βαριεμαι που ζω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Σας βαρέθηκα...
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ?????????????????

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    αυτο που γράφει η esoteriki_dynami για τους γονεις ισχύει..εμένα οι δικοι μου γονείς με έλεγχαν 100% και δεν με άφηναν να κάνω απολύτος τίποτα στο σπίτι για να μη κουραστω, επίσης δεν θυμάμαι ποτε να είχα κάποιο χομπι σαν παιδάκι με αποτέλεσμα όταν πηγα σε άλη πόλη για σπουδές και άρχισαν οι πραγματικές προκλήσεις δυσκολευόμουν να ανταπεξέλθω σε οτιδήποτε απαιτούσε κόπο, αρχισα καθε λογής χόμπι αλλα τα παρατούσα πάνω στον πρώτο μήνα.. απο βαρεμάρα..όχι πάντα βαρεμάρα για το αντικείμενο αλλα πολλές φορές επειδή βαριόμουν να σηκωθώ απο τον καναπέ να πάρω το λεωφορείο και να πάω στη σχολή χορού ή στο θατρικό ή στο τέννις ή στο καράτε ή στη ζωγραφική ή στη χορωδία και δε συμαζεύεται!!!! κάνω κάποια βήματα να μπω σε ένα πρόγραμμα αλλα 2 μέρες είμαι καλά και 5 βαρεμένη! επισκέφτηκα έναν ψυχολόγο κάποια στιγμη αλλα τον ένιωσα περισσότερο σαν έμπορο παρά σαν σύμβουλο οπότε και εφυγα... θα ήθελα κάποιος αν γνωρίζει να μου προτείνει κάποιον καλό ψυχολόγο ή ψυχιατρο.. ευχαριστω πολύ και καλώς σας βρήκα!!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    τι νοημα εχουν μερικες στιγμες μπροστα σε τετοια ταλαιπωρία?[/QUOTE]

    Πως θα αισθανθείς άραγε αν τις καλές στιγμές τις κάνεις φωτογραφίες και αφού μαζέψεις αρκετές να τις έκανες ταινία έστω μικρού μήκους ?
    ( τις καλές ε ? μην κλέβεις )

  5. #20
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by esoteriki_dynami View Post
    elirene,
    μήπως από μικρό παιδί τον έλεγχο της ζωής σου τον έχουν οι γονείς σου και αυτοί την κατεύθυναν μέχρι τώρα;

    Η 'βαρεμάρα' είναι στην ουσία συναισθήματα μη-ικανοποίησης. Αντιθέτως όταν κάνουμε αυτό που μας ορίζουν τα συναισθήματα -όσο λάθος και αν ειναι- τότε τα συναισθήματα είναι 'ενθουσιασμός', 'χαρα' κτλ.
    Επίσης, άνθρωποι που δέχτηκαν έλεγχο στην παιδική ηλικία από ελεγκτικούς γονείς, τείνουν να γίνονται υποχωρητικοί και στις διαπροσωπικες/προσωπικες σχεσεις τους. Ετσι το συναισθημα βαρεμαρας εντεινεται και πολλαπλασιαζεται. Επειτα μετατρεπεται σε καταθλιψη, απομονωση , στρες, μαζι με διαταραχη πανικου.

    Σκέφτηκες γιατί δεν βαριομαστε την τροφή και το νερο; διοτι ειναι πραγματα που αρεσουν στον οργανισμο μας και κανεις δε μπορει να μας ελεγξει απο το να μην τα κανουμε.
    σαν να περιγραφεις εμενα...εγω να δειτε πως βαριεμαι!μου εχει πει ο ψυχιατρος μου να φτιαχνω μια λιστα το βραδυ με οσα εχω να κανω την επομενη μερα και να την τηρω ο,τι και να γινει για να σταματησω να καθομαι χωρις να κανω τιποτα.μονο ομως που το σκεφτομουν βαριομουν και αγχωνομουν οποτε δεν το εκανα ποτε...ξεκινησα γυμναστηριο,κατι ειναι και αυτο παντως...
    θα σου προτεινα να βρεις κατι που να σου αρεσει εστω και λιγο και να δοκιμασεις να το κανεις για λιγο καιρο να δεις πως θα νιωσεις.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    1
    φιλη μου,
    οτι μας εμποδιζει να κανουμε πραγματα στη ζωη μας ειναι στο μυαλο.. ίσως να εχεις πείσει εσύ η ιδια τον εαυτο σου πως εχουν ετσι τα πραγματα και οτι αυτη η κατασταση ειναι αδυνατον να αλλαξει... εσυ σε εχεις κανει να πιστευεις οτι δεν υπαρχει λυση! η λυση ειναι απλη και γνωστη σε ολους μας,κανε αυτο που γουσταρεις. αφησε τα ολα για μια μερα και κανε πραγματα που θελει η καρδια σου,αστην να ξεδωσει! δεν ειναι ολα στη ζωη αδιαφορα,υπαρχουν πολλα πραγματα που θα σε γεμισουν ευτιχια..καθως ειπες,εχεις αγορι...κανε λοιπόν έρωτα! ετοιμασε του μια εκπληξη! περνα καλα, το να περνανε τα βραδυα σε κλαμπ δεν ειναι οτι τους ευχαριστει ολους..αλλα κανε πράγματα! σταματα να δυστάζεις και να αναβάλλεις! σπασε τον τοιχο που εχεις στο μυαλο σου που τον ονομασες "βαρεμαρα" και ασε την καρδια σου ελευθερη! εισαι μολις 22,αποδειξε πως εισαι ζωντανη,κλεισε το μαρκουτσι που μας εχει καψει τη ζωη και βγες εξω γνωρησε ανθρωπους,χαμογελα σε αγνωστους,τραγουδα,χορεψε,� �αγειρεψε,καυγαδησε,φλερτα� �ε! "αν δεν αποδειξεις την ανθρωποτητα σου θα μεινεις μια στατιστικη".
    βγες απο τη ζωνη ασφαλειας σου λοιπον και κανε αυτο που γουσταρεις,γιατι η ζωη ειναι πολυ μικρη για να τη ζεις με αποθημενα.
    live fast
    die young
    be wild
    and have fun!

    x.o.x.o

  7. #22
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Athens
    Posts
    53
    Ελα μωρε δεν ειναι τιποτα θα σου περασει... Απλα εισαι λιγο κακομαθημενη μαλλον για αυτο τα βαριεσαι ολα.. Ειναι συνηθες φαινομενο.. Το οτι παιρνεις μισθο 6ωρης δεν εχει να λεει κατι γιατι εχεις αλλες οικογενειακες παροχες φανταζομαι (σπτι, αυτοκινητο, κτλ) οποτε καπου ισσοροπει το πραγμα.. Απο την αλλη το να λες φασιστα αυτον που σε μεγαλωσε και σε εχει βαλει και σε μια δουλεια απο την οποια καθεσαι και γραφεις σε φορουμ ψυχολογιας, χωρις φοβο να απολυθεις ο,τι βλακεια και να κανεις, παραπεμπει επισης σε κακομαθημενο κοριτσακι. Που δεν ειναι κακο βεβαια, και εγω θα ηθελα να ημουν στη θεση σου, αλλα δυστυχως η ευτυχως δεν ειμαι, βαριεμαι και εγω παντως ωρες ωρες αρκετα ειναι η αληθεια. Τεσπα αν θες να κανεις κατι να μη βαριεσαι βρες καποιον να σε τραβηξει να κανεις πραγματα που θα σε συναρπασουν. Η καποιον να βαριεστε μαζι.. Ειναι πολυ καλη η ομαδικη βαρεμαρα, σχεδον παραπεμπει σε δραστηριοτητα!

    *Βεβαια τωρα το προσεξα οτι εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε που βαριοσουν αλλα που ξερεις μπορει να βαριεσαι ακομα..!
    Last edited by Ανώδυνος; 25-01-2014 at 21:56.

  8. #23
    Quote Originally Posted by esoteriki_dynami View Post
    elirene,
    μήπως από μικρό παιδί τον έλεγχο της ζωής σου τον έχουν οι γονείς σου και αυτοί την κατεύθυναν μέχρι τώρα;

    Η 'βαρεμάρα' είναι στην ουσία συναισθήματα μη-ικανοποίησης. Αντιθέτως όταν κάνουμε αυτό που μας ορίζουν τα συναισθήματα -όσο λάθος και αν ειναι- τότε τα συναισθήματα είναι 'ενθουσιασμός', 'χαρα' κτλ.
    Επίσης, άνθρωποι που δέχτηκαν έλεγχο στην παιδική ηλικία από ελεγκτικούς γονείς, τείνουν να γίνονται υποχωρητικοί και στις διαπροσωπικες/προσωπικες σχεσεις τους. Ετσι το συναισθημα βαρεμαρας εντεινεται και πολλαπλασιαζεται. Επειτα μετατρεπεται σε καταθλιψη, απομονωση , στρες, μαζι με διαταραχη πανικου.

    Σκέφτηκες γιατί δεν βαριομαστε την τροφή και το νερο; διοτι ειναι πραγματα που αρεσουν στον οργανισμο μας και κανεις δε μπορει να μας ελεγξει απο το να μην τα κανουμε.
    Πο αυτο ακριβως εχω εγω.Και εγω βαριμουν και βαριεμαι ακομη τα παντα σχεδον αν και προσπαθω να ασχοληθω με κατι αλλα δεν εχω τα συναισθηματα ενθουσιασμμου ουτε χαρας εκτος απο πολυ σπανιες περιπτωσεις.Δεν ηξερα πως φταινε η γονεις μου και επισης στις προσωπικες μου σχεσεις ειμαι υποχωριτικος.Νιωθω σαν να μην ζω ωρες ωρες παντα φανταζομουν αυτα που ηθελα να κανω αλλα ποτε δεν τα εκανα μονο σκεψεις.Εχεις μηπως να μου προτεινεις κατι για να αλλαξει αυτο;

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    13
    Τελικά είμαστε πολλοί που βαριόμαστε τη ζωή.. κι εγώ πάνω κάτω το ίδιο πρόβλημα έχω χρόνια τώρα (http://www.e-psychology.gr/forum/sho...5-%CE%B6%CF%89). Άραγε είναι σύμπτωμα κατάθλιψης ή κάτι άλλο; Πάντως άλλα κοινά συμπτώματα όπως έντονη λύπη, ενοχές, άγχος, προβλήματα ύπνου κτλ γενικά δεν έχω.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    [και να κάθομαι σε ενα γραφείο..παντως αυτό ειναι γενικό οχι οτι αν καθόμουν σπιτι δεν θα βαριόμουν..ψυχιατρικά εχω παρει διαφορες διαγνωσεις κ εχω περασει διαταραχες καταθλιψη οχι εχω παρει διαγνωση για δυσθυμια κ εχω χρησιμοποιησει τα λαντοζ..
    δεν την παλεύω παντως και νομίζω πως οι περισσοτεροι ανθρωποι αισθάνονται ετσι αλλα εγω δεν ξερω σαν να μην μπορω καθολου την καθημεριν΄τητα νιωθω πως σερνομαι..
    πως δεν μαρεσει τιποτα, ουτε να βγαινω μου αρεσει ειδικα βραδυ το βλεπω σαν εφιαλτη γιατι βαριεμαι, κουραζομαι οποτε δεν απολαμβάνω τιποτα, τι εχετε να πειτε νιωθετε το ιδιο?μηπως η ζωή ειναι λιγο ανωφελη?τι νοημα εχουν μερικες στιγμες μπροστα σε τετοια ταλαιπωρία?[/QUOTE]

    καλησπέρα
    σε δικαιολογω κι συμπασχω οσο μπορω!! από την άλλη όμως φρικαρω!!! κι αναροτιεμαι!!! αν θα μπορουσες για λιγάκι, για δευτερα του λεπτου να "ταξιδευες" σε ένα άλλο σωμα, σε καποιον που δεν εχει τυποτα από όλα αυτά τα ομορφα αλλα βαρετα για σενα!!! να εμπενες σε καποιον δυστυχη!! κι δεν σου λεω για καρκινοπαθείς, η αναπηρους που παρα τα οσα εχουν γελαν κι χεροντε τις ταπινες στιγμες!!! θα σου ελεγα να μπορουσες να εμπενες στην δικιαμου ζωουλα για λιγο!! να φρικερνες κι να ξανα γυρναγες πισω στο σωαματακι σου!! να δεις μετα ποσο χαρουμενη θα εισουν, ποσο θα γελαγες ακομα κι που πας στην δουλεια!! να δεις για πωτες θα ζωντάνευες κι να λαχταρούσες ακομα κι το ξεγνιαστο περπατιμασου!!
    ευχομαι από τα βαθη της ψυχης μου γρηγορα να αναθεωρήσεις την κοσμοθεωρια σου, να "αναιβεις" γτ. δυστυχως τα ομορφα κι τα καλητρα χρονια περναν πολύ γρηγορα!!!
    με φιλικα συναισθηματα παντα, κι σορρυ αν σε προσβαλα

  11. #26
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    37
    Επειδη και εγω βιωνω το ιδιο, οχι σε τοσο εντονο βαθμο πιστευω οτι οφειλεται απο τον τροπο που μεγαλωνεις και απο την υπερπροστασια των γονιων, εγω ειμαι κ μοναχοπαιδι κ το εχω νιωσει, δεν το θεωρω απαραιτητα κακο γιατι το κανουν απο αγαπη ομως αυτο μπορει να σε φερει σε μια φαση του να καταπιεζεις τον εαυτο σου απο μικρη ηλικια γιατι ξερεις πως εχεις τον ελεγχο των γονιων σου και δεν μπορεις να κανεις κατι που ειναι αντιθετο απο αυτο που σου επτρεπουν. Η αληθεια ειναι πως το να μην δινεις νοημα σε τιποτα στην ζωη σου βαζεις τον εαυτο σου στην διαδικασια του να μην προσπαθει για κατι καλυτερο κ να βρισκεσαι σε μια στασιμη κατασταση. Κανε κατι που να σε κανει να νιωθεις χρησιμη και εχε κοντα σου ατομα που σε χρειαζονται κ τους χρειαζεσαι κ εσυ. Πιστευω οι φιλοι ειναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας στην ζωη. Εμενα αυτο με βοηθαει ομως ακομη δεν εχω βρει τροπο για να μπορεσω να κανω κατι που πραγματικα με ευχαριστει.

  12. #27
    Καλοσήρθες στην ζωή ,τώρα ίσως είναι η ώρα να αναρωτηθείς για κάποια πράγματα και να συνεχίσεις

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    4
    ωρες ωρες ξυπναω και δεν θελω να σηκωθω απ το κρεβατι, νομιζω δεν εχει κανενα νοημα να το κανω. Αλλα εμενα ολα αυτο ξεκινησε εσω κ 2 χρονια που ειμαι ανεργη. Τωρα βλεπω οτι το ιδιο βιωνετε κι εσεις που δουλευεται και ανησυχω! απλα ειμαι μονη σπιτι και δεν χω τπτ να κανω περα απ τις δουλειες του σπιτιου, ε αυτο δεν μου περνει πανω απο 2 ωρες αν σκεφτεις οτι ειμαστε 2 ατομα (αν κ τις περισσοτερες ωρες μονη τριγυριζω μεσα στο σπιτι) οποτε βαριεμαι τα παντα! οι γονεις μου δεν ηταν ελενκτικοι αλλα δεν ειχα ουτε σαν παιδακι hobby ουτε τωρα φυσικα. Δεν μου αρεσει τπτ! Μετα τον γαμο μου αποφασισα οτι θα ηθελα ενα παιδακι που θα μυ αλλαζε την ζωη και δεν θα βαριομουν ποτε ξανα γιατι ποτε δεν θα ημουν πια μονη, μετα απο αρκετους μηνες προσπαθειων το ευχαριστο ηρθε αλλα δυστηχως απεβαλα στισ 10 εβδομαδες...οποτε τωρα νιωθω ακομα χειροτερα...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Καπως ετσι νιωθω και γω. Καταθλιψη αυτη τη στιγμη δεν εχω. Ξυπναω, παω στη σχολη, γυρναω, κοιμαμαι και φτου απ την αρχη. Βαριεμαι να κανω οτιδηποτε, ανοιγω ενα βιβλιο να διαβασω για τη σχολη, σε λιγη ωρα το πεταω μιας και δεν βρισκω τιποτα ουσιωδες και τσαμπα προσπαθω γιατι δεν ειμαι συγκεντρωμενος. Αμα τυχει και βγω εξω μια στις τοσες, ειναι εξισου βαρετο. Ξεκιναω να βλεπω μια ταινια, την κοβω σε λιγη ωρα γιατι το βαριεμαι και αυτο. Εχω βαρεθει τα παντα, ψαχνω να βαλω χρωμα στη ζωη μου αλλα ματαια. Τιποτα δεν ειναι ενδιαφερον πια, μονο μια απαισια καθημερινη ρουτινα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Κανείς σαν τον ΠΡΑΓΑΜΑΤΙΚΟ εαυτό σου

    Ψάξε τον

    Βρες τον

    ΚΑΙ ΠΡΟ ΠΆΝΤΩΝ ΆΚΟΥ ΣΕ ΤΟΝ

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΒΑΡΙΕΜΑΙ...
    By Chrisgr in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 01-08-2019, 05:09
  2. Βαριεμαι...προτεινετε ταινιες να δω.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 97
    Last Post: 16-07-2010, 06:33
  3. ΒΑΡΙΕΜΑΙ
    By confused in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 12-01-2006, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •