ναρκισσισμός - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 75
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    χεχεχεχε

    ρις θα συμφωνησω με αυτο που σου ειπε η σοφια στο αλλο θρεντ =Ρ



    ευστοχη γλυκα

    σαν στοχαστικη τσιχλοφουσκα

    μπαμ.
    ευχαριστω oboro ! so sweet from u :)

    τοσο ωραια πραγματα γραφεις rain πολλα

    οταν γυρισω θα τα διαβασω με την ησυχια μου

    σας φιλω!!!!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν ξέρω αν δεν είμαι καμένη... Γιατί ένα καψάλισμα το έφαγα όσο να πεις, και κάτι σημάδια να το αποδεικνύουν τα έχω.:(
    Προχωράω ωστόσο, να κρατήσω την ανθρωπιά μου, αυτή μόνο να διατηρήσω, να μπορώ να το κάνω. Να συνεχίζω. Τέσπα, σας κούρασα και ζητώ συγγνώμη, σόλαρα γιατί θυμήθηκα πολλά...

    Ο Kohut είναι σημαντικότατος αναλυτής σε αυτόν τον τομέα oboro! Ευχαριστώ για την υπενθύμισή σου, να ξαναμελετήσω.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    http://www.cartoonstock.com/newscart...s/mban152l.jpg


    αντε που μας κουρασες...σιγα!!!!


    χα χα κουραστηκα απο την αδημονια μου να τα διαβασω ολα βασικα αλλα οταν επιστρεψω ειπαμε!!!!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  4. #49
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Φιλε world αν ησουν, πολυ αμφιβαλλω πως θα παραδεχοσουν οτι εχεις κατι! ; )

    Παει καιρος απ' την τελευταια φορα που τα ειπαμε! Εναμισυς χρονος, νομιζω. Πως ειναι τα πραγματα αυτο τον καιρο? Ψυχοθεραπεια ξαναρχισες τελικα?
    Τώρα σε θυμήθηκα! Στο άλλο θέμα νομίζω ότι είχες κάνει τα πιο εύστοχα σχόλια σχετικά με την περίπτωση μου.

    Είμαι πολύ καλά γενικά. Έχω δει τρομερή πρόοδο σε πολλούς τομείς της καθημερινότητας μου.

    Νομίζω ότι πλέον αυτό που με απασχολεί και δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να αντιμετωπίσω είναι η αδυναμία μου να ανταποκριθώ στις φοιτητικές μου υποχρεώσεις... :(

    Ξανάρχισα ψυχοθεραπεία με τον ίδιο θεραπευτή, είχαμε σταματήσει αναγκαστικά λόγω προσωρινής μετακόμισης.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    καμμενη εδω εννοουσα ρειν, να εχεις βγει ενα κοριτσακι υποχειριο της μαμας σου κ να λες η μαμα μου εχει δικαιο, θα κατσω να την υπηρετω. να εχεις γινει το παθητικο/ενοχικο συμπληρωμα της!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ε, το γνωστό άντε γεια! λολ.
    Άντε γεια λέμε! πάω να το βάλω κι εγώ signature, είναι ρεύμα. χαχαα
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Ε, το γνωστό άντε γεια! λολ.
    Άντε γεια λέμε! πάω να το βάλω κι εγώ signature, είναι ρεύμα. χαχαα
    Χεχε... Η ακομα καλυτερα, γιατι ειναι οντως κριμα να χαθει το υπαρχον τελειως, ; )


    KISAMA-TACHI, SAYOU-NARA!


    : DDDD
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ΩΧ να τα μαςςςς
    I m a Good Person With Bad Attitude

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    *Η έντονη αίσθηση σπουδαιότητας και μεγαλείου που έχουν για τον εαυτό τους.
    * Η έντονη ανάγκη τους για θαυμασμό.
    * Η αδυναμία τους να αναγνωρίσουν και να νιώσουν τις επιθυμίες, τις ανάγκες και τα αισθήματα των άλλων.
    * Φαντασιώνονται ιδιαίτερη επιτυχία, δύναμη, εξυπνάδα, ομορφιά ή ιδανική αγάπη.
    * Πιστεύουν ότι είναι μοναδικά και ξεχωρίζουν και θα πρέπει και οι συναναστροφές τους να είναι ισάξιες.
    * Πιστεύουν ότι οι άλλοι θα πρέπει να ακολουθούν ή να συμμορφώνονται στις δικές τους προσδοκίες.
    * Εκμεταλλεύονται τους άλλους προκειμένου να πετύχουν τους σκοπούς τους.
    * Συχνά φθονούν τους άλλους ή πιστεύουν ότι οι άλλοι τους φθονούν.
    * Εμφανίζουν αλαζονική, υπεροπτική συμπεριφορά ή στάση.


    ΔΕΝ το χα ψαξει ποτε και αρχιζω να ανησυχω τωρα. θα παρω τον γιατρο να τ το πω
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by world View Post
    Τώρα σε θυμήθηκα! Στο άλλο θέμα νομίζω ότι είχες κάνει τα πιο εύστοχα σχόλια σχετικά με την περίπτωση μου.

    Είμαι πολύ καλά γενικά. Έχω δει τρομερή πρόοδο σε πολλούς τομείς της καθημερινότητας μου.

    Νομίζω ότι πλέον αυτό που με απασχολεί και δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να αντιμετωπίσω είναι η αδυναμία μου να ανταποκριθώ στις φοιτητικές μου υποχρεώσεις... :(

    Ξανάρχισα ψυχοθεραπεία με τον ίδιο θεραπευτή, είχαμε σταματήσει αναγκαστικά λόγω προσωρινής μετακόμισης.
    Θυμησε μου λιγο, η δυσκολια σου να ανταποκριθεις στα φοιτητικα ειναι κατι που το αντιμετωπιζες και πριν? Συμβαινει λογω της παθησης σου αυτο?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #56
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Θυμησε μου λιγο, η δυσκολια σου να ανταποκριθεις στα φοιτητικα ειναι κατι που το αντιμετωπιζες και πριν? Συμβαινει λογω της παθησης σου αυτο?

    Είναι κάτι που το είχα από το πρώτο έτος σχεδόν. Φυσικά ούτε γι' αυτό είχα συνειδητοποιήσει ότι υπάρχουν ψυχολογικοί παράγοντες. Εγώ πίστευα απλά ότι οφείλεται σε τεμπελιά/φυγοπονία.

    Ναι, συνδέεται σίγουρα με την ψυχολογία μου.

    Για παράδειγμα, ήθελα πριν διαβάσω ένα μάθημα να έχω όσο περισσότερα συγράμματα κυκλοφορούν πάνω σ' αυτό, ό,τι σημειώσεις υπάρχουν και κυκλοφορούν στη σχολή ή σε φωτοτυπάδικα αλλά και online ενδεχομένως, ήθελα να διαβάσω απ' όλο αυτό το υλικό, να προετοιμαστώ Τ Ε Λ Ε Ι Α, θα έλεγα λυκειακά και μόνο τότε να πάω να το δώσω.

    Με άλλα λόγια η ανασφάλεια και η τελειομανία με οδηγούν σε μια μέθοδο διαβάσματος υπεραναλυτική, υπερεπαναληπτική, με ελάχιστη ευελιξία και υπεράνθρωπες απαιτήσεις απ' τον εαυτό μου.

    Έτσι το διάβασμα γίνεται τρομερά δυσάρεστη εμπειρία που αφήνει πάντα αίσθηση ανικανοποίητου (γιατί ποτέ δεν πετυχαίνω τους στόχους μου) και συνδέεται με το φόβο/τρόμο των εξετάσεων.

    Οι εξετάσεις μου προκαλούν τρομερά έντονα αρνητικά συναισθήματα: συνήθως ένα μήνα πριν την εξεταστική ξεκινάω να βλέπω εφιάλτες και όνειρα με θέματα από την παιδική ηλικία και καταστάσεις αγχωτικές, επίσης πριν και κατά τη διάρκεια των εξετάσεων έχω μέχρι και ψυχωσωματικά συμπτώματα (τρέμουλο, αναγούλες κτλ).

    Καθώς διαβάζω φοβάμαι ότι δε θα τα καταφέρω να καταλάβω ή να αποστηθίσω το άγνωστο (άρα απειλητικό) και τεράστιο κομμάτι της ύλης κι αυτό με τη σειρά του όποτε γίνεται οδηγεί σε αρνητικά συναισθήματα κατωτερότητας, ανεπάρκειας κι ανικανότητας.

    Όπως κάθε ναρκισσιστικός έχει μηδενική ανοχή στην κριτική, έτσι εγώ έχω μηδενική ανοχή στην αποτυχία και ειδικά όταν έχω επενδύσει χρόνο και κόπο σε ένα μάθημα κι έρχεται ο καθηγητής και βάζει τρελά θέματα η βαθμολογεί με τρελή αυστηρότητα και με κόβει εγώ νιώθω ότι αδικούμαι βαθύτατα και ότι μου αξίζει κάτι καλύτερο, έχω έντονη ανάγκη από μια αναγνώριση, μια δικαίωση.
    Μετά μου είναι πολύ δύσκολο να ξαναδώσω το συγκεκριμένο μάθημα που νιώθω ότι έχω αδικηθεί αλλά και γενικότερα φοβάμαι να κριθώ και να έχει τον έλεγχο κάποιος άλλος του τι αξίζω.


    Όλα τα παραπάνω τα έχω εντοπίσει με τη βοήθεια του ψυχολόγου, αλλά δυστυχώς η συνειδητοποίηση τους δεν έχει οδηγήσει μέχρι σήμερα στην αντιμετώπιση τους.... Ίσως είναι κι άλλα κομμάτια που μου λείπουν για να συμπληρωθεί το παζλ του προβλήματος με το διάβασμα.... Ή είναι αδύνατο να αλλάξω; :(

    edit: όπως καταλαβαίνει κανείς κυριαρχούν και οι καταναγκασμοί στη σκέψη μου

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    world, χαίρομαι που δεν είσαι not even close. :)) Πρώτον, ποτέ δε θα έφτανες στο σημείο να το παραδεχτείς. O παθολογικός ναρκισσιστής δεν αντιλαμβάνεται το πρόβλημά του ποτέ και χτίζει ένα τεράστιο οχυρό αμυνών απέναντι στις διαπιστώσεις του περιβάλλοντός του. Και γι αυτό δε θα δεις ούτε έναν παθολογικά ναρκισσιστή σε γραφείο ψυχολόγου ή ψυχιάτρου. Δεν έχουν τίποτε, ποτέ, το θέμα είναι όλων των άλλων, αυτοί είναι που λειτουργούν σωστά οι άλλοι όχι.:P

    Ήθελα να δώσω ένα παράδειγμα, για να έχει μία αμυδρή εικόνα ενός ναρκισσιστή ο απέξω, που ίσως να μην είχε ποτέ ένα κοντινό του πρόσωπο, ε, σκεφτείτε έναν γνωστό και μη εξαιρετέο δικηγόρο-μεγαλοκαρχαρία.
    Η εικόνα που βγάζει στα μίντια, η ψεύτικη εικόνα για την σπουδαιότητά του, την τέλειά του οικογένεια που τελικά ήταν μία μπαρούφα που ξεφούσκωσε γιατί πόσο να κρατήσει μία μπαρούφα που έχεις πλάσει για το θεαθήναι σου, την εκδικητικότητα που έβγαλε για τη σύζυγό του όταν αυτή τόλμησε να ακυρώσει την προέκτασή του ως ηθικό-υπερτίμιο-υπερικανό οικογενειάρχη, παράδειγμα ηθικής, κουράγιου, λαμπροσύνης, ένα άτομο τέτοιο είναι ο ναρκισσιστής, ψεύτικο που ζει μέσα σε ανύπαρκτα μεγαλεία, χειριστικός, εξουσιολάγνος, που φουσκώνει το εγώ του αιώνια και δεν αντιλαμβάνεται ποτέ τη γραφικότητά του και την υπερφίαλη ταυτότητα.

    Ρατσιστές, με φόβους για ομάδες που επίσης αποτελούν ιδανικά ξεσπάσματα για περηφάνειες του κόλου, τυχοδιώκτες της διασημότητας, θέλουν το κέντρο και την αρχηγία των πάντων. Αισθάνονται πως το δικαιούνται, τη διασημότητα την επιθυμούν διακαώς, την κυνηγάνε μια ζωή. Ζηλεύουν το αντίθετό τους, το άτομο που δεν έχει ανάγκη να πλάσει τέτοιους μύθους για να σταθεί, ούτε να φτιάχνει σενάρια για να δικαιωθεί η ανωτερότητά του και μην τολμήσεις να τους αμφισβητήσεις, ξέρετε τι έγινε, πόσο δράμα παίχτηκε για να την κρατήσει αυτή την ανωτερότητα όταν έγινε αντικείμενο σάτιρας λολ. Παρατήρησε κανένας την οργή???

    Ή το παίξιμο "με χτύπησαν, με έδειραν, με στοχοποιούν οι ανίεροι ιερόσυλοι" , πρόσεξε κανείς τον προσηλυτισμό όχι του κοινού αιτήματος για την αδικία της υποστήριξης ενός δολοφόνου, δεν λέει τίποτε η αδικία σε τέτοια άτομα δίχως αληθινή ηθική, είναι το χρήμα, η λάμψη, το γκλίτερ, το στρας, τα φλας και οι φωτορεπόρτερς, αν δεν υπάρχουν αυτά δεν υπάρχει και το ίδιο. Λατρεύει την εικόνα του. Και όταν κάνει σεξ, αυνανίζεται πάνω στο άλλο κορμί, δεν του είναι αγαπημένο και συντροφικό, η ομορφιά του άλλου κορμιού είναι απαραίτητη ΚΑΙ δικαιούνται το best of the best (διαλέγουν συνήθως όμορφα άτομα γιατί εφόσον ο άλλος λειτουργεί ως προέκτασή τους και θεωρούν τους ίδιους τέλειους, έτσι τέλειους θέλουν και τους δικούς τους εραστές/συζύγους κλπ) στο σεξ το καθρέφτισμά τους την ώρα που είναι στο φόρτε της αρρενωπότητας ή της θηλυκότητάς τους, θαυμάζουν τον εαυτό τους να κάνει σεξ, σα να τον κοιτάνε από μακριά. Οι περισσότεροι θέλουν και καθρέφτες στην κρεβατοκάμαρα, λολ, να μην το καμαρώσουνε το θαύμα της φύσεως τη στιγμή του θριάμβου του...

    Τόποι να τους γυρέψετε. Reality shows, trash tv, δεξιώσεις, παλκοσάνιδα, πρωταγωνιστές, τελειομανείς εργασιολάτρες με πεδίο λαμπρής καριέρας γεμάτης εγώ, γυμναστήρια όπου υπάρχουν πάμπολλοι καθρέφτες για τους λαδωμένους ιδρωμένους τους μύες, μπερλουσκόνηδες, δημαγωγοί, λατρεύουν το χειροκρότημα και την αύρα της επιρροής στα πλήθη, ξέρεις τι τροφή είναι για έναν ναρκισσιστή η λατρεία οπαδών, αρχηγοί αιρέσεων, που όταν καταρρέει το οικοδόμημά τους οδηγούν μαζί τους τους οπαδούς τους σε μαζικές αυτοκτονίες, σωτήρες γιατί η σωτηρία του άλλου σημαίνει γι αυτούς επιβεβαίωση της δύναμης και έλεγχος στη μοίρα των αλλότριων ζωών, τέτοια...
    There is only black and white, power and glory eternal seekers.
    Α, χίτλερ, στάλιν, τό΄χαμε νομίζω... άλλα γνωστότατα παραδείγματα. All for a cause, αγάλματα, προσωπολατρείες, πατερούληδες, σωτήρες λαών...
    Δεν τους ένοιαζε γιατί θα τους προσκυνούσες, αφού το άξιζαν έτσι κι αλλιώς σύμφωνα με τους ίδιους, αρκεί να το έκανες, αλλιώς το κεφάλι σου στη λαιμητόμο.
    abusers/losers.
    ειλικρινα τα διαβαζω και πραγματικα μου αρεσουν τα μυνηματα περι ναρκισσισμου

    φαινεται οτι το εχεις μελετησει και ξεκαθαρισει ερκετα καλα το θεμα

    προκειμενου ισως να ξερεις με τι εχεις να κανεις αφου ηταν και στο τοσο αμεσο περιβαλλον σου ολο αυτο

    ειλικρινα σε χαιρομαι

    και βοηθιεμαι πολυ
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Όλοι τους φοβούνται, η ΟΡΓΗ τους είναι απίστευτη, δεν έχετε ιδέα τι σημαίνει να είναι ένας ναρκισσιστής οργισμένος που του έσπασες τον καθρέφτη του, δε συγχωρούν ποτέ τις προσπάθειες ανεξαρτησίας σου, δεν είσαι γι αυτούς τίποτε, μόνο για να το παίζουν ολόγυρα κάτι, σε ξεζουμίζουν, σε στεγνώνουν, σε μισούν όταν δεν υπακούς.
    Επειδή όλο αυτό κάτι μου θύμισε έχεις ποτέ δοκιμάσει να απειλήσεις και να συνθλίψεις;
    Είναι φοβερό πως τυλίγονται στον εαυτό τους. Σαν ένα τσίγκινο κουτί σε κενό αέρος.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Εχω προσωπικα βιωματα με ναρικισσιστη, ετσι ακριβως ειναι οπως τα λεει ή ρειν. Ειδικα αμα ο ναρκισσισμος παει μαζι με αντικοινωνικη συμπεριφορα, κατι που συνδυαζεται καποιες φορες, εκει να δεις γλεντια. και ναι το νουμερο 1 χαρακτηριστικο τους ειναι οτι αυτοι ποτε δεν εχουν προβλημα. Μονο οι αλλοι εχουν. ΠΑΝΤΑ!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Εγώ νομίζω ότι η rain είναι ναρκισιστής!

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •