ναρκισσισμός - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 75
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Δεν σου απαντησα επειδη εχω γινει υπεροπτης και αλαζονας σαν ναρκισος που μολις ανακαλυψα οτι ειμαι πριν 8 λεπτα..! :P:P:P


    οκ σοβαρα σου απαντησα,

    Αυτο το



    το βρισκω λιγο εως πολυ αδυνατο να μην εχει συμβει σε μια περιοδο της ζωης μας ή γενικα καποιες φορες.
    you r soooooooooooooooooooooo busted.....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    το πακέτο όμως μπολτ, δν συμβαίνει σε όλους.
    εγώ νοιώθω όλα τα παραπάνω μαζί.
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Απο το λινκ σου.:

    *Η έντονη αίσθηση σπουδαιότητας και μεγαλείου που έχουν για τον εαυτό τους.
    * Η έντονη ανάγκη τους για θαυμασμό.
    * Η αδυναμία τους να αναγνωρίσουν και να νιώσουν τις επιθυμίες, τις ανάγκες και τα αισθήματα των άλλων.
    * Φαντασιώνονται ιδιαίτερη επιτυχία, δύναμη, εξυπνάδα, ομορφιά ή ιδανική αγάπη.
    * Πιστεύουν ότι είναι μοναδικά και ξεχωρίζουν και θα πρέπει και οι συναναστροφές τους να είναι ισάξιες.
    * Πιστεύουν ότι οι άλλοι θα πρέπει να ακολουθούν ή να συμμορφώνονται στις δικές τους προσδοκίες.
    * Εκμεταλλεύονται τους άλλους προκειμένου να πετύχουν τους σκοπούς τους.
    * Συχνά φθονούν τους άλλους ή πιστεύουν ότι οι άλλοι τους φθονούν.
    * Εμφανίζουν αλαζονική, υπεροπτική συμπεριφορά ή στάση.
    αρκτε εχεις ολα αυτα? παντως ειλικρινα δε σου φαινοτανε! τοσο καιρο που σε διαβαζω στο φορουμ, δεν ειχα παρει πρεφα!!!!

    βρε συ, μηπως εισαι ερωτευμενη κ γι αυτο θελεις τοση αγαπη?

    τωρα σοβαρα νομιζεις οτι αν ειχες ΝΔΠ θα καθοσουνα να το ψαχνεις αν εχεις? οι ναρκισσιστες ειναι οι τελευταιοι που καταλαβαινουν οτι εχουν προβλημα αφου εχουν ξεζουμισει τον περιγυρο τους!!!!

    κουλαρε λεμε!!!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #19
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Lou! View Post

    τωρα σοβαρα νομιζεις οτι αν ειχες ΝΔΠ θα καθοσουνα να το ψαχνεις αν εχεις? οι ναρκισσιστες ειναι οι τελευταιοι που καταλαβαινουν οτι εχουν προβλημα αφου εχουν ξεζουμισει τον περιγυρο τους!!!!
    Δεν είναι έτσι Lou, αυτό που περιγράφεις ίσως ταιριάζει στα πιο βαριά στάδια, αλλά ο ναρκισσιμός μπορεί να προκαλεί και το ανάποδο. Τρομερές ανασφάλειες, που σε οδηγούν να ψάχνεις οτιδήποτε :P

    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    αρκτε εχεις ολα αυτα? παντως ειλικρινα δε σου φαινοτανε! τοσο καιρο που σε διαβαζω στο φορουμ, δεν ειχα παρει πρεφα!!!!
    Μερικές φορές είναι πολύ καλά κρυμμένος!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by world View Post
    Δεν είναι έτσι Lou, αυτό που περιγράφεις ίσως ταιριάζει στα πιο βαριά στάδια, αλλά ο ναρκισσιμός μπορεί να προκαλεί και το ανάποδο. Τρομερές ανασφάλειες, που σε οδηγούν να ψάχνεις οτιδήποτε :P


    Μερικές φορές είναι πολύ καλά κρυμμένος!
    νομιζω οτι οχι κ τοσο....ειδικα σε μια χρονια αλληλεπιδραση με τον αλλο κανει μπαμ....παιρνει υπερβολικο χωρο!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Άρκτε, διάβασε αυτά που σου γράφουν. Είναι χλωμό να έχεις τέτοια διαταραχή προσωπικότητας γιατί απλούστατα αν είχες τόσο καιρό θα είχες φάει γύρω στα 8-9 μπαν και πιθανότατα θα είχες δημιουργήσει αλτερ προσπαθώντας να μας πείσεις κάθε φορά άμεσα-η-έμμεσα πόσο φανταστική είσαι.

    Όλοι έχουμε στοιχεία από όλες αυτές τις διαταραχές προσωπικότητας. Το θέμα είναι ΠΟΣΟ/σε ποιο βαθμό τα έχεις. Αν και γενικά πλέον οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι δεν βάζουν τέτοιες "ταμπέλες" προσωπικότητας τόσο εύκολα, για να πάρει κάποιος την διάγνωση πρέπει να έχει αυτά τα στοιχεία σε extreme βαθμό και όλη η προσωπικότητα του να έχει δομηθεί γύρω από αυτά.

    Γενικά τα άτομα με διαταραχές προσωπικότητας (και όχι απλά με κάποια προβληματικά στοιχεία προσωπικότητας) κάνουν "μπαμ" ότι κάτι "παίζει" και γενικά είναι πάρα πολύ "δύσκολα" και δυστυχώς "χειριστικά" άτομα (και αυτό ισχύει για αρκετές διαταραχές προσωπικότητας). Σορρυ σε αυτούς που έχουν τέτοια προβλήματα :P (για να είστε εδώ τα έχετε καταλάβει). Επίσης χαρακτηριστικό νομίζω είναι ότι οι ίδιοι δεν καταλαβαίνουν εύκολα ότι έχουν προβληματικές συμπεριφορές. Αν ένα πράγμα είναι δύσκολο να αλλάξει με ψυχοθεραπεία είναι αυτές οι διαταραχές προσωπικότητας που στις πιο δύσκολες περιπτώσεις τίποτα δεν φαίνεται να πιάνει, αφού ότι λέει ο θεραπευτής μπορεί να στραφεί εναντίον του/παρερμηνευτεί/κοπεί στα μέτρα της κάθε διαταραχής (κάτι που οδήγησε σε νέες τάσεις ψυχοθεραπείας που συμπεριλαμβάνουν μεθόδους εισαγόμενους από τον διαλογισμό με εξάσκηση στην μη-σκέψη ως το μόνο πράγμα που σιγά σιγά μειώνει τα συμπτώματα και τις extreme συναισθηματικές εξάρσεις που απορρέουν από όλο αυτό το προβληματικό σύνολο δομών).

    Σε αυτές τις διαταραχές όλη η δομή του ατόμου είναι κατασκευασμένη με "προβληματικό τρόπο" και όλα τα πράγματα φιλτράρονται και ερμηνεύονται μέσα από αυτές τις προβληματικές δομές (και για κάποιους είναι και ο λόγος που οι επαγγελματίες ψυχικής υγείας παρουσιάζουν μακροπρόθεσμα τόσο μεγάλα ποσοστά “burn-out”). Να στο πω απλά δεν θα καταλάβαινες εσύ η ίδια ότι έχεις κάποιο πρόβλημα. Το γεγονός ότι αναγνωρίζεις αυτό σαν πρόβλημα σημαίνει ότι η προσωπικότητα σου σαν σύνολο είναι νορμάλ και ότι αναγνωρίζεις κάποια προβληματικά στοιχεία που μπορεί να έχεις.
    Last edited by PETRAN; 04-02-2011 at 04:58.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    δν είμαι φανταστική?

    πού το ξαθάψανε αυτό?
    το είχα ξεχάσει...
    είχα λιώσει στο καναπέ, μπαίνω κ βλέπω απάντηση πετράν κ λέω ωχχχ θα μου 'ρθει κατακούτελα!!!
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    δν είμαι φανταστική?

    πού το ξαθάψανε αυτό?
    το είχα ξεχάσει...
    είχα λιώσει στο καναπέ, μπαίνω κ βλέπω απάντηση πετράν κ λέω ωχχχ θα μου 'ρθει κατακούτελα!!!


    Λολ το πόσταρα κατα λάθος μισό και πρόσθεσα και μερικά ακόμη :P

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    έτσι....γιατί έπαθα μια πλάκα...
    κ όχι τίποτα άλλο, θα σκεφτόμουν τί κόρακα έχει μέσα η κόκα-κόλα που πίνω.

    έχεις γνωρίσει ποτέ τέτοιο άτομο?
    να κάνει μπαμ δλδ ?
    γιατί ψάχτηκα κ με αφορμή ενός ανθρώπου που γνωρίζω κ μετά ψαχνόμουν για μένα?
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #25
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Στην περίπτωση μου είχε δημιουργήσει αρκετά προβλήματα στις σχέσεις μου με τους άλλους, αλλά κανενός το μυαλό δεν είχε πάει εκεί...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    αν θέλεις μου λες κάποια παραδείγματα.
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #27
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Δεν έχω πρόβλημα να αναφέρω παραδείγματα, αλλά αν το θες γιατί ψάχνεις στοιχεία που μπορεί να έχεις κι εσύ, οφείλω να σου πω εκ των προτέρων ότι απ' ό,τι κατάλαβα με τη βοήθεια του ειδικού, υπάρχουν πάρα πολλές και διαφορετικές μορφές έκφρασης αυτής της κατάστασης.

    Και επίσης οι περισσότεροι πάνω κάτω έχουμε ταυτίσει τη λέξη ναρκισσισμός με κάποια κλασικά στερεότυπα πράγματα στα οποία εγώ δεν ανταποκρινόμουν κι έτσι ήταν ακόμα πιο δύσκολο να πάει το μυαλό μου εκεί αλλά και να δεχτώ ότι αυτή είναι η διάγνωση μου.

    Είχα ανάγκη συνεχώς την επιβεβαίωση σε κάθε επίπεδο διαπροσωπικών σχέσεων. Και μάλιστα ήθελα αυτό να κλιμακώνεται. Για παράδειγμα, όταν ένιωθα ότι λάμβανα σταθερά την ίδια ποσότητα "αγάπης" από κάποιο φίλο προσπαθούσα να αυξήσω τη δόση με τρόπους ανώριμους συχνά, πχ να ξέρω ότι ο άλλος πρέπει να κλείσει το τηλ γιατί έχει κάποια υποχρέωση και να έχω εκείνη τη στιγμή την ανάγκη να τον κρατήσω 2-3 λεπτά παραπάνω για να νιώσω ότι είμαι αρκετά σημαντικός φίλος ώστε να με βάλει πάνω από την υποχρέωση που είχε και την ανάγκη του να φανεί συνεπής...

    Κι όλα αυτά εντελώς αυτόματα, χωρίς να μπορώ να καταλάβω εκείνη τη στιγμή ή έστω εκ των υστέρων πόσο ασήμαντα ήταν αυτά τα 2-3 λεπτά και γιατί εμένα μου φαίνονταν τόσο σημαντικά.....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    έτσι....γιατί έπαθα μια πλάκα...
    κ όχι τίποτα άλλο, θα σκεφτόμουν τί κόρακα έχει μέσα η κόκα-κόλα που πίνω.

    έχεις γνωρίσει ποτέ τέτοιο άτομο?
    να κάνει μπαμ δλδ ?
    γιατί ψάχτηκα κ με αφορμή ενός ανθρώπου που γνωρίζω κ μετά ψαχνόμουν για μένα?


    Yep, έχω γνωρίσει άτομο με μεταιχμιακή και άτομο με σχιζοτυπική/παρανοική. Δύσκολες καταστάσεις πολύ άρκτος (για εμάς κυρίως παρά γι αυτούς). Γενικά σε αυτές τις καταστάσεις το άτομο είναι η διαταραχή δεν έχει την διαταραχή.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    world, όχι δν ρωτάω πια για μένα.
    ρωτάω για να καταλάβω κατά πόσο μπορεί να έχει τέτοιο πρόβλημα το πρόσωπο που ανέφερα.
    θα ήθελα να το βοηθήσω.

    πετράν, τόσο άσχημα ?
    το άτομο είναι η διαταραχή, δν έχει τη διαταραχή?
    http://www.mazi.org.gr/

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Σε ολες τις διαταραχες προσωπικοτητας η διαταραχη εχει τροπον τινα "γινει" το ατομο η μαλλον το ατομο εχει γινει η διαταραχη. Σε αυτο διαφερει απο την νευρωση οπου το ατομο ερχεται σε συγκρουση με τον εαυτο του και με τους αλλους αλλα κυριως με το προβλημα του συγκρουεται και ειναι μια δυναμικη κατασταση. Ενω στον ψυχισμο του χαρακτηρολογικα διαταραγμενου εχει παγιωθει η κατασταση παρα τις τρελες διακυμανσεις και το χαος στη ζωη τους - αυτο ειναι απλως συμπτωμα.

    Ξερεις ομως, το οτι κρινεις πως πληρει πολλα απο τα χαρακτηριστικα μιας λιστα συμπτωματων δε σημαινει οτι το ατομο που εχεις υπ' οψιν σου εχει διαταραχη προσωπικοτητας. Μπορει απλως να εχει προβληματικο χαρακτηρα η εγωπαθεια. Βασικα οι χαρακτηρολογικοι υποφερουν κιολας οι ιδιοι παρα πολυ απ' τη διαταραχη τους, περα απο τα προβληματα που προκαλουν στους αλλους. Κι ας το κρυβουν οσο πιο καλα μπορουν.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •