τασεις φυγης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    40

    Unhappy τι εχω τελικα??

    Γεια σας,
    παιρναω μια περιεργη φαση αυτες τις μερες,,εχω τασεις φυγης χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο.....νιωθω ανικανοποιητη με το οτιδηποτε..Δεν θελω να βγαινω με την παρεα μου για να περασω καλα,θελω να ειμαι συνεχεια στο σπιτι και να σκεφτομαι οτι ειμαι αλλου..Κλαιω πολλες φορες χωρις να ξερω το γιατι......ασθανομαι ενα καινο μεσα μου..το εχω ξαναπαθει αυτο ,ομως δεν ξερω τι να κανω.......
    Last edited by eleonwra; 05-01-2011 at 02:20.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    εδώ και εκεί
    Posts
    30
    ελεονωρα... σου χει συμβει καποιο ασχημο γεγονος προσφατα?
    εγω μια φορα αυτο που περιγραφεις το περασα καπου στο γυμνασιο και ολοι μου λεγαν πως ειχα ασχημη εφηβεια..
    μετα απο καποιες απολειες δικων μου ανθρωπων ειχα ακριβως τα ιδια παλι και εβγαλα το συμπερασμα πως ειναι μια περιοδος που απλα εχω τις μαυρες μου για κατι που μου συμβαινει η συνεβει στο παρελθον με λιγα λογια κατι σαν μινι θρηνιτικη περιοδος γιατι δεν διαρκει πολυ και με πιανει που και που..

    εγω οταν με πιανουν οι μαυρες μου απλα καθομαι σπιτι και κανω πραγματα μονη μου για να αισθανθω καλυτερα.. χαλαρωνω κανω μπανιο με τις ωρες, ακουω μουσικη, διαβαζω κανα βιβλιο, παω καμια μικρη βολτα ,το συζηταω με καμια φιλη και απ το πουθενα βρισκεται κατι να μου φτιαξει το κεφι και επανερχομαι ελπιζω να σου προσφεραν κατι καλο οι δικες μου εμπειριες..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    40
    η αληθεια ειναι οτι υπαρχει κατι που με στονοχωρει πολυ,ο πατερας μου εχει καρκινο....
    ομως δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο γιατι το παθαινα και πιο παλια...ισως να ειναι απο την εφηβεια...

    ομως αυτα που μου προτεινεις δεν με βοηθανε,τα εχω επιχειρησει αλλα επανερχομαι παλι στην ιδια κατασταση.....!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Μαλλον οφειλεται στον πατερα σου... Δυστυχως η εφηβεια δεν βοηθαει αλλα χειροτερευει συνηθως την κατασταση. Τα βλεπεις ολα πιο μαυρα. Πρεπει ομως να το αντιμετωπισεις. Βγες εξω με μεγαλη παρεα, με τους οποιους ομως αισθανεσαι οικεια κ προσπαθησε να ξεχαστεις!!!!!!!!! Περασε καλα κοριτσακι γιατι η ζωη ειναι μικρη κ χανεις χρονο πολυτιμο................
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    40
    το ξερω οτι η εφηβεια ειναι πολυ δυσκολη περιοδος και ισως χειροτερευει την κατασταση..το θεμα ομως ειναι οτι δεν θελω να βγαινω απο το σπιτι,θελω να καθομαι μεσα και να ξεσπαω με κλαματα....

    παντως θα προσπαθησω να ακολουθησω την συμβουλη σου και ελπιζω να με βοηθησει...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    εδώ και εκεί
    Posts
    30
    δοκιμασε τοτε το αντιστροφο που πολυ σωστα ειπε η καndy και προπαθησε να βρεις ενα τροπο αντιμετωπησης στα μετρα σου..παντως ισως να μην το κατανοεις πληρως τωρα αλλα η κατασταση του πατερα σου εστω και υποσυνηδητα σε επιρεαζει αρκετα..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    40
    εχετε δικιο...ισως αυτη να ειναι η αιτια της καταστασης μου......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Ελεονώρα θα πρέπει να κατανοήσεις ότι όταν η κατάσταση των αγαπημένων μας προσώπων δεν είναι ευτυχής, τότε επηρεάζεται η ψυχολογία του παιδιου αρνητικα. Ο καρκινος δεν ειναι απαραιτητα η αιτια. Οπως πολυ σωστα ειπες. Τι συναισθηματα υπαρχουν στην οικογενεια; Ειναι συναισθηματα αγαπης; Ειναι συναισθηματα ψυχροτητας; συναισθηματα επιφανειακα; Οσο πιο θερμα ειναι τα συναισθηματα μεταξυ των γονιων, τοσο πιο δραστηριο νιωθει το παιδι, και κατ' επεκταση τοσο μεγαλυτερη αναγκη εχει να κοινωνικοποιηθει/ερωτευθει.

    Η εφηβεια δεν ειναι δυσκολη για ολους τους εφηβους. Οι πιο πολλοι ομως μεγαλωνουν σε οικογενειες απο γονεις που δεν εινα ιτοσο ωριμοι και ετσι εμφανιζουν αρκετα αρνητικα συναισθηματα που τους ωθουν στην σκεψη και στον εντονο προβληματισμο.

    Διαβασε και ενα ποστ που εγραψα στο blog πανω σε αυτο.
    Προσπαθησε να αποκτησεις μια πιο αναλυτικη σκεψη και πιστευω εν τελλει θα τα καταφερεις.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    40
    οι γονεις μου ειναι πολυ αγαπημενοι και το εκδηλωνουν σε καθε ευκαιρια,δεν μαλωνουν και το κυριοτερο ειναι οτι εγω δεν το εχω βιωσει αυτο,,οπως επισης δεν εχω βιωσει ψυχολογικη πιεση απο αυτους...και γενικα σαν οικογενεια ειμαστε αγαπημενοι και το δειχνουμε ο ενας στον αλλον...αισθανομαι πολυ τυχερη που εχω τετοιους γονεις.....

    προφανως η αιτια της καταστασης μου δεν βρισκεται εκει...το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως να το χειριστω και ολο αυτο με αγχωνει...στο παρελθον ειχα μιλησει στην μητερα μου γι αυτο το θεμα...και η αληθεια ειναι οτι με βοηθησε, χωρις ομως να κανει κατι ιδιαιτερο ,απλα μιλουσαμε ...

    πρεπει επισης να πω οτι αυτο δεν ειναι κατι που το εχω συνεχεια,με πιανει δηλαδη ανα διαστηματα...για παραδειγμα μπορει να το εχω αυτο για τρεις μερες και μετα να ειναι καλα και να με ξαναπιασει τον αλλο μηνα παλι..

    δεν ξερω τι να κανω για να το αποβαλλω εντελως!!!!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    εδώ και εκεί
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by eleonwra View Post
    οι γονεις μου ειναι πολυ αγαπημενοι και το εκδηλωνουν σε καθε ευκαιρια,δεν μαλωνουν και το κυριοτερο ειναι οτι εγω δεν το εχω βιωσει αυτο,,οπως επισης δεν εχω βιωσει ψυχολογικη πιεση απο αυτους...και γενικα σαν οικογενεια ειμαστε αγαπημενοι και το δειχνουμε ο ενας στον αλλον...αισθανομαι πολυ τυχερη που εχω τετοιους γονεις...
    οταν εμαθα οτι η μητερα μου επασχε απο καρκινο, ειχα τρελα νευρα γιατι ολοι μου οι φιλοι ειχαν χαλια οικογενειακες καταστασεις αλλοι χωρισμενοι αλλοι πιο βιαιοι.. ημουν πολυ περιφανη για την οικογενεια μου και σε συγκριση με αλλες οικογενειες αισθανομουν πολυ τυχερη...συζητουσα λοιπον κ με τη μητερα μου οτι προβληματα που με απασχολουσαν και παντα ενιωθα καλυτερα μετα απο τις συζητησεις που καναμε...με συνεχεις συζητησεις και προσπαθεια πιστευω πως θα το καταπολεμισεις ... παντως δες και τη γενικη εικονα αν η οικογενεια σου ειναι τοσο καλα προς τι οι τασεις φυγης? τι σε βαρενει?απο τι θες να ξεφυγεις?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    eleonwra,

    άλλο πώς βιώνεται η αγάπη των γονιών από την λογική και άλλο πώς βιώνεται από το υποσυνείδητο. Μπορει δυο ανθρωποι να ειναι χαμογελαστοι, τρυφεροι κτλ, αλλα παρολα αυτα στην ουσια η σχεση να μην ειναι βαθια και να μην αγγιζει τις βαθυτερες αναγκες μας.

    Επιπλεον δεδομενου οτι το παθαινες πριν την εμφανιση καρκινου, θα ηταν καλο να θυμηθεις ποτε το παθαινες, τι συνεβαινε ή τι συνεβη εκεινες τις στιγμες... Για σκεψου

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    40
    lizbet αυτο σκεφτομαι και εγω,ενω τα εχω ολα νιωθω οτι κατι με βαραινει και θελω να φυγω για να νιωσω καλυτερα...

    esoteriki. δεν ειναι αυτο που μου προκαλει αυτην την κατασταση γιατι και ετσι να ειναι οπως τα λες εγω τουλαχιστον αυτο δεν το εχω εισπραξει απο τους γονεις μου ουτε καν το υποσυνειδητα επομενως δεν μπορει και να με επηρεασει αρνητικα.....η αληθεια ομως ειναι οτι δεν ειχα παρατηρισει τι συνεβαινε εκεινες τις περιοδους που το παθαινα αυτο....καλη παρατηριση....αυτο θα κανω και ισως βρω μια ακρη...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    eleonwra,

    όταν μιλώ για αγάπη προς το παίδί, δεν εννοώ την συχνά εννοούμενη αγάπη... Εννοώ κάτι διαφορετικό.
    Συχνά στα παιδιά δίνονται υλικά αγαθά, άνεση, λεφτά κτλ αλλά δεν δίνεται δίαυλος επικοινωνιας. Οι γονεις αντιλαμβάνονται τα παράπονα του παιδιού ως ενδείξεις αποτυχίας τους και δεν τα συζητάνε.

    Επομένως όταν ένα παιδί δεν λαμβάνει απαραίτητη προσοχή, τότε προσπαθεί να την κερδίσει με άλλους τρόπους υποσυνείδητα.

    Το κλάμμα είναι ένδειξη έλλειψης ικανοποίησης.
    Δεδομένου ότι την παρουσίαζες από παιδική ηλικία (αν κατάλαβα καλά) μάλλον ένιωθες μοναξιά μέσα σου και ότι δεν γινόσουν κατανοητή παρά την 'αγάπη' που λες ότι σου έδιναν.

    Εν πάσει περιπτώσει, η ίδια θα κάνεις τις αναλύσεις μέσα σου και θα φτάσεις κάποτε σε κάποια συμπεράσματα.
    Απλά να γνωρίζουμε ότι για τους γονείς, τα συμπεράσματα βγαίνουν πολύ αργά λόγω των πανίσχυρων μηχανισμών άμυνας που τα προστατεύουν.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    40
    οχι δεν εχει να κανει με τους γονεις μου αυτο και το πως αισθανονται για μενα..εχω αμεση επικοινωνια με τους γονεις μου και ειδικα με τν μητερα μου στην οποια λεω τα παντα..!!

    ειμαι 16 χρονων και αυτο αρχισα να το παθαινω πριν απο 2 χρονια περιπου....εκεινες τις περιοδους μονο αισθανομαι ανικανοποιητη παρ ολο που εχω την φροντιδα των γονειων μου...το εντονο αισθημα που εχω κυριως ειναι οτι θελω να φυγω απο κατι που με στενοχωρει ομως δεν ξερω τι ειναι...ανυπομωνω να περασω στις πανελληνιες για να φυγω και να ζησω μονη μου...χωρις αυτο να σημαινει βεβαια οτι θελω να αφησω τους γονεις μου ή οτι δεν μου αρεσει το περιβαλλον στο οποιο ζω...

    πρεπει επισης να πω οτι ειμαι πολυ αγχωδης τυπος και αγχώνομαι με το παραμικρο...πριν ενα χρονο αντιμετωπιζα και σοβαρα προβληματα αγχους και κατεληξα να παιρνω αγχωλητικα για ενα διαστημα..!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Eleonwra, όταν κάτι μας αρέσει, τότε θέλουμε να μείνουμε σε αυτό/ Για να έχεις τάσεις φυγής και να σου προκαλεί άγχος η κατάσταση στην οποία είσαι, κάτι προιδεάζει ότι έχει να κάνει με το περιβάλλον στο οποίο ζεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τασεις προς εμετο
    By kiriakos1985 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-2010, 02:48
  2. τασεις λιποθυμιας -αγχος (νεο μελος)
    By pana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 06-04-2010, 11:15
  3. τασης φυγης
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2008, 05:14
  4. Τάσεις φυγής και ανησυχίες
    By astarti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 13-09-2007, 23:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •