ΖΩΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ…. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΝ ΓΑΤΟΥΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ………

    Παγκόσμιες έρευνες έδειξαν ότι άτομα μεγάλης ηλικίας που έχουν κατοικίδια τείνουν να έχουν καλύτερη φυσική υγεία και πνευματική διαύγεια από αυτούς που δεν έχουν.

    ʼτομα που έχουν στην κατοχή τους κατοικίδια κάνουν λιγότερες επισκέψεις σε γιατρούς και δεν πηγαίνουν εύκολα σε αυτούς για μικροενοχλήσεις.

    Στατιστικές μελέτες διεθνώς έδειξαν ότι τουλάχιστον το 90% των κατόχων κατοικιδίων είχαν οφέλη στην ψυχική τους υγεία.

    Σε 3χρονη μελέτη του ινστιτούτου Baker Medical Research Institute στη Μελβούρνη της Αυστραλίας, διαπιστώθηκε ότι οι κάτοχοι κατοικιδίων είχαν μικρότερη αρτηριακή πίεση και επίπεδα χοληστερόλης από άτομα που δεν είχαν κατοικίδια.

    Αντίστοιχη έρευνα έδειξε ότι καρδιοπαθείς που είχαν κατοικίδια έζησαν παραπάνω από αντίστοιχους ομοιοπαθείς τους που δεν είχαν.

    Ανάλογες ευεργετικές επιδράσεις σημειώθηκαν και σε έφηβους που αναφέρονται στην εξής διεύθυνση:
    http://www.deltasociety.org/dsc102.htm

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Σήμερα αγαπητά μου παιδιά έκλαψα όσο δεν μπορείτε να φανταστείτε - μετά από πάρα πολύ καιρό.........:(:(
    Αιτία ήταν το νεκρό χάσκι που είδα στη μέση κεντρικής λεωφόρου.....χωρίς κολάρο ....χωρίς τίποτα.........:(
    Ένα γέρικο πλέον χάσκι το οποίο απλώς θεώρησαν οι ιδιοκτήτες του ότι δεν μπορούσε άλλο για κάποιον λόγο να μένει στο σπίτι τους......
    Μια ψυχή που δεν ήξερε τον έξω κόσμο του δρόμου μιας και είχε μάθει μόνο το σπιτικό περιβάλλον. Ίσως αρρώστησε και λόγο ηλικίας το πετάξανε σαν παρακατιανό παρόλο τα όσα είχε προσφέρει σε ψυχολογικό επίπεδο.......Σκέφτηκα πόσα άλλα αντίστοιχα περιστατικά έχουν συμβεί.......:(
    Στη δουλειά δεν μπορούσα να λειτουργήσω με τίποτα-Το μυαλό μου ήταν κολλημένο εκεί.......
    Ίσως σκεφτόμουν τον γατούλη μου που τώρα έχει πρόβλημα με το σάκχαρο και από εδώ και πέρα θα τον έχω σε μόνιμη παρακολούθηση ώς διαβητικό με αγωγή!!!! Του πήρα φάρμακα, ειδική τροφή διαβητικών, μηχανάκι παρακολούθησης επιπέδων σακχάρου και του έκανα ειδικές εξετάσεις σε βαθμό που κυριολεκτικά ξεπαραδιάστηκα!!!!
    Είναι δυνατόν να πέταγα στο δρόμο μια ψυχή που μου στάθηκε χρόνια τώρα τόσο πολύ ψυχολογικά, τώρα που με έχει ανάγκη ο ίδιος????
    Ειλικρινά σας ζητώ συγνώμη για τη δυσάρεστη διάθεση που μπορεί να σας δημιούργησα , αλλά δεν μπορώ να συνέλθω μετά το σοκ που πέρασα.... Νιώθω τόσο άσχημα...............Ιδιαίτερα όταν σκέφτομαι ότι δεν πρόκειται για μεμονωμένο φαινόμενο........:(:(:(

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Πριν 3 μέρες ανακάλυψα ένα καταπληκτικό βιβλίο που σίγουρα θα κλέψει το ενδιαφέρον σας.........<<ΨΥΧΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΩΝ ΖΩΩΝ>> Εκδόσεις ΔΙΟΠΤΡΑ.
    Αξίζει πραγματικά να το διαβάσετε ακόμα και αν δεν τα πάτε τόσο καλά μαζί τους....;)

    Έχει ιστορίες για σκυλιά που διαβάζουν ανθρώπινες σκέψεις, για τη διαίσθηση των ζώων πριν τους σεισμούς, για τα δελφίνια που θεωρούνται οι διανοούμενοι της θάλασσας, για το πως ορισμένοι μπορούν και πραγματικά μιλούν με τα ζώα και άλλα ανάλογα......

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ!:):)

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ...

    Τα ζωάκια δεν είναι μόνο τα τρυφερά πλασματάκια που παίζουμε μαζί μους και μας ανεβάζουν την διάθεση...
    Υπάρχουν και τέτοια πλασματάκια - αναφέρομαι στα αδέσποτα σκυλιά των πόλεων- που επιτίθονται σε ανυποψίαστους περαστικούς.
    Και εδώ στη Θεσσαλονίκη που ζω είναι ουκ ολίγα!

    Ποιές είναι άραγε οι νόμιμες ενέργειες που θα έπρεπε να κάνει ένας δήμαρχος προκειμένου να περιορίσει όσο το δυνατό το φαινόμενο των αδέσποτων ζώων?
    Και γιατί εδώ και τόσα χρόνια δεν γίνεται τίποτα?

    Εμένα πάντως δεν μου \"ανεβάζει\" τη διάθεση, η θέα μιας ομάδας σκύλων που κόβει βόλτες στις 6 το πρωί, όταν περιμένω το λεωφορείο...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Μιχάλη μου έχεις απόλυτα δίκιο! Αυτή είναι ακόμα μια από τις πολλαπλές διαστάσεις συνύπαρξής μας με τα ζώα, αλλά δυστυχώς παράλληλα είναι και μία από τις αρνητικές........:(

    Τα ζώα που ανέφερα ότι πετάνε στους δρόμους είναι και αυτά που αλλάζουν πρώτα συμπεριφορά , μιας και έχουν βιώσει την εγκατάληψη. Δεν πιστεύουν πια στην αγάπη του ανθρώπου μιας και βίωσαν έντονα την άρνησή του.......γίνονται επιθετικά βγάζοντας μίσος από αποθυμένα........δύσκολα ηρεμούν και αυτό παίρνει καιρό ακόμα και άμα βρούν νέο σπίτι........και συχνά γίνονται φορείς ασθενειών που συχνά τα οδηγούν σε θάνατο........:(:(

    Τα λεγόμενα <<αδέσποτα>> όσο και αν μισώ τον όρο, κανονικά κάθε δήμος πρέπει να έχει πρόγραμμα να τα μαζεύει, να τους δίνει έστω και προσωρινή στέγη και να φροντίζει για την ανεύρεση νέων οικογενειών......Έτσι μειώνονται τα σενάρια επιθέσεων που αναφέρεις και παράλληλα τα θύματα κατοικιδίων σε τροχαία........

    Κανονικά ναι είναι απαράδεκτο που ο δήμος εκεί δεν έχει εφαρμόσει ήδη κάποιο πρόγραμμα με ευρωπαικά κονδύλια για κάτι τέτοιο.....
    Μπορείτε πάντως να πάρετε συμβουλές από τη φιλοζωική εταιρία σχετικά με το θέμα........

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Ρε παιδια με πεισατε να παρω κατοικιδιο, μαλλον σκυλακι..Αλλα το κακο ειναι οτι μενω με τους γονεις μου ακομα και εκτος του οτι δε ψηνονται, ειμαστε 5 ατομα στο σπιτι και οσο να ναι σκεφτομαι κ το σκυλακι λιγο... Προτεινετε αν ξερει κανεις καμια ρατσα που δεν εχουν προβλημα για πολυ απλα χωρου κ ετσι..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Σπύρο μου,γιατί δεν παίρνεις γατούλη που μπορεί να μην έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα??? Ιδιαίτερα εσείς που είστε ήδη 5 και μπορεί ο σκύλος κάποιους να ενοχλήσει στο σπίτι με τα γαυγίσματα........

    Όσο για άπλα χώρου....τα σπιτικά γατιά.....πηγαίνοντας από το ένα δωμάτιο μέχρι το άλλο νομίζουν ότι έχουν κάνει τον γύρο του τετραγώνου σου!!!
    Just think about it!!!!;);)

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    21
    Θα μπορούσα να πω ότι μοιάζουμε πολύ σε ότι αφορά τα διάφορα ψιλό-ψυχολογικά προβληματάκια που έχεις γιαυτο μου κίνησε την περιέργεια να διαβάσω ένα – δυο τοπικ σου .
    Σε πληροφορώ ότι και εγώ έχω σκύλο η μάλλον σκυλίτσα και ακούει στο όνομα Ήρα αλλά τα προβλήματα μου μπορώ να σου πω με θλίψη ότι πολλαπλασιάσθηκαν .
    Με γέμισε με πιο πολύ άγχος για το τι πρέπει να τρώει … για το πόσες φορές πρέπει να βγαίνει βόλτα…για να μαζεύουμε τις ακαθαρσίες της … και αλλά πολλά…
    Η κατάσταση είναι δράμα αν σκεφτείς και τα ψυχολογικά μου προβλήματα πχ τις κρίσεις πανικού , αγοραφοβία μου -------- δράμα.
    Συμβουλή προς όλους εμάς === ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ==== δεν θα μαζέψω αδέσποτο σκύλο, γάτα η ότι νάνε…. Συμπληρώνω ότι η σκυλίτσα μου θα συνεχίσει να ζει μαζί μου μέχρι να βρω ένα καλύτερο σπίτι για εκείνη , δεν θα την αφήσω στον δρόμο.. όχι εγω
    Ευχαριστώ για την ευκαιρία που είχα να εκφράσω την γνώμη μου στο βήμα σου αυτό. Στράτος Δ.:)

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Όπα, α, βρε , stratosdr... πέτυχες και την ημέρα... Παγκόσμια ημέρα των ζώων σήμερα ...

    Τελοσπάντων ... Όλγα θα το πάρω το βιβλίο οπωσδήποτε! Λες η γάτα μου τελικά να καταλαβαίνει περισσότερα κι απλά ... να αδιαφορεί?!

    Τη γάτα μου τη λατρεύω... Είναι 4,5 ετών και την έχω ... σα μωρό. Όμως δε θα συνιστούσα σε κάποιον να πάρει κάποια γάτα χωρίς να το σκεφτεί πολύ καλά πρώτα, γιατί οι τρίχες ... σου αλλάζουν τη ζωή!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Στράτο μου τί να σου πω βρε παιδί.......:o
    Είσαι πραγματικά από τους λίγους που ακούω γενικά να μην έχουν βοηθηθεί ψυχολογικά από ζώα.....Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση βρε ψυχή!!!
    Σίγουρα όμως δεν αποκλείω ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα.......:) Οπότε τα όσα αναφέρεις δεν μου προκαλούν εντύπωση......

    Όσων αφορά τη συμβουλή που ανέφερες , καλύτερα να μην τη γενικεύεις θα έλεγα.......Χαρακτηριστικά σου αναφέρω ότι δύο φίλοι μου με χρόνιο υπέρμετρο άγχος που αποφάσισαν να υιοθετήσουν σκυλάκια ( ο ένας χάσκι και ο άλλος κόκερ σπανιέλ....) πριν 2 χρόνια ,τώρα νιώθουν πολύ πιο χαλαροί από ότι μου λένε, μιας και μπροστά στις ευθύνες για τις καθημερινές υποχρεώσεις των τετράποδων μουσούδων :D ξεχνάνε συχνά ακόμα και τις κρίσεις πανικού τους !!!!:)

    Τώρα γιατί σε εσένα με την Ήρα δεν έπιασε δεν ξέρω το γιατί.....μακάρι να ήξερα....:(
    Χαίρομαι πάντως που κρατάς την κοπελίτσα μέχρι να της βρεις νέο σπιτάκι......:):)
    Εμένα πάντως ο γατούλης μου με χαλαρώνει αρκετά, ακόμα και από τότε που είχα αρχίσει αγωγή και μπορώ να σου πω ότι αποβάλει ένα μεγάλο μέρος από το γενικευμένο άγχος της καθημερινότητας:)......
    Φιλιά!;)

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    21
    δεν θελω να με παρεξηγησετε για την αποψη που εχω εκφραση αλλα πιστεψτε με μου ειναι πολυ δυσκολο να πηγαινω καθε μερα καθε μερα καθε μερα την σκυλα μου βολτα (αγοροφοβιες....)
    το ξερω ειναι φοβερο αυτο που λεω αλλα ειμαι στο σωστο δρομο για να διορθωσω ολα μου τα προβληματα μου και κατα μεγαλο μερος το χροσταω σε ολους εσας .Ευχαριστω. Στρατος Δ.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αγγελική μου η γάτα σου είναι θηλυκιά?.........όσο περί τριχών δυστυχώς βρε παιδί το κατοικίδιο αυτόματα σημαίνει ότι αποδέχεσαι και την τριχο-mania κατάσταση.......:P

    Στράτο μου .......η Ήρα μάλλον τελικά καλό σου κάνει χωρίς να το καταλαβαίνεις......
    Σε βγάζει ολοένα και πιο έξω.......;)

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Θηλυκό είναι το ... τερατάκι μου! Καμιά φορά σκέφτομαι πώς εκείνη έχει έναν άνθρωπο παρά εγώ μια γάτα ... Κι όσο για το καθάρισμα ... ποτέ δε θα ξαναγίνει αυτό που ήταν ... Βέβαια έχει και το καλό του αυτό, γιατί ήμουν άσχημα κολλημένη με την καθαριότητα... Ακόμα είμαι αλλά όχι σε βαθμό ... μικροβιοφοβίας!

    Στράτο κι εγώ κάτι παρόμοιο με την Όλγα σκεφτόμουν, αλλά σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αγγελική μιας και είναι θηλυκιά μάθε της τί είναι η ηλεκτρική σκούπα μπας και σε βοηθάει μαζεύοντας μόνη της τις τρίχες της.........:P:P

    Προς όλα τα μέλη απεθύνω το εξής ζήτημα : Θα ήθελα ειλικρινά να δω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις για τα εξής ακόλουθα sites που είχαν ενδιαφέρουσες απόψεις σχετικά με την επίδραση των κατοικίδιων στην υγεία μας……


    http://www.hsus.org/pets/pet_care/how_pets_help_people/

    http://www.seniorjournal.com/NEWS/Features/5-06-28PetsOrPlants.htm

    Επίσης για όσους έχουν γάτο ή γάτα και βρίσκεται σε αγωγή παραθέτω το εξής ακόλουθο κείμενο , δεδομένο ότι αποδίδει με χιούμορ το ζόρι που τραβάμε κάθε φορά να τους δώσουμε ένα χάπι για το καλό τους……..:P:P

    Πως θα δώσετε το χάπι στη γάτα σας!
    1. Πάρτε τη γάτα στο αριστερό σας χέρι σαν να κρατάτε ένα μωρό. Χρησιμοποιήστε το δεξί σας αντίχειρα και το δείκτη και ασκήστε ελαφριά πίεση στο στοματάκι της γάτας, μέχρι αυτή να το ανοίξει. Σπρώξτε μέσα το χάπι και αφήστε τη γάτα να κλείσει το στόμα της.

    2. Μαζέψτε το χάπι από το δάπεδο και μαζέψτε τη γάτα πίσω από τον καναπέ. Ξαναπάρτε τη στο χέρι και επαναλάβετε τη διαδικασία.

    3. Φέρτε τη γάτα από το υπνοδωμάτιο και πετάξτε το σαλιωμένο χάπι.

    4. Βγάλτε ένα καινούριο χάπι από τη συσκευασία του, ξαναπάρτε τη γάτα στο χέρι και κρατήστε της σφιχτά τα πόδια. Ανοίξτε της τα σαγόνια με δύναμη και σπρώξτε μέσα το χάπι μέχρι το πίσω μέρος του στόματος. Κλείστε το και μετρήστε μέχρι το 10.

    5. Ψαρέψτε το χάπι από τη γυάλα του χρυσόψαρου και τη γάτα από την ντουλάπα. Φωνάξτε τον άντρα σας από τον κήπο.

    6. Γονατίστε στο δάπεδο και σφηνώστε τη γάτα ανάμεσα στο γόνατά σας. Κρατήστε της σφιχτά τα μπροστινά πόδια. Αγνοήστε το γρύλισμα της γάτας. Παρακαλέστε τον άντρα σας να κρατήσει σφιχτά το κεφάλι της γάτας και να της βάλει ένα χάρακα στο στόμα. Αφήστε το χάπι να κυλήσει κατά μήκος του χάρακα και τρίψτε το λαιμό της.

    7. Ξεκολλήστε τη γάτα από την κουρτίνα. Πάρτε ένα καινούριο χάπι από τη συσκευασία. Σημειώστε να αγοράσετε ένα νέο χάρακα και να μπαλώσετε την κουρτίνα.

    8. Τυλίξτε τη γάτα σε μία μεγάλη πετσέτα. Βάλτε το χάπι στο πίσω μέρος από ένα καλαμάκι. Παρακαλέστε τον άντρα σας να κρατήσει τη γάτα κάτω από τη μασχάλη του έτσι ώστε να κοιτάει έξω μόνο το κεφάλι της. Ανοίξτε της το στόμα και φυσήξτε μέσα το χάπι.

    9. Ελέγξτε τις οδηγίες προφύλαξης τους χαπιού για να βεβαιωθείτε ότι το χάπι είναι ακίνδυνο για τον άνθρωπο. Πιείτε ένα ποτήρι νερό για να απαλλαχτείτε από την άσχημη γεύση. Δέστε το χέρι του άντρα σας και απομακρύνετε το αίμα από το χαλί με κρύο νερό και σαπούνι.

    10. Φέρτε τη γάτα από την αποθήκη του γείτονα. Πάρτε ένα καινούριο χάπι. Χώστε τη γάτα σε μία ντουλάπα και κλείστε το φύλλο στο ύψος του λαιμού, έτσι ώστε να κοιτάει προς τα έξω το κεφάλι της. Ανοίξτε της το στόμα με ένα κουταλάκι του γλυκού και εκσφενδονίστε μέσα το χάπι με τη βοήθεια ενός λάστιχου.

    11. Φέρτε το κατσαβίδι από το γκαράζ και ξαναβιδώστε το φύλλο της ντουλάπας. Τοποθετήστε μία κρύα κομπρέσα στο πρόσωπό σας και ελέγξτε πότε κάνατε για τελευταία φορά αντιτετανικό εμβόλιο. Πετάξτε το αιματοπιτσιλισμένο μπλουζάκι σας και φορέστε ένα καινούριο.

    12. Φωνάξτε την Πυροσβεστική για να κατεβάσει τη γάτα από το δέντρο του απέναντι πεζοδρομίου. Ζητήστε συγγνώμη από το γείτονα, ο οποίος συγκρούστηκε με το φράχτη προκειμένου να μην πατήσει τη γάτα με το αυτοκίνητο. Βγάλτε το τελευταίο χάπι από τη συσκευασία.

    13. Δέστε μεταξύ τους τα μπροστινά και πισινά πόδια της γάτα και κατόπιν δέστε τη στο πόδι του τραπεζιού. Φορέστε τα γάντια κηπουρικής, ανοίξτε το στόμα της γάτας με τη βοήθεια ενός γρύλου, χώστε μέσα το χάπι και αμέσως μετά ένα μεγάλο κομμάτι φιλέτο. Κρατήστε το κεφάλι της γάτας κάθετα και ποτίστε τη νερό για να ξεπλύνει το χάπι.

    14. Αφήστε κάποιον να σας πάει στον νοσοκομείο. Καθίστε ήσυχα ενώ ο γιατρός θα ράβει το δάχτυλο και το χέρι σας καθώς και όταν σας απομακρύνει το χάπι από το δεξί μάτι. Γυρνώντας στο σπίτι, σταματήστε στο επιπλάδικο για να παραγγείλετε ένα νέο τραπέζι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Παει η γατα μου:(
    Ηταν 13 χρονων ισως και παραπανω και την ειχα απο γατακι.
    Ηταν τυφλη και ανημπορη και μαλλον βγηκε εξω στους δρομους οταν ηταν ανοιχτη η πορτα.
    Ή αυτο ή της εκαναν ευθανασια οι δικοι μου και δεν μου το λενε:(
    Νομιζω ζητουσε μερος να πεθανει τις τελευταιες μερες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •