gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157

    gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση

    Γειά σας..
    Ευχαριστώ κατ αρχας εκ των προταίρων γιατιί χρειαάζομαι την όποια βοήθεια ή άποψη για το θέμα.
    Λοιπόν, είμαι σε σχέση με έναν άντρα ένα χρόνο και δυο μήνες.Στους πρώτους κιόλας μήνες παραδεχτήκαμε ο ένας στον άλλον ότι και στους δυο μας αρέσουν και άτομα του ίδιου φυλου.Εδώ και καποιους μήνες γνώρισε έναν άνθρωπο διαδικτυακά και πολύ πρόσφατα γνωρίστηκαν και απο κοντά.(Του αρέσει σαν άνθρωπος και εμφανησιακά επισης, σεξουαλικά δεν έχουν προχωρήσει περα απο φιλιά).Μου το εκμηστηρεύτηκε πριν λίγες μέρες κ αυτο σε πολυ άσχημη ψυχολογική κατάσταση γιατι πίστευε οτι θα με πλήγωνε να το μάθαινα ή οτι θα έκανε κακό στη σχέση μας.Χάρηκα πολύ όταν μου το είπε και προσπαθησα να τον καθησυχάσω με πολύωρες συζητήσεις(για το πως νιώθουμε και οι δυο και το τι μπορούμε να κάνουμε) που ακολούθησαν.Καταλήξαμε την επόμενη μέρα να είμαστε όλοι μαζί στην ίδια παρέα, φερόμουν φυσιολογικά μα όταν φύγαμε και συζητάγαμε του είπα ότι στην αρχή ζήλεψα με ότι είδα αλλα μετα ότι ήμουν ενταξει με το θέμα.Την επόμενη μέρα δεν ήθελε να το συνεχίσει(ειναι πολυ πιεσμενος και φοβάται μηπως αυτο που παει να κανει πληγωσει καποιον ή χαλασει κατι) αλλα τον κανω να καταλαβει οτι δεν είναι ένα απλο φλερτ αλλα οτι κατι νοιωθει, και καταλήγουμε πάλι να είμαστε στην ίδια παρέα.Στην παρέα με είχε κ έχω παρουσιαστεί ως κολλητή του φίλη.Ζηλεψα όμως πολύ την δεύτερη φόρα μέσα στην παρέα, δεν άντεχα να βλέπω να τον μοιράζομαι(αν και εγω παλιοτερα του είχα πει οτι αλλο η σχέση με το αντιθετο και αλλο με το ίδιο φυλο, και δεν ενοοω συναισθηματικα, και ότι ως γυναίκα θα το εβρισκα εγωιστικό να έλεγα ότι μπορώ να του προσφέρω τα ίδια με έναν άντρα).Αν του πω πάλι ότι ζηλεψα απλα θα σταματήσει αυτό που έχουν με τον αλλον αντρα, αλλα πιστεύω ότι θα ήθελε να το συνεχίσει.Θέλω να είναι ευτυχισμένος.Τί μπορώ να κάνω?Ισως πρέπει να δω κάτι αλλιώς?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Η μόνη λύση πιστεύω είναι να του ζητήσεις να χωρίσετε να δεις πως θα αντιδράσει, ποιόν θα επιλέξει, εκτός και αν θες να τον μοιράζεσαι. Δεν βλέπω κάποια άλλη λύση εδώ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Μου ξεκαθάρισε ότι δεν θέλει να συνεχίσει μαζι του αν δημιουγούσε αυτηή η κατάσταση οποιοδήποτε προβλήμα σε εμάς τους δυο.Θέλω να μπορώ αν τον μοιραστώ γιατί θέλω να είναι απόλυτα ευτυχισμένος με ότι κανει.Και μαζί μου, μου λέει οτι είναι.Πρέπει να του πω οτι ζηλεύω?Μήπως υπάρχει τρόπος να σταματήσω να ζηλεύω?Μήπως απλά πρέπει να πνίξω τη ζήλεια μου και να αποδεχτώ την κατάσταση?Είναι κάτι που έτυχε τώρα αλλά μπορεί να ξανατύχει και στο μέλλον..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by in_flames View Post
    Μου ξεκαθάρισε ότι δεν θέλει να συνεχίσει μαζι του αν δημιουγούσε αυτηή η κατάσταση οποιοδήποτε προβλήμα σε εμάς τους δυο.Θέλω να μπορώ αν τον μοιραστώ γιατί θέλω να είναι απόλυτα ευτυχισμένος με ότι κανει.Και μαζί μου, μου λέει οτι είναι.Πρέπει να του πω οτι ζηλεύω?Μήπως υπάρχει τρόπος να σταματήσω να ζηλεύω?Μήπως απλά πρέπει να πνίξω τη ζήλεια μου και να αποδεχτώ την κατάσταση?Είναι κάτι που έτυχε τώρα αλλά μπορεί να ξανατύχει και στο μέλλον..
    Αν ειναι να το αποδεχτεις, γινε κ μουσουλμανα....!!!! ....Να τον μοιραζεσαι κ με αλλες γυναικες!
    Μαλλον ειμαι πολυ οπισθοδρομικη, αλλα εγω θα τον ειχα χωρισει με τη μια!
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Νομίζω ότι προσπαθώ να δώσω περισσοτερα αποτι μπορώ(στην προκριμένη ελευθερία σ αυτο το θέμα)
    ΑΛΛΑ θέλω να μπορέσω
    έχω μπερδευτεί τοοοοοοσο πολυ...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Συμφωνώ με κάντυ, η δικιά σου ευτυχία που πήγε; Μπορείς να μου πεις; Έτσι μεγάλωσες; Με το πως να κάνεις ευτυχισμένους τους άλλους μόνο και μόνο επειδή είσαι γυναίκα κι εσύ το αποδέχεσαι; Αυτός περνάει τέλεια στο λέω εγώ, έχει δύο να τον θέλουνε, εσύ τι κάνεις; Ακόμα και να τον χωρίσεις, εσύ θα είσαι η ριγμένη, αυτός καλά θα περνάει, εκτός και αν κοιτάξεις να βρεις καναν άλλον, πιο σοβαρό. Γνώμη μου πάντα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Μιλάω για ελευθερία ως αντρας να κάνει κάτι αποκλειστικά και μόνο με άντρα..Γενικότερα ναι έχω μάθει να δίνω και είναι για μένα πολύ σπουδαίο να κάνω ευτυχισμένο τον άλλον.Είμαι και εγώ όμως bi.Μπορεί να τύχει και σε μένα να κολήσω με κοπέλα ενώ είμαι μαζί του,μπορώ να μπω κάπως στην θέση του εννοώ.

    Θα ήταν μήπως λύση απλά να μην έρχομαι σε επαφή καμία με το τρίτο άτομο ή να μην αναφερόμαστε ποτέ σ αυτόν?
    Μπορείς σε έναν bi άνθρωπο να τον περιορίσεις ότι όταν είναι σε σχέση με το αντιθετο φύλο να μην κάτι με το ίδιο φύλο...
    ή όταν είναι σε σχέση με το ίδιο φύλο να μην κάτι με το αντίθετο?σαν φυσική ανάγκη και μόνο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    τώρα που ξαναδιαβάζω τα παραπάνω...μπορεί να πει κανείς ότι και σαν φυσική αναγκη να το δεις..θα μπορούσε να κάνει μια (συγγνώμη κιόλας για την έκφραση)''ξεπέτα'' στην τελική να πάρει αυτό που ίσως του έλειπε όσο καιρό είμαστε μαζί και να μην ψάχνεται τόσο για την προσωπικότητα του άλλου ή τι άνθρωπος είναι..
    τώρα μπερδεύτηκα χειρότερα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Η γνώμη μου είναι ότι άσχετα με τον αν είστε bi αυτή τη στιγμή έχετε μια σχέση και είστε μαζί. Τα bi άτομα ενώ έλκωνται και από τα δύο φύλα δε σημαίνει κατανάγκη ότι είναι και πολυγαμικά. Σε μια σχέση υπάρχει η συμφωνία ότι εδώ και τώρα είμαστε ο ένας για τον άλλο εκτός και αν η συμφωνία αυτή περικλείει και άλλα άτομα αλλά συνειδητά. Κανείς δε μπορεί να δώσει έναν ορισμό για το τι είναι σχέση αφού αυτή καθορίζεται από τα κοινά θέλω των δύο μελών ή και περισσότερων που υπάρχουν σε αυτή. Το θέμα είναι λοιπόν κανένα μέλος μιας σχέσης να νιώθει ότι παίρνει λιγότερα από αυτά που θέλει ή να νιώθει μειονεκτικά και αδικημένο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Έχεις αναρρωτηθεί μήπως στην ουσία σε εξιτάρει αυτού του είδους η σχέση και μήπως αυτό το αίσθημα ζήλειας που νιώθεις υποκρύπτει στην ουσία κάποια φαντασίωσή σου; Και μήπως κάποιες συστολές σε μπερδεύουν ώστε να μη μπορείς να καταλάβεις τι πραγματικά θέλεις;
    Ρωτάω γιατί από το πρώτο σου post λες ότι ενώ ζηλεύεις ταυτόχρονα χαίρεσαι που του αρέσει κάποιος και ότι τον προτρέπεις να καταλάβει ότι δεν είναι απλά ένα φλερτ αλλά κάτι παραπάνω, ενώ δεν είδα να γράφεις πουθενά ότι η κατάσταση αυτή σε θλίβει ή σε στενοχωρεί. Η χαρά και η ζήλεια καμμιά φορά μπορεί να είναι διεγερτικές για κάποιον. Αν πιστεύεις ότι συμφωνείς με αυτά που γράφω θα σου πρότεινα να συζητήσετε μαζί σε άλλη βάση ώστε να αντιληφθείτε τι πραγματικά θέλετε και να βρείτε ένα μοντέλο ώστε εάν κάποιες φορές βάζετε και άλλα άτομα ανάμεσα σας να το κάνετε ελεγχόμενα χωρίς συναισθηματικό συσχετισμό με αυτά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by in_flames View Post
    Νομίζω ότι προσπαθώ να δώσω περισσοτερα αποτι μπορώ(στην προκριμένη ελευθερία σ αυτο το θέμα)
    ΑΛΛΑ θέλω να μπορέσω
    έχω μπερδευτεί τοοοοοοσο πολυ...
    εδω ειναι το θεμα σου...
    εχεις μπερδευτει τοσο πολυ...
    επειγει να βρεις τα θελω σου σεμια σχεση κι αν οχι γενικα σε ολες τις σχεσεις, οπωσδηποτε στην τωρινη σου.
    οπως δεν νοιωθεις ντροπη για τις προτιμησεις και των δυο σας στο ιδιο φυλο, μαθε να μη νοιωθεις ουτε για τις συναισθηματικες σου αναγκες..
    αν η αναγκη σου ειναι για μια σχεση αποκλειστικοτητας, σεβασου το και πες το καισ τον αλλον.
    το μπαι και γκουντμπαι δεν εχει να κανει με τις συναισθηματικες σου αναγκες αλλα με τον σεξουαλικο σου προσανατολισμο.
    δεν χρειαζεται στο ονομα της οποια προοδευτικοτητας θελεις/θα ηθελες για τον εαυτο σου και την σχεση σου, να καταληξεις ανικανοποιητη , καταπιεσμενη και εν ολιγοις ανειλικρινης....
    αυτο που θα πρεπε ομως νομιζω να κανεις, ειναι σε οτι καταληξεις και το ανακοινωσεις να ειναι κατι που θελεις να το τηρησεις κι εσυ απο μεριας σου .....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    εγω δεν θα λεγα οτι εισαι "στη φωτια" ακριβως, θα ελεγα οτι εισαι κοντα σε αυτη και οχι μονη σου, αλλα με τον ανθρωπο σου, ομως υπαρχει ενα θεματακι μεταξυ σας... θα ελεγα να κανετε μια συζητηση εις βαθος ωστε να διευκρινησετε τι ζηταει ακριβως ο ενας απο τον αλλον προκειμενου να υπαρχει ο απολυτος "κορεσμος" στη σχεση στην οποια βρισκεστε ωστε και οι δυο να ειστε απολυτα ευχαριστημενοι/ικανοποιημενοι μεταξυ σας..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Όσον αφορά αν με εξιτάρει σαν φαντασίωση tita θα σου πω το εξής: με φτιάχνει να βλέπω ''περιπτύξεις" μεταξύ αντρών είναι η αλήθεια.Ακόμα και να τον φαντασιώνομαι τον ίδιον με άλλους και το ξέρει κιόλας.
    Το θέμα είναι ότι στη ''φάση'' μου μεταξύ του ''φαντάζομαι'' από το "βλέπω" να γίνεται μπροστά μου δημιουργήθηκε ''ζήλεια'' και αυτό περισσότερο απότι αρχιζω να καταλαβαίνω γιατί δεν βλέπω τον άνθρωπό μου να κάνει μια ''ξεπέτα'' απλά, αλλά να τον νοιάζουν και στοιχεία του χαρακτήρα του τρίτου ατόμου.
    Αυτό με κάνει να φοβάμαι ότι ίσως δεν πρέπει να πάρω χαλαρά αυτό που γίνεται.
    Αν δεν ψάχνει κάτι ή εγώ τον ολοκληρώνω σαν άνθρωπο..γιατί δεν τον νοιάζει μονάχα επιφανειακά το τρίτο άτομο?γιατί σκέφτεται οτι θα τον στεναχωρήσει τελέιώνοντας ότι υπάρχει μεταξύ τους?και πολλά αλλα ''γιατί?''
    Και ενώ μου λέει ''είσαι τα πάντα για μένα, είσαι ο ανθρωπός μου, μήπως να σταματήσω αυτό που κάνω μήπως κάνω κακό στη σχέση μας" και διάφορα παρόμοια "ψάχνεται" για τον άλλον?Τι πρέπει να καταλάβω από αυτήν τη συμπεριφορά?
    Προσπαθώ να τον βοηθήσω να καταλάβει τι ακριβώς μπορεί να νοιώθει και να καταλαβω και εγώ μιλώντας ενθαρρυντικά σαν φίλος για το ότι γίνεται ωστε να νοιώσει ελεύθερος και χωρίς φόβο να καταλάβει τι νοιώθει(και δεν εννοώ οτι τον ''ψαρεύω'' απλά προσπαθώ να βγάλουμε άκρη και όπου και να καταλήξει θα το σεβαστώ απόλυτα)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    σου έστειλα ένα προσωπικό μήνυμα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Απ ότι καταλαβαίνω από αυτά που γράφω είναι οτι..δεν με πειράζει τόσο το αν κάνει σεξ με έναν άντρα, αλλά αν τρέφει αισθήματα ή καταλάβει κάτι τέτοιο(μου λέει οτι δεν νοιώθει κάτι-προσπαθεί να βγάλει άκρη) σημαίνει οτι κάτι λείπει από τη σχέση μας ή αν πρέπει να δορθώσω κάτι.
    Δε μπορώ να καταλάβω τη σημασία του καθετί που γίνεται/κάνει ωστε να το παρω χαλαρά ή οχι το θέμα

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  2. Σχεση
    By zinovia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 68
    Last Post: 06-08-2009, 18:19
  3. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58
  4. σχεση
    By zinovia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-08-2008, 21:56
  5. Η σχέση
    By vasos panagiotou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 09-03-2007, 23:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •