ναρκισσισμός - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 75
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Έχω ναρκισσίστρια μητέρα. Οι άνθρωποι αυτοί δημιουργούν γύρω τους έναν τυφώνα συναισθηματικό. Πάντα φταις εσύ, ποτέ οι ίδιοι. Δε ζητάνε ποτέ συγγνώμη, ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Δεν αντιλαμβάνονται τους χειρισμούς, τις ανώριμες συμπεριφορές 5χρονων που ξετυλίγουν, δεν έχουν ιδέα γιατί όλοι φεύγουν τελικά από τη ζωή τους και αν μένουν το κάνουν μόνο από φόβο. Όλοι γύρω τους είναι ένα εργαλείο γι αυτούς, είναι καθρέφτες. Ο ψεύτικος, πλαστός ιδεατός εαυτός πρέπει να παραμείνει αχάραγκτος ακόμη κι αν γι αυτό χρειαστεί να σε εξοντώσουν συναισθηματικά, οικονομικά, σωματικά. Δεν υπάρχεις απλά για τον ναρκισσιστή παρά μόνο όταν εξυπηρετείς τις ανάγκες του για θεοποίηση, θαυμασμό, επιβεβαίωση του πλαστού εικονικού εαυτού. Πληγώνουν συνέχεια τους άλλους, ακόμη και όταν κλαις και σε βλέπουν να καταρρέεις θα χρησιμοποιήσουν την κατάρρευσή σου κατά πώς θέλουν, για να σε χειριστούν άλλη μία φορά. Οι ανάγκες τους δεν τελειώνουν ποτέ και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει μεγαλύτερες και πιο επείγουσες από τις δικές τους. Οι δικές σου? Έλα μωρέ, που λες κι εσύ πως κάτι χρειάζεσαι.
    Είναι συναισθηματικά βαμπίρ, είναι κυκλώνες, μαύρες τρύπες που δε γεμίζουνε ποτέ ό,τι κι αν σου ρουφήξουνε. Γιατί δε γεμίζει κάτι άδειο από τη φύση του. Είναι άδειοι. Μη γνήσιοι. Μη αυθεντικοί. Ποτέ δεν αισθάνεσαι καλά με έναν ναρκισσιστή, είσαι στην τσίτα. Δεν ξέρεις τι θα σου βγάλει την επόμενη στιγμή, είναι απρόβλεπτοι και απίστευτα επινοητικοί σε χειριστικές τακτικές. Σκανάρουν συνεχώς το χώρο που βρίσκονται για ναρκισσιστικές πηγές, δεν είσαι ασφαλής παρά μακριά τους. Φόβος, απειλές, εκβιασμοί, ταπεινωτικά σχόλια, εκμηδενιστικές συμπεριφορές, βία, ξύλο, έμμεσες και άμεσες χειραγωγήσεις του συναισθήματός σου, ό,τι καλό έχεις θα γίνει το όπλο τους εναντίον σου, είσαι η προέκτασή τους, κι όταν δεν είσαι η ΤΕΛΕΙΑ προέκταση σε τιμωρούν με χιλιάδες τρόπους, μέχρι να γίνεις, να σε σμιλέψουν ή να πεθάνεις στην προσπάθεια να τους ικανοποιήσεις, ή να αυτοκτονήσεις από απελπισία και πόνο. Δεν έχει σημασία, γιατί ακόμη και την αυτοκτονία σου θα την κάνουν ένα τους τρόπαιο.

    Γι αυτό δεν έχουν ποτέ οικογένεια με την έννοια της οικογένειας (ζεστασιά, αποδοχή, αγάπη, ενδιαφέρον, στοργή, τρυφερότητα, αλληλοβοήθεια), δεν έχουν φίλους παρά καθρέφτες τους, όλοι τους τρέμουν, και όταν δεν τρέμουν θα το πληρώσουν ακριβά -με οποιονδήποτε τρόπο γεννήσει το μυαλό τους. Στο μυαλό του ναρκισσιστή δεν είσαι εσύ το θέμα, δεν υπάρχεις στην ουσία παρά μόνο ως εργαλείο του, δεν είσαι αυτόνομος, ξέχωρος, δεν έχεις το δικαίωμα να μην τους προσκυνάς. Είναι ΘΕΟΙ και ζητάνε ΟΠΑΔΟΥΣ, ΛΑΤΡΕΣ, ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΕΣ, έχουν απίστευτη ανάγκη το θυμίαμα. Δεν ζουν δίχως να είναι θεοί, δε γνωρίζουν τι σημαίνει συμπαράσταση, συμπόνοια, τι σημαίνει μοίρασμα, τι εστί χάδι.

    Πιστέψτε με, δεν υπάρχει τίποτε πιο άκαρδο από μία ναρκισσίστρια μάνα, δεν έχω λόγια να περιγράψω τι σημαίνει μάνα ναρκισσίστρια, είμαι τυχερή που επέζησα και που έφτασα να καταλάβω πως δεν είχα ποτέ μάνα. Τώρα είμαι ορφανή ενώ εκείνη ζει και δεν έχω καλύτερο από αυτήν την ορφάνια. Θέλω να παραμείνω ορφανή. Αυτό κάνουν στους γύρω τους, τους βασανίζουν τόσο που οι μοναδικές τους επιλογές να είναι ή η θέση που τους χαιδεύεις αιώνια (ομηρία) ή η φυγή ακόμη και με κίνδυνο της ζωής σου. Το έχω περάσει ΚΑΙ αυτό. Επιχείρησε να με σκοτώσει πέντε χρόνια πριν. Κανένας δεν τις έκανε τίποτε. Όλοι τους φοβούνται, η ΟΡΓΗ τους είναι απίστευτη, δεν έχετε ιδέα τι σημαίνει να είναι ένας ναρκισσιστής οργισμένος που του έσπασες τον καθρέφτη του, δε συγχωρούν ποτέ τις προσπάθειες ανεξαρτησίας σου, δεν είσαι γι αυτούς τίποτε, μόνο για να το παίζουν ολόγυρα κάτι, σε ξεζουμίζουν, σε στεγνώνουν, σε μισούν όταν δεν υπακούς.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Λυπαμαι, Ηρω...

    Το μικρο διαστημα που επαιρνε η μητερα σου τη σταθεροποιητικη αγωγη ηταν και παλι ναρκισσιστικη σε επιπεδο χαρακτηρα αλλα χωρις τα μανικα συμπτωματα? Η ελειπαν ολα αυτα μαζι? Θυμασαι καθολου? Ρωταω γιατι η μανια και η μεγαλο-μανια πανε μαζι γενικα, επισης η υπομανια με τη χειριστικοτητα κλπ. Και ειχες γραψει οτι με την αγωγη η μητερα σου ηταν "αλλος ανθρωπος" (θυμαμαι οτι ραγισε η καρδια μου οταν το διαβασα αυτο...)

    Καλημερα : )
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ήταν το μόνο διάστημα που η μεγαλομανία είχε υποχωρήσει τόσο ώστε να αντέχει κάποιος κοντά της. Το μόνο διάστημα που δεν κακοποιούσε λεκτικά και δε χειριζόταν εξοντωτικά τους πάντες. Ήταν βατή η συμβίωση, αλλά πάλι τον φτωχό τον θεωρούσε κατώτερο, τον αδύναμο τελειωμένο, τον διαφορετικό υπάνθρωπο και εκείνη το κέντρο της ανθρωπότητας. Όντως άλλος άνθρωπος, αλλά για μένα, που είχα συνηθίσει σε βία και τρόμο, και η διαφορά μου φαινόταν απίστευτη, όχι για τους άλλους, τους απέξω που την έβλεπαν καθαρά. Γιατί η δική μου ματιά ήταν σκιασμένη από ανάγκη.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ναι, καταλαβαινω... Αρα εχει και διπολικη, και ιδψ και ναρκισσισμο η μητερα σου. Πολυ δυσκολη κατασταση! Θαυμαζω το κουραγιο σου...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν έχω κουράγιο, είμαι απλά φιλοσοφημένη στην ανημπόρια αλλαγής όσων δεν αλλάζουν. λολ
    Κι εγώ έχω να παλέψω τους δαίμονες του παρελθόντος μου, όπως τόσοι άλλοι, και μπορώ να τους παλεύω όταν τους αντικρίζω κατάματα. Αυτό θέλω. Να τους βλέπω, να μη μου αρνούμαι ότι υπάρχουν, το παρελθόν μου υπάρχει, αλλά δεν έχει περισσότερα δικαιώματα να υπάρχει από το παρόν και το μέλλον μου.

    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ oboro για όλα... Για όσα είπες και όσα σκέφτηκες...
    :)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Καλα, εννοειται ετσι? Η ανημπορια αλλαγης οσων δεν αλλαζουν? Παγκοσμια σταθερα παιδι μου, fundamental constant του συμπαντος ολακερου. Ποιο φορτιο του ηλεκτρονιου, ποιος Πλανκ και ποιος Νευτωνας =Ρ Στο τελος και στο CERN θα τη βρουνε! Θα συγκρουσουν δυο ναρκισσονια στον επιταχυντη εκει περα και δε θα προκυψει τιποτα! Καμια αλλαγη! =Ρ Αντε το πολυ κανα σπασμενο κερατο λολ

    Πολυ ομορφο αυτο που γραφεις για το παρελθον και τους δαιμονες του. Το σκεφτομαι τωρα στις διαφορες μορφες του: το παρελθον που μας σημαδεψε, αυτο που κουβαλαμε μεσα μας και δεν εχουμε αποβαλλει, τους εκπροσωπους του παρελθοντος και δαιμονες που υπαρχουν τωρα, στο παρον και αγνωστο ποσο ακομα θα υπαρχουν και που θα τους ξανασυναντησουμε... Δυσκολο να διαφοροποιηθουν ολα αυτα στο μεσα μας.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    χεχεχεχε

    ρις θα συμφωνησω με αυτο που σου ειπε η σοφια στο αλλο θρεντ =Ρ



    ευστοχη γλυκα

    σαν στοχαστικη τσιχλοφουσκα

    μπαμ.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    χαχααα, σωστόοο!
    Επειδή οι παθολογικοί ναρκισσιστές έχουν αποκτήσει μία εκπληκτική ικανότητα να "πιάνουν" γύρω τους ποια άτομα μπορούν να χρησιμοποιήσουν ως ναρκισσιστικές πηγές, θέλει μεγάλη προσοχή στο να μπορεί κάποιος να τους διακρίνει. Για να μην μπει σε σχέση μαζί τους, και να μην υποφέρει. Διαβάστε τα σημάδια. Ένα σίγουρο είναι αυτό: δεν υπάρχει παθολογικός ναρκισσιστής που δεν πιστεύει πως δεν τον/την ζηλεύεις. Επειδή νιώθουν τόσο ξεχωριστοί, διάσημοι, πλούσιοι, ικανοί, έξυπνοι, πετυχημένοι, επειδή θέλουν να πιστεύουν στη μοναδικότητά τους, στο Υπεράνω Τους, τα προσέχουμε τα κεφαλαία, λολ, γι αυτό ακριβώς δεν υπάρχει ούτε ένας να μην προβάλλει αυτή την ανάγκη πάνω στους ανθρώπους του περιβάλλοντός τους. ΜΕ ΖΗΛΕΥΟΥΝ λέει λοιπόν. Για ποιον λόγο? Για οποιονδήποτε έχει κατασκευάσει -γιατί είναι o false self του εκεί ως επένδυση που θέλει το αντίκρισμα. Με ζηλεύει η αδερφή, ο φίλος, ο συνάδελφος, το παιδί μου, ο γείτονας, με ζηλεύεις εσύ και γι αυτό αντιστέκεσαι στην υπεράνω μου ύπαρξη. Σταθερό χαρακτηριστικό τους. Και προβάλλουν σε κείνους ό,τι μέσα τους απεχθάνονται, γι αυτό το ξεφορτώνονται ρίχνοντάς το στο περιβάλλον κι έτσι κρατάνε θεοποιημένο τον εαυτό τους ενώ τιμωρούν τις προεκτάσεις τους. Οι ναρκισσιστικές πηγές δλδ ταυτόχρονα εξυψώνονται, όταν τους παρέχουν τη ναρκισσιστική τροφοδότηση και εν μία νυκτί μπορούν να διαγραφούν. Αυτοστιγμή θα ψάξουν για την επόμενη ναρκισσιστική πηγή, να αντικαταστήσουν αυτόν/ούς που δεν λειτουργούν πλέον έτσι για τον ίδιο.

    Δημιουργούν ζευγάρια με άτομα τα οποία είναι ευαίσθητα και τρωτά, σχεδόν παθητικά, δηλαδή με άτομα πεινασμένα για δύναμη στο σύντροφό τους, και τους την παρέχουν με αντάλλαγμα το θαυμασμό και την εξιδανίκευσή τους. Όταν βλέπεις άτομα να έχουν ανάγκη να εξιδανικεύουν το ταίρι τους ασύστολα, με μία σχεδόν καταναγκαστική ανάγκη για συνεχή έκφραση θαυμασμού των προτερημάτων, επιτευγμάτων, ικανοτήτων, κουραφέξαλα, υπάρχει πιθανότατα ένας τέτοιος χορός ζευγαριού, narcissist plus borderline. Ο ένας τρέφει τις ανάγκες του άλλου και ουσιαστικά χρειάζονται απελπισμένα ο ένας τον άλλον για την κάλυψη διαφορετικών αλλά και μεταξύ τους πλεγμένων αναγκών.

    Τα mind games και mind fucks είναι στο πρόγραμμα διαρκώς. Ο ναρκισσιστής έχει ανάγκη να θαυμάζεται απεριόριστα και φοβάται να μην πάψει να τον εξιδανικεύει ο άλλος, με παραπλήσιο τρόπο το ταίρι του δένεται μέσα σε αυτό το τοπίο και λειτουργεί ως ναρκισσιστική πηγή, οπότε και μένει σε κύκλο αλυσίδων απώθησης και πλησιάσματος, φόβοι πλησιάσματος και διαρκές πλησίασμα/φυγή. Γι αυτό λέγεται και χορός ζευγαριών με διαταραχές.
    Σου κάνει ένα πάρτυ ο ναρκισσιστής για τη γιορτή σου? Γρήγορα θα διαπιστώσεις ότι το πάρτυ επικεντρώνεται όχι σε σένα, γιατί το κάνει για εκείνον. Σου χαρίζει ένα δώρο? Γρήγορα θα διαπιστώσεις ότι είναι δίχως νόημα για σένα, γιατί το διαλέγει όχι έχοντας εσένα στο νου του, αλλά εκείνον. Very bad gifters. Έχει ένα ζώο που διαλαλεί πόσο το αγαπάει? Περίμενε τη στιγμή που το ζώο θα πεταχτεί όταν δε θα είναι πια υγιές, ή οτιδήποτε του δίνει στην εικόνα του η χρήση του. Γενικά έχε στο νου σου τη λέξη ΧΡΗΣΗ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #40
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Γι' αυτό κάνω αποτυχημένα δώρα; :p

    Ευτυχώς δεν ήμουν ποτέ τόσο βαριά όσο περιγράφεις (not even close).

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ......................εχω παρα πολλα κοινα με την μανα σου ρειν, κ εχω και την διπολικη. πασχω και απο ναρκισσισμο????????

    ε αυτο ητανε........ψαχτε τις αναγγελιες αυτοκτονιας αυριο στην εφημεριδα (υπαρχει στηλη?)
    I m a Good Person With Bad Attitude

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by world View Post
    Γι' αυτό κάνω αποτυχημένα δώρα; :p

    Ευτυχώς δεν ήμουν ποτέ τόσο βαριά όσο περιγράφεις (not even close).
    Φιλε world αν ησουν, πολυ αμφιβαλλω πως θα παραδεχοσουν οτι εχεις κατι! ; )

    Παει καιρος απ' την τελευταια φορα που τα ειπαμε! Εναμισυς χρονος, νομιζω. Πως ειναι τα πραγματα αυτο τον καιρο? Ψυχοθεραπεια ξαναρχισες τελικα?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    world, χαίρομαι που δεν είσαι not even close. :)) Πρώτον, ποτέ δε θα έφτανες στο σημείο να το παραδεχτείς. O παθολογικός ναρκισσιστής δεν αντιλαμβάνεται το πρόβλημά του ποτέ και χτίζει ένα τεράστιο οχυρό αμυνών απέναντι στις διαπιστώσεις του περιβάλλοντός του. Και γι αυτό δε θα δεις ούτε έναν παθολογικά ναρκισσιστή σε γραφείο ψυχολόγου ή ψυχιάτρου. Δεν έχουν τίποτε, ποτέ, το θέμα είναι όλων των άλλων, αυτοί είναι που λειτουργούν σωστά οι άλλοι όχι.:P

    Ήθελα να δώσω ένα παράδειγμα, για να έχει μία αμυδρή εικόνα ενός ναρκισσιστή ο απέξω, που ίσως να μην είχε ποτέ ένα κοντινό του πρόσωπο, ε, σκεφτείτε έναν γνωστό και μη εξαιρετέο δικηγόρο-μεγαλοκαρχαρία.
    Η εικόνα που βγάζει στα μίντια, η ψεύτικη εικόνα για την σπουδαιότητά του, την τέλειά του οικογένεια που τελικά ήταν μία μπαρούφα που ξεφούσκωσε γιατί πόσο να κρατήσει μία μπαρούφα που έχεις πλάσει για το θεαθήναι σου, την εκδικητικότητα που έβγαλε για τη σύζυγό του όταν αυτή τόλμησε να ακυρώσει την προέκτασή του ως ηθικό-υπερτίμιο-υπερικανό οικογενειάρχη, παράδειγμα ηθικής, κουράγιου, λαμπροσύνης, ένα άτομο τέτοιο είναι ο ναρκισσιστής, ψεύτικο που ζει μέσα σε ανύπαρκτα μεγαλεία, χειριστικός, εξουσιολάγνος, που φουσκώνει το εγώ του αιώνια και δεν αντιλαμβάνεται ποτέ τη γραφικότητά του και την υπερφίαλη ταυτότητα.

    Ρατσιστές, με φόβους για ομάδες που επίσης αποτελούν ιδανικά ξεσπάσματα για περηφάνειες του κόλου, τυχοδιώκτες της διασημότητας, θέλουν το κέντρο και την αρχηγία των πάντων. Αισθάνονται πως το δικαιούνται, τη διασημότητα την επιθυμούν διακαώς, την κυνηγάνε μια ζωή. Ζηλεύουν το αντίθετό τους, το άτομο που δεν έχει ανάγκη να πλάσει τέτοιους μύθους για να σταθεί, ούτε να φτιάχνει σενάρια για να δικαιωθεί η ανωτερότητά του και μην τολμήσεις να τους αμφισβητήσεις, ξέρετε τι έγινε, πόσο δράμα παίχτηκε για να την κρατήσει αυτή την ανωτερότητα όταν έγινε αντικείμενο σάτιρας λολ. Παρατήρησε κανένας την οργή???

    Ή το παίξιμο "με χτύπησαν, με έδειραν, με στοχοποιούν οι ανίεροι ιερόσυλοι" , πρόσεξε κανείς τον προσηλυτισμό όχι του κοινού αιτήματος για την αδικία της υποστήριξης ενός δολοφόνου, δεν λέει τίποτε η αδικία σε τέτοια άτομα δίχως αληθινή ηθική, είναι το χρήμα, η λάμψη, το γκλίτερ, το στρας, τα φλας και οι φωτορεπόρτερς, αν δεν υπάρχουν αυτά δεν υπάρχει και το ίδιο. Λατρεύει την εικόνα του. Και όταν κάνει σεξ, αυνανίζεται πάνω στο άλλο κορμί, δεν του είναι αγαπημένο και συντροφικό, η ομορφιά του άλλου κορμιού είναι απαραίτητη ΚΑΙ δικαιούνται το best of the best (διαλέγουν συνήθως όμορφα άτομα γιατί εφόσον ο άλλος λειτουργεί ως προέκτασή τους και θεωρούν τους ίδιους τέλειους, έτσι τέλειους θέλουν και τους δικούς τους εραστές/συζύγους κλπ) στο σεξ το καθρέφτισμά τους την ώρα που είναι στο φόρτε της αρρενωπότητας ή της θηλυκότητάς τους, θαυμάζουν τον εαυτό τους να κάνει σεξ, σα να τον κοιτάνε από μακριά. Οι περισσότεροι θέλουν και καθρέφτες στην κρεβατοκάμαρα, λολ, να μην το καμαρώσουνε το θαύμα της φύσεως τη στιγμή του θριάμβου του...

    Τόποι να τους γυρέψετε. Reality shows, trash tv, δεξιώσεις, παλκοσάνιδα, πρωταγωνιστές, τελειομανείς εργασιολάτρες με πεδίο λαμπρής καριέρας γεμάτης εγώ, γυμναστήρια όπου υπάρχουν πάμπολλοι καθρέφτες για τους λαδωμένους ιδρωμένους τους μύες, μπερλουσκόνηδες, δημαγωγοί, λατρεύουν το χειροκρότημα και την αύρα της επιρροής στα πλήθη, ξέρεις τι τροφή είναι για έναν ναρκισσιστή η λατρεία οπαδών, αρχηγοί αιρέσεων, που όταν καταρρέει το οικοδόμημά τους οδηγούν μαζί τους τους οπαδούς τους σε μαζικές αυτοκτονίες, σωτήρες γιατί η σωτηρία του άλλου σημαίνει γι αυτούς επιβεβαίωση της δύναμης και έλεγχος στη μοίρα των αλλότριων ζωών, τέτοια...
    There is only black and white, power and glory eternal seekers.
    Α, χίτλερ, στάλιν, τό΄χαμε νομίζω... άλλα γνωστότατα παραδείγματα. All for a cause, αγάλματα, προσωπολατρείες, πατερούληδες, σωτήρες λαών...
    Δεν τους ένοιαζε γιατί θα τους προσκυνούσες, αφού το άξιζαν έτσι κι αλλιώς σύμφωνα με τους ίδιους, αρκεί να το έκανες, αλλιώς το κεφάλι σου στη λαιμητόμο.
    abusers/losers.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    φοβερα τα μνμ σου ρειν, ειναι ολα τοπ! χαιρομαι που γλυτωσες πραγματικα! :)
    με τετοια μανα για προτυπο πολλοι θα ειχανε καει στη θεση σου!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Το αλλο ειναι πως υπαρχουν διαφοροι τυποι ναρκισσισμου. Δεν βασιζονται ολοι στο γενικο πλαισιο της επιθετικοτητας, την εσωτερικευσης και του υποβιβασμου του αλλου σαν αμυνα κλπ. Ψαξε πχ το Kohut vs. Kernberg (θεωρητικοι ειναι, οχι ναρκισσιστες =Ρ). Βασικα ο πρωτος το βλεπει σαν σταματημα της ψυχολογικης αναπτυξης σε καποιο πρωιμο σταδιο, οπου ακομα δεν υπαρχουν "αλλοι" παρα μονο το ατομο και ο Αλλος που καθε φορα θα τον φροντιζει κλπ. Και μετα αυτο επεκτεινεται στο να εξηγησει και σε αλλες παθολογικες καταστασεις, οπως η αντιστοιχη θεωρια με τις εσωτερικες συγκρουσεις κλπ
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •