γιατί δεν κάνω σχέση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 123
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    2

    γιατί δεν κάνω σχέση?

    καλησπέρα
    θα γράψω για ένα θέμα που με απασχολεί, το γράψιμο εδώ ίσως βοηθήσει λίγο από μόνο του, αλλά και οι όποιες συμβουλές θα έχουν πολύ ενδιαφέρον
    εδώ και καιρό προσπαθώ να κάνω μια σχέση της προκοπής, θέλω να έχω αυτό που βλέπω στους φίλους μου, κάποιοι έχουν ήδη παντρευτεί, να πω ότι είμαι στα 31 και ότι όταν σκέφτομαι πίσω μπορώ να θυμηθώ μόνο 3 περιπτώσεις δεσμών που είχα, και αυτές κράτησαν το πολύ 6 μήνες; και πολύ λέω, κοινο χαρακτηριστικό τους, ξεκίνησαν κυρίως για να μην είμαι μόνος, δεν υπήρχε από την πλευρά μου έντονο αίσθημα, και η κατάληξη πάντα ίδια, πλήξη, ασυμφωνία και χωρισμός, να πω ότι δεν κατηγορώ τις κοπέλες σε καμία περίπτωση.
    Υπήρχαν πολλές κοπέλες που με ενδιέφεραν πραγματικά, ερωτεύτηκα και κάποιες φορές, χωρίς όμως ανταπόκριση, πακέτο αλλά το έχω φάει, πολύ πρόσφατα, μια ψυχή που με είχε κάνει να πιστέψω ότι ήταν το άλλο μου μισό και που μάλιστα αρχικά η ίδια ενδιαφερθηκε για μένα μου είπε το κορυφαίο, ότι δεν θέλει να προχωρήσουμε γιατι μου αξίζει κάτι καλύτερο...
    πολλοί μου λένε ότι ανοίγομαι πολύ και ίσως να φοβίζω την κοπέλα που με ενδιαφέρει, το άλλο που μου λένε είναι ότι κάνω σα λιγούρης, ενώ το ερωτικό για μένα έρχεται πολύ μετά για αυτό που ψάχνω, δε μπορώ να μην είμαι ο εαυτός μου ούτε να μην δείξω τα πραγματικά μου αισθήματα, όλο αυτό με ρίχνει κατα περιόδους σε μια περίεργη μελαγχολία, για να μην παρεξηγηθώ δε μαρέσουν τα μυξοκλάματα, σίγουρα όμως με επηρεάζει αρνητικά, τα χρόνια περνούν, όλο και πιο συχνά σκέφτομαι τι μου φταίει και δε μπορώ να κάνω μια σχέση της προκοπής;

    να πω ότι σέβομαι πως στο φόρουμ αυτό γράφουν άνθρωποι με σοβαρά ψυχολογικά θέματα, και μπροστά τους αυτά που γράφω είναι ίσως το λιγότερο βλακείες, απλά και επειδή βρήκα το φόρουμ είπα να γράψω τη βλακειούλα μου, ευχαριστώ, δεκτά όλα τα σχόλια!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Πιθανώς το πρόβλημα να είναι ότι δεν έχεις βρει την κατάλληλη κοπέλα για να κάνεις σχέση. Δεν είναι μόνο άντρες που είναι μόνοι τους. Είναι και πολλές κοπέλες που έχουν αφοσιωθεί πλήρως στην παραγωγική διαδικασία για να επιβιώσουν. Σε μικρότερες ηλικίες (σχολείο, σπουδές) θαρρώ είναι πιο εύκολα γιατί όλοι είναι λιγότερο πονηρεμένοι. Σαν μπουν οι δουλειές στην μέση οι σχέσεις γίνονται λίγο πιο πολύπλοκες...

    Έχει χαθεί θα έλεγα η καθαρή αγάπη στις μέρες μας. Αν είσαι παρθένος θα μπορούσες πάντως να κάνεις σεξ με πληρωμή. Αν τώρα δεν έχεις λεφτά και αντιμετωπίζεις οικονομικές δυσκολίες... πίστεψε με δεν είσαι ο μόνος.
    Last edited by carrot; 03-01-2011 at 00:35.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    105
    καλησπερα!!λοιπον,χωρις να ξερω τι εχει προηγηθει,μηπως εχεις στο μυαλο σου ενα διαφορετικο μοντελο σχεσης απο αυτα που ισχυουν στις μερεσ μας?λεω μηπως?γιατι κι εγω εχω κανει 2 σχεσεισ στη ζωη μου και κολλησα μονο στην μια γιατι ηταν πιο κοντα στο προτυπο που ηθελα συμφωνα με τα δικα μου χαζα δεδομενα βεβαια γιατι μονο εγω το εβλεπα ετσι.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ποιος χεστηκε για σχεσεις κ παντρειες πλεον, εσυ κοιτα να περνας καλα κ τα υπολοιπα αστα. οι γυναικες εδω δεν εχουν την αναγκη μας, γιαυτο ψωνιστηκαν τοσο κ θεσαν τα στανταρντς ψηλα κ το παιζουν δυσκολες με τη φαντασιομανια τους. κ πλεον ετσι οπως γιναν τα πραματα οικονομικα, δεν υπαρχουν λεφτα να ζησει ενα ατομο μονο, θα χει κι αλλο διπλα να του τα τρωει ? ετσι απλα ολοι καλοπερναμε οπως μπορουμε. αν εισαι οκ με μια κοπελα, τη καλυπτεις σε καλυπτει, συνεχιζετε. αλλιως δεν υπαρχει λογος να πιεζεστε, ειδικα αν δε νιωθετε κ ολας. οσοι τωρα φτασαν σε γαμο νωρις μαλλον ηταν τυχεροι (αν δε το μετανιωσαν μετα να χωρισουν).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ρε συ ειναι δυνατον να λες σε καποιον να παει σε ψυχολογο επειδη ακομα δν εχει βρει κατι να του κανει κλικ? εγω τι επρεπε να χω κανει να χω αυτοκτονισει ηδη?

    εγω κατα την γνωμη μ πιστευω οτι ερχονται ολα μονα τους, εκεινο σε βρισκει, εκτος αν ειναι γραφτο τ να το βρεις εσυ. ειναι δυσκολο κ οσο παει χειροτερευουν οι σχεσεις γτ πλεον ολοι ειμαστε ιδιοι για τους αλλους που πχ μας βλεπουν σε ενα κλαμπ η σε ενα καφε! τα πεσιματα πλεον ειναι μεσα απο αμαξια η μηχανακια, κ οταν ειναι ολοι μαζι σε αγγελες για να κανουν κ χαβαλε. επισης το σεξ το χει ο καθενας οποτε κ οπως θελει, οποτε γιατι να κατσει να δεσμευτει με εναν............

    εχουν αντιστραφει πολλοι ρολοι, κ αυτο οδηγει κ τους υπολοιπους στην απογοητευση κ τεινουν λοιπον κ κεινοι να ακολουθουν το ιδιο μοτιβο, να περνανε απλα καλα δλδ.

    αλλα οκ τωρα ειμαστε νεοι, αργοτερα τι θα κανουμε?δεν θα θελουμε καποιον διπλα μας?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Τροποποίησα το μήνυμα μου επειδή πήρα αρνητική ψήφος. :)

  7. #7
    Quote Originally Posted by me_vs_myself View Post
    ρε συ ειναι δυνατον να λες σε καποιον να παει σε ψυχολογο επειδη ακομα δν εχει βρει κατι να του κανει κλικ? εγω τι επρεπε να χω κανει να χω αυτοκτονισει ηδη?
    και γω πάλι καλά που είμαι ζωντανός ακόμη:cool: νομίζω λες και χω κάνει κατόρθωμα;)
    [SIZE="3"][url]http://mankap.blogspot.com/[/url][/SIZE]
    "Im a cowboy, on a steel horse I ride, Im wanted dead or alive"

  8. #8
    defrag,

    Δεν είσαι ο μόνος που δεν έχει σχέση.

    Μήπως οι σχέσεις που λες ότι είχες ήταν στην πραγματικότητα συμβιβασμοί για σένα; και γι αυτό δεν κράτησαν;
    Και δε συμφωνώ με την mvm ότι έρχεται από μόνο του. Χρειάζεται να το κυνηγήσεις, να κοινονικοποιηθείς, να διώξεις τους φόβους και τις αναστολές. Με το να μένεις αδρανής δε γίνεται τίποτε. Το ζήτημα είναι εκει που βλέπεις ότι κάποια γουστάρει να ξέρεις τον τρόπο και να κάνεις αμέσως την κίνηση, αν αργήσεις πάει τελείωσε, γίνεσαι γνωστός , το πολύ φίλος. Ο τρόπος αυτός είναι το ζήτημα, ιδίως αν έχεις απειρία. Εκεί θα μπορούσε να σε βοηθήσει ο ψυχολόγος ή κάποιος φίλος με εμπειρία στις σχέσεις. Να σε μάθει τι κάνεις αμέσως μετά, πως συμπεριφέρεσαι. Δεν είναι και τόσο εύκολο για κάποιον που του λείπει η γνώση και η εμπειρία. Ουσιαστικά χάνονται ευκαιρίες μέσα από τα χέρια του.

    Από την άλλη δε πρέπει να γίνεσαι λιγούρης και παρακαλάκιας. Θα ιδρώσεις και τελικά θα σου μείνει ο κόπος. Να δείχνεις ότι μπορείς ανά πάσα στιγμή να φύγεις και ότι έχεις και άλλες προτάσεις. Να είσαι ο αυθεντικός εαυτός σου και έτσι θα σε ερεωτευτεί, αν δεν της αρέσει ας φύγει. Συμφωνώ και ότι οι γυναίκες έχουν ανεβάσει την πήχη πολύ ψηλά και είναι και αυτό δυστυχώς ένας από τους λόγους που πολλοί είναι μόνοι. Οι γυναίκες πλέον εξαρτούν τη σχέση από επιφανειακές καταστάσεις, από ότι λάμπει, κάτι σαν νέο είδος ανωριμότητας.
    γιάννης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλημέρα defrag! Αυτό το "θέλω να έχω αυτό που βλέπω στους φίλους μου" να το προσέξεις. Είναι ένα κριτήριο που δεν εγγυάται τις κατάλληλες ατομικές επιλογές το τι κάνουν οι γύρω. Και να προσέξεις και το άλλο: "πολλοί μου λένε πως είμαι έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα". Σημασία έχει εσύ τι λες? Εσύ πού πιστεύεις πως οφείλεται η αδυναμία επίτευξης όσων ονειρεύεσαι? Επίσης, είσαι σίγουρος πως ερωτεύεσαι την ίδια τη γυναίκα κι όχι πως ερωτεύεσαι γιατί θες τόσο να ερωτευτείς?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    μα κανεις δεν του ρχεται αμα το κυνηγαει!!!!αυτα ειναι τυχερα!!!!!!!!!!!!!!! και φυσικα δεν πρεπει να επιρεαζομαστε απο τους φιλους μας!!!! ποτε δεν ξερεις αν ειναι ολα οπως φαινονται σε μια σχεση αλλων που βλεπουμε. ολα ροδινα δεν ειναι σιγουρα, εσυ το βλεπεις σαν τριτος παρατηρητης. συμφωνω με την ρειν οτι ο καθενας αντιλλαμβανεται κ λειτουργει αλλιως σε μια σχεση. δεν σημαινει παντα οτι αμα δν εχεις σχεση εισαι προβληματικος η δυσλειτουργικος σιγουρα θα υπαρχει καποιος που θα του αρεσεις κ θα σαγαπησει παρ ολα τα ελλατωματα σ, αλλα δεν ειναι πολλοι, ισως ειναι μονο ενας! κ θα βρεθει καποια στιγμη δεν γινεται.....λιγους ξερω που μενουν μονοι μια ζωη
    I m a Good Person With Bad Attitude

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Διαφωνώ κάθετα με Ρέιν και ΚΕΝΟ. Πρώτον, δεν είναι όλες οι κοπέλες έτσι, δεν μπορούμε να απαξιώνουμε όλο το γυναικείο φύλο ότι είναι συμφεροντολόγοι, δεύτερον αν μένουν μαζί θα δουλεύουν και οι δύο και δεν θα τρώνε τα λεφτά του άλλου, και τρίτον αν μένουν μαζί θα μοιράζονται τα έξοδα. Πολύ αρνητικά μας τα παρουσιάζεις τα περι σχέσης. Λογικά ο άνθρωπος δεν μένει με τους γονείς του αλλά μόνος του, και αν δεν μένει, είναι ευκαιρία άμα κάνει μία σχέση να μείνει με την σύντροφό του.
    Προς Ρέιν: Όταν λέμε αυτό που θέλουν να κάνουν οι γύρω μου, δηλώνει απλά την ευτυχία που την βλέπεις και την ζηλεύεις όπως είναι φυσικό. Λες γιατί να μην το έχω κι εγώ, δεν είναι άδικο; Και πες μου ότι δεν είναι να καραφλιάσω τελείως. Όντως καλό είναι να δει τι πιστεύει και ο ίδιος, αλλά το καλύτερο κριτήριο το έχουν αυτοί που κάνουν εύκολα σχέση. Βέβαια πολλές φορές είναι και θέμα τύχης, αλλά άμα είναι κάτι επανελλημένο, ίσως δεν είναι τελικά. Όσο για το ότι ερωτεύεται, αυτό έρχεται από μόνο του, δεν παίζει ρόλο τι θέλουμε, αλλά τι μας έρχεται. Κι εγώ δεν θέλω να ερωτευτώ, αλλά δεν υπάρχει κάποιο συμβόλαιο για να μην το κάνω.

    Τέλος, να πω στον defrag σύμφωνα με κάποια από τα παραπάνω που είπα, να ακούς λίγο τους φίλους σου σε αυτά που σου λένε, πχ να μην δείχνεις ότι θέλεις τη σχέση πολύ, γιατί οι άλλοι δυστυχώς είναι βλάκες και θα σε λένε ληγούρι, και οι άντρες τα ίδια κάνουν, δεύτερον πλησιάζεις τον ιδανικό άντρα για μένα τουλάχιστον με αυτά που μας παρουσίασες, εκτός τα μυξοκλάμματα που είπες, δεν μου άρεσε αυτό. Γιατί απαξιώνεις το κλάμα τόσο πολύ; Εγώ που δεν μπορώ να κλάψω, παρακαλάω να μπορώ να το κάνω, κάνει καλό και είναι πολύ όμορφο να ξεσπάς. Αυτά.

  12. #12
    Quote Originally Posted by me_vs_myself View Post
    μα κανεις δεν του ρχεται αμα το κυνηγαει!!!!αυτα ειναι τυχερα!!!!!!!!!!!!!!! και φυσικα δεν πρεπει να επιρεαζομαστε απο τους φιλους μας!!!! ποτε δεν ξερεις αν ειναι ολα οπως φαινονται σε μια σχεση αλλων που βλεπουμε. ολα ροδινα δεν ειναι σιγουρα, εσυ το βλεπεις σαν τριτος παρατηρητης. συμφωνω με την ρειν οτι ο καθενας αντιλλαμβανεται κ λειτουργει αλλιως σε μια σχεση. δεν σημαινει παντα οτι αμα δν εχεις σχεση εισαι προβληματικος η δυσλειτουργικος σιγουρα θα υπαρχει καποιος που θα του αρεσεις κ θα σαγαπησει παρ ολα τα ελλατωματα σ, αλλα δεν ειναι πολλοι, ισως ειναι μονο ενας! κ θα βρεθει καποια στιγμη δεν γινεται.....λιγους ξερω που μενουν μονοι μια ζωη
    Δίνεις πολύ θετική ανατροφοδότηση σε θεματα σχέσεων.
    Το «κυνηγάεις» που γράφεις σηκώνει λίγο συζήτηση.
    Αν το αντιλήφθηκα σωστά, όταν λες κυνηγά ενοείς να του χει γίνει εμμονή σώνει και καλά να κάνει ΄σχέση σήμερα αύριο και με το παραμικρό να την πέφτει ή να παρακαλά.
    Το άλλο άκρο είναι η αδράνεια, το να περιμένεις παθητικά ή να απομωνωνεσαι.
    Υπάρχει και ο κίνδυνος να την πατήσει από βεβιασμένες κινήσεις.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    και γιατι πρεπει να ακουνε τον οποιονδηποτε που το παιζει ειδηκος? η καθε κοπελα ειναι ξεχωριστη μπορει να της αρεσει καποιος που πεφτει με τα μουτρα ας πουμε η αδερφη μ ειναι το ζωντανο παραδειγμα θελει αντρες να πεφτουν με τα μουτρα πανω της!

    εγω ας πουμε αμα αδιαφορισουνε λιγο αντε γεια μετα!

    γιατι να δειξει κ να φερθει καπως ψευτικα απο αυτο που ειναι? γιατι να ξεκινησει μια σχεση με βαση την υποκρισια ωστε να ριξει μια γκομενα, επειδη μονο και μονο ακουει ''συμβουλες'' φιλων του, που στην τελικη ισως να ναι πολυ διαφορετικοι απο αυτον σε χαρακτηρα, και κατα 2ον ειναι τελειως κλισε πολλες συμβουλες περι αυτου του θεματος!

    ιοανις εννοω πως οσο το σκεφτεσαι βλεπεις παντου γυρω σου σχεσεις κλπ κλπ κ εκτος απ το οτι σε ριχνει, δεν βρισκεις κ τπτ ετσι......γινεται σαν εμμονη αλλα δεν φαινεται παραεξω.ειναι εσωτερικο
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #14
    όσο το σκεφτεται κανεις ναι γίνεται εμμονή και τον ρίχνει το να βλέπει άλλους σε σχέση ενώ αυτός όχι.
    το να την πέφτω δεν είναι του χαρακτήρα μου, ίσως επιζητώ το αμοιβαίο στην προσέγγιση.
    το να μαι ο εαυτός μου το χω ακούσει από πολλές αυτό και συμφωνώ, για να το λένε σημαίνει ισχύει, δέχονται να τα φτιάξουν με κάποιο που είναι ο εαυτός του παρά με κάποιον που προσποιείται.
    γιάννης

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Λάιτ, γράφεις πως το καλύτερο κριτήριο το έχουν αυτοί που κάνουν εύκολα σχέση. Γιατί? Ποιος το λέει αυτό? Εσύ το λες. Όμως ο καθένας από εμάς έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες, ανάγκες, βιώματα και χαρακτήρα και δεν πρέπει να ξεχνάμε πως αυτά οδηγούν σε ξεχωριστές ανάγκες, επιθυμίες και όνειρα. Αν όλοι οι φίλοι του defrag παντρευτούν θα είναι το κριτήριο αυτό για να παντρευτεί? Αν μεταναστεύσουν θα μεταναστεύσει? Αν χωρίσουν θα χωρίσει? Οπότε αν δεν είναι γι αυτά γιατί να είναι για να κάνει σχέση (γιατί κατάλαβα πως και το σοβαρή σχέση το κολλάμε με το μακροχρόνια, άλλο πλήγμα, λολ)

    Δεν είναι το τι κάνουν οι άλλοι αυτό που θα οδηγήσει στο ξεκαθάρισμα του τι θέλω εγώ, ούτε η "ζήλεια" είναι κριτήριο επίσης. Επιθυμώ αυτό που έχεις, άσχετα αν μου κάνει, μου ταιριάζει, έχω ψάξει στο βάθος να δω αν αυτή η σύγκριση με βάζει σε κυνήγια τέτοια, είναι αληθινά δική μου επιθυμία, καθαρή, ή έχει μπολιαστεί με τη θέληση να γίνω σαν αυτούς, άρα να ενταχθώ, να μοιραστώ τη συμμετοχή σε κάποια κοινότητα, μία μικρή ομάδα γιατί τώρα νιώθω εκτός της? Άρα έχω σκεφτεί πως αν δεν υιοθετήσω τις επιλογές αυτής της ομάδας (φίλοι), νιώθω μόνος και στην απέξω? Μπορεί να είναι περισσότερο ανάγκη ένταξης σε κοινωνικά παίγνια και όχι δική μου ελεύθερη επιλογή? Αμί, μπορεί,λολ, εξ ου και το κλασικό ο μπακούρης, ο λιγούρης και τέτοια, που είναι ένα είδος πίεσης ηθικής της ομάδας/κοινωνίας για να υιοθετηθούν δικοί της κανόνες συσχέτισης.
    Last edited by RainAndWind; 04-01-2011 at 12:48.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εξαναγκασμένη σχέση; Τί να κάνω;
    By anisixos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 130
    Last Post: 13-12-2010, 10:17
  2. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΧΕΣΗ
    By katatonia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 13-08-2010, 15:07
  3. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 84
    Last Post: 07-07-2010, 00:09
  4. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΟΒΑΡΗ ΣΧΕΣΗ
    By Χάιντι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 21-05-2010, 16:38
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •