Η ΒΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101

    Η ΒΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ...

    -Καλλιεργεί εχθρότητα και θυμό
    -Οδηγεί στην εκδίκηση
    -Δεν σταματά την ακατάλληλη συμπεριφορά
    -Οδηγει στην βία
    -Διδάσκει στα παιδιά ότι η βία μπορεί να λύσει προβλήματα
    -Μειώνει την αυτοεκτίμηση και τον αυτοσεβασμό
    -Αποτυγχάνει να διδάξει ποια θα πρέπει να είναι η κατάλληλη συμπεριφορά
    -Προκαλεί μαθησιακές δυσκολίες
    -Οδηγή στον φόβο
    -Σταματά την επικοινωνία
    -Δυσκολεύει κάθε κοινωνική δραστηριότητα
    -Προκαλεί διαταραγές ύπνου
    -Κατάθλιψη
    -Έλλειψη εμπιστοσύνης
    -Διατροφικές διαταραχές
    -Χρήση διαφόρων ουσιών
    -Μπορεί το ίδιο το παιδί να γίνει βίαιο στης σχέσης του στο μέλλον
    -Τάση αυτοκτονίας

    διάβασα αυτή την λίστα και σας την παραθέτω.
    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Πολλές από αυτές τις αντιδράσεις η αλήθεια τις έχω και εγώ μετά τη χρόνια συγκατοίκιση με χρόνια αλκοολικό, βίαιο και σχιζοφρενή πατέρα........Είναι πρακτικά δυνατόν να μη δημιουργήσεις ψυχολογικά προβλήμα????
    Μετά από 7 χρόνια από τον θάνατό του μπορώ ψυχικά να πω με βεβαιότητα να ομολογήσω ότι νιώθω το ίδιο μίσος, την ίδια οργή, την ίδια απέχθεια, την ίδια αηδία, την ίδια αναγούλα και την ίδια αποτροπή που είχα και όταν ζούσε..........
    Τα βιώματα καθώς και οι υπαίτιοι που σου δημιουργούν ψυχολογικά προβλήματα εκεί που δεν είχες και αναγκάζεσαι να παίρνεις αγωγή εξαιτίας τους, σίγουρα δεν μπορείς να τους ξεχάσεις ποτέ όσο ζεις...Ίσως και στις επόμενες ζωές σου.........Δεν ξέρω ειλικρινά:o..........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Πραγματι οι καταστασεις που δημιουργουνται με καποιον αλκοολικο στο σπιτι και τα προβληματα που δημιουργουν στους αλλους ιδιαιτερα ψυχικης φυσεως δεν ξεχνιουνται.Ακομα και να δειξει τη θεληση ο αλλος να αλλαξει ή ακομα και να καταφερει να αλλαξει πιστευω πως καποια πραγματα δυσκολα μπορεις να τα ξεπερασεις και ακομα πιο δυσκολα να τα συγχωρεσεις διοτι το κακο εχει ηδη γινει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    δεν γνωρίζω να απαντήσω οτι κάποια στιγμή όλα αυτά τα άσχημα συναισθήματα θα φύγουνε.
    και ο πόνος αν θα σταματήσει.

    ξέρω μόνο οτι ένας άνθρωπος ο οποίος έχει βιώσει άσχημη παιδική ηλικία, δεν πρέπει να αντιμετωπίζει όλους τους ανθρώπους που θα βρίσκει μπροστά του με την ίδια αρνητική αντιμετώπιση.
    δύσκολο εώς ακατόρθωτο!try please!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Τα παιδιά σου δεν είναι ιδιοκτησία σου. Είναι οι γιοι και οι κόρες της λακτάρας της ζωής σου!
    Μπορείς να δώσεις στέγη στο σώμα τους, όχι όμως στην ψυχή τους. Γιατί η ψυχή τους κατοικεί στο σπίτι του αύριο, που εσύ δεν μπορείς να επισκεφτείς ούτε ακόμη και στα ονειρά σου!
    Από τον προφήτη Χαλιλ Γκιπράν

    Ευχαριστώ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    γράψε και άλλα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ναι Νίκη μου σίγουρα είναι πολύ δύσκολο...

    Libido μου συμφωνώ απόλυτα και δεν είναι τυχαίο ότι η στάση μου με τους υπόλοιπους ανθρώπους στο περιβάλλον μου (εσωγενή και εξωγενή) , ανέκαθεν παρόλο το άσχημο παρελθόν μου ήταν ιδιαίτερα ήπια, δημιουργική, ζεστή, συναισθηματικά απλόχερη , ευχάριστη και διόλου επιθετική. Πρέπει σαφώς να διαχωρίζονται τα βιώματα με κάποια άτομα, και να μην είμαστε καχύποπτοι, σκληροί και επιθετικοί σε μελλοντικές γνωρημίες οι οποίες με τον δικό τους τόνο μπορεί να αποτελέσουν έμεσα έναν ακόμα σύμμαχο στον αγώνα μας και μια ψυχολογική ανακούφιση στα κατάλοιπα των όποιων ενοχλήσεων!:)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Όλγα γράφεις:

    \"Μετά από 7 χρόνια από τον θάνατό του μπορώ ψυχικά να πω με βεβαιότητα να ομολογήσω ότι νιώθω το ίδιο μίσος, την ίδια οργή, την ίδια απέχθεια, την ίδια αηδία, την ίδια αναγούλα και την ίδια αποτροπή που είχα και όταν ζούσε..........\"

    Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα άτομο με τόσο καλοπροαίρετα αισθήματα όπως εσύ μιλάς έτσι για τον πατέρα σου!
    Αν μπορέσεις να συγχωρέσεις θα νιώσεις καλύτερα...
    Την αγάπη μου
    Μιχάλης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    αχ Μιχάλη λες για συχγώρεση!
    είναι εύκολο;
    είτε ο άλλος έχει πεθάνει είτε ο άλλος ζει,
    πως συγχωρείς έναν άνθρωπο που έχει γεμίσει τα παιδικά χρόνια με βία,κακοποίηση(σωματική+ψυ� �ική),κλπ
    είναι ένας φάκελος η συγχώρεση που δύσκολα ανοίγει.
    πως;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Οταν βλεπεις οτι πληρωνεις εσυ τα λαθη αλλων και το τι κακο σου εχουν κανει τοτε καποια πραγματα δε συγχωριουνται οσο και αν το προσπαθησει κανεις.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    40
    το άρθρο σου αυτό libido είναι τόσο επίκαιρο, τόσο διαχρονικό και τόσο αληθινό, όσο
    αληθινοί, επίκαιροι, και δυστυχώς συχνοί είναι οι στραγγαλισμοί των παιδικών ψυχών, της ελπίδας
    της ίδιας που είναι τα παιδιά, και ένα είναι βέβαιο πως κάθε φυλακή της ενήλικης ζωής μας που μας
    κρατά δέσμιους και αλύτρωτους, είναι η συνέπεια και η συνέχεια του ΤΟΤΕ εγκλήματος...

    :( :(

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Εγω δε θα μιλησω για συγχωρεση, ουτε για κατανοηση. Τα γεγονοτα που συμβαινουν κατα τη διαρκεια της παιδικης ηλικιας, κι ας τα ονομασουμε τραυματα συνοδευουν και σημαδευουν τους ανηλικους στην ενηλικη ζωη τους. Ακομα και το παραμικρο ασχημο βιωμα μπορει να συντελεσει στην αρνητικη διαμορφωση της προσωπικοτητας και φυσικα στην μειωμενη αντισταση και αντιμετωπιση συναισθηματικων δυσκολιων. Τα παιδια που ειναι αφυσικο να εχουν συναισθηματικες αμυνες προσωπικοτητας εναντια στη βια, την κακομεταχειρηση και τον πονο στιγματιζονται ποσο μαλλον οταν οι γονεις υποφερουν απο καποια διαταραχη πολυ βαριας μορφης οπως η σχιζοφρενεια. Και εφοσον οι ψυχωσεις συνοδευονται κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο απο αλκοολισμο, βιαιη συμπεριφορα, και αλλες καταχρησεις συναισθηματικες και υλικες το προβλημα εχει να κανει με το πως μπορεις να προστατευτεις απο μια τετοια κατασταση και η λυση ειναι συνηθως η απομακρυνση του ατομου απο το οικογενειακο περιβαλλον για το καλο των παιδιων. Αν αυτο δε γινει -και σ αυτο πρεπει να συμβαλλουν και οι κοινωνικες υπηρεσιες- τοτε οι \'συνεπειες\' μπορει να αποδειχτουν μοιραιες. Δυστυχως η συγχωρεση δεν ειναι η λυση. Να συγχωρεσεις τι? Την βιολογικη η την ψυχικη κατασταση καποιου? Μηπως φταιει αυτος για την κατασταση στην οποια βρεθηκε? Η ασθενεια τον εκανε ετσι και η ελλειψη αντιμετωπισης της φερνει τα μελλοντικα προβληματα στους γυρω. Και δυστυχως επισης η επιβαρυνση καμια φορα δεν ειναι μονο περιβαλλοντικη αλλα και γενετικη. Τι μπορει να κανει καποιος που βρεθηκε σε μια τετοια κατασταση? Να συνειδητοποιησει οτι πρεπει να αποκεντρωθει απο το ατομο που τα προκαλεσε και να δωσει βαρος στην πηγη που δεν ειναι αλλη απο την ασθενεια κοιτωντας να επουλωσει με καθε τροπο τις πληγες.

    πολυ επιστημονικα....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    η μοναδική οργή που αισθάνομαι είναι ως προς τον εαυτό μου που ήμουνα ανίκανη τότε είτε λόγω άγνοιας είτε λόγω... που δεν αντιδρούσα και υπέμενα...
    τόση οργή ως προς τον εαυτό μου, καιγια κανέναν άλλο. έτσι αισθάνομαι τώρα.
    δεν μπορεί να σταθεροποιηθει αυτό που αισθάνομαι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    δεν φταίμε πάντα εμείς για τα υπερεγώ, σωστό
    αλλά εκείνη την στιγμή θα μπορούσα να μην κάθομαι.
    να αντιδράσω, να φύγω όπως και έκανα.
    και ξεκίνησε το κυνηγητό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ...ειχα ενα περιστατικο με παιδακι που πεταει απο πετρες εως μαχαιρια[ετων 4]....Ανατρεχεις στους γονεις & εξηγουνται ολα!Η θεραπεια ειναι το προβλημα![χρειαζεται&παραλληλη παρεμβαση στους γονεις σε τακτικη βαση]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •