Θέματα προς συζήτηση και προβληματισμό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    Θέματα προς συζήτηση και προβληματισμό

    Καλημέρα!
    Ανοιξα αυτό το θρεντ γιατί είναι πολλά θέματα και σκέψεις που κατά καιρούς με προβληματίζουν και θέλω να συζητήσω, και προκειμένου να μην ανοίγω κάθε φορά νέο θρεντ, είπα να ανοίξω ένα όπου να τα κάνω συγκεντρωτικά και να μπορώ να συζητήσω με όσους θέλουν να συμμετάσχουν και να θέσουν τη δική τους εκδοχή πάνω σε αυτά που με απασχολούν, βοηθώντας εμένα αλλά και άλλους να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα που ίσως να έχουμε συγκεχυμένα στο μυαλό μας. Φυσικά μπορείτε όλοι να θέτετε και τους δικούς σας προβληματισμούς, δεν διεκδικώ την αποκλειστικότητα του θέματος σε καμία περίπτωση! :) Ολες οι απόψεις ευπρόσδεκτες! :)


    <<Η "παθολογικοποίηση" πάσας νόσου και μαλακίας>>

    Μου κανει εντυπωση, παρολο που ειμαι μικρη κ δεν εχω ζησει καταστασεις προηγουμενων χρονων, που πλεον στην εποχη μας ολα τα βαφτιζουμε με ενα ονομα και τα "παθολογοποιουμε". Δηλαδη για πασαν νοσον και μαλακιαν βρισκουμε ενα ονομα, ειτε αντιστοιχει στα δεδομενα της νοσου/μαλακιας ειτε οχι, ωστε να βγαζουμε λαδι τον εκαστοτε φερων την νοσον/μαλακιαν, και ετσι ουσιαστικα να δινουμε πατημα να συνεχισει την κατασταση που βρισκεται και να μην θελει ουτε να καταφερει εντελει να την αλλαξει. Σαν να επιβραβευουμε ουσιαστικα την πραξη και συμπεριφορα του, λεγοντας "συνεχισε παιδι μου, δεν φταις εσυ, ειναι η χψ ασθενεια που σε κανει ετσι".

    Ενα θεμα ειναι η καταθλιψη. Ενα αλλο τα ναρκωτικα. Ενα αλλο το βολεμα και η καλοπεραση και ο ωχαδερφισμος. Ενα αλλο η νοοτροπια "γαμαω κ δερνω κ ο,τι γουσταρω κανω κ περασα δυσκολα παλια κ τωρα σας κανω ο,τι θελω". Θα τα παρω ενα ενα, ξεκινωντας παραδοξως απο το τελευταιο κ πηγαινοντας προς τα πισω. Ακουω πολλες φορες "ελα μωρε ετσι ειναι αυτος, αυτος ειναι ο χαρακτηρας του, δεν ξερουμε και τι περασε, δειξε κατανοηση". Αν αυτο ηταν συστημα ΟΛΩΝ οσων ειναι στην ιδια κατηγορια, τοτε ναι θα ημουν το πρωτο ατομο που οχι απλα θα εδειχνε κατανοηση, αλλα θα το υπερασπιζομουν με καθε τροπο και μεσον. Αλλα το να εχει περασει καποιος δυσκολα στο παρελθον (ο,τι αυτο μπορει να περιλαμβανει) δεν του δινει σε ΚΑΜΙΑ μα καμια περιπτωση το δικαιωμα να ξεσπαει σε αλλους επειδη "περασε δυσκολα". Σορρυ κιολας ρε παιδια, αλλα ποιος στις μερες μας δεν εχει περασει δυσκολα? Ποιανου του ειναι ολα ροδινα? Ποσοι εχουν περασει καταστασεις που μονο σε θριλερ θα μπορουσαμε ισως να δουμε, αλλα ποτε δν κλαφτηκαν και δν το βαλαν αλλοθι για το σκατοχαρακτηρα τους, αλλα αντιθετως κρατησαν αξιοπρεπεια και προχωρησαν στη ζωη τους? Αλλωστε ο καθενας μπορει να ισχυριστει ο,τι θελει, μεχρι κ οτι τον εχουν απαγαγει εξωγηινοι. Σε καμια οπως περιπτωση δεν ειναι αφορμη για να ξεσπαει σε αλλους και να κακομεταχειριζεται αλλους επειδη καποτε του καναν το ιδιο. Φιλε τραβα ξεσπασε σε αυτον που σου κανε το κακο. Ειναι η καλυτερη λυση να ηρεμησεις. Οι αλλοι δν σου φταινε τιποτα. Αν νομιζεις οτι με το να βριζεις πχ αλλους ανθρωπους παιρνεις το αιμα σου πισω για τις βρισιες που σου ριχνε μικρος ο πατερας σου η ο ανωτερος σου στο στρατο η δν ξερω κι εγω που, τοτε απλα εισαι ενα αξιολυπητο σκουπιδι για πεταμα. Αν εισαι μαγκας πανε στον πατερα/ ανωτερο κτλ που σου κανε το κακο κ ξεσπασε εκει που ΠΡΕΠΕΙ. ΑΝ εισαι μαγκας. Κατα τα αλλα εισαι αυτο που λεμε "δεν μπορω να δειρω το γαιδαρο κ δερνω το σαμαρι". Σορρυ μαστορα αλλα δν παει ετσι. Και δεν ειμαστε υποχρεωμενοι στην τελικη ουτε να γνωριζουμε ουτε μας ενδιαφερει τι εχεις περασει. Διοτι υπαρχουν κι αλλοι που εχουν περασει τα ΠΑΝΔΕΙΝΑ και αντ αυτου παρα το μισος και την κακια που εισεπραξαν, δωσαν στους αλλους το ακριβως αντιθετο. Επομενως αν δεν εχεις μαθει τροπους και να σεβεσαι, μην περιμενεις να σε σεβαστουν οι αλλοι. Και ο σεβασμος κερδιζεται. Δεν μπορεις να απαιτεις με το ζορι ουτε να σε αγαπησει κανεις ουτε τιποτα. Διοτι δεν εισαι ουτε η εξαιρεση του κανονα που πρεπει να υποκλινομαστε στην μεγαλειοτητα σου ουτε ο πριγκιπας η η πριγκιπεσσα. Γι αυτο ξεκαβαλα το καλαμι οσο ειναι νωρις μην σου μπει σε καναν κωλο κ τρεχουμε. Εισαι ΙΣΟΣ με τους αλλους και οχι ανωτερος, και θα εχεις την μεταχειριση που εχουν ολοι οι συμπολιτες σου, δεν εισαι κατι διαφορετικο κ οσο νωριτερα το καταλαβεις τοσο καλυτερα.

    Επειτα ακουω και το αλλο "ετσι ειναι αυτος/η, μην τν παρεξηγεις, ετσι ειναι ο χαρακτηρας του τι να κανουμε". Τι να κανουμε? Μια βρεγμενη σανιδα κ θα δεις για ποτε στρωνει. Τοτε κι εγω με αυτην την λογικη δικαιουμε λοιπον πχ να σου βρισω τη μανα, να σε δειρω, να σε σκοτωσω κτλ κ μετα να πω "ετσι ειμαι εγω τι να κανουμε"! Ρε δεν παμε καλα λεω εγω!! Τι παει να πει "ετσι ειναι αυτος"? Τον χαρακτηρα και τις μαγκιες σου γκομενιτσε και γκομενιτσα εκει που σε παιρνει κ εκει που σε ανεχονται, εγω δν ειμαι ουτε μανα σου ουτε αδερφη σου ουτε γκομενα σου για να σε ανεχομαι. Τραβα λοιπον στην αυλη και στους δουλους σου να σε προσκυνανε, αλλα απο μενα μν περιμενεις να σκυψω. Διοτι ξες φιλε/φιλη δεν εισαι μονο εσυ σ αυτον τον κοσμο. Ειναι κ αλλοι χιλιαδες που ειναι ΙΣΟΙ με σενα, οι οποιοι συμπεριφερονται κοσμια κ πολιτισμενα. Αν αρχισουν κ αυτοι τη σκατοσυμπεριφορα σου κ πουνε "ελα μωρε ετσι ειμαι εγω", αναρωτιεσαι τι θα γινει? Δεν εχεις μονο εσυ ξες το προνομιο να συμπεριφερεσαι οπως σου καπνισει, μπορουν κι αλλοι να κανουν το ιδιο. Δεν εισαι εσυ ο μαγκας κ οι αλλοι οι βλακες. Κ αν θελεις να ακολουθησεις το νομο της ζουγκλας και να εφαρμοσεις το δικιο του ισχυρου, οταν ερθει λοιπον ο ισχυροτερος απο σενα, και σου κανει τα ιδια, ... την γαμησες!


    (συνεχιζεται!!)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    <<Η νέα τάση της σεζόν ονόματι "κατάθλιψη" θα φορεθεί πολύ φέτος! Ανανεώστε την γκαρνταρόμπα σας!>>


    Αλλο θεμα ειναι αυτο με την "καταθλιψη" που τα τελευταια 2-3 χρονια ολως παραδοξως τους εχει πιασει ολους θαρρεις κ επεσε πανδημια. Ο βακιλλος της φυματιωσης που επανεμφανιστηκε προσφατα τοσους πολλους δεν εχει προσβαλλει, που πριν λιγες δεκαετιες θεριζε και αποδεκατιζε πληθυσμο!! Η νεα μοδα ομως που λεγεται "καταθλιψη" φοριεται πολυ καθε σεζον κ θα γινει all-time classic κομματι της γκαρνταρομπας σας! Εχουμε κανει την καταθλιψη καραμελα και τα αντικαταθλιπτικα εχουν γινει της μοδας κι αυτα, πλεον το λενε με καμαρι και το χαιρονται! "Φοριουνται" πολυ κ εχει για ολα τα γουστα, τι να κανουμε! ρε δεν σοβαρευομαστε λεω εγω!

    Ολα τα κανουμε "ασθενειες". Ολα, καθε μαλακια και διαστροφη ενιοτε του καθενος, το βαφτιζουμε "ασθενεια", δινοντας του ετσι ουσιαστικα πατημα να συνεχισει το θεαρεστο μη χεσω εργο του! Δεν γνωριζω να υπηρχε "καταθλιψη" 2 δεκαετιες πριν! Δεν γνωριζω να υπηρχε καταθλιψη πολλα πολλα χρονια πριν, οπου οι ανθρωποι ζουσαν πολυ χειροτερες καταστασεις και περασαν ιστορικες περιοδους πολυ χειροτερες απο την υποφαινομενη σημερινη "οικονομικη κριση", οπου παραυτα ο καταναλωτισμος καλα κρατει, και η καλοπεραση και το βολεμα εχει κανει τους ανθρωπους μιζερους και γκρινιαρηδες και καταληγουν να σκοτωνουν το χρονο τους με λαντοζ, ναρκωτικα και αλλες μαλακιες. Ανθρωποι που ζησαν το '40-'45, που βιωσαν την Κατοχη, και ορισμενοι ζουν ακομα, παθαν τοτε οι ανθρωποι εκεινοι "καταθλιψη"? Που εζησαν εποχες φρικης, καμια σχεση με τα σημερινα δεδομενα! Αλλοι που ζησαν την εποχη του Πολυτεχνειου και της Χουντας, οι γονεις μ ας πουμε! Που ζουσαν ουσιαστικα απο την κτηνοτροφια, επαθαν καταθλιψη? Που ειχαν θεματα επιβιωσης! Οι παππουδες μου π ηρθαν προσφυγες το '22 σε ενα κυριολεκτικα ξενο μερος, επαθαν καταθλιψη? Κ πολλα αλλα παραδειγματα! Οχι μονο δεν επαθαν, αλλα απο το ΜΗΔΕΝ κυριολεκτικα αγωνιστηκαν, παλεψαν, προσπαθησαν και ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ να ορθοποδησουν, να σπουδασουν, να κανουν περιουσια, οικογενεια, και ειναι αξιοι θαυμασμου!

    Σημερα με το παραμικρο ακουμε καταθλιψη. Παιδακια 12 χρονων "εχουν προβληματα", "περνανε εφηβεια μωρε τα καημενα" και αλλες τετοιες αηδιες που μ ρχεται να ξερασω. Γιατι στενοχωριεσαι μαναρι μου? Τι εγινε στα ξαφνικα? Δεν σου αγοραζουν οι γονιοι σου το καινουργιο i-phone η playstation? Η μηπως δεν θελει η Ελενιτσα απο την αλλη ταξη να τα φτιαξετε? Και το χειροτερο ειναι οτι οι γονεις "επιβραβευουν" τετοιες καταστασεις! Το παιδι μου εχει μωρε προβληματα, και να σου τρεχει η μανα τον κανακαρη στους ψυχολογους και τους γιατρους, μην παθει το καημενο τιποτα! Αντι κυρα μου να τρεχεις τον κανακαρη στους ψυχολογους, δοκιμασε να τον ''τρεξεις'' αλλου, να του αναθεσεις καμια δουλεια, καμια αρμοδιοτητα, να δεις για ποτε θα του φυγουν! Πλεον ολα τα παιδια εχουν ψυχολογικα! Φυσικα απο την καλοπεραση και το καθισιο και οταν τους τα παρεχουν ολα ετοιμα, λογικο ειναι μετα να μην εχεις τι να κανεις και το μυαλο να αρχισει να κατεβαζει το μακρυ του κ το κοντο του! Για τραβα πρωι πρωι να πρεπει να πας δουλεια η να πας στο χωραφι γτ ξερεις αν δεν πας παει η σοδια, και τιθεται θεμα ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ, και θα σε πω εγω μετα αμα θα μεινει χρονος για σκεψη και για "καταθλιψεις"! Βλεπω γονεις φερνουν τα βασιλοπουλα στο σχολειο με το αμαξι στην πορτα και κατεβαινοντας τους δινουν και φιλακι μωρε! Ολοκληρες γαιδουρες του λυκειου βλεπω και αντρακλες να κανουν "ματς-μουτς" με τη μαμακα κ τον μπαμπακα, λες κ θα παν στην Αμερικη τα καημενα κ θα κανουν μαυρα ματια να τα δουν! Πως να μην εχουν ψυχολογικα μετα, απο την βουτυρομπεμπεκιαση και το νταντεμα? Ολα ετοιμα, τι θελει το παιδι, playstation θελει? Ο,τι πει το παιδι, μην το χαλασουμε χατηρι και μας αρρωστησει κ μας παθει τιποτα! Ε ναι λοιπον με ολα αυτα ειναι αξιοι της μοιρας τους και οι γονεις και τα βασιλοπουλα που εχουν ολον τον κοσμο απλωμενο στα ποδια τους, αλλα παραυτα εχουν κ ψυχολογικα! Ο καταναλωτισμος στο μεγαλειο του!

    Υστερα αλλα "καλομαθημενα" βουτυροπαιδα για να σκοτωσουν την ανια τους που τους βολοδερνει, το ριχουν κ στα ντραγκς για να "ξεφευγουν", διοτι ναι, οταν ολη μερα καθεσαι σπιτι σου και κανεις τη ρουτινα σου, λογικο να θελεις να "ξεφυγεις", και επιλεγουν τον ευκολο και τον ανορθοδοξο τροπο! Διοτι τι να κανουμε, ειναι πιο ευκολο να καπνισεις ενα joint η να ρουφηξεις μια γραμμη, απο το να ασχοληθεις με τον αθλητισμο, να γραφτεις σε εναν φυσιολατρικο ομιλο η σε εναν πολιτιστικο συλλογο, να σπουδασεις, να δουλεψεις! Διοτι σ αυτα θελει κωλο κατω και ζορισμα, αλλα ειπαμε ο κανακαρης μας δεν θελει ζορισμα, μην μας παθει και τιποτα μωλε το μωλο μας!! Και υστερα να πληρωνω εγω και ο "μαλακας" ελληνας φορολογουμενος με τους φορους, προκειμενου να λειτουργουν οι κλινικες αποτοξινωσης και οι φυλακες για το καθε αποβρασμα! Να τους ταιζουμε, να τους ποτιζουμε, επειδη καναν μαλακιες στη ζωη τους κ πρεπει εγω να πληρωνω εμμεσως για να απεξαρτηθει το καθε τελειωμενο τζανκι? Φιλε ας προσεχες! Ξερεις τι ειναι αυτα τα μαραφετια, κανεις δεν στα καρφωσε με το ζορι! Επομενως χτυπα τωρα την ξεροκεφαλα σου στον τοιχο μηπως κουνηθει κ κανεις φραπε! Ειναι απαραδεκτο να υπαρχουν ελλειψεις στα νοσοκομεια και να πεθαινουν ανθρωποι κ ποσο μαλλον παιδια απο καρκινο, λευχαιμιες και χιλιες αλλες δυο αρρωστιες που τονιζω ΔΕΝ επελεξαν, και αντι να υπαρχει μεριμνα για αυτα τα παιδια που πεθαινουν απο την αδιαφορια του κρατους, να υπαρχει μεριμνα για το καθε τελειωμενο αποβρασμα που θελει και "δευτερη ευκαιρια" μη χεσω! Ας προσεχε! Αλλη δν εχουν ουτε καν πρωτη! Και μην προβαλλουμε ως αλλοθι τα "προβληματα" που και καλα εχουν, διοτι υπαρχουν απειρες περιπτωσεις ατομων που δεινοπαθησαν και οχι απλως δεν κατεληξαν εκει, αλλα αντιθετως καταφεραν ενα σωρο πραγματα κ προκοψαν στη ζωη τους!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    η ρίζα της κατάθλιψης είναι για μένα η λεγόμενη ''δικτατορία της ευτυχίας'' ... πρέπει με το ζόρι όλοι να είμαστε χαρούμενοι και να απλώνουμε βούτυρο με τις ώρες στο ψωμί. Δυστυχώς ενώ το γέλιο πρέπει να το εκφράζουμε πάντα και παντού το κλάμα που είναι η ίδια ψυχολογική διαδικασία είναι δημόσια απαγορευμένο και αντιμετωπίζεται ως παθογένεια. Τονίζω πως δεν μιλάω για υπερβολικές καταστάσεις αλλά για τα απλά και καθημερινά γέλια και κλάματα. Μοιάζει λες και έχουμε δαιμονοποιηση την λύπη.
    Ο παγκόσμιος οργανισμός ψυχολογίας αναφέρει πως τα συμπτώματα της κατάθλιψης πρέπει να υπάρχουν συνεχόμενα για ένα χρονικό διάστημα πάνω από δυο εβδομάδες και θα πρέπει να επηρεάζουν σημαντικά τις καθημερινές λειτουργίες (διαπροσωπικές επαφές, επαγγελματικές δραστηριότητες, σχολικές δραστηριότητες κτλ) . Αρά δεν έχω δικαίωμα 3 βδομάδες να είμαι ντάουν..να κλαίω την μοίρα μου και να μην κάνω τίποτα!!!! θα πρέπει να διαχωρίσουμε την κατάθλιψη, από την δυσθυμία ή την μελαγχολία. Επίσης η συμπτωματολογία της κατάθλιψης είναι τεράστια ενώ πριν 20 χρόνια ήταν το λιγότερο τα μισά ! Και μετά μπαίνει στο παιχνίδι και το χρήμα, τεράστια συμφέροντα με τα αντικαταθλιπτικά να πωλούνται τελείως ελεύθερα και με την αιτία του προβλήματος να μένει άλυτη. Πάρα πολλές έρευνες δείχνουν πως ο σύγχρονος τρόπος διατροφής και ζωής μειώνει τα επίπεδα σεροτονίνης στον εγκέφαλο και οδηγεί στην κατάθλιψη. Αλλά η λύση είναι τα αντικαταθλιπτικά και όχι το να κάνουμε την ζωή μας και την διατροφή μας καλύτερη. Τονίζω και πάλι πως δεν μιλάω για υπερβολικές καταστάσεις όπως 4-5 μήνες με συνεχόμενα συμπτώματα ή και τάσεις αυτοκτονίας.
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ειχα διαβασει ενα δοκιμιο του Παπανουτσου αν τον εχεις ακουστα (φανταζομαι θα τον εχεις), που εξηγουσε ακριβως πως ο συγχρονος δυτικος τροπος ζωης, ο καταναλωτισμος και η καλοπεραση και η πληροτητα αγαθων εχουν οδηγησει τον ανθρωπο σε καθε λογης ψυχολογικα προβληματα κ εχουν συνδραμει στην εξαρση κοινωνικων φαινομενων οπως η βια, η εγκληματικοτητα, ο ρατσισμος κτλ.. Παλιοτερα οι ανθρωποι κοπιαζαν για τα αγαθα τους, τωρα που τα εχουν ολα ετοιμα, πρεπει να βρουν κατι αλλο να ασχοληθουν να καλυψουν το κενο τους! Διοτι μπορει αντικειμενικα να ειναι πληρεις (εχουν τα παντα ο,τι επιθυμουν κτλ), αλλα ο εσωτερικος τους κοσμος ειναι κενος κ ματαιος. και αυτη η ματαιοτητα τους φερνει αντιμετωπους με καταθλιψη, αυτοκτονιες, μελαγχολιες και χιλια δυο προβληματα.

    Επισης δν νομιζω οτι ειναι ετσι οι κοινωνικες επιταγες ωστε να ειμαστε ολοι χαρουμενοι και ευτυχισμενοι. παλιοτερα ισως, αλλα τωρα με την κριση, ενω παλιοτερα συναγωνιζονταν ποιος ειναι ο πιο ευτυχισμενος, εχει την καλυτερη δουλεια, περισσοτερα ακινητα, τωρα συναγωνιζονται ποιος ειναι πιο αναξιοπαθων, ποιος ειναι πιο δυστυχισμενος, ποιος εχει τα λιγοτερα κτλ! Παραξενοι τελικα οι ανθρωποι! :-(
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    .."συνεχισε παιδι μου, δεν φταις εσυ, ειναι η χψ ασθενεια που σε κανει ετσι"..
    Μα κι η χψ αρρώστια, είναι μια δική σου σωματική εκδήλωση για κάτι που κάνεις λάθος!
    "Φύσις νόσων ιατρός" έλεγε ο Ιπποκράτης.. Άρα ζώντας "παρά-φύση" επόμενο είναι ν' αρρωσταίνουμε..
    Κάπου έχω διαβάσει ότι θάρθει εποχή, που θα ντρεπόμαστε να λέμε
    πως είμαστε άρρωστοι κι ίσως γιατί θα συνειδητοποιήσουμε κάποια στιγμή ότι έχουμε μέγαλο
    μερίδιο ευθύνης για την υγεία μας, αλλά και για τις αρρώστιες, που μαστίζουν τον "σύγχρονο" κόσμο.
    " Και το συνεχισε παιδι μου, δεν φταις εσυ, αλλα η αρρωστια.. " καλό είναι να το
    εξετάσουμε λίγο, γιατί εκτός των άλλων.. σίγουρα εξυπηρετεί και κάποιους.. το να μην ξυπνήσουμε ποτέ!..

    Πάντως, νομίζω πως ούτε τη βρεμένη σανίδα είναι λύση για τα κακώς κείμενα..
    Επίσης, ούτε κι ο κομπλεξικός είναι ό,τι το καλύτερο να συμπεριφέρεται ανεξέλεγκτα στον απέναντί του κι
    ο άλλος να μην γνωρίζει πως να του χειριστεί τις άμυνες..
    Από την άλλη μεριά όμως, έλα μου, που τα παραδείγματα που έχουμε και από τα δημόσια πρόσωπα δεν είναι
    και τα καλύτερα.. και μια κι είμαστε μιμητικά πλάσματα πολύ εύκολα τα υιοθετούμε!.. Π.χ. σήμερα βλέπουμε να επιβάλλεται
    και να προβάλλεται το πρότυπο του ηλίθιου κι αυτό εντυπωσιάζει, γιατί κουνάει το δάχτυλο και δεν ξέρω και τι άλλο..

    Μετά πιστεύω, ότι ούτε και το να πάθουμε πρώτα για να μάθουμε.. είναι κι αυτό η καλύτερη εκπαιδευτική λύση,
    θα μπορούσαμε δλδ να μάθουμε και μέσα απ' το παιχνίδι και τη χαρά, γιατί όταν προκύπτει το πρόβλημα
    δυστυχώς σε κάποιες περιπτώσεις είναι κι αργά! Άρα καταλήγουμε στην παιδεία και την πρόληψη.
    Το θέμα είναι όμως πόσο συμφέρουν.. κι απ' ότι φαίνεται δεν συμφέρουν, για τους γνωστούς κι ευνόητους λόγους..
    γιατί όπως είπε και το "κλειδί.." υπάρχουν τεράστια συμφέροντα, που μας θέλουν φοβισμένους καταναλωτές τους!

    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    ..ο εσωτερικος τους κοσμος ειναι κενος κ ματαιος..
    Και γιατί να είναι κενός και μάταιος ο εσωτερικός τους κόσμος? Γιατί και ποιός τους έμαθε
    ότι η μόνη εύκολη επιλογή π.χ. το χαπάκι είναι η σούπερ λύση στο πρόβλημά τους? Αφού ας είμαστε ειλικρινείς δεν είναι..
    Γιατί να σε απομακρύνουν έτσι και να σε κάνουν να μισείς την αλήθεια και να γίνεσαι ένα ον που εθελοτυφλεί?
    Γιατί μάλλον, όταν δεν σου μαθαίνουν πως να δεις τα αίτια για να σωθείς, συνέχεια τάχεις με τον εαυτό σου και τους άλλους.
    Μετά ποιός να θέλει σχέση μαζί σου, όταν εσύ δεν μπορείς να τα βρεις σε σχέση με τον εαυτό σου?
    Κι έτσι μόνιμα σε σύγκρουση με σένα και τους γύρω σου, χάνεις και κάθε ενδιαφέρον για τη ζωή!.. Κι αντί
    να θες να συνεισφέρεις, σ' όλο αυτό που συμβαίνει.. εσύ να κοιτάς πως θα πάρεις κι άλλους μαζί σου..

    Γιατί δεν σου λένε ότι τα ψυχολογικά προβλήματα, που θερίζουν σήμερα, είναι όπως όλα μας τα προβλήματα? Αιτία=Λύση
    Γιατί δεν μας μαθαίνουν, αντί να καταναλώνουμε χάπια, πως να ενεργοποιούμε τις δυνάμεις αυτοϊασης που διαθέτουμε?
    Ακόμα λύση θα ήταν ν' αλλάξουμε τη τραγική ζωή που βιώνουμε! Μπορούμε άραγε, όταν οι περισσότεροι δεν ξέρουμε
    ποιό είναι το καλύτερο που χρειάζεται να κάνουμε? Πόσο ακριβά θα τα πληρώνουμε όλ' αυτά ακόμα μέχρι να μάθουμε?..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ειχα διαβασει ενα δοκιμιο του Παπανουτσου αν τον εχεις ακουστα (φανταζομαι θα τον εχεις), που εξηγουσε ακριβως πως ο συγχρονος δυτικος τροπος ζωης, ο καταναλωτισμος και η καλοπεραση και η πληροτητα αγαθων εχουν οδηγησει τον ανθρωπο σε καθε λογης ψυχολογικα προβληματα κ εχουν συνδραμει στην εξαρση κοινωνικων φαινομενων οπως η βια, η εγκληματικοτητα, ο ρατσισμος κτλ.. Παλιοτερα οι ανθρωποι κοπιαζαν για τα αγαθα τους, τωρα που τα εχουν ολα ετοιμα, πρεπει να βρουν κατι αλλο να ασχοληθουν να καλυψουν το κενο τους! Διοτι μπορει αντικειμενικα να ειναι πληρεις (εχουν τα παντα ο,τι επιθυμουν κτλ), αλλα ο εσωτερικος τους κοσμος ειναι κενος κ ματαιος. και αυτη η ματαιοτητα τους φερνει αντιμετωπους με καταθλιψη, αυτοκτονιες, μελαγχολιες και χιλια δυο προβληματα.
    Επισης δν νομιζω οτι ειναι ετσι οι κοινωνικες επιταγες ωστε να ειμαστε ολοι χαρουμενοι και ευτυχισμενοι. παλιοτερα ισως, αλλα τωρα με την κριση, ενω παλιοτερα συναγωνιζονταν ποιος ειναι ο πιο ευτυχισμενος, εχει την καλυτερη δουλεια, περισσοτερα ακινητα, τωρα συναγωνιζονται ποιος ειναι πιο αναξιοπαθων, ποιος ειναι πιο δυστυχισμενος, ποιος εχει τα λιγοτερα κτλ! Παραξενοι τελικα οι ανθρωποι! :-(
    τον γνωρίζω και συμφωνώ πως ο τρόπος ζωής μας είναι υπευθυνος για πολλά. και ο Ιπποκράτης αλλά και ο Πλάτων ανέφεραν το ίδιο. Στη συνέχεια όμως θα διαφωνήσω μαζί σου. Άποψη μου πως η διαρκής αναζήτηση της ευτυχίας είναι μια κύρια πηγή δυστυχίας. Ο σύγχρονός ανθρωπος μοχθεί και αναζητά με αγωνία κ άγχος την ευτυχία, την αγάπη και τον έρωτα. Τα στατιστικά στο blog μου φανερώνουν την ανάγκη αυτή. Άρθρα με θέμα την ευτυχία, τον έρωτα κ την αγάπη διαβάζονται 45% περισσότερο από τα υπόλοιπα. Εχουν το λιγότερο 200 επισκέψεις τη μέρα. Με εντυπωσιάζει ακόμη και εμένα αυτό το ιδιότυπο κυνήγι της ευτυχίας και της αγάπης. Αν και παραδέχομαι πως σίγουρα αξίζει τον κόπο.
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    λακρυ επιδη σε ξερω λιγακι θα σ πω οταν εσυ εισαι στα καγκελα κ νομιζεισ οτι σε παρακολουθουν κ νιωθεισ κ χοντρη κ εχεισ χασει κ τη δουλει σου κ δε σ δινουν οι γονεισ σου λεφτα πωσ θα μιλασ ωραια;;;πεσ μου αυτο κ συνεχιζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by elis View Post
    λακρυ επιδη σε ξερω λιγακι θα σ πω οταν εσυ εισαι στα καγκελα κ νομιζεισ οτι σε παρακολουθουν κ νιωθεισ κ χοντρη κ εχεισ χασει κ τη δουλει σου κ δε σ δινουν οι γονεισ σου λεφτα πωσ θα μιλασ ωραια;;;πεσ μου αυτο κ συνεχιζω
    Να υποθεσω οτι αναφερεσαι στον εαυτο σου? Να σου πω εγω τι θα κανα.. καταρχην με τους γονεις εχω το θεμα? στους γονεις θα ξεσπασω, με αυτους θα μιλησω/θα διεκδικησω/ θα συνδιαλλαχθω κτλ, προκειμενου να εξασφαλισω το δικιο μου.. το οτι εχω θεμα με τους γονεις μου πχ δεν με δικαιοδοτει να μιλαω ασχημα σε κανεναν περαν των υπαιτιων (των γονιων δλδ).. για τα υπολοιπα θα ακολουθουσα τη φραμακευτικη μου αγωγη.. και εφοσον σχετικα με το αν ειμαι χοντρη πχ ξερω πως αντικειμενικα δεν ισχυει αλλα ειναι το εμμονικο μυαλο μου που το δημιουργει, θα προσπαθουσα οσο μπορω να το διαχειριστω.. και εχω εμμονες κ απ ολα αλλα μια χαρα λειτουργικη ειμαι, αυτο δν σημαινει βεβαια οτι δεν προσπαθησα γι αυτο..

    θα απαντησω και στους αλλους!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Συζήτηση για τον Αλφισμό
    By Αναζητηση in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 108
    Last Post: 22-02-2016, 06:31
  2. Ακολουθεί μεγάλο κείμενο... προς ανάγνωση και προβληματισμό...
    By RockElCasbah in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 09-02-2013, 17:45
  3. Προς συζήτηση
    By John11 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-03-2010, 01:55
  4. Μια συζητηση για ενα ψυχωτικο επεισοδιο
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 25-06-2008, 23:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •