αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    8

    αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)

    Γεια σας παιδια θα προσπαθησω να σας πω την ιστορια οσο πιο συντομα γινεται.Οταν ειμουν μικρος ειμουν ενα παρα πολυ αθωο και αγαθο παιδι που ηταν πολυ καλος μαθητης και μουσικος και αθλητης.οι γονεις μου με πιεζαν τρομακτικα σε σημειο που να βροσκομαι το πολυ 2μιση ωρες σπιτι καθε μερα γιατι βρισκομουν παντα σε καποιο μαθημα η αθλημα.η αυτοπεποιθηση μου ηταν μηδενικη ομως,γιατι με πειραζαν και τα παιδια οταν ειμουν στο σχολειο γι αυτο φοβομουν τους συνομιληκους μου κυριως.οταν πηγα γυμνασιο αρχισα να κανω παρεα με παιδια σαν και αυτα γιατι ισως ηθελα να νιωσω και γω δυνατος.παρολο που ειχα εκτιμηση απο τους αλλους η αυτοπεποιθηση μου παρεμενε μηδενικη.η κατασταση στο σπιτι αθλια...πιεση πιεση και με τους γονεις μου ποτε δεν μιλουσαμε για τπτ παρα το σχολειο και γενικως τα μαθηματα.η μητερα ειχε ενα κακο χαρακτηρα να με χτυπαει παντα εκει που ποναω και την καταλληλη στιγμη και παρολα αυτα ηθελε να της λεω και να της εμπιστευομαι αυτα που με απασχολουν ενω με χτυπουσε η ιδια με αυτα.Στη δευτερα γυμνασιου ειχα και την μεγαλυτερη ερωτικη μου απογοητευση την οποια περασα ολομοναχος μιας και η μητερα μου με πιεσε να απομακρυνθω απο τους φιλους μου επειδη μου εκαναν κακο στα μαθηματα ελεγε.Την περασα ολομοναχος χωρις κανενα φιλο,χωρις κανενα να μιλησω γ αυτο.δεν κοιμομουν επι διο βδομαδες γ αυτο και δεν ενιωθα καν νυσταγμενος.ειχα αδυνατισει και το μονο που εκανα ηταν να βλεπω τηλεοραση..ουτε μαθηματα ουτε τπτ.και η πιεση μεγαλωνε απο τους γονεις που αρχισαν να με βριζουν και να με μειωνουν επειδη τα ειχα παρατησει.καθημερινα μαλωναμε.εφτασα να περνω φαρμακα αλλα δεν με βοηθησαν πολυ γιατι οι γονεις δεν αλλαξαν..αντιθετως.τωρα εχω φτασει σε σημειο να μην εχω ιχνος αγαπης και εμπιστοσυνης για κανενα.οι γονεις μου μου περασαν την αντιληψη οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι κακοι και θελουν μονο το κακο μου ενω οι γονεις ηταν οι μονοι που ηθελαν το καλο μου.ολοι οι ανθρωποι ηθελαν να με εκμεταλλευτουν και να με κοιροιδεψουν..και τωρα δεν μπορω να εμπιστευτω ουτε να δεθω συναισθηματικα με κανενα ουτε ΠΟΤΕ να χαλαρωσω...μα ΠΟΤΕ..ουτε στο σπιτι ουτε στον υπνο μου..τα παντα μου φερνουν αρνητικες σκεψεις και αναμνησεις..τι κανω τωρα?δεν μπορω ουτε να διαβασω ουτε να εχω σχεση φιλικη η ερωτικη μα τπτ..αισθανομαι αναπηρος.και οταν προσπαθω να χαλαρωσω δεν μπορω να το κανω..ειναι σαν να σκαβο λακο στο νερο..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    8
    ακομη και οταν διηγουμαι ολα αυτα τα πραγματα σε ανθρωπους που ξερω οτι με αγαπανε..δεν μπορω να τους εμπιστευτω..και γ αυτο το λογο δεν εχω καμια κοντινη σχεση με κανενα παρολο που θα δινα τα παντα για να εχω..προτιμω να πεθανω τωρα αμεσως παρα να ζω ετσι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γεια σου.:)
    Όλη σου τη ζωή μέχρι σήμερα την πέρασες δηλαδή μέσα σε πίεση να ανταποκριθείς στις γονεικές προσδοκίες. Καταρχάς θα ήθελα να σκεφτείς γιατί αδυνάτισες οργανικά τόσο. Μπορεί η αδυναμία σου αυτή να ανταποκριθείς να ήταν ένας έμμεσος τρόπος αντίστασης στους γονείς σου. Δεν μπορώ να τους πω πόσο δεν μπορώ να με πιέζουν, θα βρω έναν τρόπο να το δηλώσω με το κορμί μου. Οπότε κάνοντάς το αδύναμο, δεν ανταποκρίνομαι πια στις γονεικές προσδοκίες ούτως ή άλλως, γιατί "δεν μπορώ σωματικά".
    Είναι ένα είδος αντίστασης σε κάτι που ο οργανισμός σου με τη σοφία του επέλεξε, για να σε προστατέψει από δικές σου συμπεριφορές που τις έκανες δίχως να έχεις συνείδηση πως σου ήταν βλαπτικές. Καλό και σοφό κουμάσι λοιπόν, ο οργανισμός μας, ε?

    Έτσι, αφού "δεν μπορούσες" να αλλάξεις το περιβάλλον σου, άλλαξες εσένα απέναντί του. Μη σε τιμωρείς γι αυτή σου την παραίτηση, γιατί αν τη δεις σαν επανάσταση, θα νιώσεις διαφορετικά γι αυτήν. Κάποια μηνύματα θα περάσεις στον εαυτό σου διαφορετικά και θα κατανοήσεις τι του έκανες στον αγώνα του να ανταποκριθεί στα υψηλά στάνταρντς που έθεταν οι γονείς σου, δίχως να σε ρωτάνε αν ήταν δικές σου επιλογές (και δίχως στην πραγματικότητα να τους νοιάζει θα σου πω εγώ). Λοιπόοον, κάποιοι γονείς θέλουν να εξυπηρετήσουν δικές τους ανάγκες με τις πλάτες των παιδιών τους. Αυτό είναι συχνό φαινόμενο. Και τι να λέει πως δεν έκανες φίλους, εφόσον ήσουν καλός μαθητής. ΤΟ ΚΑΛΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΗΤΑΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ και η τάχαμου απαραίτητη θυσία ήταν η έλλειψη φίλων (που το να έχεις φίλους μπορεί να μην το έβλεπαν μόνο ως χάσιμο χρόνου αλλά και ως απομάκρυνση από επιρροές εξωτερικές, ώστε να γίνεται πιο ακίνδυνο το τοπίο το χειριστικό, άρα μπορεί και τους φίλους να τους έβλεπαν ανταγωνιστικά ως προς εσένα, δίχως φίλους είσαι ευκολότερο θύμα)

    Επίσης, ευκολότερο θύμα είσαι όταν χαπακώνεσαι. Αλλά σε αυτό βοηθάς κι εσύ. Πρόσεξέ το λίγο, είναι ευκολότερο να πάρω χάπια και να μείνω στη θέση την παθητική, του λήπτη, παρά να σηκωθώ και να εκδηλώσω τη δική μου θέληση, γιατί θα ΚΟΝΤΡΑΡΙΣΤΩ. Και το κοντράρισμα με φοβίζει.

    Σου λένε κάτι όλ' αυτά? Τα καταλαβαίνεις για αρχή?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    8
    Ναι Ηρω σ ευχαριστω πολυ που απαντησες στο θεμα μου..καταλαβαινω αυτα που λες αλλα δεν το ειχα δει σαν επανασταση ..αντιθετως μου ειχαν περασει την ιδεα οτι ειμαι ενα αποτυχημενο παιδι εαν δεν θα εκανα ολα αυτα που μου ελεγαν και επειδη σταματησα να το κανω ισως αντι να το εκλαβω σαν θετικο το εξελαβα ως κατι αρνητικο οπως ακριβως και με τον οργανισμο .και ηταν οντως δικη τους προτεραιοτητα το να ειμαι καλος μαθητης το θεμα ειναι οτι μολις πηγα να φερω αντισταση αρχισαν να μου φερονται ασχημα και να με μειωνουν και οταν τους ελεγα οτι με πειραζουν αυτα τα πραγματα ο ενας απο τους δυο με εκφοβιζε με την απειλη οτι θα με χτυπησει ενω ο αλλος μου εβαζε στο μυαλο οτι ολα αυτα τα κανουν επειδη νοιαζονται ....ναι.....καλα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Πωπω βρε παιδι μου..... Τι ηταν κ αυτα που περασες... Τι γονεις ειναι αυτοι γαμωτο... Τι τραβαμε κ εμεις τα παιδια, κατι τετοια βλεπω κ λεω να μην κανω καλυτερα ποτε παιδα αν ειναι να τα ταλαιπωρησω... Τωρα δε μας ειπες ποσων χρονων εισαι σε τι φαση εισαι σπουδασες σπουδαζεις δουλευεις?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    8
    18 χρονων και σπουδαζω πληροφορικη.φετος τελειωσα :) αλλα δυστυχως δεν μενω μονος μου.σκεφτομαι να αρχισω να δουλευω και γενικα ενα σχεδιο για να φυγω απο το σπιτι και να καταφερω να αυτοσυντηρουμαι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το ζήτημα είναι μέχρι να φύγεις από εκεί να μπορέσεις να τη βγάλεις καθαρή και να μην επιβαρυνθείς περισσότερο ψυχικά. Δε χρειάζεσαι να σου κλέψουν άλλα, κι από την ενήλική σου ζωή, αν με καταλαβαίνεις, γιατί αν το καλοσκεφτείς την παιδική σου ηλικία την πέρασες προσπαθώντας να ανταπεξέλθεις, ενώ οι δικές σου ανάγκες για αποδοχή και αγάπη δεν καλύπτονταν, η κριτική περίσσευε και όλο αυτό το καλούπωμα σου έχει όσο νά'ναι σου έχει πέσει βαρύ... Αυτό που περιέγραψες, η έλλειψη εμπιστοσύνης, σκέψου πως τα μηνύματα που έπαιρνες περιείχαν μέσα τους όρους, όρους στους οποίους εσύ έπρεπε για να επιβιώσεις να ανταποκριθείς.

    Ποιοι ήταν οι όροι και τι σε έμαθαν αυτοί?
    Θα είσαι καλός μαθητής για να σε αγαπώ (τάση να γίνεσαι το καλό παιδί, άρα το "αόρατο, ήσυχο" παιδί που οι ανάγκες των άλλων θα είναι πάντα πάνω από τις δικές σου)
    Θα μου μιλάς αλλά όσα μου λες εγώ θα τα χρησιμοποιώ εναντίον σου (άρα διδάχτηκες πως όταν εξομολογείσαι τις αδυναμίες σου αυτές γίνονται τρωτά σου σημεία, έμαθες να μην εμπιστεύεσαι)
    Δε χρειάζεσαι φίλους, θα γίνεις κακός μαθητής (άρα δε χρειάζεσαι επαφή, η επαφή σε εμποδίζει από το να είσαι αποδοτικός, φόβος για το ρόλο της φιλίας στη ζωή σου)
    Οι ανάγκες σου είναι λιγότερο σημαντικές από τις ανάγκες μου (παραγνώριση δικών σου αναγκών, ταύτιση δικών σου αναγκών με των γονεικών, δυσκολία αναγνώρισης των πραγματικών σου αναγκών)
    Τα συναισθήματά μου εξαρτώνται από εσένα (όταν είσαι καλός είμαι χαρούμενος, όταν δεν είσαι καλός, δεν είμαι (αναλαμβάνεις τις ευθύνες για τα συναισθήματα των άλλων)

    Σου έγραψα κάποια που μπορεί να αναγνωρίζεις ως "χαμένο παιδί" (με την έννοια πως η παιδική σου ηλικία ήταν μια ηλικία ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ και δεν περιελάμβανε διασκέδαση, παιχνίδι, αυθορμητισμό, απ' ό,τι κατάλαβα, αν κάνω λάθος διόρθωσε)

    Αυτά που έζησες σου έχουν αφήσει κάποια μονοπάτια που διαβαίνεις, κάποιες συμπεριφορές ίσως που μπορεί να μην βλέπεις ακόμη καθαρά. Θα σε προτρέψω να αναζητήσεις βοήθεια από έναν ειδικό για να αρχίσεις να ξεδιαλύνεις και να ξαναβρεις εκείνο το χαμένο παιδί που ακόμη μέσα σου υπάρχει. Εσύ το έχεις σκεφτεί αυτό? Και μόνο που έγραψες γι αυτό σε ένα φόρουμ είναι ευοίωνο, γιατί δείχνει ότι άρχισε αυτό το ψάξιμο του εαυτού με μία ωραία, δυναμική πρωτοβουλία, την αναζήτηση βοήθειας και γνώσης, που σημαίνει γενναιότητα να το αντικρύσεις.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1
    για σου φιλε μου διαβασα ολα οσα εγραψες και παρατηρησα κατι πολυ ωραιο οτι σε ολα λες ημουν..οποτε μιλας για παρελθον..μπορω να σου πω χιλια δυο πραγματα π θα σε βοηθησουν αυτι την στιγμη και να μ πεις ευχαριστω και χιλια δυο...αλλα το θεμα ειναι απο εκει και περα...

    ξερεις τ θελει μαγκα μ..απλες σκεψεις...
    με το π σκεφτεσαι κατι την ιδια στιγμη το κανεις..
    εχω περασει πολλα παρομοια με σενα..και τοτε διαβασα αυτο π μολις σ ειπα..απλη σκεψη.. ενα να εχεις στο μυαλο σου...σκεφτομαι-πραττω και ολα θα πανε καλα ψιλε.

Similar Threads

  1. ειναι χωρισμενος με παιδια..τι να κανω??
    By love19 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 69
    Last Post: 28-12-2015, 16:01
  2. Συμπτώματα τα οποία μπορεί να είναι ψυχολογικά;
    By grtt in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-03-2009, 23:52
  3. Replies: 26
    Last Post: 22-02-2009, 00:07
  4. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
    By kostis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 16-11-2006, 01:45
  5. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 22
    Last Post: 11-05-2006, 16:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •