Διαταραχή με την έντονη ομιλία!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1

    Διαταραχή με την έντονη ομιλία!

    Γεια σας και συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά που κάνετε σε αυτό εδώ το forum, δίνοντας φωνή σε όλους μας.

    Θα προσπαθήσω να σας περιγράψω και εγώ τι ακριβώς μου συμβαίνει. Είμαι φοιτητής και φέτος ολοκληρώνω τις σπουδές μου. Γενικά είμαι άνθρωπος που απασχολεί το μυαλό του με διάφορα θέματα, κάνοντας συζητήσεις για τα προβλήματα που υπάρχουνε, για τις εξελίξεις, αντιμετωπίζοντας με αρνητικό τρόπο πολλές καταστάσεις, ίσως και καταθλιπτικός, αλλά λίγο πολύ όλος ο κόσμος είναι έτσι αυτούς τους καιρούς.

    Πριν ένα 2μήνο και ενώ είχα μια έντονη συνομιλία με κάτι φίλους ενώ βρισκόμουν σε μια γενικότερη κατάσταση ψυχικής πίεσης διότι προσπαθούσα να βάλω σε μια τάξη την ζωή μου, να αποφασίσω για το μεταπτυχιακό που θα διαλέξω, να ξεμπερδέψω με τα μαθήματα που μου έχουνε απομείνει, να αποφασίσω τι θα κάνω με τον στρατό, να κόψω κάποιες κακές συνήθειες που απέκτησα τα φοιτητικά μου χρόνια, όπως η συστηματική χρήση κάνναβης, ξαφνικά πανικοβλήθηκα οι σκέψεις άρχισαν να γυρίζουνε προς τα μέσα μου, σαν μία έντονη κατάσταση εσωστρέφειας, επηρεάστηκε η όραση μου, ένιωσα σαν παρατηρητής του εαυτού μου, έπαθα την πρώτη μου κρίση πανικού. Αν και φοβήθηκα αρκετά, προσπάθησα να τιθασεύσω αυτή την φοβία μου, έριξα νερό στο πρόσωπο μου και προσπάθησα να ηρεμήσω, τα κατάφερα ως ένα βαθμό και γύρισα σπίτι και έπεσα για ύπνο ελπίζοντας την επόμενη μέρα να είμαι καλά.

    Οι επόμενες μέρες ήταν δύσκολες. Κάθε φορά που κάπνιζα στριφτό τσιγάρο με κανονικό καπνό ένιωθα πολύ περίεργα, τα χέρια μου υδρώνανε, ένιωθα το κεφάλι μου βαρύ, λες και το μυάλο μου έκανε ένα φλας μπακ σε εκείνη την νύχτα. Σταμάτησα για ένα διάστημα το κάπνισμα και προσπάθησα να βρω πράγματα που με γεμίζουν και με κάνουνε να νιώθω όμορφα. Τα συμπτώματα υποχώρησαν σταδιακά, ορισμένες φορές χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω και κάτι XANAX 0.25 για να νιώσω καλύτερα

    Τώρα και ενώ πιστεύω ότι τα έχω βρει με τον εαυτό μου, γιατί πιστεύω ότι αυτό έφερε αυτή την κρίση, διότι γενικά ήμουν άνθρωπος χαρούμενος, με διάθεση να κάνω πολλά πράγματα στην ζωή μου, στο σχολείο ήμουν άριστος μαθητής, είχα στόχους, σαν φοιτητής αντιμετώπισα και εγώ το πρόβλημα του ότι πέρασα σε μια σχολή άσχετη με τα ενδιαφέροντα μου και επέλεξα να ζήσω διαφορετικά, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα

    'Οταν επιχειρώ να μιλήσω με ένταση, πχ να φωνάξω στο γήπεδο ή να συμμετέχω σε έναν διάλογο με συνεχή ροή στον λόγο νιώθω ενοχλήσεις στο κεφάλι, ακούω δυνατά την φωνή μου όταν μιλώ και ταράζομαι, μπορεί να φταίει το γεγονός ότι η αριστερή ευστάχιανη σάλπιγγα είναι ψιλοβουλωμένη και παρουσιάζεται διαφορά εσωτερικής-εξωτερικής πίεσης διότι βουλώνουν τα αυτιά μου; Τουλάχιστον έτσι μου είπε ο οριλά που πήγα.

    Εγώ πάντως νιώθω ότι φοβάται ο οργανισμός μου μήπως ξανάρθει στην ίδια κατάσταση γιατί δε είναι τυχαίο ότι αυτό ξεκίνησε όταν έπαθα την κρίση. Σαν να παραβίασα μία ασφάλεια εκείνο το βράδυ

    Αν έχετε κάτι να προτείνεται και να με διαφωτίσετε θα το εκτιμούσα πολύ, ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Σαν να παραβίασα μία ασφάλεια εκείνο το βράδυ<<<<<<<<<<<<<<αλαξε 'ασφαλεια' , και φροντιζε να μην φορτωνεις ξανα το κυκλωμα στα ορια του ...βραχυκυκλωματος . Ειναι απλο ,ειμαστε οντα που εχουν ορια , οπως ακριβως και οι συσκευες πχ. ,,δεν μπορεις να τα παραβιασεις ,,,,,,,,για να κανεις υπερβασεις (λεμε αν και οταν το θελεις ) απαιτει χρονο και πολυ προπονηση πριν ,και το αναλογο περιβαλλον(οπως στον αθλητισμο),,, δεν μπορεις να βγεις απ τα ορια σου σε ενα 'μειονεκτικο περιβαλλον', θα κανεις τζιζ ! Γενικα απ τον ηρμο της γραφης σου , νοιωθω οτι εισαι συγκροτημενο ατομο, θα κανεις τον απολογισμο του 'επεισοδιου' , θα ανασυγκροτηθεις και θα συνεχισεις τη ζωη σου με μια καινουργια εμπειρια -ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΡΙΣΙΜΗ- αυτη τη φορα ...

Similar Threads

  1. διαταραχη?
    By assembly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2010, 02:01
  2. Αγχώδης διαταραχή
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-06-2009, 13:57
  3. Εντονη εφιδρωση
    By krokanthropos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 06-11-2008, 01:11
  4. Μη καθαρη ομιλια.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-03-2008, 21:24
  5. Διαταραχή
    By anonymizer in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-04-2007, 23:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •