ναρκισσισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 75
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305

    ναρκισσισμός

    http://users.uoa.gr/~nektar/science/...narcissism.htm

    ρε παιδιά, εσείς βρίσκεται κάποια κοινά χαρακτηριστικά με τον ευατό σας ή εγώ διαπιστώνω πράγματα που δν πίστευα για μένα ?

    μου δώθηκε η αφορμή από το ποστ του δημοσθένη.
    http://www.mazi.org.gr/

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    βασικα οχι,αν και διαβασα μονο τα χαρακτηριστικα των ναρκισσων!εγω απλα οποτε περναω απο καθρεφτη,απλα μονολογω "φτου σου κουκλαρα μου"!!χιχι :P (ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!!!)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    παρακάτω πήγαινε, δώρα.
    εκεί δν βρήκα κ εγώ κάτι.
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Το άτομο αυτό είναι απύθμενο πηγάδι συναισθηματικών αναγκών, αισθάνεται μια επώδυνη συναισθηματική πείνα που δεν μπορεί να ικανοποιήσει. Δεν του φτάνει πόσο τον αγαπάνε, πάντα θέλει περισσότερο.
    Όταν δε βλέπει τον/την σύντροφό του, είναι σαν να έχει κοπεί η παροχή αγάπης. Προξενεί απογοητεύσεις στο σύντροφό του, που συχνά του λέει 'μα κάναμε διακοπές μαζί! Χτες μιλούσαμε δυο ώρες στο τηλέφωνο!'. Ο ίδιος δε μπορεί να καλμάρει και να φροντίσει συναισθηματικά τον εαυτό του. Συνήθως έχει άγχος και φόβο εγκατάλειψης.


    να 'μαι ....να ΄μαι...
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    Το άτομο αυτό είναι απύθμενο πηγάδι συναισθηματικών αναγκών, αισθάνεται μια επώδυνη συναισθηματική πείνα που δεν μπορεί να ικανοποιήσει. Δεν του φτάνει πόσο τον αγαπάνε, πάντα θέλει περισσότερο.
    Όταν δε βλέπει τον/την σύντροφό του, είναι σαν να έχει κοπεί η παροχή αγάπης. Προξενεί απογοητεύσεις στο σύντροφό του, που συχνά του λέει 'μα κάναμε διακοπές μαζί! Χτες μιλούσαμε δυο ώρες στο τηλέφωνο!'. Ο ίδιος δε μπορεί να καλμάρει και να φροντίσει συναισθηματικά τον εαυτό του. Συνήθως έχει άγχος και φόβο εγκατάλειψης.


    να 'μαι ....να ΄μαι...
    αν σου πω οτι κ εγω εκει με βρηκα.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Παιδια, να πω μονο κατι απο προσωπικη εμπειρια. Δεν μπορουμε να κανουμε αυτο-διαγνωση, ειναι παραπλανητικο. Μεσα απο 1 ή 20 αρθρα. Επισης 1 γνωρισμα ή 2, δεν μας κανει ή δεν μας κατατασσει σε 1 κατηγορια προσωπικοτητας. Αν παρουμε διαφορα σχετικα αρθρα θα χαθουμε στην μεταφραση...μια θα μας βγαλουμε οριακους, μια δραματικους κ παει λεγοντας.

    Καλυτερα ειναι να το συζητησουμε με τον θεραπευτη μας κ να βγαλουμε μαζι του μια ακρη.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Lack of empathy. Σου λέει κάτι αυτό άρκτεεεε, λολ που ψάχνεις πάλι να σου βρεις κουσούριααα, αχ θα σε μαλώσω. Αυτό που γράφει η Σοφία ισχύει. Μην προσπαθούμε να χωρέσουμε σε κάτι που θα μας δώσει απαντήσεις σώνει και καλά και μας ψυχιατρικοποιούμε κάθε στιγμή. Επίσης έχω παρατηρήσει και το άλλο. Ότι όταν κάτι το φοβάσαι το φτιάχνεις έτσι μέσα στο μυαλό σου που βρίσκεις πάντα μπροστά σου ψήγματα τάχαμου δώθε κείθε. Εμ ,αφού ασταμάτητα ψάχνεις ενδείξεις που θα στο επιβεβαιώσουν και φτιάχνεις από αυτά ολόκληρα κατασκευάσματα.
    Βρήκαμε τώρα μία πιπίλα, ναρκισσισμός και την κοπανάμε όπου νά' ναι. Η ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας δεν είναι σαν το εδώ παπάς εκεί παπάς πού ν' ο παπάς, λολ.
    Επίσης, όλοι οι άνθρωποι έχουμε ναρκισσιστικά στοιχεία στη δομή της προσωπικότητάς μας, άιντε, ας αποδομήσουμε πια και αυτό το μύθο του τρόμου πάνω από την κεφάλα μας. Άσε το άλλο πια. Όποιος κακοποιήθηκε σώνει και καλά θα πρέπει να έχει μία διαταραχή προσωπικότητας. Έλεος, άλλη παγίδα. Δεν είναι κάτι που συναντάς και κάθε μέρα ο παθολογικός ναρκισσιστής, ξεκολλάμε!

    Ένα από τα πιο μετρημένα άρθρα που έχω διαβάσει πάνω σ' αυτό έγραφε τα εξής:
    "Everybody has narcissistic traits to some degree. We all have wants and needs that we would like to fulfill. As children we all go through narcissistic stages through early development and teenage years. Sometimes narcissism plays a bigger part in our life as we try to ensure our needs are met..." κλπ echo.me.uk τάδε έφη, λολ
    Υπάρχει ακόμη και circumstancial narcissism, τουτέστιν περαστικός και αναδυόμενος συγκυριακά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    οχι αρκτε, με τπτ δε σε κοβω για ναρκισσιστικη διαταραχη προσωπικοτητας.
    οχι οτι ειμαι ειδικος, αλλα πχ αν ειχες κατι τετοιο, δε θα μπορουσες να κανεις συζητηση, θα ειχες πλακωθει με ολο το φορουμ! κ εσυ εισαι μια εξαιρετη συνομιλτρ... εεεε.. συγγραφουσα!!!! :D
    κουλαρε!!!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Απο το λινκ σου.:

    τα συμπτωματα του μελενιου , εκεινου του μετρο-στρουμφακιου που ηταν με εκεινο το καθρεφτακι ολη μερα.
    ***


    *Η έντονη αίσθηση σπουδαιότητας και μεγαλείου που έχουν για τον εαυτό τους.
    * Η έντονη ανάγκη τους για θαυμασμό.
    * Η αδυναμία τους να αναγνωρίσουν και να νιώσουν τις επιθυμίες, τις ανάγκες και τα αισθήματα των άλλων.
    * Φαντασιώνονται ιδιαίτερη επιτυχία, δύναμη, εξυπνάδα, ομορφιά ή ιδανική αγάπη.
    * Πιστεύουν ότι είναι μοναδικά και ξεχωρίζουν και θα πρέπει και οι συναναστροφές τους να είναι ισάξιες.
    * Πιστεύουν ότι οι άλλοι θα πρέπει να ακολουθούν ή να συμμορφώνονται στις δικές τους προσδοκίες.
    * Εκμεταλλεύονται τους άλλους προκειμένου να πετύχουν τους σκοπούς τους.
    * Συχνά φθονούν τους άλλους ή πιστεύουν ότι οι άλλοι τους φθονούν.
    * Εμφανίζουν αλαζονική, υπεροπτική συμπεριφορά ή στάση.


    ***


    Θα δεις οτι λιγο πολυ ολοι τα εχουμε τα παραπανω, οκ οχι ολα , αλλα αν καποιος θελει να γινει επιτυχημενος καλο ειναι να πιστευει οτι ξεχωριζει κατα βαθος ή οτι δεν εχει ανταγωνισμο απο.. αλλους, ωστε να μην εχει αγχος και να πηγαινει μπροστα.
    Μετα καποια αλλα χαρακτηριστικα οπως αυτο με την ζηλεια και τον φθονο , θα ειναι ψεμα να πουμε οτι ακομα και ο πιο αγιος ανθρωπος του πλανητη δεν εχει φθονησει εστω και λιγακι απο μεσα του για κατι που δεν εχει. Οχι απ¨εξω, απο μεσα του. Και οχι καθε μερα, αλλα 1 στο τοσο.


    Η μεγαλυτερη παγιδα οταν διαβαζουμε συμπτωματα απο κατι ειναι οτι αναρωτιομαστε αμα τα εχουμε και ακομα και το 1/1000000 απο αυτα να εχουμε λεμε "φακ! το εχω! την πατησα!". Εκει πατανε και ολες οι μεταμεσονυκτιες διαφημισεις τελεμαρκετινγκ απο το αμερικα που διαφημιζουν μαγικα χαπακια που λεπταινουν, φιλτρα βρυσης που μετατρεπουν την λασπη σε αμβροσια κτλ
    Ξεκινανε με ενα "νοιωθετε το πρωι μηπως κουρασμενοι?" (ντοινγκ.!!)
    συνεχιζουν με αλλο συμπτωμα , "μερικες φορες χανετε την προσοχη σας και σκεφτεστε αλλα πραγματα?" (Ιου ιου!) , μετα πανε στο "το βραδυ πριν κοιμηθητε νυσταζετε?" κτλ κτλ

    Ειναι οπως το ειπε η Σοφια, δε μπορουμε να βγαζουμε διαγνωσεις απο μια λιστα με συμπτωματα.

    Ας παρουμε το παραδειγμα οτι καποιος βηχει.

    Ο βηχας ειναι συμπτωμα κρυωματος, συμπτωμα ιωσης, συμπτωμα βροχιτιδας, συμπτωμα καρκινου του πνευμονα , συμπτωμα φυματιωσης, συμπτωμα του οτι θες.

    Πρεπει αν το δεις πιο σφαιρικα το ζητημα μιας και δεν σε κοβω με τιποτα να εισαι ναρκισσος, και αυτο γιατι γνωριζω-α ναρκισσους (και πραγματικα ειναι εκνευριστικα ατομα.!)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Απο το λινκ σου.:

    τα συμπτωματα του μελενιου , εκεινου του μετρο-στρουμφακιου που ηταν με εκεινο το καθρεφτακι ολη μερα.
    ***

    ......Θα δεις οτι λιγο πολυ ολοι τα εχουμε τα παραπανω, οκ οχι ολα , αλλα αν καποιος θελει να γινει επιτυχημενος καλο ειναι να πιστευει οτι ξεχωριζει κατα βαθος ή οτι δεν εχει ανταγωνισμο απο.. αλλους, ωστε να μην εχει αγχος και να πηγαινει μπροστα.
    .........
    εχμ
    πως να στο πω τωρα......
    δεν θελω να σε ταραξω μπολτ
    αλλα δεν τα εχουμε ολοι......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    μπολτ, εγώ εστίασα σε αυτό

    Το άτομο αυτό είναι απύθμενο πηγάδι συναισθηματικών αναγκών, αισθάνεται μια επώδυνη συναισθηματική πείνα που δεν μπορεί να ικανοποιήσει. Δεν του φτάνει πόσο τον αγαπάνε, πάντα θέλει περισσότερο.
    Όταν δε βλέπει τον/την σύντροφό του, είναι σαν να έχει κοπεί η παροχή αγάπης. Προξενεί απογοητεύσεις στο σύντροφό του, που συχνά του λέει 'μα κάναμε διακοπές μαζί! Χτες μιλούσαμε δυο ώρες στο τηλέφωνο!'. Ο ίδιος δε μπορεί να καλμάρει και να φροντίσει συναισθηματικά τον εαυτό του. Συνήθως έχει άγχος και φόβο εγκατάλειψης.


    δν είπα ντε κ καλά πως έκανα κ διάγνωση αλλά αυτό που κάνω είναι αρρώστεια.
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχμ
    πως να στο πω τωρα......
    δεν θελω να σε ταραξω μπολτ
    αλλα δεν τα εχουμε ολοι......
    κ συμφωνώ ρεμ.
    αν τα έχει κάποιος όλα αυτά ή έστω κάποια, όσο να 'ναι έχει την προβληματάρα του.
    http://www.mazi.org.gr/

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχμ
    πως να στο πω τωρα......
    δεν θελω να σε ταραξω μπολτ
    αλλα δεν τα εχουμε ολοι......

    φακ :ρ

    i am screwed! ;p


    μολις πριν λιγο μαλιστα διαβαζα και αλλα απο εκεινο το λινκ και απο τις 9 κατηγοριες ανακαλυψα οτι ειμαι μεσα τις 7..! Αλλα αυτο απο μια πρωτη ματια. Απο μια δευτερη επαιρνα ειδικες αναμνησεις στην ζωη μου και τις εκανα γενικευσεις μιας και , οπως φανταζομαι, αθελα μου εψαχνα εγω ο ιδιος να με βρω που ανηκω εκει μεσα, και με βρηκα.
    Να ας πουμε εκει που λεει "οργισμενος" , σκεφτηκα αμεσως μια τυχαια φορα (μια ομως) που ειχα νευρα οπως περιγραφει και το εκανα γενικευση οτι ειμαι παντα ετσι. Αμ δε, μολις μετα απο λιγο δοκιμασα να θυμηθω ποσες αλλες φορες ημουν ετσι, δεν βρηκα και πολλα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ( μπολτ, σε μένα δν απαντάς....)
    ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΑΥΤΟ...ΔΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ....
    http://www.mazi.org.gr/

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Δεν σου απαντησα επειδη εχω γινει υπεροπτης και αλαζονας σαν ναρκισος που μολις ανακαλυψα οτι ειμαι πριν 8 λεπτα..! :P:P:P


    οκ σοβαρα σου απαντησα,

    Αυτο το

    Όταν δε βλέπει τον/την σύντροφό του, είναι σαν να έχει κοπεί η παροχή αγάπης.
    το βρισκω λιγο εως πολυ αδυνατο να μην εχει συμβει σε μια περιοδο της ζωης μας ή γενικα καποιες φορες.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •