Ξερετε ατομα που ζουν στην Αυστραλια?.. ρωτηστε τουσ αν ζουν καλα εκει αν μπορειτε :)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863

    Ξερετε ατομα που ζουν στην Αυστραλια?.. ρωτηστε τουσ αν ζουν καλα εκει αν μπορειτε :)

    Ρωταω.. γιατι στην κριση που ζουμε ψαχνω για ενναλακτικεσ.. και λογο του οτι αναγκαστικα αν παω καπου θα πρεπει να εχει παρομοιο κλιμα.. με την Ελλαδασ λογο υγειασ... ε ειχα σκευτει την Κρητη..αρχικα μα ο Μιχαλησ..δεν βρισκει εργασια εκει με υψιλο μισθο -στελεχοσ
    υστερα σκευτηκα την Κυπρο.. αλλα μασ ειπανε γνωστοι πωσ ουτε πολλεσ δουλειεσ εχει.. ουτε και συμπαθουν καθολου τουσ Ελληνεσ... χμ.. οχι οτι με επισε αυτο αλλα οσο και να πεισ.. αν στο λενε πολλοι γνωστοι ..ε το κρατασ σαν γνωμη..

    και τωρα σκευτηκα την αυστραλια.. εννοειτε πωσ πρωτα αν ειναι να παμε.. η να παω.. ποτε δυστιχωσ δεν ξερεισ..θα το ψαξω πολυ πολυ καλα απ ολεσ τισ πλευρεσ..

    αν εχετε συγγενεισ η φιλουσ... πλιζ... ρωτηστε τουσ που ειναι καλα.. μακρια απο τισ τρομακτικεσ πλημμυρεσ φυσικα.. κλπ..

    ευχαριστω πολυ παιδια...εκ των προτερων...!!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    :) hey Adzik εχω τι αλλο θες να μαθεις ,εκτος τις πλημμυρες τα φιδια και τους κορκοδειλους λολ :P
    Τις παραλιες που προστατευουν με διχτυα ατσαλινα για τους καρχαριες , παν οι διακοπες λολ :P

    sobara twra pes ?
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Απο Αυστραλια οσα ατομα (διαφορετικα μεταξυ τους) μου εχουν μιλησει μεχρι στιγμης ηταν ανω των 50 και ειχαν φυγει απο Ελλαδα σε μικρη ηλικια. Το λεω αυτο επειδη παιζει ρολο , αλλες καταστασεις αντιμετωπισαν αυτοι, και μαλλον αλλες θα αντιμετωπισετε και εσεις.

    Παντα μου λενε για την ομαλοτητα εκεινης της χωρας και την δικαιοσυνη-ηρεμια. Δηλαδη οτι ολα κυλανε ομορφα και ωραια , ο κοσμος δεν θελει φασαριες , ο νομος ειναι για ολους (κοινως δεν υπαρχει διαφθορα, αν και δεν το χαφτω αυτο) , πανεμορφες παραλιες του ειρηνικου ωκεανου , μαγευτικα τοπια σε ολο εκεινο το τεραστιο νησι-ηπειρος που διαφερουν παρα πολυ απο περιοχη σε περιοχη. Απο θεμα ζωης κυριαρχει, απο οσο μου λενε ατομα που ζουνε ή εχουν ζησει δεκαετιες ολοκληρες εκει, μια γενικη ευημερια , το κρατος ειναι εκει να σε βοηθησει σε θεματα υγειας, ασφαλειας , κοινωνικης προνειας.

    Η Αυστραλια βγηκε για ακομα μια φορα μεσα στις top 10 χωρες παγκοσμιως αναμεσα σε ολες τις χωρες του κοσμου για καλυτερη τοποθεσια να εγκατασταθει καποιος μονιμα , με βαση πολλους δεικτες οπως εργασιας,βιωτικου επιπεδου,εκπαιδευσης,νομοι και ελευθεριες κτλ.
    Πρωτη βγηκε η Νορβγηγεία ή η Γαλλια.


    Τωρα αυτα με την ελευθερια του κοσμου σε θεματα νομοθεσιας βεβαια δεν τα πολυπιστευω μιας και ως γνωστον η Αυστραλια ειναι απο τις χωρες με τις μεγαλυτερες λογοκρισιες σε βιβλια,ιστοσελιδες,ταινειε ς,βιντεοπαιχνιδια,blogs , "ολα για την ασφαλεια του πολιτη" . Εμενα και μονο η λεξη λογοκρισια παντως με ξενιζει και κατι δεν μου αρεσει επειδη φανταζομαι οτι κρυβονται και αλλα πραγματα απο κατω της σιγουρα. Αλλα αυτος ειμαι εγω, εσυ μπορεις να κυνηγας αλλα πραγματα που να θεωρεις πιο σημαντικα απο τις δικες μου freedom-γκρινιες ;D


    Παντως γενικα οσα ατομα γνωριζω κανανε την τυχη τους εκει και ερχονται Ελλαδα καθε καλοκαιρι να δουν σογια μονο. Αντε και για κανα μπανακι γιατι εκει που να το φχαριστηθουν με τα σκυλοψαρα στις παραλιες :D

    Tωρα που θυμηθηκα τις προαλες ειχα πεσει σε εναν ταξιτζη κοντα στα 50 του , και εκει που κλασικα πιασαμε κουβεντα μου ειπε οτι ειχε κανονισει τα παντα ωστε σε 3 μηνες αυτος και η γυναικα του να φευγανε για Αυστραλια μονιμα. Τον ρωτησα αν ειχε σογια εκει στην Αυστραλια ή τιποτα τετοιο και μου ειπε πως δεν ηξερε κανενα αλλα ειχε γενικα γνωστους , του ειχαν πει να παει να γραφτεια σε ελληνικες κοινοτητες εκει κτλ
    Καλα δεν ειναι το ιδιο με εσενα ομως μιας και εχεις και τον μπομπιρα μαζι , αλλα πιστευω αν βρεις καποιες βασεις , οπως μια γερη πληροφορηση του πως , οπως δηλαδη κανεις τωρα(!) μπορεις να αρχισεις να το σκεφτεσαι πιο σοβαρα για να πας εκει. Εννοω μην περιμενεις υποδοχη εκει να σας περιμενουν με κοκκινο χαλι με στρωμενη δουλεια και ετοιμο χτισμενο σπιτι για οσους εχονται απο Ελλαδα , αλλα ... ποτε δεν ξερεις. Στο κατω κατω ποσα πραγματα στην ζωη σου μεχρι στιγμης ηταν σιγουρα και φουλ σταθερα ωστε οταν επαιρνες αποφασεις ηξερες 100% που βαδιζες?


    Μπορει να ακουστει πολυ γενικολογια αυτο που θα πω τωρα , και ενδεχωμενως να μην ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις, αλλα ειμαι της λογικης οτι αμα εχεις αυτο που λεμε "πεισμα για ζωη" και ορεξη να πολεμησεις για αυτη , τοτε ακομα και στο ανατολικο εκουαδορ να πας (που λεει ο λογος!!) θα περασεις τελεια την ζωη σου. sweeet!
    Last edited by Boltseed; 06-01-2011 at 07:01.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Quote Originally Posted by soft View Post
    :) hey Adzik εχω τι αλλο θες να μαθεις ,εκτος τις πλημμυρες τα φιδια και τους κορκοδειλους λολ :P
    Τις παραλιες που προστατευουν με διχτυα ατσαλινα για τους καρχαριες , παν οι διακοπες λολ :P

    sobara twra pes ?
    :P εε.εε..ολοκληρη διαφορετικη ηπειροσ ειναι αυτη δεν θα ειχε και τα στραβα τησ?..χεχεχε


    ειμαι μεταξυ Μπρισμπαν και Κανμπερασ...αν μπορεσεισ και οοοοοοοοοοοποτε ..( ξερεισ..δεν βιαζομαστε ειδικα τωρα που καθησα και διαβασα πωσ θελει και 2.000Ευρω η βιζα..βαλε το νοικι ..και καποια εξοδα ολα μαζι καπου 5 χιλιαρικα μινιμουμ βγαινουν... οποτε αν ποτε ερθει η κακια η ωρα που δεν θα εχουμε να φαμε και θα αποφασισουμε να φυγουμε.. ε .. τουλαχιστον για 1-2-3 χρονια ακομα θελουμε ακομα για να μαζεψουμε τα αρχικα εξοδα)
    ..βεβαια.. εννοειτε.. πωσ στην χειροτερη περνεισ δανικα.. και τα επιστρεφεισ...

    η αληθεια ειναι πωσ ενω με ειχε πιασει μια υπερβολικη αισιοδοξια και ενασ σουπερ αινθουσιασμοσ με ολα αυτα που διαβαζω..http://www.patriotaki.com/
    .. λιγο η κουραση.. λιγο .. δεν ξερω το οτι ολοι αντιδρανε αποτομα στην ιδεα και μονο και μου φωναζουν ''ειναι στην αλλη ακρη του κοοοοοοοοοοοσμουυυυυ''.. ε με φρεναρουν συναισθηματικα λιγο.. με πιανει ο φοβοσ του μεταναστη που λεει ''καλητερα να πεινασ και να εισαι σε μια χωρα που μιλανε την γλωσσα σου..εχουν την ασ πουμε νοοτροπια σου.. εχεσι το σοι σου.. και τρωτε και κανεναν κυριακτικο τραπεζι καααααααπου κααααααααπου ολοι μαζι... παρα καπου στην ξενιτια να εργαζεσαι.. ναι μεν σε ενα σουπερ πολιτισμενο περιβαλλον.. ναι μεν με τα σουπερ σχολεια και τισ σουπερ προοπτικεσ του παιδιου.. και το ωραιο σπιτι με κυπακο σου.. αλλα.. μονοσ χωρισ γνωστουσ ..χωρισ κανεναν για καποιο τουλαχιστον καιρο...


    η ωμη αληθεια αληθεια βεβαια που ηχει στο μυαλο μου ειναι πωσ.. '' νιωθω πωσ ισωσ βιαστηκα να κανω παιδακι.. να παντρευτω.. γιατι ενω ο γιοκασ μου ειναι οτι καλητερο και ομορφοτερο μου εχει συμβει.. τωρα πχ.. που εξακολουθω και ειμαι νεα.. ισωσ να ημουν στην Αυστραλια... να εργαζομαι κοντα σε φυτα.. η σε καποιο ζωολογικο μεροσ...να εχω το μποστανι μου με τα δικα μου προιοντα..να κανω εξιδεικευση στο τομεα μου.. και ποιοσ ξερεισ τι αλλο...

    και τωρα δεν μπορω να το κανω.. γιατι νιωθω πωσ μαλωνουμε που μαλωνουμε εδω στην Ελλαδα μεταξυ μασ με τον αντρουλη μου.. φαντασου τι θα γινει εκει εξω.. που θα νιωθει πωσ ειναι καπου που δεν θελει.. μακιρα απο τουσ γονεισ του..ειδη σκευτομαι πωσ θα αρχιζε να με κατηγορει εστω και εμμεσα πωσ..δουλευει .. και ζει.. μονοσ..και οχι ετσι οπωσ θελει...

    απο την αλλην ειναι αυτο που του ειπα κι εγω... 1 ζωη την εχουμε.. 1 οχι 2.. ειμαι διατεθημενη να θισιασω τα παντα και να ζω μεσ την φτωχια και την μιζερια για 5-10 χρονια... αλλα στην Ελλαδιτσα μασ το χαλια αυτο που ολο χειροτερευει το βλεπω να τραβαει πανω απο 15 χρονια... και ξερεισ.. εκει μπορει να ημαστε μονοι και μακρια..αλλα θα ζησουμε σε εναν τοπο με ενα επιπεδο.. με ενα κρατοσ που υπαρχει... να φανταστειτε εκει γαι καθε παιδι το κρατοσ δινει καθε 15 μερεσ 400 ευρω στην μαμα που εχει επιλεξει πχ να ειναι μονο νοικοκοιρα...ενα μικρο παραδειγμα πολιτισμου..(εγω δεν θα ημουν σε αυτη την κατηγορια φυσικα αλλα λεμε τωρα)

    ...δεν λεω να παμε για παντα..(βεβαια ποτε δεν ξερεισ..και για διακοπεσ αν ερχομασταν καθε χρονο δεν θα μασ χαλαγε ετσι δεν ειναι?η Ελλαδα μασ ειναι ΤΕΛΕΙΑ για διακοπεσ...)...αλλα για 2-5-10 χρονια..

    η μανα μου .. εχει κανει πολα λαθη αλλα παντα μου ελεγε..''οι νεοι ανθρωποι πρεπει να ταξιδευουν..ωστε να βρουν τον εαυτο τουσ και τον τοπο τουσ'' .. τωρα νιωθω πωσ θα μπορουσα να το κανω αυτο να ταξυδευω να εργαζομαι περιστασιακα και να συνεχιζω το ταξιδι.. παλιοτερα .. ισωσ ηταν και η καταθλιψη στην μεση.. αλλα δεν το ενιωθα εφικτο ..και δεν το αναζητουσα...

    αλλα..νιωθω ωσ ενα ενηλικο ατομο πια πωσ θα μπορουσα να θησιασω πραγματα για μια καλητερη ζωη.. στην τελικη ο κοσμοσ μασ ανηκει .. αν δυσαρεστηθυομε μπορουμε να φυγουμε.. φυσικα εδω ο αντρασ μου..θυμωνει και μου λεει πωσ ζω μεσα σε μια φαντασιωση..πωσ δεν μπορεισ να πασ και να φυγεισ...
    κι ομωσ μπορεισ...

    αυριο θα εχω πιο ξεκαθαρη οπτικη γωνια.. παιδιαααα... τα σπιτια εκει ειναι σαν αυτα στην τβ... μονοκατοικιεσ με κηπακο και γκαραζ...ονειρο....

    http://i789.photobucket.com/albums/y...9/canberra.jpg η Κανμπερα,.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν πήγαινα, θα ήθελα να ζήσω με τους αβορίγινες, και όχι με τους μαλάκες τους λευκούς. Πολύ θα ήθελα να επισκεφτώ τις σπηλιές όπου οι αβορίγινες έχουν τοιχογραφήσει όλη την ιστορία τους. Το παιδί σας θα μεγάλωνε γνωρίζοντας έναν πολιτισμό που μέσα του υπάρχει πολύ σοφία και ένωση με τη φύση σε ένα επίπεδο που δεν υπάρχει σε πολιτισμούς σαν τους δικούς μας, τους σύγχρονους και αιματοβαμμένους και βασισμένους στην καταπίεση. Τρέφω μεγάλο σεβασμό γι αυτούς. Από την άλλη δεν ξέρω να σου δώσω άλλες πληροφορίες περισσότερο από τα πλέον γνωστά, ότι είναι μία πολυπολιτισμική ήπειρος, με τεράστιες εκτάσεις γης αλλά και τεράστιες παραλίες, όμορφη, με χλωρίδα και πανίδα που περιλαμβάνει σπάνια και εξωτικά είδη, με μεγάλη καταπίεση όμως για επικράτηση των λευκών σε διάφορους τομείς και εκμετάλλευση των αυτόχθονων φυλών εδώ και γενιές.

    Η κουζίνα πάντως έχει μεσογειακές επιρροές, αυτό θα σας βόλευε. Όσο για το κλίμα, καταλαβαίνω πολύ καλά για τι μιλάς, το έχω ζήσει με τον σύντροφό μου που το χειμώνα υποφέρει περισσότερο ενώ το καλοκαίρι είναι η εποχή που πραγματικά νιώθει να ελευθερώνεται και να χαίρεται με την καρδιά του τα πάντα!

    Λυπάμαι λίγο που διαβάζω πόσο η κρίση έχει βάλει το χεράκι της τόσο βαθιά στη ζωή σας Αντζίκ μου και επηρεάζει την καθημερινότητά σας τόσο ώστε να κάνετε σκέψεις για να μεταναστεύσετε.. Αλλά δεν είστε οι μόνοι, δυστυχώς, όλο και περισσότεροι άνθρωποι ψάχνουν διεξόδους έστω και αν αυτό σημαίνει να πάρουν των οματιών τους. Πόσο η δίψα για χρήμα των ισχυρών παπάρων αυτής της γης κάνουν τους λαούς να υποφέρουν...
    Μακάρι να βρείτε άλλη λύση και να μην αναγκαστείτε να πάτε τόσο μακριά μας.:(
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Αν πήγαινα, θα ήθελα να ζήσω με τους αβορίγινες, και όχι με τους μαλάκες τους λευκούς. Πολύ θα ήθελα να επισκεφτώ τις σπηλιές όπου οι αβορίγινες έχουν τοιχογραφήσει όλη την ιστορία τους. Το παιδί σας θα μεγάλωνε γνωρίζοντας έναν πολιτισμό που μέσα του υπάρχει πολύ σοφία και ένωση με τη φύση σε ένα επίπεδο που δεν υπάρχει σε πολιτισμούς σαν τους δικούς μας, τους σύγχρονους και αιματοβαμμένους και βασισμένους στην καταπίεση. Τρέφω μεγάλο σεβασμό γι αυτούς. Από την άλλη δεν ξέρω να σου δώσω άλλες πληροφορίες περισσότερο από τα πλέον γνωστά, ότι είναι μία πολυπολιτισμική ήπειρος, με τεράστιες εκτάσεις γης αλλά και τεράστιες παραλίες, όμορφη, με χλωρίδα και πανίδα που περιλαμβάνει σπάνια και εξωτικά είδη, με μεγάλη καταπίεση όμως για επικράτηση των λευκών σε διάφορους τομείς και εκμετάλλευση των αυτόχθονων φυλών εδώ και γενιές.

    Η κουζίνα πάντως έχει μεσογειακές επιρροές, αυτό θα σας βόλευε. Όσο για το κλίμα, καταλαβαίνω πολύ καλά για τι μιλάς, το έχω ζήσει με τον σύντροφό μου που το χειμώνα υποφέρει περισσότερο ενώ το καλοκαίρι είναι η εποχή που πραγματικά νιώθει να ελευθερώνεται και να χαίρεται με την καρδιά του τα πάντα!

    Λυπάμαι λίγο που διαβάζω πόσο η κρίση έχει βάλει το χεράκι της τόσο βαθιά στη ζωή σας Αντζίκ μου και επηρεάζει την καθημερινότητά σας τόσο ώστε να κάνετε σκέψεις για να μεταναστεύσετε.. Αλλά δεν είστε οι μόνοι, δυστυχώς, όλο και περισσότεροι άνθρωποι ψάχνουν διεξόδους έστω και αν αυτό σημαίνει να πάρουν των οματιών τους. Πόσο η δίψα για χρήμα των ισχυρών παπάρων αυτής της γης κάνουν τους λαούς να υποφέρουν...
    Μακάρι να βρείτε άλλη λύση και να μην αναγκαστείτε να πάτε τόσο μακριά μας.:(
    Σε ευχαριστω πολυ γλυκια μου Ρειν..
    πραγματικα δεν ξερουμε τι να κανουμε.. σε 6 μηνεσ θα ξεκαθαρισουν πολλα μιασ και θα τελειωσει και το επιδομα του οαεδ..θα παει και ο μικροσ σε παιδικο σταθμο... να δουμε πωσ θα παει η δουλεια μου.,..και αν παει γενικα...

    μακαρι να μην χρειαστει να φυγουμε.. οπωσ και να εχει ειμαι ιδη 1γενια μεταναστων... δεν θα ηταν οτι καλητερο να γινει και το παιδακι μου 2 ρη γενια...απλωσ σε διαφωρετικη χωρα...

    ολα καλα θα πανε ..καπωσ θα τα καταφερουμε.. ολοι μασ.. ολα καλα θα πανε.. θα δειτε...!!!!!!!!μακια πολλαα
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    άντα, επειδή γεννήθηκα εκεί, θα σου πω μόνο πως όταν ήρθα ελλάδα ήταν σαν ένα κατσικοχώρι με τις χειρότερες αντιλήψεις για τα πάντα.
    έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από εκεί.
    κ τις χειρότερες για εδώ.

    οι ανυχτόμυαλοι άνθρωποι για μένα είναι σπουδαίοι.
    εδώ σπανίζουν, εκεί όχι.
    αυτά για τώρα.
    θα επανέλθω.
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Adzik εμένα μεγάλωσαν τα ξεδέλφια μου εκεί... και ακόμα μετά από χρόνια αναπολούν ...ακόμα και ο θείος !!!
    Το δε όνειρο της ξαδέρφης είναι να ξαναπάει μόνιμα αν μπορέσει.
    Είχαν επιστρέψει με μια άλλη οικογένεια τότε της οποίας τα παιδιά μετά από 2 χρόνια ξαναγύρισαν.
    Με όσα άκουγα τότε μου έχουν μείνει όμορφες εντυπώσεις για την Αυστραλία.

    Εύχομαι όμως όλα να πάνε καλά, όπως τα επιθυμείτε και να μην αναγκαστείτε να φύγετε για οικονομικούς λόγους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Εμενα παντως και μονο η ιδεα οτι στα χωραφια αντι για γιδια και κατσικια θα βλεπω καγκουρω ειναι ενα + απο μονο του!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    άντα, επειδή γεννήθηκα εκεί, θα σου πω μόνο πως όταν ήρθα ελλάδα ήταν σαν ένα κατσικοχώρι με τις χειρότερες αντιλήψεις για τα πάντα.
    έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από εκεί.
    κ τις χειρότερες για εδώ.

    οι ανυχτόμυαλοι άνθρωποι για μένα είναι σπουδαίοι.
    εδώ σπανίζουν, εκεί όχι.
    αυτά για τώρα.
    θα επανέλθω.
    Ax αρκτε μου..τοτε τι κανεισ εδω???....παμε μαζι χεχεχεχ
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    και ξερετε παιδια παιζουν πρακτικοι λογοι..καταπληκτικα σχολεια..ενα υπαρκτο κρατοσ..5 %ανεργια μονο..και αλλα τοοοοοοοοοοοοοοσα που διαβαζω...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Πριν από 20 χρόνια, μου την είχε δώσει να φύγω για κάμποσο καιρό. Παράτησα λοιπόν τη δουλειά μου και πήγα Αυστραλία με τουριστική βίζα. Όμως η έκδοση της βίζας δεν ήταν απλή υπόθεση. Παρόλο που είχα πρόσκληση από κάποιο αυστραλό φίλο μου, την πρώτη φορά η πρεσβεία απέρριψε την αίτηση, γιατί φοβόντουσαν ότι πάω να μείνω για πάντα (τότε δεν δεχόντουσαν εύκολα άλλους μετανάστες, είχαν "πήξει" - τώρα δεν ξέρω τι γίνεται). Χρειάστηκε να εγγυηθεί για μένα ο τότε εργοδότης μου και τότε μόνο μού έδωσαν τη βίζα αλλά για διάστημα μικρότερο απ' ό,τι είχα ζητήσει.
    Τελικά έμεινα γύρω στους 5 μήνες (ανανεώνοντας τη βίζα εκεί). Με φιλοξένησαν κάτι φίλοι στο Σίδνεϊ, και βρήκα δουλειά "μαύρη" για να συμβάλλω κι εγώ στο ενοίκιο. Η ζωή ήταν αρκετά εύκολη (τότε), τα λεφτά καλά. Τους Αυστραλούς τους γούσταρα πάρα πολύ, γιατί ήταν έξω καρδιά και δεν είχαν καθόλου το φόβο της κοινής γνώμης που μας στοιχειώνει στην Ελλάδα. Επίσης, μου άρεσε και η πολυπολιτισμικότητα. Ποτέ δεν ήξερες από πού καταγόταν αυτός που είχες απέναντί σου (αλλά, κατ' εμέ, ο πιο τέλειος συνδυασμός ήταν οι Ιρλανδοαυστραλοί!).
    Το Σίδνεϊ το βρήκα ανάλαφρη πόλη και μου ταίριαξε πολύ. Πήγα και Μελβούρνη και Κάμπερα. Στη Μελβούρνη βρίσκονται οι περισσότεροι Έλληνες, αλλά η ατμόσφαιρα μού φάνηκε βαριά. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία Έλληνες μετανάστες βγάζουν κάτι από τη μιζέρια της Ελλάδας του '50. Είχα απίστευτες προτάσεις... γάμου από σχεδόν αγνώστους, μόνο και μόνο γιατί ήμουνα Ελληνίδα και άρα κατάλληλη για τα βλαστάρια τους! Η Κάμπερα, πάλι, ήταν όμορφη αλλά χωρίς ζωή. Η φύση, θυμάμαι, μού είχε φανεί συναρπαστική, με τα παπαγαλάκια να κυκλοφορούν ελεύθερα στα προάστια όπως έχουμε εδώ τα σπουργίτια.
    Για τα καταπληκτικά σχολεία -που διάβασα παραπάνω- δεν έχω άποψη. Δεν ένιωσα όμως και πολλή καλλιέργεια εκεί! Οι πιο καλλιεργημένοι από τους Αυστραλούς που γνώρισα ονειρεύονταν να πάνε στην Ευρώπη, κυρίως στην Αγγλία.
    Δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα σήμερα εκεί, Adzik, νομίζω όμως πως έχουν δυσκολέψει οικονομικά από τότε. Επίσης δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με τις βίζες και πόσο εύκολο είναι - θα πρέπει να ρωτήσεις στην πρεσβεία.
    Πάντως σίγουρα είναι μεγάλη απόφαση να μεταναστεύσεις τόσο μακριά και μάλιστα οικογενειακώς. Τα έξοδα είναι πολλά για να γυρίσετε εύκολα πίσω αν δείτε ότι δεν σας ταιριάζει. Θέλει πολλή σκέψη...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το συνδέω με αυτό που έγραψε χτες ο Πετράν (στο θρεντ για το ocd project), πως η αλλαγή στον τόπο διαβίωσης μπορεί να επιφέρει -και τις περισσότερες φορές το κάνει- αλλαγή και στον τρόπο που λειτουργούμε συνολικά και έχω αρχίσει να μπαίνω σε περισυλλογή... Νατ, μου αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφεις!
    Ζήλεψα τώρα, θα ήθελα κι εγώ να φύγω και να μπορέσω να μείνω για ένα διάστημα σε άλλο περιβάλλον, μάλλον κοντά στη φύση, μου λείπει τόσο πολύ...
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Το συνδέω με αυτό που έγραψε χτες ο Πετράν (στο θρεντ για το ocd project), πως η αλλαγή στον τόπο διαβίωσης μπορεί να επιφέρει -και τις περισσότερες φορές το κάνει- αλλαγή και στον τρόπο που λειτουργούμε συνολικά και έχω αρχίσει να μπαίνω σε περισυλλογή...
    Δεν το είχα διαβάσει αυτό που έγραψε ο Πετράν, αλλά τώρα που το λες, είναι αλήθεια! Όποτε έχω λείψει για μεγάλα διαστήματα από την Ελλάδα (και όσα με βαραίνουν εδώ), έχω γίνει άλλος άνθρωπος! Και, λόγω συνειρμού, ακόμα και εδώ όταν συναντώ ανθρώπους από τις χώρες εκείνες, η επικοινωνία μου μαζί τους είναι πολύ καλύτερη!
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Νατ, μου αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφεις!...
    Ευχαριστώ και ανταποδίδω!

    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Ζήλεψα τώρα, θα ήθελα κι εγώ να φύγω και να μπορέσω να μείνω για ένα διάστημα σε άλλο περιβάλλον, μάλλον κοντά στη φύση, μου λείπει τόσο πολύ...
    Τώρα πια δυσκολεύομαι να φύγω... (τα φορτία όσο τα κουβαλάς, γίνονται όλο και πιο δεσμευτικά). Τη φύση όμως την έχω ανάγκη κι έχω γεμίσει το σπίτι μου φυτά! Δεν ξεχωρίζεις το καθιστικό από το μπαλκόνι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Quote Originally Posted by Nat View Post
    Πριν από 20 χρόνια, μου την είχε δώσει να φύγω για κάμποσο καιρό. Παράτησα λοιπόν τη δουλειά μου και πήγα Αυστραλία με τουριστική βίζα. Όμως η έκδοση της βίζας δεν ήταν απλή υπόθεση. Παρόλο που είχα πρόσκληση από κάποιο αυστραλό φίλο μου, την πρώτη φορά η πρεσβεία απέρριψε την αίτηση, γιατί φοβόντουσαν ότι πάω να μείνω για πάντα (τότε δεν δεχόντουσαν εύκολα άλλους μετανάστες, είχαν "πήξει" - τώρα δεν ξέρω τι γίνεται). Χρειάστηκε να εγγυηθεί για μένα ο τότε εργοδότης μου και τότε μόνο μού έδωσαν τη βίζα αλλά για διάστημα μικρότερο απ' ό,τι είχα ζητήσει.
    Τελικά έμεινα γύρω στους 5 μήνες (ανανεώνοντας τη βίζα εκεί). Με φιλοξένησαν κάτι φίλοι στο Σίδνεϊ, και βρήκα δουλειά "μαύρη" για να συμβάλλω κι εγώ στο ενοίκιο. Η ζωή ήταν αρκετά εύκολη (τότε), τα λεφτά καλά. Τους Αυστραλούς τους γούσταρα πάρα πολύ, γιατί ήταν έξω καρδιά και δεν είχαν καθόλου το φόβο της κοινής γνώμης που μας στοιχειώνει στην Ελλάδα. Επίσης, μου άρεσε και η πολυπολιτισμικότητα. Ποτέ δεν ήξερες από πού καταγόταν αυτός που είχες απέναντί σου (αλλά, κατ' εμέ, ο πιο τέλειος συνδυασμός ήταν οι Ιρλανδοαυστραλοί!).
    Το Σίδνεϊ το βρήκα ανάλαφρη πόλη και μου ταίριαξε πολύ. Πήγα και Μελβούρνη και Κάμπερα. Στη Μελβούρνη βρίσκονται οι περισσότεροι Έλληνες, αλλά η ατμόσφαιρα μού φάνηκε βαριά. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία Έλληνες μετανάστες βγάζουν κάτι από τη μιζέρια της Ελλάδας του '50. Είχα απίστευτες προτάσεις... γάμου από σχεδόν αγνώστους, μόνο και μόνο γιατί ήμουνα Ελληνίδα και άρα κατάλληλη για τα βλαστάρια τους! Η Κάμπερα, πάλι, ήταν όμορφη αλλά χωρίς ζωή. Η φύση, θυμάμαι, μού είχε φανεί συναρπαστική, με τα παπαγαλάκια να κυκλοφορούν ελεύθερα στα προάστια όπως έχουμε εδώ τα σπουργίτια.
    Για τα καταπληκτικά σχολεία -που διάβασα παραπάνω- δεν έχω άποψη. Δεν ένιωσα όμως και πολλή καλλιέργεια εκεί! Οι πιο καλλιεργημένοι από τους Αυστραλούς που γνώρισα ονειρεύονταν να πάνε στην Ευρώπη, κυρίως στην Αγγλία.
    Δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα σήμερα εκεί, Adzik, νομίζω όμως πως έχουν δυσκολέψει οικονομικά από τότε. Επίσης δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με τις βίζες και πόσο εύκολο είναι - θα πρέπει να ρωτήσεις στην πρεσβεία.
    Πάντως σίγουρα είναι μεγάλη απόφαση να μεταναστεύσεις τόσο μακριά και μάλιστα οικογενειακώς. Τα έξοδα είναι πολλά για να γυρίσετε εύκολα πίσω αν δείτε ότι δεν σας ταιριάζει. Θέλει πολλή σκέψη...
    τωρα παντωσ εξακολουθει και ειναι ζορι η βιζα..να σκεφτεισ πωσ πρεπει να πιασει κανεισ 120 ποντουσ..κι ο συζιγοσ με μεταπτυχιακα σπουδεσ Αγγλια κλπ..πιανει μολισ 120-130.. ειναι πολυ εκλεκτικοι..τι να πει κανεισ..

    .. σιγουρα ειναι τεραστιο βημα.. γι αυτο και θα δωσουμε χρονο...
    ευχαριστω πολυ για την αποψη σου.. αχ.. μακαρι να ημουν πιο καλα παλλιοτερα να εκαναν τετοια ταξιδια...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Διεκδικούν το δικαίωμα τους ....στην αιμομιξία!
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-10-2010, 12:03
  2. Άντρας/γυναίκα στην "άλλη"τους πλευρά
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 16-01-2010, 14:04
  3. Εκει που ημουν καλα να σου παλι..
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-05-2009, 19:05
  4. Replies: 34
    Last Post: 05-01-2008, 18:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •