκτο να γινονται τετοια τεστ σε σχολεια....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Μια και το αναφέραμε...Εγώ με τα τεστ IQ τα πήγαινα πολύ καλά...

    Εκεί που φαντάζομαι ότι υστερώ είναι το ΕQ (για όσους δεν το γνωρίζουν είναι \"συναισθηματική νοημοσύνη\")

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    υπάρχουν τέτοια τεστ; δεν το ήξερα.
    μπορούμε να δούμε κανένα;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Φυσικά και υπάρχουν τεστ ψυχομετρίας.

    Εγώ στα αρχεία μου έχω κάποια. Τα ανακάλυψα κάποτε στο internet αλλά δεν θέλω να τα δημοσιεύσω γιατί δεν γνωρίζω την πηγή τους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by Μιχάλης
    Φυσικά και υπάρχουν τεστ ψυχομετρίας.

    Εγώ στα αρχεία μου έχω κάποια. Τα ανακάλυψα κάποτε στο internet αλλά δεν θέλω να τα δημοσιεύσω γιατί δεν γνωρίζω την πηγή τους.
    Δεν πειράζει Μιχάλη. Βάλτα και βάζεις και την επισήμανση ότι είναι αγνώστου πηγής. Κι ο καθένας κρίνει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    τεστ
    http://www.sxeseis.gr/quiz.php?qid=58 ................
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    Originally posted by τι-ποτέ
    μου έκαναν κ μένα τεστ άικιού και βγήκε ραδικιού:
    .................................................. ........................................
    τα λέω όλα αυτά γιατί δεν τολμάω να πιστέψω ποσο χαζή είμαι, ή γιατί πιστεύω πως είμαι όντως έξυπνη;
    το θέμα είναι και τι θα πει εξυπνάδα...
    την καλησπέρα μου
    μα είσαι όντως έξυπνη Ελένη και το ξέρεις αυτό!φενεται από τον τρόπο που διατυπώνεις τις σκέψεις σου,από το χιούμορ σου,από πολλά!την καλημέρα μου καλή μου!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    http://www.comoutos.gr/skill_test_gr.htm τεστ επιδεξιοτητας....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://www.agingresearch.org/brainhealth/register.cfm

    brain health free cognition test
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Μιχάλης
    Μια και το αναφέραμε...Εγώ με τα τεστ IQ τα πήγαινα πολύ καλά...

    Εκεί που φαντάζομαι ότι υστερώ είναι το ΕQ (για όσους δεν το γνωρίζουν είναι \"συναισθηματική νοημοσύνη\")
    καλέ γιατί πιστεύεις ότι υστερείς στη συναισθηματική νοημοσύνη;Εγώ πάντως που έκανα το ρέηβεν ένα τεστάκι για την αντίληψη του χώρου αλλά και ενδεικτικό σχετικά της ευφυίας τα πήγα πολύ καλά.Και εδώ προσπάθησα αλλά βαρέθηκα για την ώρα.Το μείον μου είναι ότι μου παίρνει πολύ χρόνο.....Δεν θα με έλεγα εύστροφη λοιπόν....Μπράβο σε αυτούς που απάντησαν καλά.Πάντα εκτιμούσα την εξυπνάδα...Απάντησα στις 26 από τις οποίες οι 21 ήταν σωστές..Μπουχού.....Η πλάκα είναι ότι πατάω τελείωσα και μου έβγαλε ότι το μυαλό μου ανήκει στο 4% του υπολειπόμενου γιατί έπιασε και τις 90 ερωτήσεις.Βγήκα διανοητικά καθυστερημένη...Νομίζω πάντως ότι τα τεστάκια εκτός από εξυπνάδα θέλουν και λίγη φαντασία.Κι έπειτα άλλη λογική έχει ο ένας άλλη ο άλλος.Μου γράφει το αυτοκίνητο είναι για το ρόδα ότι και το άλογο...... και όλα ταίριαζαν σχεδόν...Κότσαρα μια ουρά,μια άμαξα μετά και μετά το πόδι για να πιαστώ σωστή.Χεχε.Συγνώμη αλλά εγώ το πήρα ως χαρακτηριστικό του αλόγου.Πόδι έχει κι ο άνθρωπος.Σόρυ μαντεμουαζέλς....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Πάντα εντυπωσιαζόμουν από άτομα με ιδιαίτερες ή παραπάνω δυνατότητες.Για παράδειγμα χτες είχα πάει να παίξω ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι με έναν φίλο μου.Ήταν μνήμης.Ας παίξουμε μου λέει αυτό γιατί μου αρέσουν αυτά τα παιχνίδια...Το παιδί είχε φωτογραφική μνήμη άριστη...Τα έβρισκε τα κρυμμένα ζευγάρια σε δευτερόλεπτα....Σου έδειχνε εικόνες ανά δύο όμοιες αλλά διάσπαρτες για 7 δεύτερα και ούτε και έπρεπε να ταιριάξεις τα κρυμμένα ζευγάρια.Εδώ μιλάμε ότι υπάρχουν άτομα που \\ θυμούνται ακριβώς τη σειρά μιας τράπουλας ενώ την έχουν δει μία φορά.Είναι τρέλα....Και όμως δεν γυαλίζει το μάτι τους ούτε είναι Γιούρι Γκέλερ......Απλά λέει ότι έχουν πιο ανεπτυγμένη από εμάς μνήμη.....Λοιπόν Μιχάλη θα έλεγες ότι είσαι παιδί με ανεπτυγμένη ευφυία;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •