Δίκη για το Seroquel
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Δίκη για το Seroquel

    Απόφαση υπέρ της AstraZeneca εξέδωσε την προηγούμενη εβδομάδα δικαστής του Delaware των ΗΠΑ, ο οποίος έκρινε ότι οι κατηγορίες κατά του Seroquel δεν ευσταθούν ώστε η υπόθεση να προχωρήσει σε δίκη. Σύμφωνα με τον δικαστή, δεν υπάρχουν επαρκείς μαρτυρίες ειδικών γιατρών που να στηρίζουν τις κατηγορίες ότι το αντιψυχωσικό Seroquel προκαλεί σημαντική αύξηση βάρους και διαβήτη. Πρόκειται για την τρίτη σχετική απόφαση, καθώς ήδη δύο δικαστές στη Φλόριντα κατέληξαν στο ίδιο συμπέρασμα στις αρχές του έτους.

    Η διαμάχη σχετικά με το Seroquel μαίνεται εδώ και μήνες, καθώς περίπου 15.000 ασθενείς έχουν καταθέσει μήνυση υποστηρίζοντας ότι ανέπτυξαν διαβήτη εξαιτίας του φαρμάκου. Οι δικηγόροι της AstraZeneca υποστηρίζουν ότι οι μηνυτές είχαν σε πολλές περιπτώσεις παράγοντες προδιάθεσης για διαβήτη και ότι η ανάπτυξη της νόσου δεν συνδέεται με το φάρμακο.

    Στη διάρκεια της διαμάχης, πολλά κείμενα εσωτερικής αλληλογραφίας της AstraZeneca έχουν δει το φως της δημοσιότητας. Βάσει αυτής της αλληλογραφίας, οι ενάγοντες κατηγορούν την εταιρεία ότι γνώριζε εδώ και μια δεκαετία πως το Seroquel προκαλεί σημαντική αύξηση βάρους και διαβήτη και ότι απέκρυψε τα στοιχεία αυτά. Επιπλέον, στηριζόμενοι σε ηλεκτρονική αλληλογραφία του 2001, κατηγορούν την εταιρεία ότι έχει αποκρύψει τα αποτελέσματα μελέτης (μελέτη 41) που έδειχνε ότι ένα σκεύασμα παρατεταμένης απελευθέρωσης του Seroquel δεν ήταν καλύτερο από το placebo.

    Η κ. Sandy Walsh, εκπρόσωπος του FDA, δήλωσε ότι η ετικέτα του Seroquel έχει ενημερωθεί βάσει των νέων πληροφοριών και ότι η AstraZeneca υπήρξε συνεργάσιμη στη διαδικασία αυτή. «Η ετικέτα του Seroquel ανέφερε ήδη από την πρώτη της έγκριση την ύπαρξη μεταβολικών ανεπιθύμητων ενεργειών, ενώ το σχετικό κείμενο έχει ενισχυθεί με τα χρόνια καθώς διατίθονταν νέα δεδομένα» δήλωσε η κ. Walsh. «Όπως και για όλα τα άλλα άτυπα αντιψυχωσικά φάρμακα, στην ετικέτα του Seroquel προστέθηκε έντονη Προειδοποίηση για ενδεχόμενο διαβήτη το 2004» διευκρίνησε η ίδια.

    Οι δικηγόροι των εναγόντων ελπίζουν τώρα ότι οι μηνύσεις που έχουν κατατεθεί στη Νέα Υόρκη και στο New Jersey θα έχουν καλύτερη τύχη, λόγω των διαφορετικών κριτηρίων για εκδίκαση υποθέσεων στις πολιτείες αυτές. Εν τω μεταξύ, οι δύο πρώτοι απορριφθέντες στη Φλόριντα έχουν ασκήσει έφεση, ενώ το ίδιο αναμένεται να γίνει και στο Delaware.

    «Οι ενάγοντες προσπαθούν να εκδικάσουν τις υποθέσεις τους στον τύπο» δήλωσε δικηγόρος της νομικής εταιρείας που εκπροσωπεί την AstraZeneca στο Delaware, σχολιάζοντας την έκταση που έχει λάβει το θέμα στα μέσα ενημέρωσης. «Ωστόσο, αυτό που γίνεται στα δικαστήρια τα λέει όλα» πρόσθεσε χαρακτηριστικά.

    Το Seroquel είναι εγκεκριμένο για την αντιμετώπιση της σχιζοφρένειας και της διπολικής διαταραχής στους ενήλικες, ενώ σύντομα πρόκειται να εξεταστεί από τον FDA η αίτηση για έγκριση της χρήσης του σε παιδιά και εφήβους.

    Το Seroquel είναι το δεύτερο πιο προσοδοφόρο φάρμακο της AstraZeneca, με πωλήσεις που το 2008 ανήλθαν στα 4,45 δισεκατομμύρια δολάρια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ωραία...κ βρήκα κ εγώ κάτι για να κοιμάμαι...
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Παντως εμενα το seroquel μου προκαλεσε σημαντικη αυξηση βαρους.Ευτυχως δεν μου προκαλεσε διαβητη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Παντως εμενα το seroquel μου προκαλεσε σημαντικη αυξηση βαρους.Ευτυχως δεν μου προκαλεσε διαβητη.
    μιχάλη, εμένα μου το έδωσε για τον ύπνο.
    χθες δν κοιμήθηκα καθόλου.
    γιατί δν το πήρα.
    ήθελα να δω αν θα κοιμηθώ χωρίς αυτο.
    εσύ γιατί το παίρνεις?
    σου φέρνει υπνηλία?
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    arktos το επαιρνα παλια,τωρα δεν το παιρνω.Ναι μου εφερνε υπνηλια αλλα εμενα μου το εγραψε ο γιατρος για ψυχωση και οχι για τον υπνο.Φανταζομαι θα παιρνεις λιγα mg αφου ειναι μονο για τον υπνο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ναι.
    1 των 50.
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Arktos εγω εφτασα να παιρνω 1200mg seroquel τη μερα.Εσυ τιποτα δεν παιρνεις.Δεν νομιζω οτι μπορει τετοια δοσολογια να σου προκαλεσει σημαντικη αυξηση βαρους ή διαβητη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    καλέ, δν κοιμόσουν όρθιος?
    πώς το άντεχες?
    εγώ θα το πάρω τώρα κ σε 2 ώρες μπουφ στο κρεβάτι...
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αφου ειναι στα δικαστηρια και υπο αμφισβητιση ,,ψαξτε να βρειτε κανενα αλλο που δεν εχει ενοχοποιηθει ακομα.........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Γιατι καραμελες θα αγορασουμε και να παμε να βρουμε αλλο?Οτι πουν οι γιατροι γινεται.

Similar Threads

  1. Seroquel XR MY ASS!!
    By masero in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 07-06-2010, 04:32
  2. seroquel
    By afrula in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 02-06-2010, 15:18
  3. seroquel και seroquel xr
    By badboy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 06-05-2009, 19:32
  4. Seroquel xr
    By masero in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 19-01-2009, 23:25
  5. seroquel
    By interappted in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 04-12-2007, 00:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •