Τα αντιψυχωτικά καραπαχαίνουν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512

    Τα αντιψυχωτικά καραπαχαίνουν

    Λοιπόν, έψαξα στο ίντερνετ για θερμιδικές ανάγκες άντρα και γυναίκας, και καράφλιασα με αυτά που διάβασα! Κανονικά εγώ θα έπρεπε να τρώω 2700 θερμίδες και να μην παχαίνω, και τρώω μόνο 2000 και μερικές φορές παχαίνω και έτσι!! Είναι απίστευτο ότι κάποιοι δεν καταλαβαίνουν, και λένε ότι φταίμε εμείς, δεν μας φτάνει ο πόνος μας, άσε την αυξημένη όρεξη που την πας; Και να μην σε καταλαβαίνουν και οι άλλοι; Ε αυτό πάει πολύ. Είμαι πολύ θυμωμένη, αυτή τη φορά με αποδείξεις. Και νάτες:
    http://www.fitnesslogic.gr/diet/how_...utch_cal01.htm
    Για να αδυνατίσουμε, ούτε λόγος. Πρέπει να τρώμε 800 θερμίδες και αν αδυνατίσουμε, που εγώ δεν το νομίζω γιατί ένας περπάταγε 5 ώρες την ημέρα σε φυλλάδια για ένα μήνα με την ίδια τροφή και δεν έχασε ούτε ένα κιλό.
    Last edited by whitecandle; 06-01-2011 at 12:55.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    εγω ειχα βαλει με το ζυπρεξα 22 κιλα σε ενα μηνα και μετα με το ρισπερδαλ 21-22 σε ενα μηνα παλι και τωρα εχασα γυρω στα 20+ κιλα και ειμαι κανονικοσ ενω ημουν στεκα...γαμω την ψυχιατρικη

    ημουν 1.81 63 κιλα μετα πηγα 1.88 104 κιλα και τωρα ειμαι γυρω στα 83 αλλα δεν τρωο τπτολη μερα....μπορει 1 μπανανα και μια σαλατα χανω 2 κιλα την εβδομαδα ευτυχως δεν πλουτιζω τους ψυχιατρους και δεν παιρνω φαρμακα τωρα..

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Με το που διάβαζα όλα αυτά ήθελα να σε ρωτήσω αν παίρνεις ακόμα φάρμακα, αλλά με κάλυψες. Τι να πεις; Πάντως και το ρισπερντάλ παχαίνει όσο το ζυπρέξα έχω καταλάβει. Εγώ που θα συνεχίζω να τα παίρνω πόσο θα φτάσω; Επίσης, εσύ νομίζω δεν είχες ψύχωση, αλλά ένα θρησκευτικό παραλλήρημα και αν ναι ο Πετράν έχει πει πως το έχεις όταν είσαι μεθυσμένος, εσύ ήσουν μεθυσμένος; Ρωτάω για να δω αν παίζει να κόψω κι εγώ τα φάρμακα. Τσίαο. Ευχαριστώ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Με το που διάβαζα όλα αυτά ήθελα να σε ρωτήσω αν παίρνεις ακόμα φάρμακα, αλλά με κάλυψες. Τι να πεις; Πάντως και το ρισπερντάλ παχαίνει όσο το ζυπρέξα έχω καταλάβει. Εγώ που θα συνεχίζω να τα παίρνω πόσο θα φτάσω; Επίσης, εσύ νομίζω δεν είχες ψύχωση, αλλά ένα θρησκευτικό παραλλήρημα και αν ναι ο Πετράν έχει πει πως το έχεις όταν είσαι μεθυσμένος, εσύ ήσουν μεθυσμένος; Ρωτάω για να δω αν παίζει να κόψω κι εγώ τα φάρμακα. Τσίαο. Ευχαριστώ.
    εγω εκανα χορτο και σαλεψα. Παντως θα σου προτεινα να τα κοψεις αν δε φοβασαι την υποτροπη....εγω επαιρνα χαπια 2-3 χρονια νομιζω τα κοψα για 8 μηνες ημουν καλα μετα υποτροπιασα απτιην φουντα μετα τα ξανακοψα εδω και δεν θυμαμαι 2 μηνες και κατι και ειμαι τελεια...μπορει και 3...ουτε πειναω εχω στυση δεν βγαζω σαλια δεν τρεμω οδηγαω κανονικα........... Εχασα και 20 κιλακια:)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Γειά σου downward_spiral και πάλι. Λοιπόν, καταρχάς για το καλό σου σβήσε ότι μου προτείνεις να τα κόψω, γιατί αν το δουν, θα φας προειδοποίηση. Λοιπόν, αν κόψω τα φάρμακα, αργά ή γρήγορα θα υποτροπιάσω, δεν υπάρχει περίπτωση. Το ότι δεν έχεις υποτροπιάσει εσύ δεν λέει κάτι. Μπορεί να τα κόψω και να υποτροπιάσω την άλλη μέρα, μπορεί και σε ένα χρόνο. Μέχρι διάστημα δύο χρόνων είχε πει ένας από δω, ότι μπορείς να υποτροπιάσεις, μπορεί και παραπάνω. Θα ήθελα όμως να τα κόψω για λίγο να χάσω τα κιλά μου, αλλά άμα το μάθει η μάνα μου που θα το μάθει, με σκότωσε. Θα πρέπει να περιμένω να μου μειωθούνε μάλλον. :(

    Υ.Γ. Ποιό είναι το τελευταίο φάρμακο που έπαιρνες;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Υ.Γ. Ποιό είναι το τελευταίο φάρμακο που έπαιρνες;
    RISPELEN 3 mg(paragogo toy risperdal ipiotero

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Οκ, ρώτησα γιατί μου είπε ένας φίλος μου ότι το τελευταίο φάρμακο παίζει ρόλο στο αν θα υποτροπιάσεις. Εγώ δεν το πιστεύω και πολύ, thanks.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    εγώ το πιστεύω...την περασμενη φορα επαιρνα ινβεγκα των 3ων και ειχα τελεια διαθεση και οταν τα εκοψα συνεχιζα να ειχα τελεια..με το ρισπελεν ειχα κρισεις πανικου αν κ εφυγαν τωρα αλλα την περασμενη φορα π τα κοψα ηταν καλυτερα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Καλα λες οτι δε πρεπει να τα κοψεις !!

    Εδω περα εγω που πριν δεν ειχα τιποτα οταν τα πρωταρχισα υποτροπιαζω
    καθε φορα που τα κοβω !

    Ασε που γινεσαι και χειροτερα αμα υποτροπιασεις.

    Και ειναι και οι αρχικες παρενεργειες, υποτασεις,εμετοι,πανικος κ.λ.π.
    Για να φτασεις στο επιπεδο που ησουν πριν θα θελει ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ..

    Το καλυτερο ειναι να φτασεις οσο το δυνατον στη δοση συντηρησης ,εφοσον
    φυσικα το επιτρεπει ο γιατρος.

    Τοτε ειναι σχεδον σαν να μην παιρνεις τιποτα.
    Ιδιως με το Risperdal Quicklet εγω στη δοση συντηρησης ειμαι παρα πολυ καλα.
    Ουτε κουραση νοιωθω ουτε τιποτα σε αντιθεση με το παλιο Risperdal οπου ακομα και με 2mg με κουραζε λιγο.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by the_downward_spiral View Post
    εγώ το πιστεύω...την περασμενη φορα επαιρνα ινβεγκα των 3ων και ειχα τελεια διαθεση και οταν τα εκοψα συνεχιζα να ειχα τελεια..με το ρισπελεν ειχα κρισεις πανικου αν κ εφυγαν τωρα αλλα την περασμενη φορα π τα κοψα ηταν καλυτερα
    Δεν πολυκατάλαβα τι λες, και τι σχέση έχουν αυτά με το αν θα πάθεις υποτροπή από το τελευταίο φάρμακο. Πάντως μακάρι να έχανα 20 κιλά, θα αισθανόμουν άνθρωπος. :(:(:(

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Καλα λες οτι δε πρεπει να τα κοψεις !!

    Εδω περα εγω που πριν δεν ειχα τιποτα οταν τα πρωταρχισα υποτροπιαζω
    καθε φορα που τα κοβω !

    Ασε που γινεσαι και χειροτερα αμα υποτροπιασεις.

    Και ειναι και οι αρχικες παρενεργειες, υποτασεις,εμετοι,πανικος κ.λ.π.
    Για να φτασεις στο επιπεδο που ησουν πριν θα θελει ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ..

    Το καλυτερο ειναι να φτασεις οσο το δυνατον στη δοση συντηρησης ,εφοσον
    φυσικα το επιτρεπει ο γιατρος.

    Τοτε ειναι σχεδον σαν να μην παιρνεις τιποτα.
    Ιδιως με το Risperdal Quicklet εγω στη δοση συντηρησης ειμαι παρα πολυ καλα.
    Ουτε κουραση νοιωθω ουτε τιποτα σε αντιθεση με το παλιο Risperdal οπου ακομα και με 2mg με κουραζε λιγο.
    Maus αυτό είπα κι εγώ, τη δόση συντήρησης περιμένω, αν και δεν συγκρίνεται με το να τα κόψω, πρέπει να κάνω τρία χρόνια υπομονή μέχρι να τα κόψω, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ, γιατί εχτές βγήκα πχ με 2 κουκλάρες, και αισθανόμουν σαν μπόζος, ενώ κάποτε κι εγώ είχα επιτυχίες, είναι χάλια η κατάσταση σου λέω!!! :'(

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Eγω με το zyprexa εβαλα 25 κιλα και δεν μπορω να τα χασω με τιποτα.Αντε μηπως βγουν τα καινουργια αντιψυχωσικα τριτης γενιας που δεν εχουν αυτη την παρενεργεια δηλαδη το να παχαινεις και να εχεις αυξημενη ορεξη και χασουμε κανενα κιλο.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Eγω με το zyprexa εβαλα 25 κιλα και δεν μπορω να τα χασω με τιποτα.Αντε μηπως βγουν τα καινουργια αντιψυχωσικα τριτης γενιας που δεν εχουν αυτη την παρενεργεια δηλαδη το να παχαινεις και να εχεις αυξημενη ορεξη και χασουμε κανενα κιλο.
    Μιχάλη κάποια στιγμή θα τα μειώσουμε, αλλά τι κάνουμε μέχρι τότε είναι το θέμα. Κρυβόμαστε μες στο σπίτι για να μη βγαίνουμε και λένε ο χοντρός, η μπαζόλα, ή το ανεχόμαστε; Για γέλια είναι αυτοί που τα λένε, αλλά τελοσπάντων. Και ειδικά εμείς που δεν τρώμε πολύ, με 2000 θερμίδες πχ που τρώνε και οι αδύνατοι. Απλά στις γυναίκες υπάρχει και πιο πολύς ρατσισμός. Ελπίζω με τη μείωση να χάσουμε τουλάχιστον, γιατί για καινούρια φάρμακα δεν το βλέπω σύντομα. Σε καμμιά δεκαριά χρόνια ίσως και. Μιχάλη εσύ πόσον καιρό έχεις την ψύχωση; Μου έχεις πει πολλές φορές, αλλά όλο ξεχνάω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    lightbluepath εγω παιρνω φαρμακα 2 χρονια τωρα και δεν μου τα εχει μειωσει καθολου ο γιατρος.Εσενα στα μειωσε καθολου?Απλα το σπαστικο ειναι οτι τα φαρμακα αυξανουν την ορεξη δηλαδη και να θελεις να κανεις διαιτα δεν μπορεις.Ολα συνηγορουν στο να παχυνεις.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Συμφωνώ ότι αυξάνουν την όρεξη, εγώ παλιά δεν είχα καθόλου όρεξη, τώρα έχω συνέχεια. :mad: Πολύ εκνευριστικό. Όχι, δεν τα έχω μειώσει ακόμα, αλλά ελπίζω να μου τα μειώσει κάποια στιγμή σύντομα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Τα αντιψυχωτικά φάρμακα προκαλούν προβλήματα στην υγεία
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-03-2019, 21:30
  2. Η πενταετής εμπειρία μου με τα αντιψυχωτικά φάρμακα
    By VinceX in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 25-01-2010, 22:09
  3. Αντιψυχωτικά
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 23-10-2007, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •