2 αλκοολικοί έχουν πιθανότητες να δημιουργήσουν μια υγιή, ερωτική σχέση και να μην επ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12

    2 αλκοολικοί έχουν πιθανότητες να δημιουργήσουν μια υγιή, ερωτική σχέση και να μην επ

    Είμαι αλκοολική σε ανάρρωση (καθαρή εδώ και 4 μήνες) και έχω εδώ και 5 μήνες σχέση με έναν επίσης αλκοολικό σε ανάρρωση (άπιωτο για 1 χρόνο).
    Ειμαι 32 κι αυτος 38.
    Η ψυχοθεραπεύτριά του, υποστηρίζει πως 2 αλκοολικοί είναι αδύνατον να δημιουργήσουν μια υγιή σχέση, και πολύ περισσότερο οικογένεια, αφού στην πρώτη δυσκολία ο ένας απο τους 2 θα πιεί και θα παρασύρει και τον άλλον.
    Κάνω κι εγώ ψυχοθεραπεία, αλλα ο δικός μου ιατρός υποστηρίζει πως εχει παραδείγματα ασθενών του που εχουν κάνει οικογένεια και δεν πίνουν εδώ και χρόνια.
    Έχω στεναχώρηθει, γιατί τον αγαπάω και θέλω να συνεχίσω μαζί του, δεν ξέρω όμως αν το ότι έχουμε το ίδιο πρόβλημα σταθει εμπόδιο.Δεν θέλω ούτε να πιώ και να είναι η αιτία, ούτε να πιει και να είμαι η αιτία, ούτε να χωρίσουμε απο το φόβο μήπως δεν τα καταφέρουμε. Προσωπικά, μου κάνει καλό που για πρώτη φορά ειμαι με έναν ανθρωπο που δεν πίνει καθόλου, ο ίδιος ομως φοβάται για το αν υποτροπιάσω και πιω, τί θα κάνει αυτός στη συνέχεια, ή και το αντίστροφο.
    Αν έχετε εμπειρία από ζευγάρι αλκοολικών που τα κατάφεραν (ή απέτυχαν) να στησουν οικογένεια άπιωτοι, θα το εκτιμουσα να τη μοιραστείτε μαζί μου.
    Ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Η ψυχοθεραπεύτρια του φίλου σου , κατά πάσα πιθανότητα είναι ανέραστη μισάνθρωπος και μπορεί να λέει ό,τι της κατέβει στο κεφάλι....

    Αγαπά ο ένας τον άλλον ρε μάτια μου ?

    Ε άντε παλέψτε το πρόβλημα σας ο καθένας μόνος του αλλά κυρίως ο ένας με στήριγμα τον άλλον, και κοιτάξτε να κάνετε μια οικογένεια που θα σας βγάλει μια ώρα αρχίτερα στο φως. Μη φοβάστε να τολμήσετε, σαφώς και είναι πρόβλημα ο αλκοολισμός, αλλά τραβάτε τη δική σας ανηφόρα και το μόνο που πρέπει να προσέχετε, είναι οι τρικλοποδιές των άλλων...
    Είστε σε δρόμο ανάρρωσης και θα ξεφύγετε απ' αυτό το βάσανο, αν υπάρχει μεταξύ σας αγάπη , κατανόηση, αλληλεγγύη, έγνοια, φροντίδα, στοργή, ελπίδα κι όλα αυτά τα περίεργα χαρακτηριστικά που μπορεί να λείπουν από το λεξιλόγιο κάποιων υποτίθεται ειδικών.
    Αν λείπουν κι από το δικό σας, τραβήξτε δρόμους χωριστούς χωρίς άλλη κουβέντα.....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    Saab,
    σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Η αλήθεια είναι οτι και αυτός και εγώ βάζουμε πάνω από όλα την αποχή μας. Έχουμε όρεξη και πείσμα πια (μετά απο τόσα χρόνια ταλαιπωρίας με το διάολο που λέγεται αλκοόλ) να δουλέψουμε πολύ πάνω σε αυτό, με τον εαυτό μας, με τη ψυχοθεραπεία, στηρίζοντας ο ένας τον άλλον (μην ξεχνάς, μιλάμε την...ίδια γλωσσα, όσον αφορά τα συναισθήματα που μας οδηγούσαν να πίνουμε) και να μην υποτροπιάσουμε ποτέ ξανά! Και αυτή η σχέση μου δίνει δύναμη! Βλέπω δίπλα μου εναν άνθρωπο που μπορεί να είναι καλά , να διασκεδάζει, να κάνει έρωτα, και να μην έχει πιεί σταγόνα!!
    ΄Οποιος έχει περάσει απο την εξάρτηση του αλκοόλ, ίσως καταλάβει καλύτερα πόση σημασία έχει αυτό που περιγράφω.
    Κι εγώ αισθάνομαι οτι η θεραπευτρια του με...έχει άχτι! Αλλά να σου πω και κάτι, πιο πολύ δύναμη μου δίνει η αμφιβολία της για να αποδείξω και σε αυτήν, εκτός απο τον εαυτό μου, οτι μπορώ και χωρίς αλκοόλ πια!
    Παίρνω κουράγιο πολλές φορές απο ανθρώπους που είναι χρόνια καθαροί : Θ. Αθερίδης, Μπουτάρης, Σκαρμούτσος κ.ά....., και λέω "ρε π........ μου, κι εγώ θα τα καταφέρω, αφου τα κατάφεραν κι αυτοί, αφου τα κατάφερε κι ο φίλος μου τόσα χρόνια!! Σημειωτέον, ειναι 'απιωτος 12 μήνες, αλλά τα τελευταία 6 χρόνια είναι σχετικά καθαρός με πολυ μικρές υποτροπές, 1-2 ημερών, ανα 1-1,5 έτος.
    Κρατάω τις λέξεις που μου είπες, (μόλις τις έγραψα σε ένα χαρτάκι για να τις ξαναλέω στον εαυτό μου!) και προχωράω με θάρρος σε αυτή τη σχέση. Και πάντα προσπαθώντας να γίνω πιο λειτουργικός άνθρωπος, να διώξω τη μιζέρια, τη μνησικακία, τη βαρεμάρα, την ανυπομονησία, όλα αυτά που με έκαναν στο παρελθόν να πίνω.
    Να ξαναβρώ την πίστη μου στην τάξη του Σύμπαντος και στην Αγάπη. Αν τα καταφέρω σε αυτή τη σχέση με την Αγάπη οδηγό, όχι μόνο θα έχω νικήσει το ποτό, αλλά θα φτάσει η στιγμη που ίσως ευχαριστήσω το Θεό που είμαι χρόνια αλκοολική, γιατί μέσα απο αυτό έγινα καλύτερος άνθρωπος...!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κι εγώ θέλω να σας ευχηθώ καλή συνέχεια Μυρτώ. Να στεκόσαστε και να είστε εκεί ο ένας για τον άλλον. Δεν ξέρω τι είπε ο ψυχοθεραπευτής σου, η αλήθεια είναι πως εμπεριέχει μία δόση πραγματικότητας το σχόλιό του, αλλά για μένα θα μπορούσε επίσης να ισχύει και το άλλο: αν μάθετε καλά ο ένας τον άλλον, θα προλαμβάνετε τις συναισθηματικές αντιδράσεις του άλλου στις αντιξοότητες της καθημερινής ζωής. Γιατί λοιπόν να μην μπορεί το ότι ήσασταν πρώην αλκοολικοί κι οι δύο να μη γίνει δύναμή σας, ένα στοιχείο που δε θα σας ενώνει μόνο ως φορτίο με επώδυνο παρελθόν, αλλά και να είναι η αφορμή να βρουν δύο άνθρωποι την αλληλοστήριξη, τη σύμπνοια και τη βαθύτερη κατανοήση?
    Το μήνυμά σου ήταν τόσο ανθρώπινο, είναι τόσο ουσιαστικό το ερώτημά σου που συγκινεί... και γι αυτή τη συγκίνηση σ' ευχαριστώ Μυρτώ. Stay clean! Η ισχύς εν τη ενώσει!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Quote Originally Posted by MYRTW32 View Post
    Saab,
    σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Η αλήθεια είναι οτι και αυτός και εγώ βάζουμε πάνω από όλα την αποχή μας. Έχουμε όρεξη και πείσμα πια (μετά απο τόσα χρόνια ταλαιπωρίας με το διάολο που λέγεται αλκοόλ) να δουλέψουμε πολύ πάνω σε αυτό, με τον εαυτό μας, με τη ψυχοθεραπεία, στηρίζοντας ο ένας τον άλλον (μην ξεχνάς, μιλάμε την...ίδια γλωσσα, όσον αφορά τα συναισθήματα που μας οδηγούσαν να πίνουμε) και να μην υποτροπιάσουμε ποτέ ξανά! Και αυτή η σχέση μου δίνει δύναμη! Βλέπω δίπλα μου εναν άνθρωπο που μπορεί να είναι καλά , να διασκεδάζει, να κάνει έρωτα, και να μην έχει πιεί σταγόνα!!
    ΄Οποιος έχει περάσει απο την εξάρτηση του αλκοόλ, ίσως καταλάβει καλύτερα πόση σημασία έχει αυτό που περιγράφω.
    Κι εγώ αισθάνομαι οτι η θεραπευτρια του με...έχει άχτι! Αλλά να σου πω και κάτι, πιο πολύ δύναμη μου δίνει η αμφιβολία της για να αποδείξω και σε αυτήν, εκτός απο τον εαυτό μου, οτι μπορώ και χωρίς αλκοόλ πια!
    Παίρνω κουράγιο πολλές φορές απο ανθρώπους που είναι χρόνια καθαροί : Θ. Αθερίδης, Μπουτάρης, Σκαρμούτσος κ.ά....., και λέω "ρε π........ μου, κι εγώ θα τα καταφέρω, αφου τα κατάφεραν κι αυτοί, αφου τα κατάφερε κι ο φίλος μου τόσα χρόνια!! Σημειωτέον, ειναι 'απιωτος 12 μήνες, αλλά τα τελευταία 6 χρόνια είναι σχετικά καθαρός με πολυ μικρές υποτροπές, 1-2 ημερών, ανα 1-1,5 έτος.
    Κρατάω τις λέξεις που μου είπες, (μόλις τις έγραψα σε ένα χαρτάκι για να τις ξαναλέω στον εαυτό μου!) και προχωράω με θάρρος σε αυτή τη σχέση. Και πάντα προσπαθώντας να γίνω πιο λειτουργικός άνθρωπος, να διώξω τη μιζέρια, τη μνησικακία, τη βαρεμάρα, την ανυπομονησία, όλα αυτά που με έκαναν στο παρελθόν να πίνω.
    Να ξαναβρώ την πίστη μου στην τάξη του Σύμπαντος και στην Αγάπη. Αν τα καταφέρω σε αυτή τη σχέση με την Αγάπη οδηγό, όχι μόνο θα έχω νικήσει το ποτό, αλλά θα φτάσει η στιγμη που ίσως ευχαριστήσω το Θεό που είμαι χρόνια αλκοολική, γιατί μέσα απο αυτό έγινα καλύτερος άνθρωπος...!
    Η ψυχοθεραπευτής του φίλου σου κατάλαβε τι σπάνιος άνθρωπος μπορεί να είσαι ? Πως αντί να σε αποτρέπει από μια κοινή πορεία με τον σύντροφο σου , θα έπρεπε να ενδυναμώσει την εντύπωση αυτή ακριβώς που περιέγραψε η Rain , δηλαδή το κοινό σας πρόβλημα να είναι και η δύναμη σας για να το ξεπεράσετε μαζί ?

    Δεν χρειάζεται να γράψεις καμιά από τις λέξεις που σου είπα σε κανένα χαρτάκι , γιατί ήδη είναι μπολιασμένες αυτές οι λέξεις στη ψυχή σου..
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    51
    "... Είμαι αλκοολική σε ανάρρωση (καθαρή εδώ και 4 μήνες) και έχω εδώ και 5 μήνες σχέση με έναν επίσης αλκοολικό σε ανάρρωση (άπιωτο για 1 χρόνο).
    Ειμαι 32 κι αυτος 38.
    Η ψυχοθεραπεύτριά του, υποστηρίζει πως 2 αλκοολικοί είναι αδύνατον να δημιουργήσουν μια υγιή σχέση, και πολύ περισσότερο οικογένεια, αφού στην πρώτη δυσκολία ο ένας απο τους 2 θα πιεί και θα παρασύρει και τον άλλον.
    Κάνω κι εγώ ψυχοθεραπεία, αλλα ο δικός μου ιατρός υποστηρίζει πως εχει παραδείγματα ασθενών του που εχουν κάνει οικογένεια και δεν πίνουν εδώ και χρόνια.
    Έχω στεναχώρηθει, γιατί τον αγαπάω και θέλω να συνεχίσω μαζί του, δεν ξέρω όμως αν το ότι έχουμε το ίδιο πρόβλημα σταθει εμπόδιο.Δεν θέλω ούτε να πιώ και να είναι η αιτία, ούτε να πιει και να είμαι η αιτία, ούτε να χωρίσουμε απο το φόβο μήπως δεν τα καταφέρουμε. Προσωπικά, μου κάνει καλό που για πρώτη φορά ειμαι με έναν ανθρωπο που δεν πίνει καθόλου, ο ίδιος ομως φοβάται για το αν υποτροπιάσω και πιω, τί θα κάνει αυτός στη συνέχεια, ή και το αντίστροφο.
    Αν έχετε εμπειρία από ζευγάρι αλκοολικών που τα κατάφεραν (ή απέτυχαν) να στησουν οικογένεια άπιωτοι, θα το εκτιμουσα να τη μοιραστείτε μαζί μου.
    Ευχαριστω!..."

    Μυρτώ γεια σου κι από μένα. Είμαι πρώην αλκοολική και μόνον και υποθέτω βλέποντας την ορολογία που χρησιμοποιείς πως είσαι μέλλος στο ΑΑ. Συγχαρητήρια για την αποτοξίνωσή σου καταρχάς. Θα μπορούσα να σου γράψω ένα κατεβατό αλλά θα σταθώ όσο γίνεται πιο σύντομα. Δυστυχώς, η ψυχοθεραπεύτριά σου έχει δίκιο σε ένα βαθμό. Και ακόμη πιο "δυστυχώς", η πλειοψηφία των πρώην αλκοολικών υποτροπιάζουν. Η μεγαλύτερη μερίδα τους Μυρτώ, αν και δε ξανασηκώνει το ποτήρι της, δε βγήκε ποτέ απ' την εξάρτηση. Μιλούν όλη μέρα για αυτό, σκέφτονται αυτό, και για να στο πω και πιο χύμα... ψιλοψάχνονται για να βρουν στην ουσία ευκαιρία να ξαναπιούν. Βοηθά πολύ σε όλη αυτή τη φιλοσοφία αν θέλεις η "γνωμάτευση" του αλκοολισμού ως ασθένεια - εξού και το "σε ανάρρωση" - το οποίο προσωπικά αποποιήθηκα εξ' αρχής και έχοντας πλήρη άποψη και επιχειρηματολογία για αυτό. Αν ο τύπος αλκοολικού του συντρόφου σου ταυτίζεται με τον τύπο ενός ανθρώπου που έχει μάθει να είναι εξαρτημένος και να αντικαθιστά την ουσία με καταστάσεις, άλλες ουσίες, πρόσωπα, τότε ναι υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μη φτουρίσει η σχέση σας. Αν όχι, τότε η ψυχοθεραπεύτρια απλά δε βολεύεται να παραδεχτεί ότι πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Και στην τελική, ένας άνθρωπος που όντως θα πιεί στην πρώτη δυσκολία, δεν έχει κάνει καθόλου δουλειά με τον εαυτό του. Είναι και κάπως νωρίς ίσως για να ξέρεις τα πάντα μάλλον για το σύντροφό σου. Αν νομίζεις ότι αξίζει τον κόπο, στάσου λίγο σε αυτό που λες η ίδια. Ο ίδιος λες φοβάται για το τί θα γίνει αν ξαναπιεί ο ένας απ' τους δυό. Καθόλου καλός σύμβουλος αυτός. Έχοντας πολύ μεγάλη εμπειρία από συναναστροφές με πρώην χρήστες, θα σου πω πως όσοι φοβούνται, υποτροπιάζουν και γενικώς η εξάρτηση παραμένει. Ο αληθινά πρώην χρήστης Μυρτώ, έχει πάει όντως παρακάτω και δε δίνει αξία στην ουσία αυτή καθαυτή. Είναι κάτι που όπως σου είπα και πριν "βολεύει" και το κάνουν οι περισσότεροι.
    Να πεις στο γιατρό σου πως όχι μόνο φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που δε ξανάπιαν ποτέ, αλλά και πρώην που μπόρεσαν και ξαναήπιαν κανονικά και ελεγχόμενα. Αν και αυτό δε το δέχεται το ΑΑ. Θα έλεγα να το παλέψετε χωρίς το φόβο όσο κι αν σας φαίνεται δύσκολο. Στο υπογράφω πως θα είναι πολύ - πολύ καλύτερα... :) ...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    Eυχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις σας!
    Σίγουρα όταν έθεσα την ερώτηση αυτή στο Φόρουμ, δεν περίμενα μόνο αισιόδοξα και ρόδινα μηνύματα, το αντίθετο, την έθεσα παρακινούμενη από ένα και μόνο συναίσθημα: το φόβο. Φόβο ότι μπορεί τελικά να μην τα κταφέρουμε να χτίσουμε μια υγιή σχέση. Άρα, ξέρω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα.
    Λέω όμως στον εαυτό μου, οτι όσες πιθανότητες θα έχω να πιώ έχοντας σχέση με έναν αλκοολικό, αλλες τόσες θα έχω κάνοντας σχέση με έναν μη-αλκοολικό. Αυτό θέλω να λέω, ελπιζω να ισχύει. Όπως είπε η Rabola, ο αλκοολικός, κυρίως στα πρώτα στάδια ανάρρωσης, αφορμές για να πιεί ψάχνει! Δε θέλω να συγκαταλέγω την εξάρτησή μας στα "κατά" αυτής της σχέσης, θέλω να το μετατρέψω σε "υπέρ".
    Τώρα, τί θα γίνει στη συνέχεια, ο χρόνος θα δείξει. Θα είμαι έδω για να σας ενημερώνω...!
    Ούτως ή άλλως, θέσαμε με το φίλο μου ένα χρονικό διάστημα του ενός χρόνου, μέσα στο οποίο θα δούμε πως τα πάει και ο ένας και ο άλλος με την αποχή του, πόσο η σχέση μας αυτή μας "ωθεί", ή μας "απωθεί" απο το να πίνουμε, και του χρόνου τέτοια εποχή θα πάρουμε αποφάσεις για να συνεχίσουμε σε επίπεδο συγκατοικησης, ή όχι.
    Γενικά, συμφωνήσαμε να κάνουμε ένα βήμα τη φορά, και μόνο όταν έχουμε ξεμπερδέψει με το προηγούμενο. Και βλέπουμε...

    Αχ, παιδιά! Είναι απίστευτο, πώς άνθρωποι που δε γνωρίζονται καν μεταξύ τους βοηθούν ο ένας τον άλλον, μέσα απο το Δαδίκτυο..
    Δεν περίμενα οτι θα υπήρχαν άνθρωποι που θα ασχοληθούν με το πρόβλημά μου χωρίς να με ξέρουν...! Σας ευχαριστώ...

    Φοβάμαι, δε σας το κρύβω, αλλά αποφάσισα πως αυτή τη φορά δε θα αφήσω το φόβο μου να με καταπιέι για άλλη μια φορά και να μείνω μουδιασμένη στη γωνία να βλέπω τη φοβισμένη Μυρτώ να πίνει, αυτή τη φορά θα κάνω κάτι για αυτό. Θέλω να ζήσω φυσιολογικά, όσο μπορεί να ζει φυσιολογικά ένας αλκοολικός, και να κάνω κι εγω οικογένεια και παιδιά, την κατάλληλη ώρα και με τον κατάλληλο άνθρωπο. Δεν ξέρω εαν είναι ο Σ. αυτός, αλλά δε θέλω και να τον χάσω χώρις να έχω παλέψει. Θέλω να δοκιμάσω, κι αν δω οτι δεν τα κταφέρνω, πρώτη εγω θα του πω να το διαλύσουμε.

    Rabola, στέκομαι πολύ σε αυτά που είπες: "Έχοντας πολύ μεγάλη εμπειρία από συναναστροφές με πρώην χρήστες, θα σου πω πως όσοι φοβούνται, υποτροπιάζουν και γενικώς η εξάρτηση παραμένει. Ο αληθινά πρώην χρήστης Μυρτώ, έχει πάει όντως παρακάτω και δε δίνει αξία στην ουσία αυτή καθαυτή. Είναι κάτι που όπως σου είπα και πριν "βολεύει" και το κάνουν οι περισσότεροι."
    Έχεις πολύ δικιό σε αυτά που λες για τη σχέση εξάρτησης και φόβου, και οτι ο αληθινά πρώην χρήστης δε δίνει αξία στην ουσία αυτη καθεαυτή. Ομολογώ οτι δεν τα είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. Μακάρι να έρθει και για μένα η στιγμή που διαβάζοντάς την ερώτησή μου σε αυτό το Φόρουμ μετά απο χρόνια, να έχω απεξαρτηθεί τόσο, ώστε να απορώ πώς κάποτε το φοβόμουν. Τώρα όμως, ακόμα το φοβάμαι, γιατί ειμαι νήπιο στη διαδικασία της απεξάρτησης. Ο χρόνος θα δείξει..
    Και όντως, πέρασα και απο τους ΑΑ, δεν είμαι τακτικό μέλος, αλλα όποτε νιώθω οτι θα μου κάνει καλό κάνω μια επίσκεψη. Βοηθούν κι αυτοί με τον τρόπο τους.
    Last edited by MYRTW32; 06-01-2011 at 13:36.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    Πάντα δεν μου άρεσαν οι έννοιες "καλός άνθρωπος" και "κακός άνθρωπος". Με εγκλωβίζουν κάπως σε "πρέπει" και κανόνες.
    Αυτό που θα ήθελα να επιτύχω για τον εαυτό μου είναι να είμαι περισσότερο λειτουργική. Τότε νιώθω και καλός ανθρωπος. Και το ποτό τόσα χρόνια μου το στέρησε αυτό.
    Να μπορώ να είμαι λειτουργική, να μπορώ να ζω χωρίς βιασύνες και εγωισμούς και συναισθήματα ή του ύψους ή του βάθους. Αυτά με οδηγούσαν να πίνω.
    Έτσι φαντάζομαι και τη σχέση μου. Όχι την ιδανική ή την τέλεια σχέση, όχι μια σχέση "μαγική" που θα με αποτρέπει σαν μαγικό χάπι απο το να πίνω.
    Θα ήθελα μια σχέση λειτουργική, με τους καυγάδες και τα νεύρα της και τη ρουτίνα της, αλλα και τις καλες στιγμές της. Θέλω να μάθω απο αυτήν τη σχέση να ελέγχω τον εαυτό μου, στο ποτό και στη δυσλειτουργική Μυρτώ. Νομίζω οτι με έναν άνθρωπο που κάνει τον ίδιο αγώνα με έμενα, αυτό θα έιναι δώρο αν το καταφέρω.
    Τί στο καλό, κάποια στιγμη πρέπει να το καταφέρω!!
    Ας είναι τώρα η στιγμή...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    Rabola,
    μπορείς λίγο να μου εξηγήσεις αυτό που είπες: "Είμαι πρώην αλκοολική και μόνον"? Εννοείς, όχι "πρωην αλκοολική σε ανάρρωση"?
    Έχει ενδιαφέρον για μένα αυτή η διάκριση που κάνεις. Κι επειδη έχεις και την προσωπική σου εμπειρία με το ποτό, θα ήθελα να μου πεις 2 λόγια και για το οτι δε δέχεσαι τον αλκοολισμό ως ασθένεια, και τη λέξη ανάρρωση. Πού ξέρεις, αν δω κι εγώ καποια πράγματα και έννοιες αλλιώς μπορεί να ισορροπήσω περισσότερο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    μυρτώ ,καλη σου μέρα!
    μπράβο για την προσπαθειά σου!
    ζήσε τα όμορφα που σου δίνονται όσο λιγότερο προκατειλλημένη ,
    όλες οι σχέσεις έχουν τις ίδιες πιθανότητες να πετύχουν και να αποτύχουν,
    με γνώμονα την ιδιεταιρότητα που επισημένεις στην σχέση σου ,
    εχεις κάθε λόγο να ανησυχείς,
    όμως αυτό ΄μπορει να ναι και το δυνατότερο σημείο της σχέσης σου,
    πραγματικά πιστεύω ότι μπορει να λειτουργήσει σαν κόλα για την πορεία σας.
    υπάρχει κανείς που μπορει να σε διαβεβαιώσει ότι αν κάνεις σχέση με κάποιον που δεν έχει πιεί ουτε ποτηράκι θα πετύχεται?
    ή μήπως αν βρεις κάποιον που κατεβάζει τα μπουκαλάκια του αλλα πέρα βρέχει για την εξάρτηση θα μπορεις να επιβιώσεις μαζί του?
    προχώρα μπροστά ,έτσι κι αλλιως κανεις δεν ξέρει το μέλλον για να προφυλαχτει και να ναι σε ετοιμότητα.
    καλο δρόμο!

  11. #11
    Μυρτώ σίγουρα ο αγώνας σου είναι πολύ δύσκολος, όπως όλοι οι αγώνες που έχουν ουσία και δυνατούς στόχους.
    Αυτό όμως που ενδεχομένως μέσα από τους φόβους σου δεν βλέπεις εσύ, αλλά εμείς, είναι ένας άνθρωπος αποφασισμένος και σίγουρος που έχει ανάγκη να πάει παρακάτω. αυτό από μόνο του είναι πολύ σημαντικό. Μου αρέσει που δεν κάνεις βιαστικά βήματα και θέτεις χρονικά όρια για το καθένα. Πάλεψε το, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πως δεν θα ξαναπιείς ακόμη και αν σε κλείσουν μόνη σε ένα δωμάτιο, πόσο μάλλον να συναναστρέφεσαι ανθρώπους και αλκοολ που θα το βρίσκεις παντού μπροστα σου.
    Το θέμα είναι τι θες εσύ, τι ονειρεύεσαι για τον εαυτό σου.
    Και επειδή για μένα ένα απ τα πιο σημαντικά μότο μου είναι,"είμαστε ότι θέλουμε να είμαστε και έχουμε ότι θέλουμε να έχουμε", πιστεύω πως θα τα καταφέρεις αρκεί να το θες πολύ.
    σου εύχομαι κάθε επιτυχία σε ότι ονειρεύεσαι, φτανει να το ονειρεύεσαι με δύναμη και πάθος...:)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    Θεοφανία και 3wtiko, ευχαριστω πολυ-πολυ για τα μηνύματά σας...!
    Ξωτικό μου, κάπως έτσι έχω δει κι εγώ τη ζωή τελευταία... Δεν υπάρχουν εγγυήσεις, όσες φορές πίστεψα οτι μπορώ να ελέγξω τα πάντα, χωρίς να έχω αλλάξει πρώτα τον αρνητικό τρόπο που σκέφτομαι, έπεσα έξω και απογοητεύτηκα. Παλιά, θα έπινα κιόλας. Είχα ανέκαθεν μια βιασύνη τρομερή, και έναν εγωισμό οτι εγώ θα κατευθύνω τα νήματα της ζωής, και θα χειραγωγώ τους ανθρώπους, χωρίς να μπω στον κόπο να κάνω μια ενδοσκόπηση και να αλλάξω πρώτα τον εαυτό μου.
    Ο ορισμός της τρέλας λένε πως είναι "να κάνεις συνεχώς τα ίδια πράγματα και να περιμένεις διαφορετικά αποτελέσματα".
    Κάπως έτσι λειτουργώ εγώ. Αργώ να μάθω.

    Θεοφανία, μου θύμισες το δικό μου αγαπημένο ρητό : ¨Γίνε αυτό που είσαι".
    Το ποτό μου το στέρησε αυτό. Ήμουν μια άλλη, που δε μου άρεσε καθόλου. Δεν έζησα όπως ήθελα. Έζησα όπως με πηγαινε το ποτό. Όπου να'ναι δλδ...

    Eπειδή έχω διαβάσει σε αυτό το Φόρουμ για απορίες φίλων για το ΠΟΤΕ κάποιος θεωρείται αλκοολικός, κι επειδή κι εγώ αργησα ΠΟΛΥ να το καταλάβω οτι το κύριο πρόβλημά μου είναι οτι έπινα πάντα τη λαθος στιγμή, με το λάθος τρόπο, και τη λάθος ποσότητα, για αυτό πολλά μου πήγαιναν στραβά, έχασα σχέσεις, κινδύνεψα να σκοτωθώ κλπ..., για μένα αλκοολικός είναι κάποιος όταν το ποτό αρχίσει να του "παίρνει" πιο πολλά απο όσα του "δίνει". \

    Σε εμένα αυτό συμβαίνει εδώ και αρκετά χρόνια, αλλά μόλις τον τελευταίο χρόνο το....κατάλαβα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μυρτώ είδα σήμερα μία συνέντευξη του Πατσίνο που είναι πρώην αλκοολικός. Εκείνος το συνειδητοποίησε όταν είχε πάψει να γυρνάει ταινίες γιατί δεν μπορούσε να πίνει στα γυρίσματα.α΄Ένας φίλος του λέει για ένα εξάμηνο τον έπρηζε κάθε μέρα επίσης, γύρνα σ' αυτό που αγαπάς, γύρνα στη ζωή. Για καθέναν διαφέρει το καμπανάκι, ωστόσο και έχει κάποιες ομοιότητες, σημαίνει όταν έχει χάσει ή κινδυνεύει να χάσει το άτομο τα σημαντικά γι αυτόν, αυτά τα απαραίτητα στη ζωή, για να ανασαίνει, που διαφέρουν και εξατομικεύονται.
    Όσα γράφεις μου φαίνονται σοφά και κατασταλαγμένα, δεν ξέρω αν αυτό σου λέει κάτι, η περιπέτειά σου η προσωπική είναι φάρος για όσα άτομα θα το διαβάσουν και περνάς σημαντικά μηνύματα. Μπράβο σου για την διαδρομή αυτή!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    μυρτώ χθες είδα μία ταινία με τίτλο " πειρασμός ".
    έπινα για σχεδόν 20 χρόνια.
    με κάποια διαστήματα αποχής.
    ο ψυχίατρος μου είπε πως δν είμαι αλκοολική.
    του ζήτησα να με βάλει στο πρόγραμμα "αθηνά" όπου ήταν υπεύθυνος, αλλά μου ξεκαθάρισε πως λόγω διπολικής πίνω.

    σου προτείνω την ταινία γιατί με έβαλε σε σκέψεις.
    μν περιμένεις όμως αισιοδοξία κ μόνο.

    σου εύχομαι μία ευτυχισμένη με τον σύντροφο σου!
    http://www.mazi.org.gr/

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    Ηρώ, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια..
    Αυτό το καμπανάκι υπάρχει όντως και είναι διαφορετικό για κάθε άνθρωπο. Τους τελευταίους μήνες κάνω μια συνολική αναθεώρηση της ζωής μου.
    Χωρίς να ήμουν ποτέ "ο κακός άνθρωπος¨, που ήθελε εσκεμμένα να κάνει κακό σε κάποιον άλλον, έπαιξα με τις καρδιές των συντρόφων μου, λαχτάρησα τους γονείς μου, δοκίμασα όλων τα όρια, ως προς το πόσο μπορούν να αντέξουν μια αλκοολική μέσα στα πόδια τους, που για άλλη μια φορά τράκαρε, ή ξέμεινε "λιώμα" σε ένα παγκάκι.
    Έκανα κακό στους άλλους δλδ, κάνοντας πρωτίστως κακό στον εαυτό μου.
    Τώρα όμως με το Σ. τα πράγματα είναι πιο σοβαρά. Θέλω επιτέλους να πάρω την ευθύνη των πράξεών μου, να ενηλικιωθώ και να μην περιμένω απο άλλους να με μαζέψουν-κυριολεκτικά και μεταφορικά. Θέλω να εκφράσω όλο το δυναμικό που κρύβεται μέσα μου... Για κάποιον λόγο, εχω γλυτώσει πολλές φορές απο το να πεθάνω. Θέλω να δω και την "άλλη" πλευρά.
    Μέχρι τώρα ένιωθα μέσα μου, μόνο τους πρώτους στίχους απο το τραγούδι "Όλα είναι δρόμος" απο τις Τρύπες, δλδ :
    Δεν κοπάζει δεν σβήνει
    στη καρδιά μου η φωτιά
    που με τρώει και με ρίχνει
    απ' την Εδέμ στο πουθενά

    Τώρα θέλω να ζήσω και το υπόλοιπο:
    Η φωτιά η γιορτή η απώλεια ο πόνος
    Ο κάθε μικρός θάνατος
    κι ο μεγάλος ο ατέλειωτος κόσμος
    Όλα είναι δρόμος...

    Θέλω να ζώ στην ευτυχία και στη δυστυχία, να είμαι εγώ εκεί, όχι κάποια άλλη. Είναι βλακείες αυτά που λένε οτι το ποτό μας βγάζει τον πραγματικό μας εαυτό. Το ποτό βγάζει το χειροτερό μας εαυτό, κομματια του υποσυνείδητου που δε θέλω να τα ξέρω. Τόσο καιρό εξάλλου δε με απελευθέρωσαν, δε με εβγαλε πουθενά το ότι τα εβγαζα απροκάλυπτα στην επιφάνεια. Παραφράζοντας τη ρήση του Δημόκριτου για το θάνατο: Όπου είναι το ποτό δεν έιμαι εγω. Κι όπου είμαι εγώ δεν έιναι το ποτό.

    Στους έξω είμαι μια σοβαρή επαγγελματίας, με δική της, καλή δουλειά, με καλούς γονείς, με μια καλή σχέση, με όλες τις προοπτικές για να είμαι, αν όχι ευτυχισμένη, τουλάχιστον ικανοποιημένη. Κι έγω κακοποιώ τη ψυχούλα μου με το ποτό. Γιατί μόνο η ψυχούλα μου το ξερει τί έχω τραβήξει...
    Βαρέθηκα να χάνω και μόνο να παιρνω...
    Θέλω να αρχίσω να κερδίζω και να μάθω να δίνω....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  2. άραγε.. γνωρίζουν ορισμένοι οτι είναι αλκοολικοι;;
    By mstrouf in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 64
    Last Post: 03-10-2009, 21:56
  3. Η ερωτική μου ζωή
    By lavrenti111 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 03-05-2009, 12:22
  4. Ερωτικη σχεση με διαφορα 10 χρονια ?
    By Fjorde in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 115
    Last Post: 03-03-2009, 23:16
  5. Η ΕΡΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΖΩΗ
    By lavrenti111 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 29-08-2008, 01:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •